CESTA NA SEVEROZÁPAD

5. června 2010 v 8:34 | VLADIMÍR HUČÍN (vladimirhucin.cz) |  KULTURA
masinikniha
Na konci padesátých let bratři Mašínové a Milan Paumer popsali svou dramatickou cestu do Západního Berlína, kterou na podzim 1953 podnikli společně se svými dvěma přáteli (Zbyněk Janata a Václav Švéda však byli po přestřelkách zatčeni a později popraveni). Teprve po padesáti letech se čeští čtenáři mohou sami seznámit s autentickými vzpomínkami osob, jejichž jména se stala symbolem ozbrojeného odporu proti komunistickému režimu v Československu. Vydaný rukopis je nejen jejich cenným svědectvím, ale rovněž strhujícím literárním dílem i pozoruhodným dobovým dokumentem. Je doplněn historickou studií o postavení skupiny bratří Mašínů v rámci protikomunistického odboje v Československu a stručným doslovem, v němž je popsán právní kontext její činnosti. Součástí publikace je rozsáhlá obrazová příloha, v níž jsou většinou poprvé publikovány dobové fotografie a kopie archivních dokumentů.

"Dříve knihu nechtělo vydat exilové nakladatelství Josefa Škvoreckého, protože příběh je prý nepravděpodobný. Při porovnání s historickými dokumenty jsou však ty vzpomínky velice přesné."


Petr Blažek, který je spolueditorem knihy Cesta na severozápad.

Titul: Cesta na severozápad
Autoři: Ctirad Mašín, Josef Mašín, Milan Paumer a Petr Blažek, Olga Bezděková (eds.)
Vydalo: Nakladatelství Academia, edice Paměť, 392 stran, doporučená prodejní cena 495 Kč, ISBN: 978-80-200-1830-4, EAN: 9788020018304
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama