NEVÍTE NĚKDO, KDY BUDE HOTOVO "ODCHÁZENÍ"?

7. srpna 2010 v 10:02 | ROBERT J. HŘEBÍČEK (blog.idnes.cz) |  KULTURA
havel r
Nemůžu se totiž dočkat. Taky jsem zvědav, jestli Havlův kult osobnosti přiměje vyznavače aspoň k tomu, aby zaplatili vstupné, nebo zda bude potřeba nahnat na to do kina školy, aby producenti nezůstali o chlebu a vodě.

Nevím jak vy, ale já, denním tiskem nepolíbený, jsem se až teď dozvěděl, že celá ta krása nesmírná, kterou si Havel nadělil jako dárek k penzi mj. i za naše prachy, má rozpočet 44 milionů. Pro představu: průměr u českého filmu je zhruba 30 melounů a od pohledu zjevně dost náročný Svěrákův Kuky přišel na 40, za nějakých bratru 70 už natočíte takovej špektákl jako Tři sezóny v pekle nebo Protektor. Toužím teda vidět, co pořídí s Odcházením za 44 milionů, zvlášť když bych coby výpravu u tohohle kusu čekal tři lidi v saku a židli.

Ať si točí kdo chce co chce, ale vadí mi, že je k nedohledání informace, kolik na tu nádheru přispěla ČT, tedy my. Pravda je, že ČT už nás docela vycepovala a neměli bychom se ničemu divit, například když dala pěkný dárek i Janu Krausovi a nechala ho za naše natočit Městečko, což je film tak strašně blbej, že blbější by mohl být jen v případě, kdyby vás někdo donutil podívat se na něj ještě jednou. Nad nějakou havlovinou bychom tudíž asi měli mávnout rukou a radovat se, že není ještě hůř a filmy netočí třeba Helena Fibingerová, která se o ČT taky zasloužila.Ale aspoň by nám mohli říct, kolika šušni že jsme přispěli starému pánovi na jeho hračku.
Z Odcházení nikdo moc nadšen nebyl, zejména ne cizina. U nás je situace jiná, protože vlhnout při jakémkoli Havlově výplodu je povinný projev humanismu a ušlechtilého světonázoru, takže se na premiéře asi čtvrt hodiny (!) tleskalo ve stoje. Taky asi bylo čemu - podle nějakého recenzenta dokonce jen vzdělaný a náročný divák ocení rafinovanou narážku na Čechovův Višňový sad (i v Havlově hře se totiž kácí višňový sad, což je velmi rafinované).

V Čechách je to holt tak, že kdyby dle Havlova scénáře přišel na jeviště Jan Tříska převlečenej za jeptišku, prdnul si a do toho uklouzla Chramostová na šlupce od banánu, ovace by stejně neznalo mezí, Chytilová by zaskřehotala něco ve smyslu "A kdy myslíte, že Vás zavřou?" (takhle bystře se projevila po premiéře Vorlova "Ulovit miliardáře", což je taky kus, po jehož shlédnutí máte chuť zažalovat režiséra, aby vám vrátil dvě hodiny života) a Eva Holubová by hodila na pódium spodní prádlo, nejspíš ještě s nějakým inteligentním výkřikem proti Klausovi, jak je jejím denním chlebem.

Není těžké uhodnout, jaký asi bude film, při jehož natáčení ansábl režiséra údajně oslovuje "pane prezidente". Četl jsem o výpočtu, podle nějž se film s rozpočtem 30 melounů zaplatí tehdy, když se na něj přijde podívat půl milionu lidí (už vidim ty fronty). Tohle možná může být jedno Bakalovi, který na tu úžasnost taky přispěl, ale nás ostatní by účast ČT na takovém projektu mohla trošku nas**t. Zvlášť když tu ušlechtilou filmařinu hradíme Havlovi, o němž se nedá říct, že by zrovna smrděl grošem.

Takže pokud jste náhodou dočetli až sem a rádi byste mi sdělili, že můj dnešní blog nejenže nepřinesl nic pozitivního, ale navíc je to jenom kydání hnoje, máte recht a psát mi to nemusíte, protože jsem si toho dobře vědom. Kamarádíčkovské rozdávání peněz na filmy z veřejných peněz je lumpárna, ať už točí Pavel nebo Havel. A že s tím nic neudělám, tož si aspoň zanadávám. Tak! :)

A doufám, že v rámci vyváženosti zatáhne ČT film i Václavu Klausovi a zfilmuje "Modrou, nikoli zelenou planetu" - minimálně s Melem Gibsonem!
 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Pepino Pepino | 11. srpna 2010 v 11:14 | Reagovat

Ano, kdysi se Havlovi tak nějak povedla Zahradní slavnost. Od té doby plodí jen sračky, a to jak v literatuře, tak i v politice.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama