PO VOLBÁCH TO NEBUDE K SMÍCHU, ANI K PLÁČI, ALE NA ...

23. února 2010 v 14:59 | TOMÁŠ FLAŠKA (blog.idnes.cz) |  POLITIKA
Mladý perspektivní politik s tváří spalovače mrtvol asi před týdnem prohlásil: "Máme absolutní morální právo zvednout daně bohatým". Asi náš budoucí ministr financí.

Neuvěřitelné je, že to prohlásil člověk, který nikdy žádné peníze prací nevydělal a který si pořídil byt tak, že zneužil cestovní náhrady. Mimochodem, podobný delikt v Anglii skončil u čtyřech poslanců vrácením náhrad, a následně soudem. V jakékoliv české soukromé firmě by zaměstnanec za zneužití cestovní náhrady přišel s velkou pravděpodobností o místo. U nás je to nejpopulárnější politik a vzor pro uplatňování morálky, kandidát na ministra financí.

Humorná je představa, že se zvýšeným zdaněním bohatých významně zlepší bilance státního rozpočtu. 0,2% lidí s nejvyššími příjmy (tj 10 000 nejlépe placených) je srovnatelná skupina s počtem zahraničních managerů a zaměstnanců, kteří zde platí daně, protože je místní sazba výhodná a pro některé firmy je to jeden z důvodů pro umístění sídla centrály u nás. Lze předpokládat, že se výběr daně od těchto nejvýše příjmových skupin v celorepublikovém součtu spíše sníží než zvýší, to již velmi dobře vysvětlili mnozí odborníci. Předpokládat opak by znamenalo podceňovat inteligenci uvedené skupiny plátců daní. Stát může přijít o významnou část daní od zahraničních pracovníků, kteří mohou přemístit svou daňovou povinnost i do jiné země a dost možná i se sídlem společnosti. A že by si čeští manageři a podnikatelé také nenašli způsob jak legálně optimalizovat daňovou povinnost se neobávám.Méně humorná je představa, že výše uvedený politik opravdu věří tomu co říká. Pokud by to byl jen politický marketing a tedy způsob jak přilákat co nejvíc voličů díky přirozenému národnímu sklonu k závisti, tak je to pochopitelná součást předvolebního boje. Mirek Dušín by s tím nesouhlasil, ale kdo by se tím trápil. Bohužel se obávám, že se po vítězství ve volbách chystá
ČSSD s podporou KSČ(M) uvést své představy o řízení země do života.

Bude třeba zvýšit dohled nad tím, kdo má jaký majetek a jak ho získal (finanční policie); bude třeba zabránit tomu, aby někdo investoval v zahraničí (omezení vývozu kapitálu a případně směnitelnosti měny); možná by bylo vhodné zvýšit sledování toho, co vlastně ti bohatí a možní budoucí bohatí dělají (úřad pro preventivní potírání možné budoucí protistátní činnosti); možná by lidé neměli až tolik cestovat (posílíme celní službu a po vzoru Rakouska a Německa rozšíříme šikanu turistů formou kontrol a prohlídek i na naší stranu hranice). Následně bude asi vhodné zefektivnit spolupráci všech výše uvedených a jim podobných složek do jedné organizace - v televizní soutěži o nejlepší název vyhraje nic neříkající zkratka STB. Vybraná skupina spoluobčanů bude rozhodnutím nezávislé vládní komise z výše uvedeného sledování na základě schváleného specielního zákona vyloučena.

V této souvislosti mě napadá zábavná historka, kterou mi vyprávěl kolega a která ve světle dnešní perspektivy přestává být až tak zábavná. Stalo se to na konci roku 1989, kdy se po několika pivech v restauraci nechal slyšet známý nemakačenko a dlouholetý člen strany. "Jen si to teď klidně vezměte, dejte to hospodářství dohromady a my vám to za dvacet let zase sebereme a budeme si dalších 40 let užívat."

Bohužel pravice dělá úplně všechno pro to, aby se výše uvedený vizionářský scénář naplnil. Sebedestrukce ODS už přestává být k smíchu a začíná být k pláči. Vrcholný křesťanský politik se soudí o pochybné dědictví činžovního domu s charitativní organizací. Už i vysoký představitel nové pravice se nechal přistihnout při současném využívání ministerské limuzíny a inkasem poslaneckých cestovních náhrad. Argumentací, že to kompenzuje tím, že dává peníze na charitu, mne už ani nerozesmál.

Politik, který považuje svou činnost za službu veřejnosti je dnes v našich krajích vidět opravdu zřídka. Ti, co jsou u koryta, nejen žerou (nejlépe za čtyři roky na celý život dopředu, což je pochopitelné) ale mlaskají u toho (což je neslušné) a dokonce nám při tom i prdí pod nos (což je nechutné).
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama