Únor 2010


CO KDYBY STÁVKOVALI ŽIVNOSTNÍCI A MAJITELÉ FIREM?

27. února 2010 v 11:37 | KAREL KŘÍŽ |  POLITIKA
Předáci revolučních odborů po čase opět zvedli hlavy od plných koryt a za urputného harašení rudých hvězd, srpů i kladiv se jali po vzoru oranžového vůdce proletariátu bojovat za sociální jistoty prostého lidu. Velmi dobře totiž vědí, že čas od času je třeba do kolonky činnost vykázat i něco jiného než populistické blábolení na schůzích a nekonečné vysedávání v klimatizovaných kancelářích či limuzínách, na které si jimi zastupované masy dělníků, rolníků a pracující inteligence většinou nevydělají ani za celý svůj život, a tím tedy ospravedlnit svoji jinak bezvýznamnou existenci.

Vzhůru tedy do boje! Urvat ze stále se tenčícího koláče přerozdělovaných peněz co největší kousek. Zadupat na ty stejně bezvýznamné manažery polostátních molochů, jejichž jedinou starostí je, kolik stát dosype na jejich ztrátové fungování, zadupat na předvolebně vystrašené politické mrtvoly, jejichž jedinou starostí je jak uplatit co největší stádo "sociálně potřebných" voličů. Chceme stravenky, jízdenky i třeba žebračenky. Chceme jistoty a prosperitu. Zdroje jsou. Říkal to tatíček Špidla i Zdenda Škromach. Však on to někdo zaplatí! Ale kdo?

Nenávidění vykořisťovatelé. "Zbohatlíci a podvodníci", kteří se brání placení daní, odvodů a podobného státního výpalného. Nechtějí tak nějak s úsměvem na rtu dobrovolně odevzdávat většinu svých těžce vydělaných korun na pochybné hrátky zkorumpovaných politiků a parazitujících odborových bossů. Živnostníci a majitelé firem, kteří dokáží vytvořit pracovní místa, kteří i přes neskutečně těžké podmínky dokáží v tomto ekonomickém Absurdistánu vytvořit zisk, kteří přes stále se utahující smyčku vyhlášek, zákonů, předpisů, norem a dalších nesmyslů dokáží svoje lidi zaplatit a odvést za ně státu téměř jednou tolik ještě jako "bonus" za ten luxus, že si dovolí někoho zaměstnat. Zaměstnavatelé, kteří díky sockomunistickému Zákoníku práce takřka nemají možnost samostatně o svých pracovnících rozhodovat.

TAK PRAVIL ŠKROMACH ...

26. února 2010 v 7:24 | HELENA KRATZEROVÁ (blog.respekt.cz) |  POLITIKA
"Zdroje v rozpočtu jsou," tvrdí místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach navzdory státnímu dluhu, který se vyšplhal přes 1,3 bilionu korun. A mimo jiné slibuje, že v roce 2014 vzrostou průměrné důchody z dnešních 10 000 Kč na 15 000 Kč. Jeho slova přitom nejsou určena milovníkům telenovel a pohádek se šťastným koncem, ale voličům, kteří zřejmě nestačili vyrůst z dětských střevíčků.

Lídři ČSSD, proti nimž je proslulá vypravěčka Šeherezáda naprostou amatérkou, nastiňují budoucnost, v níž konečně bude panovat blahobyt pro všechen lid. Třeba pracovníci s nízkými a středními příjmy mají mít ještě dalších dvacet až třicet let nárok na důchod ve výši šedesáti procent čisté mzdy. Kde na to vzít? Například průběžným zvyšováním minimální mzdy nejméně o 500 Kč ročně a z toho vyplývajícími odvody do státní kasy. Komu by vadilo, že tímto krokem především výrazně podraží cena nekvalifikované pracovní síly a sníží se konkurenceschopnost našich produktů na světovém trhu? Stejný dopad by měl i další návrh z dílny "oranžových spasitelů". Očekávají, že zaměstnavatelé angažující se v hutnictví, hornictví a jiných těžkých provozech se "polidští" a finančně zabezpečí příslušníky zejména dělnických profesí tak, aby mohli odcházet na zasloužený odpočinek před dosažením důchodového věku.

PROLETÁŘ OD DIORA

25. února 2010 v 16:28 | MIROSLAV VÁCLAVEK (blog.idnes.cz) |  POLITIKA
"Považuji za naprosto přirozené, že ve společnosti existuje solidarita těch šťastnějších s těmi méně šťastnými, těch bohatších a bohatých s těmi chudými." To je perla hozená nám obyčejným sviním, z úst nejspravedlivějšího a nejčestnějšího člověka na světě. Tedy Jiřího Paroubka.

Tedy přeloženo do aparátnické mluvy zkorumpovaných kleptokratů, vzešlých z lůna rodné komunistické strany a jejich represivních orgánů to znamená, že na Floridské apartmány, dětské botičky posázené diamanty i na blahobytná panděra oděná do nejlepších a nejdražších obleků proletářů od Diora, se bude vybírat výpalné. Tedy americký imperialista, kterému patří Steyer může prodat nejpokrokovější lidové demokracii na světě svůj pancéřový transportér, ale musí odsypat do koryta. Kdo solidarizuje ten jede. Komunistická strana sociálně demokratická, vyzbrojená marxistickou dialektikou, kterou po večerech studovali na VUMLech její přední vůdcové, sice má problematického chlapa za fýrera, ale samozřejmě i on se řídí principem solidarity.

TAK MÁME V ČECHÁCH TŘETÍ KOMUNISTICKOU STRANU

24. února 2010 v 15:54 | PETER NEŠVARA (blog.idnes.cz) |  POLITIKA

ODS udělala patrně smrtící chybu za kterou zaslouží jít do politického pekla. Přesedlala na komunistickou ideologii a zahájila útok proti majetku.

Až do dnešního dne jsem se domníval, že v Čechách máme dvě komunistické strany. V jedné jsou ti, kdož jsou hrdí na to, že jsou komunisté a tou je KSČM. Ve druhé jsou ti, kdož se jako komunisté chovají, ale nechtějí, aby se jim tak říkalo. To je ČSSD. Opozici těmto dvěma stranám dělala až donedávna ODS, která měla pravicovou rétoriku a středolevé chování odpovídající evropským sociálně demokratickým stranám. Tak tomu bylo vždycky, vždyť už za Klause počátku 90tých let byl hlavní sociální smír a sociální záchranná síť. ODS nebyla nikdy skutečně pravicovou stranou - ani náhodou, přesto ji jako pravicovější variantu komunistů volili lidé podnikající anebo více vydělávající zaměstnanci. Jedním z důvodů byla také proklamovaná ochrana majetku, který si občan pořídil.

Tento zásadní postoj dnes hodil přes palubu soudruh Topolánek (dnes jej již bez rozpaků můžeme takto nazvat). Viz zde: http://domaci.ihned.cz/c1-40695470-strany-meni-kvuli-velkym-dluhum-sve-plany-dan-pro-bohate-chce-i-ods Zjevně se inspiroval v milionářské dani, kterou po válce prosadili komunisté a navrhl dramatické zvýšení daně z nemovitostí a to především z těch luxusnějších (= těch nových, které si jeho bývalí příznivci nově postavili a za které se většinou upsali bance na krvavé splácení hypotéky na 20 a více let). No a těch druhých a dalších nemovitostí, takže pokud podnikáte a máte jednu nemovitost pro bydlení a druhou pro podnikání rovněž máte smůlu. Anebo pokud jste si postavili domeček ve městě, kde chodíte do zaměstnání (a platíte daně) a dovolili jste si zdědit po rodičích chaloupku na vesnici, kde ovšem žádná pracovní příležitost není.

PO VOLBÁCH TO NEBUDE K SMÍCHU, ANI K PLÁČI, ALE NA ...

23. února 2010 v 14:59 | TOMÁŠ FLAŠKA (blog.idnes.cz) |  POLITIKA
Mladý perspektivní politik s tváří spalovače mrtvol asi před týdnem prohlásil: "Máme absolutní morální právo zvednout daně bohatým". Asi náš budoucí ministr financí.

Neuvěřitelné je, že to prohlásil člověk, který nikdy žádné peníze prací nevydělal a který si pořídil byt tak, že zneužil cestovní náhrady. Mimochodem, podobný delikt v Anglii skončil u čtyřech poslanců vrácením náhrad, a následně soudem. V jakékoliv české soukromé firmě by zaměstnanec za zneužití cestovní náhrady přišel s velkou pravděpodobností o místo. U nás je to nejpopulárnější politik a vzor pro uplatňování morálky, kandidát na ministra financí.

Humorná je představa, že se zvýšeným zdaněním bohatých významně zlepší bilance státního rozpočtu. 0,2% lidí s nejvyššími příjmy (tj 10 000 nejlépe placených) je srovnatelná skupina s počtem zahraničních managerů a zaměstnanců, kteří zde platí daně, protože je místní sazba výhodná a pro některé firmy je to jeden z důvodů pro umístění sídla centrály u nás. Lze předpokládat, že se výběr daně od těchto nejvýše příjmových skupin v celorepublikovém součtu spíše sníží než zvýší, to již velmi dobře vysvětlili mnozí odborníci. Předpokládat opak by znamenalo podceňovat inteligenci uvedené skupiny plátců daní. Stát může přijít o významnou část daní od zahraničních pracovníků, kteří mohou přemístit svou daňovou povinnost i do jiné země a dost možná i se sídlem společnosti. A že by si čeští manageři a podnikatelé také nenašli způsob jak legálně optimalizovat daňovou povinnost se neobávám.

PAROUBEK VYDĚŠENÝ SÁM ZE SEBE

23. února 2010 v 8:26 | ROZHOVOR I-DNES.CZ |  POLITIKA
Čím déle se mluví o "kauze pandury", tím více se šéf ČSSD Jiří Paroubek do celé věci zamotává. Sám už teď nedokáže říci, zda považuje obchod s rakouskou zbrojovkou, který jeho vláda schválila, za výhodný pro stát. A neumí jasně promluvit ani o tom, zda jednal s představiteli společnosti Steyr.

Na pondělní tiskové konferenci byl hodně vyvedený z míry. Podpis smlouvy na nákup transportérů vytýkal někdejšímu ministru obrany Karlu Kühnlovi, který jím plnil usnesení Paroubkovy vlády.

Nákup obrněných transportérů za dvacet miliard, jak jej schválila vaše vláda, představoval desetinu všech výdajů na veřejné zakázky za rok. Opravdu jste tomuto obchodu nevěnoval pozornost, jak tvrdíte?
Tak podívejte, to byla zakázka, která byla v gesci ministra obrany. Běžela před mým příchodem a běžela, jak se ukázalo, také po mém příchodu. Neměl jsem relevantní důkazy o tom, že by byla zfixlovaná.

Sám jste se o ni tedy nezajímal a nechal vše na ministerstvu obrany?
Neměl jsem s tím nic společného. Seděl jsem jako předseda ve vládě, kde pan ministr obrany Kühnl předložil výsledek výběrového řízení. Vláda ten výsledek schválila a pan ministr ho uzavřel svým podpisem. Já bych asi stejnou odvahu neměl, podepsat to po volbách. Později jsme vyzývali, aby byla smlouva ukončena. V roce 2007 jsem říkal, že je dobře, že byla ukončena.

HOSPODÁŘSKÁ KRIZE 2010

22. února 2010 v 10:47 | D-FENS BLOG |  POLITIKA
Kdo sleduje zprávy, jistě si všiml že se ve světovém hospodářství děje něco hrozného. Já zprávy sleduji, zapisuji si je na svůj e-blok (accidentalnewswatch.blog.cz), a tak si zde dovolím sepsat menší rekapitulaci a predikci toho co se stalo, a co nás čeká…
Když vám banka půjčí tisícovku, vy jí za to podepíšete papír. Málokdo si uvědomuje, že banka ten papír může prodat, a že tak každá půjčka rozšiřuje peněžní bázi - neboli "celkový počet peněz". Každá půjčka je ve skutečnosti něco jako replikátor peněz - půjčky peníze zdvojují.
V roce 1990 jsme vstoupili do světa, ve kterém nikoho nenapadlo omezovat půjčky. A tak všichni, kdo ovládali nějaký ten "velký kapitál" měli po celou tu dobu poměrně jasnou volbu: "Když ty pěníze rozpůjčujeme, a nic se při tom neposere, máme na nějaký ten rok dvojnásobek peněz a ještě za to dostaneme úrok." A tak to všechno začalo - do businessu půjček naskákali nejenom finančníci, investoři a banky, ale také národní vlády.

REQUIEM ZA TOPOLÁNKA

21. února 2010 v 7:55 | PETR HOLEC (reflex.cz) |  POLITIKA
ODS má prý šanci vyhrát volby - snad bude-li kandidovat sama. Po pondělních Událostech, komentářích s jejím předsedou Mirkem Topolánkem se obávám, že šanci ztratila. Bohužel právem.
Do TV studia přišel ten nejhorší Topolánek, jakého si lze představit - a že jsme za ta léta s ním už zažili ledacos: apriori naštvaný, nevrlý a arogantní politik, jenž na každou otázku odpovídá otázkou a který se chce mermomocí porvat.

I nebožák Morava, jestli si plačtivého mladíka se slabostí pro fotky dcer političek ještě pamatujete, by straně prokázal lepší službu. Třeba by se nad sebou aspoň rozbrečel, občas to zabírá.

Nutno ještě dodat, že moderátor Martin Veselovský, občasný mistr těch nejpříšernějších otázek, byl toho dne nadmíru v pohodě; jak intelektuálně, tak emotivně. V podstatě Topolánkovi nepoložil jedinou nekorektní otázku, tedy pokud podle předsedy ODS není nekorektní, když v rozhovoru s ním nějaká padne a nepochází zrovna od něj.

ŽIVNOSTNÍCI CHRÁNÍ ROZPOČET PŘED JEŠTĚ VĚTŠÍM PROPADEM

19. února 2010 v 6:46 | PETR HAMPL (blog.ihned.cz) |  POLITIKA
Komentář Drahomíry Dubské z Českého statistického úřadu, který před pár dny přinesl CFO World, upozorňuje na velmi zajímavou skutečnost. Každý šestý z těch, kdo v posledním roce přišli o práci, začal podnikat. To je nesmírně pozitivní zjištění, dokonce i když ho budeme korigovat úvahou o tom, že část nárůstu živnostníků představuje skrytý přechod na švarc systém.

V každém případě to znamená, že jsou v Čechách desetitisíce lidí, kteří se po propuštění nešli přihlásit na úřad práce, ale snaží se situací poprat. Navzdory tomu, že mají s vlastním podnikáním jen malé zkušenosti a že si musí uvědomovat, že současná doba není dvakrát příznivá zakládání živností a podniků.

Z hlediska státního rozpočtu je přínos jednoznačný. Místo, aby lidé nárokovali podporu a sociální dávky, naopak nějaké peníze platí. Podstatný je i rozdíl v v psychologických dopadech a životním stylu. Rozdíl mezi tím, zda nezaměstnaný sedí doma před televizí, pije alkohol, trpí depresemi a je na nejlepší cestě rozvést se a skončit jako bezdomovec, a mezi tím, zda se pokouší nastartovat byznys. To je taky těžké a frustrující, ale člověk se tím něco učí. A je to něco, co zoceluje. Je vlastně hloupé, že státní rozpočet dává peníze těm prvním a ne těm druhým.

PRO DOBROTU NA ŽEBROTU

18. února 2010 v 16:03 | KATEŘINA ZAGOROVÁ (blog.idnes.cz) |  TAKHLE U NÁS ŽIJEME
aneb co bych platil za právníka, když mám přece tebe. Jen co jsem dostudovala, najednou se kolem mne začalo hemžit plno přátel. Najednou byl kdekdo můj kamarád. A kamarádi pohříchu vždy něco potřebovali. Když můžu, tak pomůžu, ale všechno má své meze.

Jeden známý si koupil espressovač. Takovou drahou mašinku, co dělá skvělou kávu. Další týden dělal doma mejdan a špatně ukotvená mašinka skončila na zemi. Donesl ji do opravny a tam mu sdělili, že protože si pád mašinky způsobil vlastní blbostí, bude ho oprava stát dva tisíce a bude to hotové za měsíc.Pak se po mašince slehla zem na třičtvrtě roku. I postěžoval si můj známý, že kdo ví, jestli někdy mašinku za dvacet tisíc uvidí a já mu slíbila, že se pokusím s tím něco udělat.

Stačil jeden telefonát, pár paragrafů a mašinka byla do týdne připravená k vyzvednutí na opravně. A na znamení omluvy měl známý platit místo těch dvou tisíc jen cenu součástek. Teď se mnou nemluví, protože "kvůli mé neschopnosti ho to stálo skoro osm stovek".

Dalšímu známému se zachtělo vydražit jistou strašně důležitou počítačovou součástku na Aukru. Známý není na Aukru registrován a navíc prodejce té důležité součástky limitoval účastníky dražby plnou aktivací účtu. Nabídla jsem proto známému, že si může součástku vydražit na můj aukrovský účet. Mylně jsem se domnívala, že já se přihlásím a on si to už nějak okoučuje. Ve výsledku jsem se nejen přihlásila, ale také proseděla u počítače celé odpoledne, aby tu aukci skutečně vyhrál, následně se dohodla s prodejcem na způsobu platby a převzetí a nakonec ještě tu součástku zaplatila, protože se ukázalo, že známý dosud neobjevil výhody internetbankingu.

OSLÍČKU STÁTE, OTŘES SE!

17. února 2010 v 7:47 | HELENA KRATZEROVÁ (blog.respekt.cz) |  POLITIKA
Červená čísla křičí takříkajíc na plné pecky, ale zřejmě se v naší malebné kotlině vyskytuje většina lidí barvoslepých a hluchých. Tak nějak obecně sice připouštějí, že by se asi mělo šetřit, protože s dluhy nejsou žerty, ale odmítají si připustit, že by se utahování opasků mělo jakkoli dotknout i jich samotných. Na "jejich" peníze jim zkrátka nikdo sáhnout nesmí!

Politici s vyzrálým sociálním cítěním je plně chápou a neochvějně stojí po jejich boku. A k řešení kritického zadlužování přistupují selektivně. U jedinců, kteří se vyhýbají práci jako morové nákaze, jim stačí, že jsou ochotni přinést ubrus (deku, či igelitku) a dokonce sebírat zlaťáky, jež se sypou z otřásajícího oslíčka státu. Tento akt opravňuje k tomu, aby nedali zahynout nejen jim, ale ani budoucím generacím, které si pilně osvojují tentýž způsob existence.


ŘECKÁ NEMOC BY SE DALA VYLÉČIT RYCHLE

16. února 2010 v 7:41 | ROZHOVOR SE STEFANOSEM MANOSEM (lidovky.cz) |  POLITIKA
tvrdí veterán řecké politiky Stefanos Manos. Jen prý by tamní politici museli mít odvahu sáhnout do veřejného sektoru.

Řecku hrozí bankrot, který může ohrozit celou eurozónu. Všechno začalo na konci loňského roku oznámením nové socialistické vlády, že schodek za rok 2009 je dvakrát větší, než se oficiálně udávalo. Evropská komise tento týden začala posuzovat plán řecké vlády na zkrocení schodku. Plán by z Bruselu měli obratem poslat nazpátek, doporučuje Stefanos Manos.

* LN Jak to vlastně bylo s odhalením, že deficit Řecka je dvojnásobný? Proč nová vláda s odhalením přišla vzápětí po volbách?

Deficit evidentně větší byl. Pokud je mi ale známo, i socialisté to věděli už v opozici. Guvernér centrální banky si k sobě měsíc před volbami pozval šéfy obou velkých stran a oběma řekl, že deficit překročí desetiprocentní hranici. Georgios Papandreu (šéf socialistické strany PASOK, která z opozice vyhrála říjnové volby - pozn. red.) to nebral v potaz a sliboval voličům dárky, jako kdyby schodek byl na těch oficiálních šesti procentech.

* LN Když po volbách oznámili, že schodek není 6, ale 12,7 procenta, byl to šok.

Těch 12,7 procenta ovšem může taky od Papandrea být laciný trik. Spočíval by v tom, že premiér nafoukne schodek za rok 2009, aby v roce 2010 vypadal jako hrdina, který schodek dokázal stlačit. Stejně tak bych ale nebyl překvapený, kdyby ta čísla někdo pořádně propočítal a zjistilo se, že schodek je 14 procent. Prostě každý číselný údaj z Řecka musíte brát opatrně. My jsme špatní počtáři, všechno platí jen přibližně.

POLITICKÉ SNY A EKONOMICKÁ REALITA

15. února 2010 v 9:48 | IVO VAŠÍČEK (blog.idnes.cz) |  POLITIKA
Lidské chování vyplývá z přirozených zákonitostí, nerovnost lidí také. Při aplikaci konkrétního politického systému dochází ke zcela zákonitým jevům.

Získání podílu na moci v demokracii je podmíněno získáním zákonem stanoveného minima hlasů. Velká část voličů je ovlivňována mediální "masáží". Zdánlivě tedy k volebnímu úspěchu stačí mít dostatek financí na zaplacení medií. Dostatek financí byl podmínkou téměř nezbytnou, nikoliv však postačující.

Dalším významným faktorem je prvoplánový populismus. Populistické vládnutí vede k postupné destrukci státu. Nechci se opakovat, proto uvádím odkaz na článek z roku 2006 http://neviditelnypes.lidovky.cz/spolecnost-polarizace-obyvatel-v-21-stoleti-fe2-/p_spolecnost.asp?c=A061003_180555_p_spolecnost_wag

I já se však vyvíjím a změnil jsem názor, krach státu by mi vadil.

Patologicky se rozvinul i systém korupce, tedy sociální i klientelistické. Na jedné straně se kupují hlasy nejhloupějších voličů a na druhé straně se nezřízeně krade do kapes jednotlivců.

Popsaný stav společnosti je i v jiných zemích. Korupční aféry v ČR jsou jen důsledkem vývoje korupčního prostředí. Celkem věrohodně je to popsáno zde: http://www.lupa.cz/clanky/korupce-v-cesku/ Nevím kdo text napsal, mám stejnou zkušenost. V textu chybí jen závěr: Dnes už bez souhlasu několika málo jedinců ovládajících i politiky, nelze do veřejného sektoru prodat žádnou významnější zakázku.

ŽIVNOSTNÍCI, ZAMĚSTNANCI, ODBOROVÍ PŘEDÁCI

12. února 2010 v 6:55 | JANA KOLÁŘOVÁ (blog.idnes.cz) |  POLITIKA
… kdyby se čeští odboráři zkusili aspoň jeden rok živit prací, nemohli by říkat takové hlouposti.

Nemám ráda odboráře, to přiznávám - ale hned také vysvětlím, proč: protože české odbory nejsou apolitické, jsou výrazně spjaty s levicí a zneužívají zaměstnance k posílení svého politického vlivu, který jim vůbec nepřísluší. Odborová sdružení mají být apolitickými společenstvími hájícími zájmy zaměstnanců. Odborové organizace jsou zřizovány podle zákona č. 83/1990 Sb., o sdružování občanů. Tento zákon říká: (3) Tento zákon se nevztahuje na sdružování občanů a) v politických stranách a politických hnutích (...)

PAROUBEK NA HRAD?

11. února 2010 v 5:55 | HYNEK FAJMON (virtually.cz) |  POLITIKA
Již za tři a půl měsíce se budou konat parlamentní volby. Na podzim potom půjdeme k volebním urnám znovu a to při volbách komunálních a ve 27 okrscích také k volbám senátním. Čekají nás dvě volební kampaně, které již byly de facto zahájeny. Budeme rozhodovat o nové sněmovně, vládě, senátorech a starostech. Jaksi v pozadí ale zůstává skutečnost, že se v těchto volbách bude rozhodovat i o budoucím prezidentovi ČR. Je nutné již nyní jasně říci, že se bude rozhodovat o tom, zda se v roce 2013 stane prezidentem Jiří Paroubek.

Česká politika se již řadu let zabývá myšlenkou na zavedení přímé volby prezidenta. Ve sněmovně i v senátu již byl tento návrh předložen mnohokrát, ale nikdy nenalezl dostatečnou podporu. Podle platné Ústavy ČR se tedy dosud prezident volí nepřímo. Prezidenta ČR volí na společné schůzi členové Poslanecké sněmovny a Senátu. O prezidentovi tak rozhodne 281 žen a mužů, stejně jako již 4krát v minulosti. Ústava rovněž zakazuje vykonávat tuto funkci více než 2 krát. Václav Klaus tedy nebude moci v roce 2013, kdy mu vyprší druhý prezidentský mandát, znovu kandidovat.

PRAVDU AŽ PO VOLBÁCH

10. února 2010 v 6:03 | PETR HOLEC (reflex.cz) |  POLITIKA
Ekonomický expert ČSSD (v jeho případě protimluv) Jan "Kapsa" Mládek odjistil v sobotních LN nebezpečně upřímnou předvolební nálož: máme se vykašlat na TV plky Jiřího Paroubka, skutečný program ČSSD odhalí až po volbách.

Lidový dům samozřejmě hned Mládkovu upřímnost dementoval coby mediální nedorozumění - jak by taky ne: celé Paroubkovo pečlivě budované impérium pohádkových slibů stojí na tenkých nohách ze lží. Cvrkněte do něj malou pravdou, a splaskne jak pohádka o sociální demokratce Kateřině Brožové.

"Heleďte, konkrétní rozpočtové škrty přece každá vláda předloží v srpnu 2010," řekl LN Mládek, jehož evidentně zasáhl náhlý moment pravdy.

ABSURDISTÁN NEBO KOCOURKOV?

9. února 2010 v 19:19 | HELENA KRATZEROVÁ (blog.respekt.cz) |  POLITIKA
Mám dilema. Přestávám rozumět světu, nebo se skutečně stává nepochopitelným? Utěšuji se tím, že se zřejmě jedná o druhou možnost. Některé věci mi totiž připadají nesmyslné a přinejmenším přitažené za vlasy. Ani slovo absurdní je nedokáže plně vystihnout. Pro ilustraci uvádím několik příkladů z posledních dnů.


Hlavní hygienik Vít, jenž horlivě propaguje nezbytné očkování proti prasečí chřipce, je sám neabsolvoval a potýká se s touto chorobou. Ostatně, také šéfka Světové zdravotnické organizace (WHO) Chanová se dlouho chovala zdrženlivě a svou nechuť k preventivním opatřením omlouvala tím, že zatím v Ženevě nenašla vhodného odborníka, u nějž by podstoupila nutný zákrok. O to vehementněji však oba trvají na tom, že je vakcinace nevyhnutelná pro rizikové jedince a osoby nezbytné pro chod státu. Dokonce pod hrozbou sankcí. Vedlejší účinky nasazeného preparátu zcela bagatelizují a hovoří o zbytečném strašení obyvatelstva.

Trochu mě zmátla informace, že v Čechách žijí úplně nejdiskriminovanější Romové ve spojení se zprávou, že zrzavý, pihovatý hoch se chtěl úředně přihlásit mezi ně. Důvod? Neměl na počítač a jako příslušník této národnostní menšiny by na něj víceméně bez problémů dosáhl. Ovšem zřejmě byl pouze ze sociálně slabého prostředí, bez příslušných kritérií, jež by ho zvýhodňovala. Skutečně nejsem rasista, ani xenofob, nezajímá mě kdo je kým, lidi posuzuji podle toho, jací jsou. Mnozí (možná pokrytecky, ale zato politicky korektně) lkali nad osudem notorických neplatičů přestěhovaných Čunkem z vybydlených (vlastním přičiněním) bytů do kontejnerů. Vybavených tak, že jim mohli oprávněně závidět vzorní nájemníci ze starých městských (nejen pražských) zástaveb, kteří desetiletí poctivě platili činže, ale na slušnější bydlení se nikdy nezmohli. Holt nebyli v ranku sociálně potřebných. Takže jim úplně stačil byt IV. kategorie(dnes bychom řekli holobyt), pokud možno administrativně rozdělený, bez koupelny a se společným záchodem na pavlači.