Chcípneme na budování sociálního státu!

23. září 2012 v 7:23 | JIŘÍ HEMRELE |  POLITIKA
Podle posledních průzkumů volebních preferencí levicoví voliči, se svou omezenou schopností rozlišit mezi příčinou a důsledkem, opět naskakují na nereálné a populistické sliby svých idolů.

Snaha, bez vlastního přičinění, i za cenu ztráty svobod, žít v blahobytu, nepřináší v konečném důsledku nic jiného než prohloubení celkové mizérie. Pitomosti jako pastelkovné, porodné a podobné koniny stále zabírají. Obrovská část obyvatel pobírá některou ze státních dávek a dále žádají po státu, aby jimi řešil většinu z jejich životních situací.


Výsledkem těchto požadavků je neskutečně nafouknutý rozpočet na výdajové stránce. Vlády poté, ve snaze narovnat příjmovou stránku rozpočtu, zvedají daně, DPH, odvody a další poplatky a platby. Tím zpomalují ekonomiku, ubývá pracovních příležitostí, zdražují se výrobky i služby. Důsledkem těchto jevů je zvýšení počtu lidí, žádajících dávky a tedy opětovné navýšení výdajů státního rozpočtu a tak stále dokola.

Jistě, je vždy pohodlnější a lákavější volba té snazší cesty či rychlejšího a dostupnějšího řešení. V tomto případě však přináší přesně opačné výsledky a jejich řešení přesouvá na generace našich dětí.

Vážení levicoví voliči, komunisté, socialisté, odboráři a další marxisté, zkuste si v těch hlavách udělat už jednou jasno. Pokud budete podporovat strany, které nám všem budou omezovat svobody ve jménu dobra, budou zvedat daně, budou vytvářet přerozdělováním cizích peněz korupční prostředí nesvobodného trhu, roztočí nesmyslná kola dotací a dalšími způsoby budou narušovat podnikatelské prostředí, prvním, kdo na to doplatí, budete vy - jejich voliči! Myslíte si, že je v pořádku když se zvednou daně, jen ať si ti zbohatlíci pěkně poplatí. První kdo si více poplatí, však budete Vy. Pokud se totiž zvednou daně, obchodník i výrobce zdraží své služby i výrobky, které si kupujete, takže ony navýšené daně zalepíte v plné parádě. Je něco, co na tom nechápete?

Řešením je nenarušený volný trh, který umožní konkurenci (nízké ceny, zvýšení kvality), vyšší poptávku po zboží (zvýšení počtu pracovních míst), tlak na snížení nákladů (odstranění korupce), zvýšenou poptávku na pracovním trhu (navýšení vašich mezd), zvýšení kupní síly obyvatel (zvýšení odbytu výrobků) atd.

Pokus o centrální řízení vždy ztroskotá. Stačí se rozhlédnout kolem sebe - město a stát je nejhorší hospodář. Jsou to vaše peníze, tak se podívejte, kdo a jak o nich rozhoduje! Myslíte, že o nich rozhodne lépe než vy? Já o tom dost pochybuji. Požadujte od státu méně a méně mu i poté dávejte.

Stát vám žádná pracovní místa nevytvoří, stát nebude bojovat proti korupci, stát vám nebude zajišťovat životní jistoty, a to jednoduše proto, že nic z toho nedokáže!

Zkuste o tom alespoň chvíli přemýšlet, než budete volit strany, které vám opět naslibují, že se o vás stát postará.

 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Realista Realista | 24. září 2012 v 18:18 | Reagovat

Tak nevím, jestli si z lidí děláte srandu,nebo je to provokace či snad tomu opravdu věříte....Myslím tím to, co píšete.
Milý pane,na vznik současné situace měla vliv celá řada zvláštních faktorů spojených se současnou fází globalizace a světového politického vývoje.
Především s pádem východního bloku zmizel kapitalismu ideový světový konkurent a otevřely se nové trhy. To má několik důsledků.
Kapitalisté obecně nejsou ochotni přispívat do solidárních fondů společnosti, pokud k tomu nejsou vnějšími okolnostmi nuceni. Pokud se zdálo, že sovětský model představuje alternativu ke kapitalismu, jakkoliv bylo toto zdání iluzorní, představovalo samo o sobě ideu, která se mohla v podmínkách sociální nouze stát motivem společenských nepokojů. Již z toho důvodu byli ochotni k určitým ústupkům. Tato nutnost nyní padla. Země bývalého Sovětského bloku, a rovněž Čína, se staly kapitalistickými.
Otevření nových trhů, spojené s pádem tzv. komunistických států, poskytlo neuvěřitelné možnosti v maximalizaci zisků cestou přesunu výrob do zemí s podstatně nižšími výrobními náklady, včetně mzdových, než jaké byly ve vyspělých kapitalistickým zemí západní Evropy a USA. Přesun výrob do těchto zemí nebyl z hlediska výše uvedeného principu maximalizace soukromého zisku v podmínkách konkurence důsledkem neprozíravosti, ale nutnosti. Kapitalisté totiž nejednají s ohledem na prospěch celku, např. USA, ale vždy jen s ohledem na svůj vlastní soukromý prospěch. Tento proces samotný vedl k oné mzdové deflaci (stagnace, příp. pokles mezd). Američtí a západoevropští zaměstnanci se totiž ocitají v konkurenčním vztahu se zaměstnanci a výrobními podmínkami v těchto, pro kapitalistické podnikání nově otevřených zemí.
Vedlejším, a nikým neplánovaným efektem tohoto přesouvání výrob je ovšem ztráta dominantního postavení USA. K tomu dochází nejen v důsledku přesunu vlastní výrobní základny do zahraničí, ale také proto, že se země, kam byla tato výroba přesunuta, rychle modernizují a vyrůstají v nové konkurenty. Je podivuhodné, že tyto následky šíření kapitalistické výroby po světě předpověděl již Karel Marx ve svých analýzách britského panství v Indii. S jistou modifikací to platí především o Číně.Přechodná víra ve všemocnost tzv. neviditelné ruky trhu je nyní těžce otřesena.
Stále jste přesvědčen , že řešením je nenarušený volný trh, který umožní konkurenci, vyšší poptávka po zboží, tlak na snížení nákladů a zvýšená poptávka na pracovním trhu, zvýšení kupní síly obyvatel ? Mě jste nepřesvědčil ani náhodou..... :-(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama