LOJZA V HOSPODĚ: ZISK

3. ledna 2010 v 9:48 | www.nasehospoda.cz |  TAKHLE U NÁS ŽIJEME
Lojza: "Slíbil jsi mi, že mi vysvětlíš jak je to s tím podnikáním a doufám, že nebudeš tak nudný jako politruk na vojně."

"Dobře. To co lidé obvykle podnikatelům závidí je zisk, protože zisk je jako výhra při sázení na koníčky. Tam také musíš o koních hodně vědět a ještě mít intuici a štěstí.
Příjem můžeš získávat čtyřmi způsoby:
1) Pozemková renta - to je odměna za to, že umožníš využívat přírodní zdroj, který ti patří (např. půdu, uhelný nebo zlatý důl, naftové pole atd.). V tvém případě je to ten kousek pole, který jsi zdědil po dědečkovi a pronajímáš ho.
2) Úrok - odměna za to, že peníze nepropiješ hned, ale někomu je půjčíš a on ti za to zaplatí úrok. Tím dlužníkem může být i banka, u které máš termínovaný vklad.
3) Odměna za práci (to dobře znáš).
4) Nejzajímavější je ovšem v kapitalismu zisk - to je odměna za to, že víš co lidé chtějí nebo budou chtít a dokážeš to sehnat nebo vyrobit.Představ si, že dokážeš odhadnout, že za dva roky přijdou do módy šle. Vezmeš tedy své úspory, na tom pozemku co ti patří postavíš továrnu na šle a budeš tam dělat ředitele.
Řekněme, že máš úspěch, šle opravdu pofrčí. Takže z toho co za šle utržíš, odečteš to, co jsi dal za materiál, vyplatil dělníkům na mzdách a zaplatil za stroje (poměrnou část podle opotřebení). To však ještě pořád není zisk z podnikání, musíš ještě odečíst pozemkouvou rentu, kterou sice platíš sám sobě, ale co kdyby ten pozemek patřil třeba mně, pak bys pozemkovou rentu musel dát mně. Dále odečteš úrok, ten také platíš sám sobě, ale co kdybys ty peníze měl půjčené, pak bys úrok musel platit někomu jinému (třeba bance). Dále odečteš svoji mzdu. Tu rovněž platíš sám sobě, ale mohl bys ředitele najmout, takže mzda ředitele také není zisk. Teprve jestli ti ještě něco zbude, tak tvůj "podnikatelský záměr" vyrábět šle byl dobrý.
Potom někdo doveze šle z Číny, kde pozemková renta, mzdy a možná i úrok je menší a ty zjistíš, že jsi ve ztrátě. Protože kdybys pozemek pronajal, peníze ukložil na termínovaný vklad a šel dělat ředitele nebo betonáře, tak získáš víc než podnikáním (v oboru šlí)."
"Když to tak sleduju, tak pomalu přestávám podnikatelům závidět. Je to strašné riziko."
"Ano, správně. Zisk je odměna za riziko a můžeš samozřejmě i prodělat. Tím z trhu zmizí neúspěšní podnikatelé, kteří špatně odhadli co si budou spotřebitelé přát a kolik budou ochotni za to dát. A to jsme uvažovali ideální trh bez státních regulací, dotací, protekce apod.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama