Duben 2011

PAROUBKŮV ŽÁK SOBOTKA PLÁNUJE VLÁDU S KSČM

30. dubna 2011 v 6:48 | JAN KOUCKÝ (http://jankoucky.blog.idnes.cz) |  POLITIKA
Sotva Bohuslav Sobotka usedl do křesla předsedy ČSSD, oprášil sen Jiřího Paroubka o sjednocené levici. Předseda sociální demokracie v dnešním rozhovoru pro Hospodářské noviny připustil, že v případě volebního vítězství nevylučuje vznik menšinové vlády s podporou KSČM. Bohuslav Sobotka se tak bude snažit naplnit Paroubkův plán z loňského roku, kdy Paroubek zcela otevřeně mluliv a vládě s podporou KSČM. Nehodlám se zde rozepisovat na téma, že komunistická strana je hrozbou pro naši demokracii. Nic takového opravdu nehrozí. Chci zdůraznit, že vláda ČSSD za podpory KSČM by byla katastrofou pro tuto zemi.

KOMUNISTICKÝ BACHAŘ VONDRUŠKA ZPROŠTĚN VINY ANEB NEJSME JAKO ONI

29. dubna 2011 v 5:22 | MICHAL KUČERA (http://michalkucera.blog.idnes.cz) |  POLITIKA
Liberecký soud zprostil viny komunistického poslance a bachaře. Vinu Vondruškovi nikdo neprokázal. Ostatně jako u všech bývalých komunistických aparátčíků, stbáků, bachařů... Nikdo za nic nemůže, jako obvykle. Vlastně se ani nic výjimečného nedělo.

"Nejsme jako oni" ,tohle jsme skandovali jako studenti na náměstích. Mezitím už komunisti hledali cesty, jak se dostat do správních orgánů firem, jak tunelovat privatizované podniky. Hromadně vystupovali z KSČ ,aby se poté hlásili do nově vznikajících politických stran a získávali nový politický vliv. Tiše a bez mediálního zájmu.

Nejsme jako oni… S komunistickou minulostí jsme se nechtěli vypořádat. Plácali jsme se po ramenou, jak jsme to těm komunistům v listopadu nandali. A jako studenti jsme vyrazili cestovat po světě, studovat do zahraničí,užívat si to, co jsme dříve nemohli… Komunisté, bývalí i současní, si zatím upevňovali pozice.

DLUHY EU ÚSPĚŠNĚ ROSTOU. VELIKÁ GRATULACE DO BRUSELU!

28. dubna 2011 v 6:04 | FRANTIŠEK MATĚJKA (http://frantisekmatejka.blog.idnes.cz) |  EKONOMIKA
V po krk zadlužené eurozóně stoupl dluh ze 79,3 % HDP v roce 2009 na 85,1 % v roce 2010. V po krk zadlužené EU jako celku pak státní dluhy vzrostly z předloňských 74,4 % HDP na 80 % v roce 2010.barroso_.PNG
Aby snad někdo nežil v mylném opojení, že se jednalo o výjimečný rozpočtový rok, zapříčiněný hospodářskou krizí, považuji za nutné připomenout, že nikdy v dobách předchozích se nestalo, že by tyto hodnoty oproti předchozímu období klesly. Nikdy. Současný státní dluh všech zemí EU pak aktuálně činí v přepočtu přibližně 240 bilionů korun. Ty aktuální informace vyzněly z pera Eurostatu příliš negativisticky a tak k ní statistici připojili ještě informaci další, o které se zejména politici domnívají, že je veskrze pozitivní: Loni se snížil rozpočtový schodek států EU oproti roku 2009. Přeloženo do normální řeči - toto sdělení neznamená nic jiného, než že se státy EU prostě jen znovu dál nově zadlužily. Jen o něco méně, než v předchozím roce.

Jako součást tzv. rozpočtové kázně v EU svého času Brusel vymyslel tzv. "maastrichtská kritéria". K těmto kritériím (která při přijetí eura nedodržely Německo ani Francie, které za vznikem maastrichtských kritérií stály) vztahují nyní jak vstup nových členů, tak všechny nové tzv. "záchranné mechanismy", které prý mají za cíl zpřísnit hospodaření států. Maastrichtská kritéria stanovují, že rozpočtový deficit jednotlivých států nesmí přesáhnout 3% HDP. Víte, co to mimo jiné také znamená? Kdyby všechny státy EU tuto podmínku v jednom roce splnily, tedy nezadlužily by se více než o 3% HDP, v součtu by se nově ten rok, zatímco by politici nejen v Bruselu otevírali jistě pravé poctivé šampaňské, zadlužily o dalších 362 mld eur - a k tomu další nové úroky. Jen v případě České republiky činí zaplacené úroky ze státního dluhu za posledních deset let cca 333 miliard korun...

Jaký je závěr? Socialismem prolezlá Evropská unie založila svou existenci na dluzích, které stoupají a programově budou dál každý rok stoupat. A občas na nějakém summitu politici oslaví, když se někdy zadluží méně, než rok předchozí. Gratuluji. Udržovat při životě něco, co by nikde jinde, než v politice na cizí účet, prostě nešlo, je hodno zvláštní odměny a zacházení. Jen nevím, zda by stačil klacek, nebo už raději železná tyč. Na politiky evropské i ty naše.

ČSSD DOSTALA SLEVU ZADARMO?

27. dubna 2011 v 5:33 | PETR VÁCLAVÍK (http://vaclavik.blog.idnes.cz) |  POLITIKA
Volební manažer pan Tvrdík se nás snaží přesvědčit, že ČSSD dostala slevu 90% na reklamu na volby do sněmovny zadarmo.

To mě teda hlava nebere proč toho finančního génia vyhodili, když je schopen sehnat slevu 90% a proč se mu ty slevy nedařilo zrealizovat když dělal šéfa v ČSA. Tam se mu naopak podařilo srazit zisk pod nulu.

Možná byla velká chyba, že voliči neumožnili ČSSD vyhrát volby a sestavit vládu. Mohlo být všechno jinak, žádné reformy by nebyly potřeba a na všechno by se vyjednala sleva zadarmo. Takhle zatočit se soukromníkem a v době krize z něj vymámit slevu 90% se ještě nikomu nepodařilo. A majitel agentury Soukup má asi smůlu, protože to zkoušel dostat se k lizu přes Zelené, ČSSD a naposled s VV a jestli všem dal slevu zadarmo tak se divím, že ještě funguje. Proto na tom nechápu to jeho prohlášení, že i když jim dal slevu tak obrovskou, tak ještě vydělal.

VLÁDA SI MYSLÍ, ŽE NÁM JEŠTĚ ZBYLY NĚJAKÉ PENÍZE

26. dubna 2011 v 6:12 | LUDĚK STANĚK (http://www.reflex.cz) |  EKONOMIKA
Nedávno na Reflex.cz kolega Petr Holec prohlásil, že vzhledem k výkonům současné vládní garnitury na poli (ne)boje proti korupci by bylo záhodno uvažovat o tom, zda nepřestat platit daně. Byl to hezký bonmot, ale jen do okamžiku, kdy Lidovky koncem minulého týdne informovaly o plánu Ministerstva dopravy zpoplatnit všechny silnice v Čechách.
"Je to jediná cesta, jak vybrat peníze na opravu silnic, " tvrdil v Lidovkách Milan Dont, který má na na ministerstvu na starost výběr mýta.

Ano, je to tak. Platíte dálniční známky, platíte silniční daň, ale přesto stále jezdíte po tankodromu. A protože jsou peníze z předchozích dvou poplatků rozkradeny, je třeba, abyste zaplatili opravu silnic ještě jednou.

Právě silnice jsou typickým a nádherně viditelným příkladem, jak to dopadne, když se snoubí nekompetentnost s úplatností úředníků a především s tím, kdo jejich úplatnost nakonec zaplatí. A jak dokazuje článek ze zmíněných lidovek, budete to vždycky nakonec vy a já.

Samozřejmě nemá smysl řešit, zda je v tomhle ohledu lepší fandit socialistům, nebo občanským demokratům. Dálnice byly evidentně předražené už za Miloše Zemana a za Topolánka to nebylo lepší. Lidem, kteří kradou, je ostatně nějaká ideologie jedno. Je zajímají jen vaše peníze.

MÁ PRAVDU ŠEJK NEBO TRH?

25. dubna 2011 v 8:39 | TANGUERO (http://www.dfens-cz.com) |  EKONOMIKA
Dnes ráno mě zaujal sloupek v ekonomické příloze MFDnes, kde analytik nejmenované banky zvažuje, zda má pravdu ropný šejk, nebo trh. Ropa totiž trhá rekordy v cenách za barel, ale zároveň OPEC omezuje těžbu, neboť globální zásoby suroviny jsou nadprůměrné.

Pan finanční expert pohotově opakuje omílané fráze - krize skončila, velká poptávka žene cenu nahoru a na vlně se drze veze banda spekulantů. Situaci navíc komplikuje Libye, Egypt, no a vůbec, nedivte se ničemu.

Pojďme se na to podívat z monetaristického úhlu pohledu, abych se neoháněl přímo rakouskou ekonomickou školou.
Barel ropy Brent během tří let zdražil z $50 k 1.5.2009 na $80 k 1.5.2010 a dnes je přes $120. Což je zdražení 2.4 krát. Komu z vás za to samé období stoupl i tolikrát plat? No dobře absolventy nepočítáme! Měřeno cenou ropy, je inflace 240% a Ben Bernanke, jako šéf FED-u by s tím měl něco rychle dělat, od toho přece tahle instituce je, nebo ne? Jenže cena surovin se nezapočítává do spotřebního koše, takže při počítání meziroční inflace všechno vypadá být celkem v cajku.

BLONĎATÁ BESTIE

24. dubna 2011 v 6:54 | AŤAN (http://atanova-zasuvka.blog.cz) |  KULTURA
Kontroverzní rozhovor poslankyně Kristýny Kočí se členem Věcí veřejných Lukášem Víchem nenechal lhostejnými divadelní umělce. Pražské A Studio Rubín se inspirovalo nahrávkou, kterou jako první zveřejnil on-line deník TÝDEN.CZ, k mimořádnému scénickému čtení.

Řešení současné vládní krize je jednoduché - Bárta se musí rozvést s Klasnovou a vzít si Kočí. Politický kabaret režírovaný Tomášem Svobodou pod všeříkajícím názvem Kristýna - Blonďatá bestie, vytvořený na základě tajné nahrávky nyní už bývalé poslankyně Věcí veřejných, dokázal přetvořit chvástání a sprosťárny pronesené Kristýnou Kočí v neuvěřitelně zábavný obraz politického dění posledních dní. V neděli večer tak sice politika opět dohnala všechny přítomné k pláči, ale tentokrát to byly slzy smíchu.

ZAMĚSTNANCŮM, KTEŘÍ ZÁVIDÍ ŽIVNOSTNÍKŮM

23. dubna 2011 v 4:48 | ZBYŠEK HLINKA |  EKONOMIKA
Někteří zaměstnanci závidí živnostníkům, že si mohou odečítat paušální náklady a mají nižší platby pojistného. To je v jejich očích nerovné a diskriminující, tedy dle závistivců by měli živnostníci platit stejné odvody. Souhlasím, podmínky jsou nerovné, proto níže uvádím návrh na jejich srovnání.

Mají-li se srovnat podmínky živnostníků s podmínkami zaměstnanců, je zapotřebí provést i obrácené vyrovnání podmínek.

Takže navrhuji tyto úpravy Zákoníku práce (nejedná se o paragrafované znění, ale o hlavní ideu):

KDO JE NEPŘIZPŮSOBIVÝ?

22. dubna 2011 v 5:35 | ODJINUD |  TAKHLE U NÁS ŽIJEME
Mnohá města si trpce stěžují, že nedokážou vyjít se svými takzvaně nepřizpůsobivými občany. Ještě nikdy jsem však neslyšel, že by si takzvaně nepřizpůsobiví občané trpce stěžovali, že nedokážou vyjít se svými městy. Způsoby takzvaně nepřizpůsobivých jsou totiž měštěnínům nemálo proti srsti, kdežto způsoby měštěnínů jsou takzvaně nepřizpůsobivým zcela upřímně šumafuk.

EVROPSKÁ PROPAST MORÁLNÍHO HAZARDU

21. dubna 2011 v 5:28 | LUKÁŠ KUBEC (http://devian.cz) |  EKONOMIKA
Z posledního vývoje "věcí evropských" jsem - mírně řečeno - rozčarován. Jsem přesvědčen, že to, co špičky EU vidí jako "dobrá cesta ke konkurenceschopnosti" dovede evropské země do mnohem horší krize s mnohem horšímy dopady, než jaká byla (a jaké měla) hypoteční krize v USA.
Všechno to začíná "záchranou" neodpovědných politiků a rozhýřených bank, a to nejdříve v Řecku, pak v Irsku, Portugalsku a čekejme na Španělsko a další. Skutečně nejde v žádném případě o "záchranu zemí," protože nikdo jiný, než současní politici a bankéři-věřitelé na oné "záchraně" nevydělá.

Skutečnost je totiž taková, že mnoho evropských bank má mnoho peněz (svých klientů) uloženo u mnoho zadlužených evropských zemí, z nichž mnoho nemá či nebude mít v blízké době na splacení svých závazků. Věřitelé tak příjdou o peníze. Jen tak mimochodem, mnohdy jde o banky německé a francouzské.

HROZBA Z FINSKA? ANEB UNII SI ROZVRACET ŃEDÁME

20. dubna 2011 v 5:25 | JAN DĚD (http://janded.blog.idnes.cz) |  POLITIKA
Dneska se mi v kavárně dostal do ruky výtisk MF Dnes s glosou páňe Havlíkovou. Nestačil sem se divit. Veliký nápis nad textem křičí: Hrozba z Finska. Ne tou hrozbou není mor, tou hrozbou je odlišný názor. Dvacet let po převratu mi to přijde šokující.

Pan Mgr. Havlík Ph.D. mě hned pod oním nápisem ubezpečil, že volební úspěch eurokeptiků (naštěstí) není problém. Následně popisuje, že Finská "hrozba" není jediná a že i jinde uspěli euroskeptici. Rád bych teď nechal stranou pro a proti evropské/integrační otázky. Jen se pozastavím, jak je možné, že nás média popřípadě "oběktivní" a renomovaní vědci informují o existenci oponentů vůči zřejmě jediné správné integrační láskyplné a samospásné ideologie, jako o katastrofě. Popřípadě nás raději mnohdy neinformují vůbec. Zde si dovolím jako příklad uvést osobu Nigela Farage. Tento člověk je představitelem opozice v evropském parlamentu a zástupcem silné britské strany. Přesto je toto jméno pro média zřejmě tabu. Místo toho, abychom si přečetli, že existuje někdo kdo má odlišný názor, jsme informování o každém updrnutí Milouše Zemana, zakašlaní Vaška Hejvla popřípadě masturbaci Kateřiny Jacques. Zřejmě mají někteří lidé dojem, že by nás takové informace mohly svécti z cesty pravdy, lásky a prosperity (zejména té Řecké...). Ptám se, jak je možné, že se demokratické zřízení tváří, že oponenti neexistují. Místo argumentů se snaží tyto lidi kompromitovat. A renomovaný český plátek otiskne stať odborného politologa, která se na opozici tváří jako na epicentrum moru. A která se mimochodem vůbec nezabývá tím, co ti o kterých informuje říkají, myslí si, jaký myšlenkový směr reprezentují. Jen nás ubezpečuje, že zatím nejsou nebezpeční.

ZÁZRAK!

18. dubna 2011 v 5:14 | JINDŘICH PILC |  EKONOMIKA
Zázraky se dějí. Ve Španělsku svítí slunce i v noci, v Itálii mají osmdesátileté krávy. To je panečku potom produktivita!

Ve Španělsku svítí slunce solárním elektrárnám i v noci (a berou tam za to dotace).

Italským zemědělcům dávají mléko osmdesátileté krávy (a berou tam za to dotace).

Malá kontrolní otázka: Mohlo by se něco takového stát v systému bez dotací, kde by každý zacházel se svými vlastními penězi (nebo s půjčenými penězi ze soukromého sektoru, tedy s penězi konkrétního vlastníka)? Kde by každý produkoval to, o co je zájem, co se vyplatí? Aha?

Máme tady socialismus. To je systém, kde lidé dostávají dotace za to, co produkuji a dostávají dokonce i dotace za to, co neprodukují. A to se vyplatí! To je systém centrálního řízení a plánování společnosti. To je systém obrovského přerozdělování. Komunisté chtěli poroučet větru dešti (tedy pouze počasí - byli skromní), evropští socialisté jsou ambicióznější: chtějí poroučet podnebí. Samozřejmě že je to jen divadýlko. Úkolem je odrbat daňového poplatníka ve jménu něčeho. Čehokoli. Čeho, to není důležité. Teď je to třeba environmentalismus. Takže si připlaťte za energie, plaťte uhlíkovou daň.

CROMWELL DNEŠKU

17. dubna 2011 v 7:14 | OLIVER CROMWELL |  HISTORIE
"Je nejvyšší čas ukončit vaše zasedání, jež jste zostudili opovrhováním vším dobrým a poskvrnili všemi neřestmi. Nejste než sebranka a odpůrci blahodárné správy. Nejste než nájemní ničemové. Svou zemi byste prodali za kus bídného žvance jako Ezau, svého Boha zradili pro pár drobných jako Jidáš.

Je ve vás vůbec něco dobrého? Existuje nějaká hanebnost, jež by vám nebyla vlastní? Věřící nejste o nic víc, než můj kůň.
Zlato je vaším Bohem. Kdo z vás neumlčel své svědomí za úplatek? Je mezi vámi alespoň jeden, jenž by sebenepatrněji hájil zájmy Commonwealthu?

Vy mrzké děvky! Což jste svým nestoudným pletichařením a podlostmi neznesvětili toto posvátné místo a z Božího stánku neučinili doupě lotrovské? Jak hnusně odporní jste celému národu, jenž vás pověřil k napravování křivd! Tak tedy! Seberte si své saky paky, zamkněte za sebou a ve jménu Boha, jděte!"

PŘÍBĚH ZOTROČENÍ

16. dubna 2011 v 17:23 | VIDEO |  POLITIKA

MYSLÍTE, ŽE JE ZLE? BUDE HŮŘ!

15. dubna 2011 v 5:24 | KAREL KŘÍŽ |  POLITIKA
Vládní krize, estébácké manýry, štěnice do každé ložnice! Je to opravdu problém jen posledních týdnů a osobních averzí lídrů současné vládní koalice? Neskrývá se náhodou pod povrchem aktuálních mediálních superšpeků problém daleko podstatnější, kterému slouží tyto kauzy jen jako kamufláž a prostředek k odvedení pozornosti stále více remcajícího nespokojeného davu? Jakou že to vlastně vládnoucí oligarchové hrají se svými poddanými daňovými nevolníky virtuální hru?

Realita vypadá následovně: Na dvorek české politické scény se dostala nová krev v podobě zatím státními financemi neukojených představitelů strany VV. Tito v zájmu částečného přesměrování toku státního penězovodu směrem k jejich hnízdu neváhají použít profesionálních zkušeností detektivní firmy faktického majitele partaje. Natolik tím vyděsí staré kapry v rybníce, že ti neváhají a okamžitě začnou připravovat protiúder, neboť si naprosto nejsou jisti, co všechno může archiv ABL ukrývat a ve vhodnou chvíli nenápadně vytáhnout na denní světlo.

MILÁ INKVIZICE Z IDNES

14. dubna 2011 v 4:46 | DANIEL VÁVRA (http://danielvavra.blog.idnes.cz) |  POLITIKA
Zástupce šéfredaktora Michal Musil se na svém blogu opřel do kritiků Mladé Fronty v případu Bárta. Jeho srdceryvná obhajoba investigativní žurnalistiky a Jaroslava Kmenty by možná na někoho udělala dojem, kdyby to ovšem byla pravda.
Pan Musil se především ohání ochranou novinářských zdrojů, pečlivou několikaměsíční prací a osočuje ty, kteří označili metody MF a iDNES za poněkud podezřelé. Samozřejmě, bez nějakých konkrétních důkazů. Dovolil bych si mu proto položit několik otázek.

1. iDNES zveřejnila článek Jaroslava Kmenty, ve kterém byly (zne)užity informace uniklé z Nejvyššího bezpečnostního úřadu a osobní informace soukromé osoby z Facebooku. Článek se snažil poškodit člověka, který se už v politice nepohybuje. Byly v něm použity informace o jeho majetkových poměrech a průběhu jeho bezpečnostní prověrky. Z článku jsme se bohužel nedozvěděli, že by daná osoba spáchala nějaký zločin, ona už dokonce ani není v politice. iDNES ho přesto zveřejnila. Jediným vysvětlením je snaha očernit VV a ABL za každou cenu. Více o tomto jsem už psal ZDE.

A já se ptám:

MÁME TU PRO OVCE TAKÉ PLÁN "BÉÉ", ANEB VÍTEJTE V KLDR

13. dubna 2011 v 4:50 | KAREL KŘÍŽ |  POLITIKA
Politická krize vyvolaná sociálními případy strany Věci veřejné, kterým po pobrání mrzkých oficiálních platů a různých poslaneckých prebend nezbývalo ani na nájem či suchou skývu chleba, což musel zachraňovat dobrý člověk Vítek Bárta smart půjčkami bez poplatků, ručitele i smlouvy, neboť by mu zřejmě jinak jeho poslanecký klub pošel hlady, zdá se nabírá vyšší otáčky.

Jako mávnutím kouzelného proutku byly zapomenuty stamiliónové problémy specifického českého ozvučení zbytečných konferencí EU, miliardová malá domů ze stavby čističky odpadních vod, předražené armádní zakázky a stovky dalších rozkrádaček státního rozpočtu. Černého Petra má nyní v ruce rozdavač naditých obálek, veden šlechetnou touhou dopřát svým kámošům a holkám z partaje dobrý pocit z nákupu značkového zboží nejlepší kvality.

Kluci, co spolu mluví za okny Strakovy akademie, se z toho začali hroutit. Přijímat úplatky je přeci v pohodě, ale někoho uplácet ze svých, v potu tváře vydělaných, politicko-korupčních peněz? No, kde to jsme, pane Bárto?

Kníže utrousil něco o debilovi, Nečas ze všeho onemocněl a morální bombarďák Kalousek si může ukroutit hlavu. Neobolševická parlamentní opozice pak ani nestačí vtřebávat hromady nových nespokojenců, které jim vládní koalice denodenně servíruje na stříbrném podnose. Vypadá to, že rudooranžové hrůze ve vládě nedokáže v příštích volbách zabránit ani sám Pán Bůh.

Jedině, že by existoval plán B, který svým novým perem z Chile sepsal sám nejvyšší po poradě na Vysočině.

KŘIŠŤÁLOVĚ ČISTÉ STRANY ...

12. dubna 2011 v 4:29 | ZDENĚK ALTNER (http://neviditelnypes.lidovky.cz) |  POLITIKA
Tak seismicky citlivé politické podloží, jaké vytvářejí v poslední době média v České republice, se v Evropě těžko najde. Z mediálního pohledu jsou volby vlastně zbytečné. Stačí, když křišťálově čistí investigavci napíší pár článků, a už je jasno, kdo vládnout v České republice nemá. Kdo zbývá? Kdo jiný, než ten druhý.

K čemu nějaká Ústava. K čemu nějaké výsledky voleb. Nehodí se? Když ne první, tak druhý. Když ne druhý, tak třetí. A to by bylo, aby po nějakém tom skandálu nepřišly volby předčasné. Že by v zájmu nějakých ideálů? To si snad nemyslí ani ten největší naivka.

Tu se z ničeho nic přivalí mediální tsunami na ministra Vondru. "Náhodou" zrovna když začal připravovat změny ve způsobu hospodaření rezortu obrany. Křišťálově čistí investigavci se nějakým podpisem smlouvy ProMoPro nezatěžují. Kdo smlouvu podepsal není pro ně důležité. Přece se smlouvy nepodepisují proto, aby ti, kdo smlouvu podepisují, ji dodržovali. Kdo byl ve funkci, když se peníze vyplácely, také není pro ně důležité. Kauza ProMoPro bude a basta. Že by si ji někdo objednal? Proč? Mimo jiné i proto, aby křišťálově čistí investigavci mohli veřejnosti předkládat obraz slabého premiéra.

PANE NEČASI, AŽ PŮJDETE V PONDĚLÍ NA HRAD ...

11. dubna 2011 v 5:38 | PETR BERKA (http://hrosipoutnici.blog.idnes.cz) |  POLITIKA
... nezapomeňte podat také svojí demisi. Sestavil jste nefunkční koalici, vybral neschopné nebo naopak všeho schopné ministry, nedokázal jste na pražském magistrátu přes velkohubé předvolební sliby zabránit spojení ODS a ČSSD, nemáte odvahu rázně řešit hrubé prohřešky svých spolustraníků, snažíte se do politiky vrátit politické mafiány.

Měl jste velmi slušnou šanci vymést "augiášův chlév" ve své straně a z funkce premiéra udělat pořádek ve vládě, potažmo na ministerstvech i státní správě. Místo toho jste alibisticky přihlížel spojení ODS s ČSSD na pražském magistrátu se slovy, že se nebudete míchat do komunální politiky. Chápal bych to, kdyby se jednalo o ves, kde starostuje blb z Horní Dolní. Není mi jedno, pokud se jedná o hlavní nebo krajské město.

Způsob, jakým jste se postavil k případu možné korupce na ministerstvu životního prostředí, je pana premiéra "Čistého" nehodný.

VLÁDA ROZPOČTOVÉ (NE)ODPOVĚDNOSTI

10. dubna 2011 v 6:37 | HELENA KRATZEROVÁ (http://kratzerova.bigbloger.lidovky.cz) |  POLITIKA
Jak známo, politika je umění možného. Někdy i nemožného. Myslet si, že lidi do ní přivádí ryzí altruismus, je značně naivní. Navzdory předvolebním slibům většině aktérů na naší politické scéně totiž nejde o blaho občana, potažmo celého národa, ale především o osobní prospěch.

Malér nastává ve chvíli, kdy se ryze pragmatické úmysly nejen jednotlivců, ale konkrétních politických uskupení zjeví v celé nahotě. Nejen opozice začne dávat okázale najevo "morální" rozhořčení. Stejné pobouření demonstrují i koaliční partneři, kteří náhle odhalili, že ze spojence, s nímž takříkajíc uzavřeli sňatek z rozumu, se nečekaně vyklubal "hnisavý vřed na čistém politickém nebi". Jejich pobouření je možná oprávněné, ale zejména ryze účelové: díky novému, mediálně široce prezentovanému skandálu se totiž dostávají do pozadí neméně nechutné aféry, které by se jinak musely řešit. V základech se naštěstí zatím otřásají jen posty nepohodlných členů současné administrativy z řad Bártových véčkařů. Hříšníci z obou větších stran vládní koalice se o svá ministerská křesla bát nemusejí.