Listopad 2010

HRA S EUREM SKONČILA

30. listopadu 2010 v 5:01 | VIDEO - NIGEL FARAGE |  EKONOMIKA

EUROKRIZE JEŠTĚ NESKONČILA

29. listopadu 2010 v 6:04 | JAN MACHÁČEK (blog.ihned.cz) |  EKONOMIKA
ls
Masivní záchranný plán pro irské banky a irský rozpočet stačil v pondělí uklidnit finanční trhy a investory pouze na několik hodin. Trhy chvíli slavily a pak se začaly zase rychle hroutit. Důvodů je mnoho. Zaprvé jsou tu "technické" (resp. spíše fundamentální) nejasnosti, které se týkají toho, jak bude přesně pomoc vypadat. Zadruhé se všichni bojí, že šíření nákazy do Portugalska a Španělska se nepodaří zastavit. Pak je tu nejasný mandát Mezinárodního měnového fondu a v neposlední řadě jde například o obavy z toho, zda natažené záchranné lano nakonec nepřeříznou německé soudy.

Nejprve tedy k těm "technickým nejasnostem". Je jakžtakž jasné, že v krátkodobé perspektivě bude pomoc fungovat jako svého druhu garance různých bankovních a mezibankovních transakcí, tak aby nevyschly životadárné finanční toky.

Další kroky po tomto období, které musí být relativně krátké, jsou však nejasné. Bude pomoc pouze zaplňovat díry v irské bankovní lodi, nebo věřitelé irské banky převezmou skrze konverzi úvěrů na vlastnické podíly? Jak se bude přesně zmenšovat irský bankovní sektor, aby skončil jako "rozumně uměřený" velikosti státu, resp. irské ekonomiky? Přijdou nakonec soukromí věřitelé o část svých peněz, nebo nikoli? Nejistota ve všech těchto otázkách trhy a investory pochopitelně znejišťuje.

Nejasná je i role MMF. Ten obvykle slouží k tomu, aby pomáhal státům, resp. vládám s fiskální či měnovou krizí, resp. s makroekonomickou stabilitou či nerovnováhou. Podle mnohých výkladů ale MMF vlastně nemá žádný mandát sanovat krizi soukromého bankovního sektoru, jakkoli taková krize přerůstá v systémovou finanční krizi celého státu. V tomto ohledu se jeví jako důležité, zda mají vlastníci zkrachovalých irských bank šanci udržet si v zachráněných bankách podíly.

UHL DO NOVÉHO BYDŽOVA

28. listopadu 2010 v 8:34 | JAN ZIEGLER (blog.idnes.cz) |  MULITULTURNÍ SOUŽITÍ
JANOV
"Odporný rasista, okamžitě ho zavřete," jako bych slyšel některé rádoby lidskoprávní aktivisty, z okruhu Petr Uhla a jeho dcery Alexandry. Jenomže starosta Nového Bydžova Pavel Louda (ODS) schválně přestřelil, protože když na problém upozorňoval slušně, nikdo se s ním nebavil.

"Cikáni, otravují, kradou, znásilňují," takto ostře nekorektně se obul do svých problematických spoluobčanů první muž novobydžovské radnice. Někteří romští obyvatelé v tomto východočeském městě terorizují své sousedy, kteří se dokonce bojí po setmění vycházet na ulice. Pohár Loudovy trpělivosti přetekl, když šestkrát soudně Rom znásilnil jednadvacetiletou dívku.

A já se ptám, kde jste pane Uhle a další salonní žvanilové soustředěni kolem jistého internetového plátku založeném jistou zkrachovalou existencí a bývalým neúspěšným šéfredaktorem kdysi významného týdeníku.

ŠTĚCH A JEHO "ORANJES" VLÉTLI NA SENÁTNÍ TRÁVNÍK

27. listopadu 2010 v 9:52 | PAVEL JURUTKA (blog.idnes.cz) |  POLITIKA
stech
A jdou na to zostra hned od začátku. Vůbec první prohlášení pana odboráře Štěcha ve funkci předsedy senátu je zpochybnění zákona o zdanění fotovoltaické energie. Údajně má o něm pochybnost řada senátorů.

Zajímalo by mě, kteří to jsou. Kteří senátoři si dovolí nechat dál fungovat vadný protěžovací zákon, díky kterému se celá republika skládá na výrobu elektřiny, kterou by jinak ani vyrobit nešlo. Jasný paskvil z dílny socialistické vlády roku 2005, který dělá oběti z občanů i samotných provozovatelů elektráren.

Napravit tyto škody není jednoduché a nový zákon na zdanění fotovoltaické energie není zákonem konstruktivním, který vznikl, aby něco dobře fungovalo. Je to zákon opravný, jehož účelem je alespoň tyto škody snížit. Není ideální, jen nutný krok, jehož oddálení je evidentně proti všem občanům.


JSOU OPRAVDU DNY KAPITALISMU SEČTENY?

26. listopadu 2010 v 5:36 | ARSEN LAZAREVIČ (penize.cz) |  POLITIKA
KRIZE
Byla finanční krize nezbytná a svědčí o nestabilitě kapitalismu v současné podobě, nebo jsou její příčiny jiné? O tom se vedou diskuse, mnohdy s ideologickým podtextem. Bližší pohled ale naznačuje, že ji způsobily některé socialistické prvky, které pokřivily tržní ekonomiku.


Bývalý guvernér americké centrální banky Fed Alan Greenspan nás v souvislosti s globální finanční krizí přesvědčuje, že se zmýlil ve schopnosti samoregulace trhů. Levicoví ekonomové či politologové (například Jiří Pehe) zase tvrdí, že tato krize odkryla slabiny kapitalismu a je ho proto potřeba důsledně regulovat. Opravdu jsou všechny dny kapitalismu sečteny?

Vše začalo krizí na americkém trhu nemovitostí, která se rozšířila do bankovního sektoru a posléze do celého světa. Globální finanční krize přitom silně ovlivnila vývoj ekonomiky prakticky každé země. Celosvětový propad hrubého domácího produktu to jen potvrdil. Postupně sice přichází globální oživení ekonomiky, ovšem v zemích Eurozóny (s výjimkou Německa) a USA bude nadále pozvolné. Byla finanční krize nevyhnutelnou událostí, která svědčí jen o nestabilitě současného kapitalismu? K zodpovězení této otázky je nejprve třeba rozebrat zmíněnou finanční krizi.

BIRDS OF PREY

25. listopadu 2010 v 5:22 | D-FENS (dfens-cz.com) |  TAKHLE U NÁS ŽIJEME
SLEPICE
Erotický zoohoror. Ptáci, kurvy, Němci a elektronika.
Jakýsi odvážný důchodce zaznamenal, že sokol hubí jeho chovné holuby a zasadil predátorovi několik ran lopatou. Idiotský pták patrně byl degerován chovem nebo příliš obtěžkán elektronikou a blížící se hrozbu nezaznamenal. Důchodce uspěl, predátor svého úmyslu zanechal. Bohužel navždy a zanechal všech svých úmyslů. Lopata je halt lopata. Zprávu přinesla TV Nova, což je v tomto ohledu důvěryhodný zdroj, protože většina moderátorek má s ptákama na první pohled značnou zkušenost.

Policie vyšetřovala celý případ a orálně skrze mluvčího s příznačným jménem Šváb sdělila, že se důchodce po terminaci fógla pokusil zahladit stopy. Jenže tohle nebyl obyčejnej pták, tohle byl hustě natuněnej pták. Na těle měl totiž připevněny vysílačky a čip, nechyběl ani echt Leder pásek s obvyklou rolničkou. Geront proaktivně zlikvidoval část ptákovy avioniky.

Do domku vzápětí přijel rakouský majitel sokola, který původně používal svého ptačího cyborga na lov bažantů, a zajímal se, wo ist denn mein Vogel. Ten byl již bezpečně uložen do pytle se zrním (nechápu, proč právě tam, patrně ho hodlal geront zbylým holubům zkrmit). Sokol měl na těle ještě jeden funkční vysílač. Sokolník vida mrtvého opeřence zavolal českou policii, aby mu pomohla a chránila jeho mrtvého ptáka.

Škoda je vyčíslena na 240 tis. Kč. Zehn tausend ojro du švajn. Důchodce je stíhán pro poškození cizí věci (!).

RON PAUL - REVOLUCE JE ŘEŠENÍM

24. listopadu 2010 v 5:08 | VIDEO |  POLITIKA

S českými titulky zde:

EVROPSKÉ EKONOMICKÉ PERPETUUM MOBILE FUNGUJE ANEB SKYNET ÚTOČÍ!

23. listopadu 2010 v 5:35 | ŠTĚPÁN BINKO (blog.idnes.cz) |  POLITIKA
EU
Společenství zadlužených států pokračuje ve své úvěrové krasojízdě a na hlavu staví všechny zákony fyziky i prostý selský rozum. Dnes ještě pomůžeme Irům, ale již dnes víme, že jestli zítra dojde na Portugalce, tak pozítří na Španěly už nezbyde zhola nic.

Až mi srdíčko zaplesalo nad takto optimistickou předpovědí euroekonomů a euroekonomických komentátorů, kteří si vůbec nepřipouštějí variantu, že pořadí zemí v průšvihu, tedy Řecko, Irsko, Portugalsko a Španělsko, nebude narušeno někým dalším, nejlépe v míře neočekáváné a s naléhavostí, kterou si nyní ještě neumíme ani představit.

Společenství států, ve kterém snad není nikdo nezadlužený a zdravě hospodařící, který by dokázal hospodařit a alespoň běžný provoz státu saturovat z toho, co je schopen sám vyprodukovat, vynalezlo ekonomické perpetuum mobile, jehož princip spočívá v samofinancovatelnosti sama sebe a svých strůjců, čiliže v produkci peněz bez reálného základu. Je nepodstatné, že nám nikdo podstatu tohoto zázraku nechce vysvětlit, protože důležité a cílem všeho je, že věříme.

SPOTŘEBNÍ FLÁM

22. listopadu 2010 v 5:37 | IVO VAŠÍČEK (blog.idnes.cz) |  POLITIKA
pivocssdf
Požadavky lidí na spotřebu jsou téměř neomezené. Před rokem 1989 spotřebu reguloval stát pomocí plánů. Vzhledem k nízké produktivitě byla regulace nutná. Vzniku zahraničních dluhů bránila přísná regulace dovozu. Nákup zboží z dovozu byl podmíněn adekvátním vývozem. Důsledkem byl nedostatek zboží, nízké investice a dluhy nezatížená budoucnost.

Dnes je spotřeba omezena, množstvím peněz, které mají lidé k dispozici. Lidé získávají peníze prací, pomocí půjček a z různých forem důchodů. Růst produktivity však příslušné spotřebě neodpovídá. Produktivita státu je dnes nižší než tehdy. Státní správa vytváří umělou zaměstnanost. I když jsou firmy produktivnější, mají často problém svoji produkci prodat. Možnosti dovozu jsou téměř neomezené.

Některé státy (např. USA) se snaží spotřebu zvýšit "tištěním" peněz. "Kvantitativní uvolňování" však spotřebu ovlivní jen částečně. Pozitivní dopad na ekonomiku je zcela sporný. Roste totiž podíl spotřeby dovážených produktů. Peníze tedy skončí u prodejců a výrobců. Firmy vyrábějící v Číně a jiných asijských zemích utržené peníze používají na další investice v příslušných zemích. Peníze získávají i zaměstnanci v zahraničí. Proto roste spotřeba a životní úroveň v Číně a podobných zemích. Peníze "nalévané" do skomírajících ekonomik v důsledku skončí v investicích do nových mrakodrapů v Asii, do tisíců kilometrů nových dálnic a vysokorychlostních železnic. Číňané za ně nakupují desítky milionů nových aut.

PRO KOHO JE ZDE STÁT?

21. listopadu 2010 v 8:57 | LUKÁŠ KUBEC (devian.cz) |  POLITIKA
BALICEK
Mnoho (nejen) ekonomicko-politických sporů má základ v nepochopení jedné věci - pro koho je zde stát a pro koho jsme tu my?

Je zde stát pro mne, nebo jsem zde já pro stát? Stát bez občanů ztrácí smysl. Občan bez státu není občan, avšak stále existuje - jako člověk. Nebýt občanů, nemají politici a vládní aparát o čem rozhodovat, neměli by totiž stát. Odpověď je tedy jednoduchá - stát je zde pro nás. Není to tak, že "my jsme zde pro stát", ale "stát je zde pro nás."

Pokud se na tomto základním jednoduchém základu shodneme, můžeme pokračovat.
Pokud je zde stát pro nás - je zde naše vlastnictví pro stát, nebo je zde stát pro naše vlastnictví? Dle výše uvedeného principu je odpověď jednoduchá - stát je zde pro naše vlastnictví.
Jestliže je zde tedy stát pro naše vlastnictví, má stát právo nás stát v našem vlastnictví omezovat? Odpověď je opět jednoduchá - jistě, že ne. Pokud by to bylo naopak, bylo by to to samé, jako kdyby firma měla právo zákazníkovi direktivně nařizovat, co si musí či nesmí koupit, a to je samozřejmě absurdní.

IKARŮV PÁD

20. listopadu 2010 v 8:44 | BLOC.CZ |  POLITIKA
fve
Slunce na nás v těchto dnech svítí ze všech novin i jiných médií, jen ne zrovna příjemným způsobem. Celá problematika ale má další rozměry, které byly v analýzách opomíjeny.

Banky v tom jedou také

Nedávno si v novinách objednal jeden sluneční podnikatel (nevím, proč se tomu stále říká solární, když máme k dispozici zcela přesný termín v domácím jazyce) celostránkovou reklamu, ve které naříká, jak mu vládní regulace zruinuje jeho bezvadně naplánované podnikání. A bezděky - jemu zcela jistě na tom nepřišlo nic zvláštního - prozradil cosi, čeho bychom se měli chytit: jde o financování těchto projektů, které bude dosti podobné i v jiných případech.

Podnikatel vložil do slunečního projektu vlastních 50 miliónů a dalších cca 250 mu půjčila banka; sám uvádí že na zhruba 6% úrok, platí tedy ročně ze začátku asi 15 miliónů korun jen na úrocích (postupně, jak se snižuje jistina, se snižuje i úrok, pokud se ovšem nezmění sazby. Podnikatel pak dopočítává, že před vládní regulací (zdaněním) slunečního podnikání by měl ročně malý zisk, ze začátku jen ve statisících korun, nyní bude mít ztrátu v jednotkách miliónů; vzdálené roky už nepropočítává (ty by pro něj měly být lepší, protože zátěž od banky klesne; nicméně elektrárna možná bude vyžadovat opravy či repase, zmírní se dotace a cena energie na trhu se nedá předvídat).

NIKOLI NEBESA, TO JEN CHARAKTERY PUKAJÍ, PANE PREZIDENTE

19. listopadu 2010 v 8:04 | JANA KOLÁŘOVÁ (blog.idnes.cz) |  POLITIKA
KLAUS BYSTA
- o tom, jak ODS a ČSSD v Praze postavily jasně vyslovené přání voličů na hlavu a co za to ODS od voličů příště dostane.

Prezident Klaus zase jednou nasadil svůj udivený výraz je-to-pod-mou-rozlišovací-schopností a vyslovil názor, že zatímco v každé Horní Dolní vznikají koalice ODS - ČSSD jedna za druhou, v Praze se zdá, že kvůli té možnosti pukají nebesa. Vedle něj stojící dosluhující primátor Pavel Bém pak pronesl největší politickou lež nového tisíciletí. Srovnejme si jeho výrok a pravdu:
Pavel Bém prohlásil, že pražští voliči si přejí pravicového primátora a pokud vznikne koalice ODS - ČSSD, bude jejich přání naplněno v osobě dr. Bohuslava Svobody.

Skutečnost je však taková, že Praha sice zůstala pravicovým městem, ale protože pražští voliči mají plné zuby ODS, přelili se k TOP 09 a přičinili se tak o její zásadní vítězství. Ano, občané Prahy si přejí mít pravicového premiéra, ale dali dost razantně najevo, že nechtějí, aby to byl primátor za ODS.

Srovnáme-li volební výsledky let 2006 a 2010, zjistíme, že ČSSD si malinko polepšila (z necelých 16 % na necelých 18 %), ale ODS zoufale propadla (z 54,43 % na 23,10 %). Pravicoví voliči jí dali jasně najevo, že si nepřejí vládu ODS ve městě a naštěstí k tomu měli pravicovou alternativu - TOP 09, která po dvaceti letech vlády převálcovala ODS vítězstvím s 30,26 %.

A MODŘÍ UŽ VĚDÍ ....

18. listopadu 2010 v 6:55 | KAREL KŘÍŽ |  POLITIKA
MODRI
Jak si s voličem dokáže realitě života zcela vzdálená vrchnost vytřít pozadí se přesvědčila dnes ráno celá Praha. Modří a oranžoví bojovníci za lepší zítřky, pilní úředníci sloužící v potu tváře za mrzkou almužnu všemu lidu, obětaví ochránci sociálně vyloučených, nesmlouvaví vymítači korupce, zásadoví zastánci stranických programů a plnitelé všech předvolebních slibů se jako mávnutím kouzelného proutku v jedné vteřině změnili v nenažraná chrochtající prasata, která naprosto ztratila soudnost, čest i svědomí.

Jistě, že ne. Takoví oni prostě jsou. Takoví totiž mohou klidně být a ještě navíc mít pocit, že do příštích voleb je daleko a ono se to nějak urovná. Volič má být tupec bez paměti, zatímco oni se cítí nadlidmi s neobyčejnými schponostmi i možnostmi. Politika jako služba společnosti je jim k smíchu, neboť jediným cílem jejich konání je plné až přetékající koryto korupčních dukátů. Proto byla i v hlavním městě, pravicové baště republiky, uzavřená byznys koalice dvou politicky rádoby protikladných uskupení, proto byla i zde pošlapána veškerá pravidla demokratické kultury, proto se dnes ukázalo, že volby jsou jen pimprlové divadlo pro plebs, neboť změnit nemohou vůbec nic.

KOLIK PARAZITŮ JEŠTĚ DOKÁŽE UŽIVIT DAŇOVÝ NEVOLNÍK

17. listopadu 2010 v 6:16 | KAREL KŘÍŽ |  POLITIKA
SR
Nemá to hodnoty tvořící člověk v dnešní společnosti opravdu jednoduché. Vysmátí uzurpátoři práva na něj nalíčili tolik zákeřných a zdravému rozumu odporujících pastí, že cesta životem se stává nekonečným donkichotským bojem o pouhé přežívání s velmi temnou vyhlídkou do budoucnosti. Absurdní divadelní představení, kterému se zde vznešeně říká demokracie se silným sociálním aspektem, naprosto popírá základní teze slušného společenského soužití a veškeré mravní principy.

Co více může dokazovat falešnou hru s vysokými rudými kartami v době sametové "revoluce" roku 1989, než pohled na současný stav, ve kterém se naše rodná země nachází?

Nikdy bych před jednadvaceti léty nevěřil, že dnes budu psát tato slova. Zklamání je obrovské. Konec socialismu bolševického typu nám přece dával tolik nadějí a tolik příležitostí. Kam se poděly? Kam se podělo nadšení, soudržnost, jiskry o očích, odvaha, kde skončila příležitost vybudovat prosperující a svobodnou vlast s rovnými přiležitostmi pro každého občana?

SOUDY V KRIZI

16. listopadu 2010 v 5:35 | SMRTIHLAV (dfens-cz.com) |  POLITIKA
ÚSPĚCH
My všichni pasivně přihlížíme tomu, jak se nám i ten poslední pilíř státní moci metamorfuje. Jinými slovy, soudnictví kráčí definitivně v prdel.

Zde si přečtěte komentář Petra Hájka. Je to fajn, srdce mi plesá, že si to alespoň pár lidí přečte, neboť pan Hájek se do médií lehce protlačí. Hned se mi ale přitíží, když si uvědomím, že už jsou to pouze jednotlivci z celé politické garnitury, kteří umí používat mozek - ba co více - tlučou se za svobodu "obyčejného člověka".

Hle, ne Paroubek, toto je text někoho, komu ještě na každém člověku záleží. Ti ostatní mají osobní zájem na posilování moci systému, a utáhnout šroub je v tomto případě mnohem lehčí, než ho povolit. Na tom druhém totiž mohou jedině tratit.

Pan Hájek z Hradu, ve svém elegantním obleku, pán velkomožný, si neváhá ušpinit ruce ve sračkách pro svobodu jiného, úplně obyčejného bezcenného občana, ačkoli za to bude pranýřován seshora až dolů ve všech sdělovacích prostředcích a nakonec i v diskusi pod nimi, to když ovce spořádaně zabečí, jak jim bylo doporučeno.

DOKUMENT KGB 1947: JAK ZACHÁZET S DOMORODCI ...

15. listopadu 2010 v 6:46 | (www.sinagl.cz) |  HISTORIE
kgb
Dostali jsme z Polska pozoruhodný text, jehož ruská verze byla nalezena v kanceláři bývalého polského prezidenta Boleslava Bieruta. Obsahuje směrnice moskevského ústředí KGB, zaslané buňce této organizace,  pracující na sovětském velvyslanectví ve Varšavě. Byly napsány v roce 1947. Chladná metodičnost, s níž KGB připravovala naprostou podřízenost země zájmům velmoci, musí i dnes vzbudit údiv. A také vyvolat otázku: Dostávala buňka KGB na zastupitelství SSSR v Praze podobné pokyny? Není to vyloučeno, některé body instrukcí připomínají příliš hlavní zásady politické praxe KSČ v padesátých letech.

Polský překlad instrukcí byl uveřejněn v časopise DZIENNIK ZWIAZKOVI (Zgoda), vycházejícím v USA 2.září 1989 s odvoláním na text uveřejněný v polských novinách. Český text je pokud možno co nejpřesnější a vzhledem k tomu, co víme o autorech, vzdáváme se nároku na krásu stylu.


ZAČNEME VYRÁBĚT SAMOLEPKY?

14. listopadu 2010 v 7:26 | PETR HÁJEK (parlamentnilisty.cz) |  POLITIKA
CSLA
Jedním z příznačných rysů rozkladu demokracie je nerovnost občanů před zákonem. To, čeho jsme v poslední době svědky v lovu na takzvané pravicové extrémisty, je toho výmluvným a hrozivým příkladem. Katastrofální průběh procesu s "vítkovskými žháři" a fantasmagorické tresty - i když zatím nepravomocné - stejně jako dosavadní průběh kauzy Patrika Vondráka a Michaely Dupové jsou výsměchem stejnému právu každého občana na spravedlivý proces.

Sama podstata probíhajícího procesu s "samolepkovými zločinci", je absurdní a tragikomická. Svoboda slova, názoru a politického přesvědčení platí jenom pro ty, kteří mají ten správný názor, to správné politické přesvědčení. Třicet osm let jsem žil v totalitním systému, který na této karikatuře svobody slova, názoru a politického přesvědčení stál. Jehož soudy na šiřitele jiných než povolených názorů pořádaly veselé hony a posílaly je do vězení. Je to tu znovu.

Nějací mladí lidé vylepovali samolepky, odkazující na internetový server. Ten měl šířit zakázané myšlenky. Po domovních prohlídkách u samolepkařů se obvinění změnilo na pořádání "nepovolených koncertů." Jsou už dlouhé měsíce ve vazbě. Žádost o propuštění slečny Dupové soud zamítl, protože si z vězení psala "s několika desítkami osob, jež se exponují na scéně pravicového extremismu." Přestože podle zákona si psát z vazby může s kým chce. Ústavní soud zase zamítl stížnost obhájců, kteří nemají možnost použít nesestříhané odposlechy, které dodala soudu policie, a které v jiných pasážích svědčí ve prospěch obviněných. A tak dále a tak dále.

OD GLOBÁLNÍ KRIZE KE GLOBÁLNÍMU VLÁDNUTÍ

13. listopadu 2010 v 11:17 | ANDREW GAVIN MARSHALL |  POLITIKA
OBAMA A HILLARY
Právě teď stojíme na pokraji propasti "Velké globální finanční krize", při níž byl už i na celé státy uvalen nevídaný dluh, a tyto státy začínají zavádět "fiskální zdrženlivost" za účelem snížení svých rozpočtových deficitů, která nakonec povede k systematické globální sociální genocidě, při níž zmizí střední třídy i sociální základy, na nichž spočívají naše státy, budou smeteny. Jak jsme se k tomu dostali? Kdo nás k tomu přivedl? Kam vede tato cesta? To jsou otázky, které se budu snažit stručně odpovědět.

JAK SE TISKNOU DOLARY

12. listopadu 2010 v 5:15 | PAVEL KOHOUT (virtually.cz) |  POLITIKA
TITANIC
O finanční krizi se moc nepíše, ale stále se dějí dramatické věci. A další budou následovat

Mediální událostí prvního listopadového týdne byla nepochybně zpráva o začátku kvantitativního uvolňování v USA. V originále "quantitative easing", a protože jde již o druhou vlnu, používá se zkratka QE2. Ale o co se vůbec jedná?

Federální rezervní systém má zákonem stanovenou povinnost pečovat o cenovou stabilitu a zaměstnanost v americké ekonomice. Jeho obvyklým nástrojem jsou základní úrokové sazby. Když ekonomika zvolní a nezaměstnanost vzroste, Fed sníží úrokové sazby. Tím zlevní úvěry a povzbudí spotřebu a podnikání. Uvolnění na trhu úvěrů má za následek růst zaměstnanosti. Tak hovoří učebnice. Co se ale stane, když úrokové sazby jsou již tak nízké, že snižovat nelze? Nastoupí další učebnicový mechanismus, a sice operace na volném trhu. Centrální banka kupuje pokladniční poukázky, čímž snižuje dlouhodobé úrokové sazby a zároveň pouští peníze do ekonomiky.