Červenec 2010

PROČ ČEŠI MILUJÍ HNUSNÉ JÍDLO?

31. července 2010 v 6:00 | ODJINUD |  TAKHLE U NÁS ŽIJEME
gpivo
Z televizní kuchařské šou v USA

Dobrý večer Ameriko! Jak se všichni máte? Já skvěle! Dnes si uvaříme krajovou specialitu z Evropy: Moravského vrabce. Budeme potřebovat tyto ingredience:
- Vepřovou plec, pokud chcete zdravější a levnější variantu, použijte vykostěné kuřecí stehno,
- cibuli,
- hlávkové zelí,
- pravý český knedlík, ten je těžko k sehnání, můžete nahradit třeba bagetou nakrájenou na kolečka...


Jsou to ti Američani ale hovada, co? Delikátní kuře se zelím a bagetkou prezentují jako Moravského vrabce.

Ale kdeže. O gurmánech za velkou louží si nedělám iluze. Jak bystřejší čtenáři určitě postřehli, šlo o fiktivní příklad. Takhle totiž vaříme zahraniční speciality u nás v České republice.

Úžasný byznysplán

Vezměte prasečí sračky a řepný cukr. Slisujte, zabalte jako čokoládu a nazvěte "Tmavá pochoutka". Složení poctivě napište na obal. Navezte do marketů, označte jako "Akce". Výdělek jistý.

Velké části našich spotřebitelů totiž záleží jen na 4 věcech: Ceně, konzistenci, barvě a obalu. Vypadá-li něco jako čokoláda, nezkoumají, zda je to čokoláda. Zaslepeni úsporou finančních prostředků berou plné vozíky.

KTERAK ŘEBÍČEK KE ČTVRTMILIARDĚ PŘIŠEL

30. července 2010 v 5:30 | JANA BLAŽKOVÁ (mfdnes) |  POLITIKA
ZAKON
Říká se o nás, že jsme milovníky pohádek. Nejspíše je to pravda: vždyť v málokteré jiné zemi na světě se každoročně napíše a natočí tolik divácky úspěšných příběhů pro nejmenší. Možná právě proto se byznysu s příběhy, jež nesou ponaučení, chytili i naši vysloužilí politici.


Poté, co jsme v přímém přenosu sledovali pohádku "O chytrém Standovi Grossovi, který snadným obchodem k desítkám milionů přišel", jsme teď svědky zrodu prvotiny z pera exministra dopravy Aleše Řebíčka.

Ta jeho pohádka se nejspíše bude jmenovat "Jak předvídavý Aleš ze severu Čech ke čtvrt miliardě přišel".

Příběh, který pro nás Aleš Řebíček přichystal, by mohl vypadat zhruba takto:

V nijak bohaté rodině v malebném průmyslovém městě Kladně se jednou v noci narodil malý Aleš. Odmala to byl chlapec chytrý a mimořádně šikovný. Chodit začal už v půl roce. Mluvil od roku a půl. A ze všeho na světě nejvíce miloval vláčky a jachty putující po moři.

PROČ JSME CHUDÍ?

29. července 2010 v 7:20 | LUKÁŠ KUBEC (devian.cz) |  POLITIKA
zebrak
Snili jste - jako mladí - o bohatém a úspěšném životě? O rodinném domě, o velkém majetku, o bohatství a spokojenosti? Nemáte to? Pak slyšte proč.


Vyrostl jsem mezi Romy, můj otec Romem jest, má sestra též… a vlastně velká část těch, jenž mne nějak vychovávala. Budu proto otázky chudoby rozebírat právě z perspektivy Romů a jím podobných - z pohledu sociálně vyloučených skupin. I když obecně jsou příčiny stejné pro všechny.

Dnešní vlády se - hlavně v západním světě - snaží o takzvaný "sociální stát", který má všem zajistit "důstojný život". Sociální výdaje tvoří výraznou součást rozpočtů, sociální systémy se v čase - až na jisté výjimky - neustále rozšiřují. Tak proč jsme stále všichni chudí? Proč cítíme nedostatek, když si toho tolik přerozdělujeme?

MILAN PAUMER. TEN TŘETÍ. HRDINA

28. července 2010 v 6:27 | KAMIL CHALUPA (blog.idnes.cz) |  HISTORIE
mpaumer
Vážený pane Paumere, potkali jsme se před několika lety, asi si na mě již nevzpomínáte. Povídali jsme si o všem možném, nejvíce samozřejmě o Vašem útěku do Západního Berlína. Bylo mi ctí a splněným snem Vás potkat. Nikdy jsem nepochyboval o tom, že jste hrdina, nikoliv vrah, jak o Vás někteří tvrdí. Dovolte mi, abych bez větší reakce přešel fakt, že jste během akcí odbojové skupiny bratří Mašínů nikoho nezabil. Myslím, a Vy určitě víte proč, že to není důležité. Vy sám jste se nikdy na nic nevymlouval, nekličkoval a činy svých kamarádů Josefa a Ctirada jste pevně hájil.


Možná se, pane Paumere, ptáte, proč Vás a bratry Mašíny označuje řada lidí za vrahy. Ne všichni jsou komunisté, jejichž motivace házet na Vás špínu, je zřejmá. Těmi se zabývat nehodlám, škoda času a námahy. Někteří lidé v této zemi jednoduše nevědí nic o době před 60 lety. Je pro ně těžko představitelné, že by jejich přátelé náhle mizeli a vrátili by se za 15 let (v tom lepším případě), často nemocní, zestárlí a zlomení (někteří). Je pro ně těžké si představit, že hranice Československa byly obehnány ostnatým drátem, kdo ho překročil, byl zatčen a uvězněn nebo rovnou zastřelen. Nikdy nepochopí, že existovala doba, kdy se vyjádření vlastního názoru (nebo malého nadšení pro myšlenku vládnoucí strany, špatný třídní původ, účast ve válce na té "špatné" straně, mladická nerozvážnost…) rovnalo rozsudku smrti,  nikdy nepochopí, že děti, zmanipulované systematickou komunistickou hysterií, požadovali smrt vlastních rodičů, nikdy nepochopí, že přátelé udávali své přátelé a posílali je na smrt, nikdy nepochopí, že hrdinové byli systematicky vražděni a posíláni do žalářů, nikdy nepochopí, že oddanost jedné politické straně byla nade vše - nad přátelstvím, nad rodinou, nad láskou, nad obyčejnou lidskou slušností.

STÁT SE POSTARÁ ...

26. července 2010 v 16:00 | URZA (dfens-cz.com) |  TAKHLE U NÁS ŽIJEME
UREDNIK
Jsem programátor, drtivou většinu času pracuji doma a lépe se soustředím, když kolem sebe nemám úplné ticho, ale nějakou zvukovou kulisu. Často pro tyto účely používám ČT24 a vůbec různé zprávy, z nichž mi jde drtivá většina jedním uchem dovnitř a druhým ven, ale občas zaslechnu něco, co mě zaujme (a povětšinou i naštve).


Před chvílí jsem ale zaslechl na nejmenované soukromé stanici cosi, co mě svou všepronikající demencí oslovilo dost na to, abych se o svůj zážitek podělil s ostatními. Celý případ je vlastně naprosto nicotný a zanedbatelný z hlediska toho, jak moc škodí našemu státu či veřejnému rozpočtu, neboť se v něm jedná o finanční prostředky, které jsou vesměs marginální.


Pozoruhodné jsou však na výše zmíněné reportáži dvě věci. Zaprvé mi přijde svým způsobem symbolická, vnímám ji jako vzorovou ukázku všech možných absurdit, které tu náš stát tak vytrvale a zarputile generuje. Zadruhé je tato příhoda totálně dementní - ať se na to člověk podívá z libovolného úhlu pohledu, jedná se o takový ten případ, kdy naprosto bezbřehá idiocie škodí snad všem zúčastněným s výjimkou úředníků, kteří berou plat za nic.

OBŽALOBA KOMUNISTICKÉ IDEOLOGIE

26. července 2010 v 10:20 | JAN WOLPRECHT (blog.idnes.cz) |  POLITIKA
delnice
Všichni ti pošetilí revolucionáři, vizionáři a měniči světa k obrazu svému pomocí revolucí, touží po jediném. Udělat díru do světa. Neuvědomují si, že děravý svět bude lidem k ničemu. Jejcih neblahé úsilí ostatně většinou končí dírou do člověka, aniž by svět změnili jen o píď k lepšímu.

Nechci se tentokrát vracet o dvacet či šedesálet let zpět a bilancovat dobu socialistického experimentu u nás. Nechci ani soudit komunistické papaláše a klaku jejich nohsledů, kteří uměli měnit kabáty svých postojů jako komár krevní skupiny svých dárců. Chci se zamyslet nad dějinami vývoje komunistických myšlenek a jejich přitažlivosti pro současnou filozofii života.


Po celých dvacet let je s mizernými úspěchy žalován socialismus a pár komunistických prominentů. Nikdo však zatím neobžaloval a neodsoudil komunistikcou ideologii. Možná se to zdá zbytečné. Mně ne.

PAROUBKOVÁ TRPÍ JAKO ZVÍŘE

25. července 2010 v 7:47 | FRANTIŠKA ČÍŽKOVÁ (prozeny.cz) |  POLITIKA
ppp
Manželka majitele sexy mozku Jiřího Paroubka, se přestala ovládat a začala se chovat jak pavlačová fúrie. Ale buďme k ní tolerantní. Nesuďme ji jako příčetnou, neboť ona je mimo stejně jako každý feťák bez dávky.


Petru Paroubkovou konkrétně ničí nedostatek drogy jménem obdiv, jenž se nedostává jejímu choti a tím pádem i jí. Chybí ji exhibice, kterou si po boku expremiéra a nyní i bývalého šéfa ČSSD po tři roky užívala. Ať už jako milenka, schopná tlumočnice Kováčová anebo provdaná manželka, která by pro miláčka i jeho stranu cokoli obětovala.

Donedávna měla šestatřicetiletá paní Petra na předvádění velký prostor, na nějž žádná jiná manželka předního politika neměla šanci a jistě ji ani nechtěla. S metaforickou nadsázkou řečeno, Petra šňupala lajny popularity jako herečka velkého formátu.

Entrée si vychutnala ještě jako slečna Kováčová, kdy hrála štíhlou sexy přítelkyni. Inteligentní blondýnu, kvůli níž expremiér opouští tělnatou a o generaci starší manželku.
Petra tenkrát možné úvahy o zlatokopce a obtloustlém taťkovi tvrdě utnula prohlášením, že její Jiří má sexy mozek. Takové vysvětlení každého odzbrojilo a stalo se populárním bez ohledu na stranickou příslušnost.

JE VŠEOBECNÉ VOLEBNÍ PRÁVO SPRAVEDLIVÉ?

24. července 2010 v 12:33 | MICHAL SEMÍN (blog.ihned.cz) |  POLITIKA
VOLBY
Ústavní soud rozhodl, že lidé bez způsobilosti k právním úkonům nesmí být paušálně zbaveni volebního práva. Soudy mají přezkoumávat okolnosti jednotlivých případů a zjišťovat, zda konkrétní lidé rozumí významu, účelu a účinkům voleb. Ve státě, kde právo volit mají i pachatelé těžkých zločinů, má takový požadavek logiku. Proč by měli pro společnost představovat větší nebezpečí lidé s duševní poruchou než osoby s poruchou mravní?
Tato otázka nás přirozeně vede k úvaze, zda je všeobecné volební právo vhodným nástrojem k delegování moci ve státě. Je principálně správné, aby hlas každého jedince, bez ohledu na jeho intelektuální a morální kvality či jejich absenci, měl při spolurozhodování o určení nositelů politické autority stejnou váhu?
Co je spravedlivého na tom, aby ve volbách nebylo zohledněno, zda je volič člověk bezúhonný či vězení obývající recidivista? Má o politické budoucnosti společnosti stejnou měrou rozhodovat člověk, jenž je z vlastní vůle bezdětný a otec rodiny, jehož děti danou společnost uchovávají při životě?

VŠOL - VYSOKÁ ŠKOLA PRO OBYČEJNÉ LIDI

23. července 2010 v 6:07 | OLDŘICH VACHALA (blog.idnes.cz) |  JAK SE BAVÍ WWW
ld
ČSSD chce výrazně posílit své intelektuální zázemí, proto přišla s myšlenkou vytvořit vlastní vysokou školu. Chtělo by se říct, že přímo pro obyčejné lidi. Sociální demokraté plánují, že budou sami vzdělávat své členy i sympatizanty na soukromé VŠ, kterou chtějí spustit. Ročně by školou podle Sobotky zpočátku prošly spíše desítky než stovky studentů. "Je to věc, kterou zvažujeme. Na školu by se mohla přeměnit Masarykova dělnická akademie, s níž spolupracujeme," Bohuslav Sobotka. Jedna zajímavost, za studium by se platilo.

"Nic to nemění na to, že jsme proti placení školného na veřejných vysokých školách. Tohle je něco jiného. My jsme nikdy nebyli proti placení na soukromých školách," řekl Sobotka. Ale prý se to nedá vůbec srovnávat s plánem vládní koalice, která plánuje na veřejných vysokých školách zavést školné, které nemá přesáhnout 10tisíc korun za semestr.

Sobotka nechtěl odhadovat, kolik by studenta stála soukromá škola v režii ČSSD. "Příprava toho projektu je běh na dlouhou trať, to nikdo neodhadne, kolik by se tam platilo školné třeba za pět let," odvětil trochu vyhýbavě lídr sociální demokracie. Předpokládám, že ČSSD ovšem plánuje, jak se škola rozjede, tak se stane masovou záležitostí... Přeci jenom obyčejných lidí je většina, jak řekl Jirka Paroubek. Navíc když studenti budou platit školné, tak by se toto vybrané školné mohlo použít na zaplacené stomilionových dluhů za předvolební kampaň, aby ČSSD nepřišla o střechu nad hlavou (Altnerák tzn. Lihový domek).

TURISTIKA PO ČESKU

22. července 2010 v 6:55 | DANIEL VÁVRA (danielvavra.com) |  TAKHLE U NÁS ŽIJEME
OVCE
Vydali jsme se na dovolenou po hradech Jižních Čech a v této souvislosti si dovolím parafrázovat hlášku jednoho příbuzného, která původně platila na jeho rodnou zemi, ale i vnašem případě je dost trefná:  Čechy jsou krásná země, jen kdyby v nich nežili Češi.


Mám rád hrady a mám rád přirodu, a přesto jsem s vyjímkou Krumlova a Hluboké nikdy pořádně nebyl v Jižních Čechách ani na Šumavě. Letos jsme se tedy rozhodli tuto chybu napravit a podniknout poznávací dovolenou po nejzajímavějších místech tohoto koutu rodné země. Naše (naivní) představa byla, že nasajeme historickou atmosféru gotických hradů, podnikneme pár výšlapů divočinou Šumavy a při té příležitosti do sebe nacpeme nějaké lokální speciality. Realita, jak už to tak většinou bývá, byla ovšem poněkud odlišná.

Gastroturistika v zemi smažáku

Nejsem žádný velký gurmán, ale přiznám se, že už jsem v pár luxusních restauracích žral a i doma si občas dopřejeme něco "lepšího". Nemám ovšem nic ani proti smažáku, pokud je skutečně vyroben ze sýra a ne z polystyrenu obaleném v pilinách zakoupeném v makru, což je standard ve většině českých hospod. Když ovšem vyrazím za dobrodružstvím do neznámých končin, očekával bych, že po cestě narazím alespoň občas na podnik, kde půjde zakousnout něco dobrého, lokálního, co jsem pokud možno ještě nejedl. Obzvlášť, pokud je dané místo vyhlášenou turistickou destinací, kde se dobrým hospodám musí zákonitě dařit. Bohužel, pravděpodobnost, že v naší zemi narazíte na dobrou hospodu, je asi stejně velká, jako že na ulici potkáte někoho, kdo vám dá jen tak litr (jednou se mi to stalo po revoluci ve Vídni).

CO ČECH, TO KVERULANT?

21. července 2010 v 7:26 | HELENA KRATZEROVÁ (blog.respekt.cz) |  POLITIKA
BANDA
Flagelantství zřejmě tak nějak patří k našemu národnímu folkloru. Jsme hrdi nejen na slavné prohry, jak jasnozřivě vystihli otcové Járy Cimrmana, ale vyloženě si libujeme v konstruování katastrofických scénářů, týkajících se blízké i vzdálenější budoucnosti. V duchu hesla Lépe už bylo.

Klasik tvrdí, že ženy nevědí, co chtějí, ale nedají pokoj, dokud to nedostanou. Z mého, nikoli agresivně feministického, úhlu pohledu se mi jeho konstatováními nezdá. Myslím si, že neprávem vynechal tzv. silnější pohlaví. Zejména při rozvinutí této teze se ukazuje, že když jedinec dosáhne toho, po čem toužil, je rázem nespokojený s výsledkem a začne ho zpochybňovat.

Platí to i pro současnou politickou situaci. Moci chtivý Paroubek ostrouhal kolečka. Na čas zavládlo nadšení. Brzy je však vystřídala skepse a nedůvěra. Do značné míry je to pochopitelné, zklamání jsme si už užili dost. Voliči pravice, jimž vykvetla naděje na rovnější společnost (bez pozitivní i jiné diskriminace), jsou optimističtější. Trojkoalici by dali takříkajíc z fleku důvěru.

BRATŘI MAŠÍNOVÉ. ČESKÝ PŘÍSTUP K HRDINŮM

20. července 2010 v 6:19 | STANISLAV JÁNSKÝ (blog.idnes.cz) |  HISTORIE
GULAG
Několik statečných senátorů opět poslalo Presidentovi VK návrh na vyznamenání bratrů Mašínů: jako hrdinů protikomunistického odboje. Opět se strhnul šílený řev. Prý jsou to vrazi, zloději a měli by viset. Skoro se mi zdá, že lidé se zdravým rozumem mají v naší zemi dlouhodobou dovolenou...

Shrňme si základní fakta k celému příběhu:

Rodina Mašínu byla hned od začátku komunisty persekuována. (přišla o majetek, který jim nebyl dodnes vrácen) Z jejich statečného otce (popraven nacisty)  byl najedou "buržoazní" živel a celá jejich rodina byla podle komunistické třídní ideologie určena k likvidaci. Také proto se oba bratři rozhodli pro ozbrojený boj proti nové totalitě.

Oba bratři Mašínové byli komunistickou mašinérií zatčeni, dlouhodobě mučeni a Radek Mašín dokonce strávil řadu měsíců jako komunistický otrok na uranových dolech v Jáchymově.

O SLEPNOUCÍCH VÝKLADNÍCH SKŘÍNÍCH ŘECKA

19. července 2010 v 5:58 | KATEŘINA ECONOMAKOU (blog.ihned.cz) |  POLITIKA
closed
"Velmi se omlouvám, ale raději bych nic neříkal. Prosím, klidně napište o tom, co vidíte, ale budu vám vděčný, když se mě nebudete na nic ptát," říká padesátiletý muž, který stojí naproti mně v obchodě s koženou galanterií na ulici Kolokotroni v centru Atén. Než stihnu cokoliv říct, pokračuje: "Pochopte, prosím vás, v jak obtížné situaci jsme." Nemám v úmyslu naléhat, takže mu popřeji hodně štěstí a vyjdu ven na ulici. Vím toho dost, tak proč z něj tahat detaily.

Už šestnáct let prodává se svým bratrem kožené tašky, opasky a obuv, které vyrábějí v jedné z mnoha malých továren, jež jsou po desetiletí skutečnou páteří řecké ekonomiky. Teď ale obchod zavírají a plánují ponechat si pouze výrobu pánských opasků.

Mohli byste si myslet, že jsou výjimkou - konec konců krize přece zatím netrvá dlouho. A přece: podle Řecké konfederace řemeslníků a obchodníků zavřelo od začátku roku 16 tisíc obchodů, čímž se bez práce ocitlo 38 tisíc lidí. Za důkaz poslouží i krátká procházka rušným centrem Atén.

ZACHRÁNÍ SYSTÉM PERESTROJKA?

18. července 2010 v 11:21 | IVO VAŠÍČEK (blog.idnes.cz) |  POLITIKA
BALICEK
Český stát se potýká s problémy, podobně jako ostatní státy v Evropě, či USA. Evropské výroby ztratily a dále ztrácejí globální konkurenceschopnost. Byrokratické aparáty států stále zvyšují nebo udržují výdaje, bez ohledu na jejich smysl.

Pokud vyrábíte v Evropě, musíte počítat s trojnásobnými, až desetinásobnými náklady na práci a s dvojnásobnými až čtyřnásobnými náklady na energie. Vstupní ceny materiálu a technologií jsou na celém světě přibližně stejné. Výrobky však prodáváte na světových trzích. Pokud je prodáváte "doma", máte výhodu pouze v úspoře za dopravu. Pokud prodáváte ve světě, musíte většinou k ceně dopravy připočítat ještě cla, která jsou často v desítkách procent (např. v Číně až 270%).
Pro běžné občany je současný otevřený trh relativně výhodný. Mohou si užívat výrobků a služeb za nízké ceny. Dnes jsou běžným občanům dostupné i kvalitní značkové výrobky. Jsou totiž vyráběny s nízkými náklady v Číně a podobných rozvojových zemích. Omezení těchto dovozů by jistě znamenalo pokles životní úrovně a samozřejmě i zisků firem, které je vyrábějí.

BOK VAN BLERK

17. července 2010 v 9:23 | VIDEO |  MULITULTURNÍ SOUŽITÍ

JE SNAD NA ANTIKOMUNISMU NĚCO ŠPATNÉHO?

17. července 2010 v 7:28 | KAREL KŘÍŽ |  POLITIKA
ANTIFALMER
 V posledních dnech se nám sešlo na zpravodajských serverech několik pozoruhodných zpráv. Facebooková komunita byla svědkem naprosto nehorázného stalinistického výroku současného vůdce českých komunistů, který vyzývá své soudruhy k bolševické revoluční aktivitě v duchu masového vraha Gottwalda a přidává doušku o tom, jak je hrdý na tyto historické aspekty. Shodou okolností v ten samý den jsme se mohli na jiném místě dozvědět, kam dospěl tento přístup ve zcela "bezplatném" zdravotnictví v KLDR, tedy jedné z posledních bašt Filipových ideových souputníků. Velká média však převážně řešila sestavení stínové vlády ČSSD a papírovou značku nového ministra dopravy.
Pro mne je však naprosto šokujícím faktem nehorázná drzost a papalášská nabubřelost estébáckého udavače Vojtěcha Filipa, alias agenta Falmera. Nejen, že ještě dvacet let po sametovém divadle musíme trpět stranu bolševických kolaborantů, zlodějů a rudých teroristů jako údajně relevantní součást politického spektra, my bychom naopak měli ještě velmi opatrně a polehoučku chodit kolem jejich představitelů po špičkách a dávat si velký pozor, abychom jim nějakým nepřijatelným výrokem nezpůsobili morální újmu.

CO NÁS ČEKÁ JAKO KŘESŤANSKOU MENŠINU?

16. července 2010 v 7:16 | PETR SVOBODA (svornost.com) |  MULITULTURNÍ SOUŽITÍ
HAMAS
Tři muži v automobilu zahájili střelbu z automatických zbraní do davu věřící v jižním Egyptě po skončení půlnoční mše koptských Vánoc, při kterých zahynulo nejméně sedm lidí. Egyptský ministr vnitra sdělil, že útok byl zřejmě jako odplata za údajné listopadové znásilnění muslimské dívky křesťanem ve stejném městě. Obvinění je považováno za lež, mj. i proto, že se často vyskytuje jako zdůvodnění pro podobné pogromy. K útoku došlo ve městě Nag Hamadi v provincii Qena, asi 40 mil od Luxoru, vyhledávaného turistického cíle. Místní bezpečnostní úředník, hovořící jen pod podmínkou anonymity, protože mu nebylo povoleno mluvit s médii, potvrdil, že po útoku zůstalo sedm mrtvých a tři těžce zranění.

Biskup Kirollos z diecéze v Nag Hamadi řekl Associated Press, že útoku podlehlo šest věřících a jeden příslušník ostrahy. Dále uvedl, že sám opustil kostel jen několik minut před útokem. "V době, kdy jsem si potřásl rukou s někým u brány, slyšel jsem střelbu kulometu a chaos," řekl v telefonickém rozhovoru. Biskup je znepokojen násilím v předvečer koptských Vánoce, které připadá na čtvrtek 7. ledna. Věřícím je vyhrožováno koptsky-patriarchatv ulicích, muslimové na ně pokřikují, že je odplatou za smyšlené znásilnění muslimky nenechají slavit Vánoce a ani jiné svátky. Kvůli opakovaným hrozbám biskup raději ukončil mši o hodinu dříve.

SLÁVA, PAROUBEK SE PROBUDIL

15. července 2010 v 7:05 | PETR PAULCZYNSKI (virtually.cz) |  POLITIKA
ssp
Pan Jiří v náhlém hnutí mysli po vyhraných volbách zmizel jako pára nad hrnce snad podle Šimkova bonmotu "jdu se ukrýt do houští, aby mi nepropíchli brzlík. A nyní se z houští, rosou mírně navoněný, vynořil. Asi vzhledem k poměrům ve straně usoudil, že nebezpečí pominulo

 A hned se zhurta jak je jeho zvykem pustil do vlastních, prý ČSSD dělá chyby. Není to tak dávno, co jsem odhadl, že odklad sjezdu socdem na jaro způsobí, že si soudruzi dají do jara ještě sami do zubů. Jak to tak vypadá, nebude třeba tak dlouho čekat. Současná situace zdánlivě neviditelné ČSSD připomíná ono klasické "a jak řeknu tři, tak se to začne mazat".
Jiří Paroubek v rozhovoru pro HN neopomněl pochválit své působení v čele strany. Správně, protože když vás nikdo nepochválí, musíte to udělat sami. A pak, nikdo to taky neudělá tak zodpovědně.

O svém působení v čele oranžistů pravil král diskutérů, jehož se všichni bojí: Propadák? Kdepak.  "Myslím, že až odezní pochopitelná vlna zklamání, tak lidé mé pětileté období začnou hodnotit jako nejúspěšnější v historii ČSSD," řekl se skromností sobě vlastní. A vrhl se do ringu.
A tam se  rovnou pustil do obou kandidátů na šéfa strany Bohuslava Sobotky a Michala Haška, jakoby nestačilo, že se do sebe pouští oni sami. Obul se zvláště do Sobotky, který se podle něj ještě před volbami nevěnoval dostatečně stranickému plánování: "Není mi příjemné, že to říkám, ale na některých klíčových předvolebních jednáních chyběl." (No já myslím, že zas tak velká škoda to nebyla.)

PROČ TO S KOMUNISTY NEUMÍME?

14. července 2010 v 7:31 | JOSEF HAVRÁNEK (virtually.cz) |  POLITIKA
nbsc
Končící Fischerově vládě, bývá asi vůbec nejčastěji připisováno k dobru, že si dokázala poradit s těmi - přespříliš zjednodušeně řečeno - neonacisty.

Ano, to předchozí váhání, alibismus, neustále ustupování hordám násilníků působilo depresivně.
Teď už tedy v tom boji proti extremismu zbývá jen "maličkost", přitvrdit také proti komunistům, zahnat je do kouta, kam po zásluze  patří…

Zatímco ti vzpomínají neonacisté se (naštěstí) v médiích objevují jen zcela výjimečně  a moderátoři do nich šijí hlava nehlava - komunisti jsou dokonce i v těch veřejnoprávních sdělovacích prostředcích jako doma, mudrují tady dennodenně.

DNES ŘECKO, ZÍTRA CELÁ EVROPA

13. července 2010 v 6:14 | PAVEL KOHOUT (finmag.cz) |  POLITIKA
kke
Máte už dost řecké finanční krize? Kdo by neměl. Jenže smůla: odysea řecké ekonomiky nekončí, nýbrž začíná. Po památné neděli 10. května, kdy se evropští činitelé dohodli na pomoci Řecku a dalším státům skupiny PIGS v celkové výši až 750 miliard eur, se pár dní zdálo, že nebezpečí je zažehnáno. Riziková přirážka na desetiletých dluhopisech řecké vlády - míra finančního stresu - poklesla z 9,65 na 4,30 procentního bodu. Nyní ale opět roste a dne 23. června 2010 byla na úrovni 7,72 procentního bodu s rostoucím trendem.

Rostou i ukazatele finančního stresu Španělska a Portugalska navzdory akcím Evropské centrální banky, která na otevřeném trhu skupuje státní dluhopisy těchto zemí v objemu desítek miliard eur. Navíc ECB podporuje banky slabších zemí eurozóny levnými úvěry. Jejich objem je limitován jen tím, kolik si řecké, španělské či portugalské banky řeknou. Například portugalské banky si v květnu řekly o 35,8 miliardy eur, v dubnu o 17,7 miliardy.