Červenec 2011

Zdravý rozum vs. rozum zelený

31. července 2011 v 4:14 | MARTA KRAUSOVÁ (http://martakrausova.blog.idnes.cz) |  POLITIKA
Na Šumavě se opět bojuje. Zelení aktivisté se přivazují ke stromům, policisté jim přestřihávají řetězy, místní lidé pořádají protestní pochod... Klaus fandí lesníkům, Havel ekologům. Zkrátka je z toho pěkná mela…

Vzpomínám si na svoji návštěvu Šumavy v předminulém roce, ještě za vlády zelených. Některé kopce byly pokryty jenom uschlými pahýly a zdálky připomínaly měsíční krajinu bez života… Jinde byl sice ještě les, ale i tak se mezi zelenými smrky objevovaly první seschlé stromy napadené kůrovcem…

Ekologové už tenkrát nelenili a rozmístili po trasách v parku naučné či spíše propagační tabule vysvětlující, jak je všechno v pohodě, protože se jedná o tzv. přirozený přírodní proces. Člověk si tak mohl přečíst, že na místě spadlých stromů budou postupně vyrůstat nové, že se takové pohromy dějí pravidelně a les se tímto způsobem obnovuje.Vrcholem všeho pak byly názorné obrázky malých stromečků zakládajících s úsměvem na tváři (na jehličí) nový "ekoles", vytvořené zřejmě pro méně chápavé návštěvníky.V reálu to bohužel tak optimistické nebylo a usmívajících se stromečků rostlo mezi suchými kmeny opravdu pomálu… Čímž se nabízí otázka: Jak dlouho ten nový čistě přírodní les bude růst? Sto let, dvě stě let nebo dýl? Já se tedy takovou dobu na ty holé kopce koukat nechci. Možná je to přirozené a super přírodní, ale vypadá to hnusně. A v hnusných horách plných tlejících pahýlů asi těžko budou lidé chodit na tůry a jezdit na kole.

Norsko, imigranti a sociální štědrost

30. července 2011 v 6:42 | LUKÁŠ KUBEC (http://devian.cz) |  EKONOMIKA
Bylo jen otázkou času, než se v obecně štědré Skandinávii něco stane. Tamní systém je vzorem mnoha lidem, kteří však - někdy z neznalosti, jindy úmyslně - přehlížejí jeho vady, které v dlouhém období posílají tamní země ke dnu.


Po tragédii v Norsku opět na povrch vyplulo téma imigrantství, avšak z trochu jiné strany, než na jakou jsme nyní zvyklí.
V Oslu vybouchla bomba a jakýsi agresor na srazu mladých přiznivců tamních sociálních demokratů postřílel několik desítek lidí. Zpráva by to (bohužel) nebyla v posledních letech moc zajímavá, kdyby:
  1. se událost neudála ve Skandinávii, "sociálně-demokratickém ráji",
  2. agresorem a hlavním podezřelým v bombovém útoku nebyl blonďatý konzervativní křesťan, Nor, ale muslimský přistěhovalec.
Stále více se tak ukazuje, že jádro problémů s imigranty, kvůli kterým se hroutí multi-kulti sen mnohých evropských politických špiček, neleží v imigrantech samotných. Jádro tohoto problému jsme si zřejmě vybudovali sami.
V principu je to vlastně jednoduché a i my v Česku to tady známe. Jen nemáme přistěhovalce, ale Romy.
Vraťme se třeba do o nějaké to desetiletí zpět - do USA. Tehdy neexistoval sociální systém, neexistoval ani imigrantský problém. Někdejší Státy nabízely imigrantům možnost svobodně usilovat o své štěstí. Nikdo vám nebude stát v cestě, avšak máte za sebe plnou odpovědnost. Imigrant do států přijel a musel se začít ohánět.

Manipulativní bezcitné matky mohou být příčinou zla

29. července 2011 v 6:10 | JITKA GOTTEROVÁ (http://gotterova.blog.idnes.cz) |  TAKHLE U NÁS ŽIJEME
Je zvyšující se počet matek, které ubližují svým dětem příčinou stupňujícího se násilí ve společnosti, nebo je naopak stupňující se násilí ve společnosti příčinou vysokého počtu matek (případně otců či obou rodičů), kteří ubližují svým dětem?

Zamyslet se nad tímto tématem mne přiměl včerejší zážitek v čekárně gynekologické ordinace:
Do čekárny vstoupily dvě ženy, matka s dcerou, matka s úsměvem mile pozdravila a posadila se na lavičku vedle. Dcera, zhruba dvacetiletá, ji následovala. Nikdo jiný v čekárně nebyl (naštěstí pro dceru).


"Sundej si tu bundu!" pravila matka velmi panovačným hlasem. Dcera odpověděla, že jí není vedro. "No jistě, tři už tady zmrzli," pravila matka a pokukovala po mně, zda jsem její rádoby vtipnou poznámku zaregistrovala a pravila: "Vyndej si kartičku!" Dcera se na mě útrpně podívala a nadále sledovala špičky svých bot.


"A jak si to teda představuješ, za co chceš koupit kočárek a postýlku a výbavičku?"
"Já nevim," špitla dcera.
"Nevíš? Tak jak si to chceš nechat? Z čeho budeš živa? Myslíš, že s tím dítětem budeš bydlet u mě? Tak na to zapomeň."
"Mami prosím," pravila dcera rudá v obličeji.

Odpovědnost

28. července 2011 v 3:56 | TOMIO OKAMURA (http://okamura.blog.idnes.cz) |  POLITIKA
Původně jsem chtěl psát o rozpočtu, ale pak mě napadlo .... Když zapálíte sousedovi dům, unesete mu ženu nebo ho okradete o majetek, nesete osobní, hmotnou i trestní odpovědnost. Z výkladu ústavy bychom se mohli domnívat, že před zákonem jsme si všichni rovni a máme rovná práva i povinnosti, včetně oné odpovědnosti. V praxi to neplatí. Špatné rozhodnutí úřadu, soudu, politika, hloupost či zlovůle novináře, vás může nevinně připravit o majetek, svobodu, rodinu a dobrou pověst, aniž by kdokoli z viníků nesl odpovědnost. V téhle souvislosti jsou vrcholoví politici jediní, kdo nesou odpovědnost alespoň veřejnou. Komu se ale zodpovídají anonymní úředníci, soudci a novináři, co zničili existenci slušných lidí ?


Dnes jsem dostal od jednoho pana redaktora otázku, zda by bohatí podnikatelé byli ochotní dobrovolně "zasponzorovat" stát při jeho rozpočtových problémech. Tahle myšlenka u mě naráží na dva problémy.


Málokdo rozumný bude lít vodu do cedníku. Sponzorovat "firmu" která bezhlavě rozhazuje miliony, stamiliony i miliardy to je prostě nesmysl - ekonomický i morální. S tím souvisí zásadní fakt, že u nás to je naopak - stát bohaté firmy nevídanou formou dotuje - ať už přímými dotacemi, daňovými odpustky nebo supervýhodnými privatizacemi. Například Ministerstvo financí rok co rok vyplácí z republikové pokladny mnohamiliónové dotace, z nichž těží bohaté komerční firmy. Peníze mají nálepku "Veřejně prospěšné účely". Například uherskohradišťskému Synotu stát a město před pár lety postavily stadión za dvě stovky miliónů korun. Klub, který patří mezi nejbohatší pětici v první fotbalové lize, se na stavbě podílel osmnácti milióny. Řekněte mi, proč stát jednomu z pěti nejbohatších klubů daroval 100 milionů korun na super komerční činnost? Jak to, že Sazka neplatila daně z miliardových obratů ze sázek? Aby jí zbylo na padesátimilionový Hušákův plat?

Levičácké tanečky na norských hrobech

27. července 2011 v 4:34 | LUBOŠ ZÁLOM (http://zalom.blog.idnes.cz) |  POLITIKA
Od prvních zpráv o masakru na norském ostrůvku Utoya, kdy už bylo jasné, že celou věc rozhodně nemají na svědomí žádní islamisté, ale spíše někdo z řad odpůrců evropského multikulturalismu a neomarxismu, se dalo předvídat vcelku přesně, jak zareagují média. Nebylo těžké odhadnout, že se novináři zachovají přesně v duchu známého a okřídleného bonmotu, který o nich kdysi pronesl Miloš Zeman, a budou rozpitvávat každou vrahovu spojitost s pravicovými myšlenkami.


Anders Behring Breivik četl Churchilla, obdivoval Reagana a Thatcherovou, citoval ve svém prohlášení Klause - to je přece téma, které dokáže letošní okurkovou sezónu jaksepatří rozvířit, a to na hodně dlouhou dobu! Pro českého novináře a jejich nadšené čtenáře není nic lákavějšího, než si z pozice rozhořčené většiny plivnout na pravicové hodnoty.


Ještě není celá událost plně vyšetřena, a líčení médií je třeba brát s rezervou, ale předpokládejme, že vše byl opravdu čin jedné jediné osoby. Breivik byl očividně znepokojen situací, v níž se současná Evropa a Norsko nachází. Uvědomoval si nebezpečí multikulturalismu, rozmáhajícího se islamismu v Evropě, a všudypřítomného ubíjejícího vlivu levičáctví. Bohužel, jako naprostá většina lidí, nepřemýšlel o abstraktních pojmech, nepřemýšlel o tom, co je svoboda a jak ji dosáhnout, a zvolil si to nejhorší "řešení", jaké si lze představit. Aniž si snad uvědomoval tragičnost své pozice, postavil se na stejnou stranu, na níž se nacházejí všichni islamisté a socialističtí teroristé.

Výpověď Slováka z Norska: Oslo je plné imigrantů

26. července 2011 v 4:28 | MILOŠ DORČÁK (http://hnonline.sk) |  MULITULTURNÍ SOUŽITÍ
Truchlící žena si připomíná oběti páteční masakru v Norsku. Snímek: ReutersNějaký čas už žiji v Oslu. Bydlím v části Grünelløka, cca 20 minut pěšky k centru města - centru výbuchu. Popravdě řečeno, během dne jsem si ani nic neobvyklého nevšiml. Možná i proto, že mám okno do dvora. O bombovém výbuchu jsem se dozvěděl až večer, když známý "pověsil" odkaz na FB.

Je těžko zaujmout stanovisko k tomu, co se stalo, protože každá věc má vždy dvě strany. Na jedné straně, je mi líto zbytečně vyhaslých mladých životů. Na druhé straně stojí fakt, že co se týče Osla, je zde opravdu neskutečně mnoho imigrantů, hlavně ze zemí tzv.. třetího světa, kteří mají tendenci usazovat se v určitých částech města.
V podstatě se ani nedivím, že někteří (podle mě však většina) původních obyvatel začíná obávat o svoji bezpečnost, já osobně také nerad chodím do těchto části.
Rovněž je většině Norů jasné, že tito imigranti sem přicházejí kvůli tomu, aby se přiživily na sociálních dávkách a výhodách. To je takové veřejné tajemství, které nevidí asi jen politici. Běžní Norové si uvědomují, že tito lidé nejsou pro stát žádným přínosem, právě naopak, jen se přiživují na tom, co vybudovali oni a jejich otcové a dědové.
Čili se ani nedivím, že někomu povolily nervy, byla to jen otázka času.

Mediální manipulace. Klaus a Churchill jako spoluviníci norského masakru

25. července 2011 v 6:56 | MAREK SKŘIPSKÝ (http://euportal.parlamentnilisty.cz) |  POLITIKA
O tragických událostech v Norsku se nepíše lehce. Líné léto zemřelo v palbě automatické zbraně, společně s dvaadevadesáti obětmi šíleného střelce Anderse Breivika. Tohle byl Breivik především - šílenec.
Vyšinutý maniak, který chtěl měnit společnost pomocí olova. Nedovedu si představit normálního jedince, který by snad jeho čin omlouval či schvaloval.


Nepatřím mezi stoupence konspiračních teorií, takže nevěřím spekulacím, že se jedná o jakousi akci tajných služeb s požehnáním zednářských lóží, jejímž cílem má být diskreditace konzervativní pravice. To, že se konzervativní orientace Anderse Breivika bude levicově liberálním médiím hodit, to už je jiná věc…


Norská tragédie je hrozná a proto by nemělo docházet k jejímu zneužívání s cílem démonizovat oponenta. Bohužel, útoky na konzervativně smýšlející subjekty se v souvislosti s Breivikovým ohavným činem začaly objevovat již velmi krátce po jeho spáchání.

Soumrak státu

24. července 2011 v 7:58 | VIDEO |  POLITIKA

Do děravého vědra lije více vody jen idiot, pane ministře!

23. července 2011 v 4:47 | ILJA KRAVAL (http://kraval.blog.idnes.cz) |  POLITIKA
Při pohledu na titulek, že "ministr financí hledá další možnosti snižování schodku rozpočtu", mne napadlo jedno jediné: Nějaký výpadek paměti nebo co? Pane ministře, otevřete si váš volební program TOP09 a tam vše najdete! Co tam však určitě není, to je zvyšování daní, ať už nepřímých nebo přímých, po kterém tak voláte. To je totiž až to poslední, k čemu byste měli přistoupit.


Korupce
Podle odhadů Hospodářské komory přímé ztráty způsobené korupcí dosahují v našem státu výše okolo 40 miliard ročně (plus minus), další nepřímé ztráty cca okolo 2% HDP. A to nemluvím o psychologickém dopadu korupce na obyvatelstvo, když "nahoře se krade a dole se má šetřit".


Když už máte ve volebním spotu kapitána na lodi, podívejte na základní pravidla toho, jak se taková loď řídí a co si kapitán vůči svému mužstvu nikdy nemůže dovolit. Ve vašem volebním programu je uvedeno, že zatočíte s korupcí, tak s ní laskavě zatočte, je to ve vašem zájmu, pane ministře financí, je tam opravdu hodně peněz. Prostředky a páky na to určitě máte, zbývá jenom vůle.

Lidé, bude krásně. Vládu jste nepochopili!

22. července 2011 v 4:51 | ROSTISLAV SIKSTA (http://siksta.blog.idnes.cz) |  EKONOMIKA
Někdo z nás asi dělá systematicky blbce. Nejenže se vládní plány mění každý den, jako si čistotní lidé mění ponožky, ale přestože předpoklady vlády selhávají, šup sem s novými radostnými vyhlídkami.

Vládní odborníci vypočítali (zdroj), že příští rok nám nejenže stoupne HDP, ale zároveň se bude ekonomika krásně vyvíjet, nezaměstnanost klesne, výběr daní bude stoupat a ovčánci budou spokojení. Přestože plánované zvyšování daní ubere všem rodinám z peněženek tisíce korun a inflace stoupne až na 3,5%, bude krásně. "Analytici resortu" ještě nevědí, jak ceny stoupnou, protože bude záležet na tom, "jak zareagují obchodníci".

Uff... Co to je probůh za analytiky, kteří nevědí, jak vůbec bude? Obchodníci ceny těžko výrazně ovlivní. Český trh je v přepočtu na obyvatele více konkurenční než německý, a většina obchodníků "jede" s nízkými maržemi a snaží se kvůli konkurenci snižovat ceny buď práce, nebo nakupovaného zboží. Za oboje je přitom pravidelně kritizována, což je samozřejmě správné, nicméně ti, kteří na dodavatele či zaměstnance tolik netlačili, již svá pole na trhu vyklidili (Delvita, Carefour, Meinl, ... ) a další budou zřejmě následovat. Nehledě na to, že vládě selhaly představy o tom, jak poroste ekonomika letos, selhaly představy o vyšších výběrech spotřební daně z paliv i mnohé další, ale přesto jsou nové krásné představy na obzoru.

KORUPCE jako ekonomický fenomén

21. července 2011 v 6:01 | VIDEO |  EKONOMIKA
Zajímavé vystoupení některých řečníků na videu zde:


Velký kapitál nadále podporuje levici

20. července 2011 v 6:02 | PETR HAMPL (http://www.finmag.cz/cs/finmag) |  POLITIKA
Moc a peníze najdeme především tam, kde se rozhoduje o regulacích. A také u poradenských a právních firem, které pro takové instituce pracují. Logickým důsledkem je finanční superpřevaha těch politických stran, které usilují o zvyšování daní a státních zásahů.


Před několika dny bylo zveřejněno, kolik peněz získali američtí prezidentští kandidáti během posledního čtvrtletí na svou kampaň. Má se to takto:
  • Barack Obama: 87 milionů $
  • Mitt Romney: 18,3 milionu $
  • Ron Paul: 4,5 milionu $
  • Tim Pawlenty: 4,2 milionu $
  • Jon Huntsman: 4,1 milionu $
  • Michele Bachmannová: 3 miliony $


Povšimněte si, že všichni pravicoví vyzyvatelé dohromady nesehnali ani polovinu toho, co sám Obama. A to v číslech nejsou zahrnuti největší sponzoři jako George Soros, kteří Obamu podporují prostřednictvím nevládních organizací typu Center for American Progress nebo MoveOn.org.

Kam na pláž?

19. července 2011 v 6:44 | ODJINUD |  JAK SE BAVÍ WWW

Jaké to je určit černé studenty

18. července 2011 v 6:02 | (http://www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku=2011071703) |  MULITULTURNÍ SOUŽITÍ
Až do nedávné doby jsem učil ve škole na jihovýchodě USA, kde většinu tvořili černí studenti. Mainstreamová media nám dávají sem tam ochutnat, jaké jsou podmínky na takové škole, ale opravdu jen ochutnat. Výrazy, které novináři pro takové školy používají, jako jsou "chaotický", nebo "špatné prostředí pro učení", popřípadě "nedostatek disciplíny" nezachycují to, co se děje každý den. Nic tak neotevře oči jako každodenní realita učení černých a tyto zkušenosti se zde pokusím sdělit.


Jednou z prvních věcí na černých, které jsem si všiml, je to, že jsou hluční. Měli jen malou představu o obecném slušném chování. Nebylo neobvyklé, že na mne křičelo najednou pět studentů. Pokoušet se je utišit bylo k ničemu a bílé učitelky na tom byly v tomto ohledu obvzláště špatně. Seděl jsem ve třídě jedné z nich, když studenty doslova prosila, aby se zklidnili. Jen křičeli o to víc, aby přeřvali její hlas. Zdá se, že vůbec neměli představu o faktu, že s vyjádřením myšlenky se má čekat do doby, až na člověka příjde řada se slovem. Něco je napadlo a ihned to prostě museli vykřiknout. Takhle jsem vedl diskuzi o vládě a najednou jsem byl přerušen: "Potřebujem víc Demokratů, Clintonová dobrá!". Studenta tento výlev na chvíli uspokojil, ale za dvě minuty začal opět křičet "Clintonová je dobrá!".


Každý, kdo se kdy pohyboval kolem mladých černochů ví, že jediné, co neustále poslouchají, je rap. Černí sami často vymýšlejí vlastní rýmy a nebylo neobvyklé vidět ve třídě patnáct studentů, jak na sebe rappují a pohybují se do rytmu (pozn. překladatele: autor zde použil slovo "jiving", které popisuje typické chování černých, ale vzhledem k jejich absenci v ČR nemá český ekvivalent, laskavý čtenář si příklady tohoto chování jistě najde např. na Youtube). Neustále se překřikovali a najednou rappovali 15 různých rýmů ve svém hrubém a primitivním dialektu. Slova těchto rýmů byla téměř bez vyjímky dětinským vychloubáním, např. "Who got dem shine rim, who got dem shine shoe, who got dem shine grill?" (překlad: Kdo tu má nejlesklejší kola, kdo tu má nejlepší boty, kdo tu má nejlepší grill? - autor zde ovšem nemá na mysli grill zahradní, ale jakýsi "kryt na zuby", věc mezi černými velice oblíbenou). Rapper-amatér tuto tirádu pak zakončuje - v nejsprostších možných výrazech - prohlášením, že je sexuálním idolem pro celé ženské pokolení. Z nějakého podivného důvodu studenti také vzdychali a sténali místo toho, aby v rapu použili některá slova, např. "She suck dat aaahhhh, she fuck dat aaaahhhh, she lick dat aaaahhh." (laskavý čtenář si jistě tuto sprosťárnu přeloží sám, netřeba být zbytečně vulgární, nicméně v principu jde o popis sexuálních aktů s tou vyjímkou, že místo vyslovení výrazu pro daný akt dotyčný černý jen komicky vzdychá).

Kam nás vedou “spasitelé lidstva” za cizí peníze?

16. července 2011 v 5:56 | KAREL KŘÍŽ |  POLITIKA
Známe je všichni. Nemůžeme je přehlédnout ani přeslechnout. Každý den vidíme jejich tváře v hlavních zpravodajských časech všech televizních stanic, čteme jejich "neomylné" a jedině správné pravdy na titulních stranách tištěných i elektronických médií. Každý den se nás pokouší přesvědčit, že pouze jejich vidění světa, jejich vize do budoucnosti a jejich ekonomické či sociologické formule jsou to pravé ořechové pro ten, z jejich pohledu, šedý, beztvarý, tiše remcající, ale hlavně peníze dojící znásilněný dav.

Vládnoucí zkorumpovaná oligarchie, anarchisticky škatulkovaná buď jako pravicová nebo levicová, držená u moci stále bobtnajícími šiky uplácených podržtašků, podkuřovačů a "manažery" státem dotovaných spolků, si vytvořila společenský systém postavený na zákonem povoleném okrádání a postupném zotročování produktivního obyvatelstva. Slova i činy všehoschopného parazita či pozitivně diskriminovaného flákače mají v současné společnosti větší váhu než hlasy či skutky tvrdě pracujících lidí, kteří živí státní pokladnu.

Plíživě, ale stále nápadněji a rychleji se blížíme k novému eurosocialistickému či až komunistickému nevolnictví. Již dnes je hodnota práce produktivního, hodnoty vytvářejícího, daňového poplatníka státem degradována na pouhou jednu čtvrtinu. Jinými slovy, státní mašinérie okrade každého, kdo má ještě v této společnosti sílu cokoliv produkovat, pomocí nepřehledné džungle různých daní, poplatků a odvodů o téměř 75% jeho těžce vydělaných peněz. Jak by se asi lidé tvářili, kdyby každého posledního v měsíci zazvonil u jejich domovních dveří dráb a z každé ten měsíc vydělané tisícovky jim odebral 750,- Kč?

Jenmože realita je taková. Neodevzdáváme své peníze takto transparetně jako za feudálních časů, ale při každém nákupu, setkání s úřady, při každém výdělku, dokonce i při každěm dědictví či malinko větším daru nebo jen za to, že bydlíme ve vlastním domě, nebo když jako podnikatel používáme automobil. Co se bude danit či zpoplatňovat příště? Sluneční svit, vzduch na dýchání, chůze po chodníku?

O chudých a bohatých, pracujících a s nataženou rukou čekajících

15. července 2011 v 5:41 | ZUZANA KULHÁNKOVÁ (http://kulhankova.blog.idnes.cz) |  POLITIKA
Bohatství se nenásobí dělením.


Už tu mnohokrát byly zákony, které zbavily bohaté bohatství. Nikdy ovšem nezbavily chudé chudoby.


Když má někdo právo na práci, má někdo jiný povinnost ho zaměstnat.


Vláda nemůže nikomu nic dát, aniž by to napřed vzala někomu jinému.


Na to, co někdo dostane bez práce, musí někdo jiný pracovat, aniž by za to něco dostal.


Když má někdo právo na bydlení, má někdo jiný povinnost mu bez nároku na odměnu bydlení postavit a udržovat. A ještě někdo jiný musí zdarma poskytnout materiál.


Začátek konce každého státu nastane, když polovina lidí zjistí, že nemusí pracovat, protože se o ně druhá půlka postará, a ta druhá půlka zjistí, že nemá cenu pracovat, protože výsledek dostane někdo jiný.

Jak byla přesně předpovězena hypoteční a finanční krize

14. července 2011 v 4:11 | MIROSLAV CVRČEK (VIDEO) (http://www.reflex.cz) |  EKONOMIKA
Pořád slyším, že krize přišla neočekáváně a nikdo ji nepředvídal, kromě katastrofistů, kteří předpovídají to nejhorší vždycky. A komunistů, kteří to přičítají jakési vnitřní vlastnosti kapitalismu - jednou se prý musí zhroutit. Jenže není to pravda. Americký ekonom Peter Schiff v letech 2006 a 2007 přesně popsal mechanismus, jak k tomu dojde.


O rostoucím nebezpečí Schiff vlastně mluvil už někdy od roku 2002. Přitom to není žádný komunista či zastánce znárodňování a regulací. Naopak. Schiff, šéf investiční společnosti Euro Pacific Capital, za vytvořením předpokladů pro krizi vidí politiky a centrální banky.


Význační bankéři, investoři i ekonomové se mu smáli. Na videu se s ním dokonce chce vsadit Arthur Laffer, který v roce 2006 tvrdil, že je vše v pořádku a ekonomika na tom nikdy nebyla lépe. Schiff poukazoval na to, že ono zdánlivě rostoucí bohatství pochází jen z rostoucích cen nemovitostí, podporované vládou. Chybí úspory a nabývají dluhy. A jednou to musí prasknout. Prasklo. Podívejte se na video z let 2006 a 2007, kde Schiff popisuje mechanismus prasknutí bubliny. Video je se slovenskými titulky (v případě, že se vám nezobrazí, kliknutím na CC vpravo v liště si titulky zobrazíte).


Jak chutná Evropě kocovina po socialistickém flámu

13. července 2011 v 5:39 | PAVEL JURUTKA (http://jurutka.blog.idnes.cz) |  POLITIKA
Řecko se nezadržitelně blíží ke krachu. Ten, kdo to před rokem říkal, dnes může prohlásit: Vidíte, měl jsem pravdu. A ti, kteří naopak tvrdili, že Řecko je strašák, dluhy mají všichni a dokonce, že se dluhy neplatí, měli by teď strčit hlavu pod svůj červený koberec a raději se vůbec nepřipomínat. Realita je totiž mnohem horší.


Ne, nepřeji Řekům nic zlého a jsou mi rozhodně bližší, než Američané nebo Arabové. Ale jinak, než bankrotem to stejně dopadnout nemůže. Jakákoliv jiná varianta další pomoci a půjček, aby bylo z čeho splácet předchozí půjčky, je cestou do pekel. Na to nemusí být člověk makroekonomem, na to stačí i trojčlenka, s jejíž pomocí lze vypočítat všechny pro život důležité a vpravdě kupecké počty.


Strašáci z Bruselu už přispěchali s dramatickými teoriemi, co by potkalo celou Evropu, pokud by Řecko (dosaďme jakoukoliv další stejně zdevastovanou státní ekonomiku včetně Česka) skutečně zkrachovalo. Děsivé scénáře včetně těch, kdy si evropské statky nakoupí Čína za pár dolarů, tak rádi šíří EU-fanatici za pomoci novinářů, dají-li se tito lidé ještě za novináře vůbec označit. Lide boj se, lide poslouchej, a hlavně lide - dál poslušně plať!

Česko, země kde neexistují špinavé peníze

12. července 2011 v 6:13 | TOMIO OKAMURA (http://okamura.blog.idnes.cz) |  POLITIKA
Čas od času se vláda, politici či média chopí tématu praní špinavých peněz. Myslím, že v naší zemi není komičtější téma. V bance se musíte legitimovat při platbě tuším nad 1000 euro. V ČSOB musíte mít občanku nebo pas už od jedné koruny. Důvod? Přece boj se špinavými penězi! Jak zabráníte praní špinavých peněz na přepážce předložením občanky u platby v řádu korun až tisícikorun netuším. Zástupné důvody samozřejmě znám.


Prát peníze u nás netřeba

Copak v České republice někdo potřebuje špinavé peníze prát? Copak je to za hloupost? Když si koupím fotbalový klub nebo dám stamiliony za nemovitosti, ptá se někdo, kde jsem na to vzal? Pravda, v případě hejtmana Palase se veřejnost ptala, ale to bylo všechno, co zmohla. V případě některých zákonodárců jsme se dozvěděli, že buď nejedli a úporně spořili poslanecké náhrady, nebo výhodně prodali akcie jako Gross, nebo výhodně prodali podíl předlužené firmy jako Topolánek, nebo dostali miliony za podíl v bezcenné firmě jako Kalouskovi. Tyhle historky si ovšem vymýšlí jen politici. Před voliči potřebují majetek alespoň formálně legalizovat. Běžný, anonymní mafián tuhle potřebu nemá. Neexistuje zákon, který by mu nakradený majetek vzal, pokud se nedoloží konkrétní zločin. Samo vlastnictví nedoloženého majetku je u nás svaté a nedotknutelné. Co s tím dělá exekutiva, vláda, stát? Policie, finanční orgány? Přinejmenším finanční úřady by mohly majetky alespoň dodatečně dodanit. Nasolit mastné penále a pokuty. Kolik asi dodanil pan hejtman, když víme, že z platu svého ani manželky si na své megavily a auťáky nevydělal? A stovky dalších zázračně zbohatlých. Odpověď známe. Nic. Na celém světě je přitom samozřejmostí, že když koupíte jen trochu dražší auto, už máte na krku berňák, a ten zkoumá, kde jste na to vzali. A nezdaněný majetek vám přinejmenším zdaní.

Stovky miliard americkému trhu práce nic nepřinesly. Počet volných míst se snížil

11. července 2011 v 6:28 | http://byznys.ihned.cz/analyzy-a-komentare/c1-52268550-stovky-miliard-americkemu-trhu-prace-nic-neprinesly-pocet-volnych-mist-se-snizil |  EKONOMIKA
Nedávno zveřejněná studie o vlivu rozpočtové stimulace americké ekonomiky za vlády Baracka Obamy na zaměstnanost došla k nečekanému zjištění, že stimulační "balíček" z roku 2009 v rozsahu 787 miliard dolarů (13,3 bilionu korun) celkově žádná nová místa nevytvořil, a dokonce jejich počty snížil.


Analýza kanadského a amerického ekonoma se závěry i metodikou diametrálně liší od jiných studií založených na modelech předpokládajících pozitivní vliv vládních výdajů na ekonomiku.