Říjen 2012

Klausův vyjímečný večer. Chyběli jen Mašínové, přebýval agent Falmer

30. října 2012 v 6:34 | KAREL KŘÍŽ |  POLITIKA
Václav Klaus je osobnost. Můžeme k němu mít tisíce výhrad, můžeme se nechat ovlivňovat mediálními zkratkami jeho myšlenek i činů, můžeme na něj nechat házet "intelektuální šrapnely" obalené pravdou a láskou. Co mu však nikdy nemůžeme upřít je kontinuita jeho názorů, schopnost pojmenovat věci pravým jménem a umění obhajovat svoje nadčasové teze i proti rozdivočelé oponentní většině, která je většinou nejdříve zesměšňuje, poté dehonestuje a nakonec se staženým ocasem raději nepamatuje.

Pokud bychom se měli dívat na našeho současného presidentajako na mediální obraz, nebylo by to pěkné pokoukání. Agent KGB, nasazený do Prognostického ústavu, zbavený vlastního jména Pružinskij, ženatý s dcerou vysokého bolševického papaláše, aby se stal bílým koněm nomenklaturních kádrů KSČ v dobách divokých přesunů majetků. Pomocí kuponové privatizace rozkradl zemi a zničil "prosperující" komunistickou ekonomiku. Militantní (anti)homosexuál, morálně škodící humanitárním snahám svého předchůdce Václava Havla, vyčleňující naši vlast ze sociální náruče Evropské unie a zloděj propisek.

Takto vidí Václava Klause poměrně velká část společnosti a dostává se jí velkého prostoru ve všech možných médiích. Copak je možné, aby něco takového mohlo být presidentem České republiky? Fuj, hanba, na Bělehrad!

Ne nízké příjmy, vysoké výdaje nás táhnou dolů

25. října 2012 v 5:35 | PAVEL KOHOUT |  EKONOMIKA
Optimální kompromis? Snižujme výdaje a daně srazme a držme dole - a bude prosperující soukromý sektor i vyrovnané rozpočty.

Každý, kdo se zajímá o šerm, dostane začátkem výuky jednu radu: "Buďte nepředvídatelní. Buďte neustále v pohybu. Žádný pravidelný rytmus, aby soupeř nemohl odhadnout vaše úmysly. Útočte nečekaně, využijte momentu překvapení."

Každý, kdo hodnotí ekonomické výsledky vlády, musí konstatovat: Ano, zdatní šermíři. Soupeř, česká ekonomika, prohrává. V polovině října podnikatelé ještě nevědí, jakou daň z přidané hodnoty budou platit příští rok. Kdy se to dozvědí? To bude moment překvapení.

Řadu měsíců již ekonomové probírají, proč si vlastně česká ekonomika nevede právě skvěle. Podle odhadů časopisu The Economist má česká ekonomika letos poklesnout o 0,3 procenta. To je nejhorší výsledek v celém regionu střední Evropy, od Švýcarska po Polsko.


Kdy už konečně skončí éra mafiánského korupčního eurosocialismu?

16. října 2012 v 19:10 | KAREL KŘÍŽ |  POLITIKA
Dalo by se říci, že žijeme, v historickém kontextu známých dějin lidstva, v krásné a blahobytné době. Alespoň v naší domovině. Neumíráme ve válečných zákopech, neumíráme hlady schouleni v zimě pod mostem, neumíráme na banální zdravotní problémy. V hojné míře se nám dostává kulturního, společenského i sportovního vyžití. Dokonce už ani nemusíme mít strach, že nám nad ránem zabouchají na dveře agenti Státní policie a za pár "nevhodně" volených slov na veřejnosti nás odvezou na pár let do převýchovného lágru. Měli bychom být spokojeni. Proč tedy nejsme?

Takto se "udiveně" ptá naše politická reprezentace. Takto se "udiveně" ptají šíbři pevně přisátí na státní penězovody, takto se "udiveně" ptají jejich podržtaškové, užiteční idioti či upracované konkubíny. Vždyť tu přeci máme demokracii, svobodné volby, možnosti podnikání, volnost cestování, média bez cenzury a padesát druhů jogurtů v tísícovkách hypermarketů. Co byste ještě více chtěli, bando nevděčná, uremcaná, nechápající obětavou politickou práci pro blaho lidstva a všehomíru?

Zase tu máme rudý říjen, aneb od starého vola učí se orati mladší

16. října 2012 v 19:08 | MARKÉTA DEMLOVÁ |  POLITIKA

Výsledky krajských voleb potvrdily to, co se dalo čekat: propad vládních stran, udržení sociální demokracie na většině hejtmanství a hlavně výrazný vzestup komunistů, kteří jsou skutečnými vítězi těchto voleb. Po třiadvaceti letech tu opět máme rudý říjen. Ukázalo se, jak bláhové bylo porevoluční přesvědčení, že komunisté i jejich voliči postupně zmizí z politické scény. Naopak se zdá, že starým soudruhům vyrůstá nová generace stoupenců. Inu, od starého vola učí se orati mladší.

Mimochodem, tohle rčení si naše třída chtěla dát v říjnu '89 na maturitní stužky. Nakonec jsme ale usoudili, že ani ředitel školy, ani naše třídní nemají tolik smyslu pro humor, aby to nechali bez postihu, a my nemáme tolik odvahy, abychom ohrožovali své přihlášky na vysoké školy, takže jsme se spokojili s otřepaným "Per aspera ad astra". Dodnes mě to mrzí :-)

Letos je v maturitním ročníku můj syn. Kdo by si myslel, že mladí příznivci komunistů se rekrutují pouze z nespokojeného dorostu dělnické třídy, byl by na omylu. I mezi synovými spolužáky se najdou tací, kteří rudým hodili svůj hlasovací lístek a nijak se tím netají, protože (slovy jednoho z nich) "Za komunistů bylo dobře, nebyla nezaměstnanost, uměli "to" srovnat a s nikým se nemazlili."

Jsme opravdu národem bolševiků?

15. října 2012 v 6:26 | KAREL KŘÍŽ |  POLITIKA
Výsledky voleb přečetla řada lidí, v čele s veřejnoprávním překladačem faktů a myšlenek Václava Moravce, jako vítězství komunistů. Média jsou zahlcena rudooranžovými mapami, sociální sítě potenciálními emigranty a diskuse pod články rozjuchanými rudými fanatiky, kteří se nemohou nabažit pocitu pokoření vypelichaných modrých ptáků.

Opravdu se historickou smyčkou vracíme do dob bolševické diktatury, opravdu je obyvatelstvo České republiky bandou komunistických zločinců, opravdu jsme natolik hloupí, že seznovu chceme nechat spálit o rudá kamna?

Naštěstí pravda není tak hloupě jednoduchá, jak se nám ji snaží prezentovat naši bulvární novináři či jimi najaté mluvící hlavy. Ano, je pravdou, že stalinistická parta kolem agenta Falmera relativně posílila. Celých 100 000 hlasů navíc oproti srovnatelným volbám v roce 2008 jim přineslo dokonce i absolutní vítězství ve dvou krajích. Hodně rudých kandidátů se protlačilo i do druhého kola senátních voleb, miliónový reklamní agent Haló novin Dolejš dokonce ve svém obvodě vyhrál. V Praze! Máme tedy z toho usuzovat, že Češi znovu dobrovolně strkají hlavu do komunistické oprátky?

“Stateční chlapíci” na české politické scéně

4. října 2012 v 18:57 | KAREL KŘÍŽ |  POLITIKA
Poslední dobou se zdá, že v našem "Banánistánu" vstupuje absurdní fraška o demokratické společnosti do posledního dějství. Panikařící politická mafie, slovy ministra financí, okrádající svoje poddané tak, že ani poledne nedrží, i její kmotrovské šedé eminence, se neúspěšně snaží zakrýt hnědé kaliko na svých pozadích pomocí chlapáckých gest i siláckých prohlášení, avšak podstatu věci, tedy že je zde nastaven systém korupční zlodějiny od Strakovy akademie až po zastupitele poslední zapadlé vísky, ukrýt již nedokáže.

Je naprosto evidentní, že jsme se za roky od "sametové revoluce" neposunuli ani o píď. Politika je stejně jako za bolševika nikoli službou lidu a vlasti, ale pouhým nástrojem na zastrašování poplatnických ovcí a na vymýšlení nástrojů, kterak je vyždímat až na morek kosti a kterak je udržovat v pernamentním stavu nejistoty a obav z budoucnosti. Post v exekutivě pak pro vyvoleného partajního řiťolezce neznamená naplnění programových ideálů své strany, ale jen a pouze své vlastní peněženky.

Socialismus aneb evropská eutanázie v přímém přenosu

4. října 2012 v 18:54 | PAVEL JURUTKA |  POLITIKA
Dám-li si dohromady řadu zpráv z poslední evropské etapy, vychází mi jediné: Evropa páchá vědomou, ale jistou eutanázii. Bohužel, na rozdíl od demonstrativních sebevrahů, se nám to zřejmě podaří dotáhnout do smutného konce.

Občas neškodí si některé postupy připomenout, pohromadě mají výrazně vyšší sdělnou hodnotu:

  • Arabská liga v OSN: kriminalizujte urážku náboženství. To, co je v demokracii výsostným právem, tedysvoboda projevu, dostává v islámem infiltrované společnosti vážné trhliny.
  • Odbory, tedy okrajová zájmová skupina překročila svévolně rozumné hranice péče o zaměstnance a již delší dobu terorizuje občany evropských zemí, vstup do politiky sice na oko popírají, ale reálně provádějí s neskrývanou podporou levice - viz.poslední výzva bosse Zavadila.
  • Cikáni nepracují, nevodí děti do škol a kradou. Pochopitelně, že ne všichni, ale většina ano. Dělali to tak po staletí, ale nyní se poprvé setkali se systémem, který je za to netrestá. Ale trestá sám sebe za to, že chudákům cikánům neumí pomoct. Plodí to inverzní rasismus a sebenákladnější multikulturní projekty to nezachrání. Hrana mezi těmi, kdo platí a těmi, kdo jen berou, je a bude čím dál ostřejší.
  • Soumrak idejí: Mezi politiky prakticky nelze nalézt nikoho, kdo pracuje s vizemi či ideály a dělá kroky s dlouhodobým řešením. Naopak, krátkodobý zisk či přístup ke zdrojům alespoň na to jedno volební období, odklonit a zmizet. V tom horším případě si omotat kolem ruky policii a soudy, přeskakovat ze strany do strany a vesele tančit na hlavách daňových poplatníků. Tolik bída lokální politiky.
  • Stíráme (přirozené) rozdíly mezi lidmi a národy, a pomalu už i mezi kulturami. To, co bylo fantastickou předností Evropy, stává se koulí na noze. A nejen to, stírají se i rozdíly mezi politiky, tím, jak si jdou navzájem na ruku, už od sebe pravičáka a levičáka jen stěží rozeznat.
  • Bohužel, jedna idea tu přece jen je a jak na potvoru se jí daří báječně: Idea vrcholně sjednocené Evropy. Nic proti rozumně fungující spolupráci evropských zemí, ale promiňte, EU není dobré řešení a ní to ani pověstné menší zlo. Je to skrz naskrz špatný projekt, díky špatným lidem, kteří v jeho vrcholných patrech našli zalíbení. Není náhodou, že osmdesát procent z nich jsou levičáci.
  • Zákony dnes nadržují lumpům a diskriminují jejich oběti.
  • Necháme dělat maminku chlapa a tatínka ženu, abychom vyhověli malé skupince nespravedlivě postižených spoluobčanů a současně v těchto dětech už od malička vypěstovali abnormální návyky.
  • V rodném listu nebude napsán otec a matka dítěte, ale jen pojem rodiče. Prosím vás, koho to uráží? Komu to způsobuje nekorektní kopřivku, že musí tak jasnou informaci (a navíc správnou a dobrou) zlikvidovat, v zájmu koho? Nakonec budeme zamlčovat i pohlaví, abychom někoho nediskriminovali? Takže na pohovor už nepůjde žena, či muž, ale jakási "osoba", kterou bude lépe nevidět a přijímat anonymně?
  • Jistě si dokážete doplnit spoustu dalších příkladů sami.