ČEKÁNÍ NA BÍDU

19. ledna 2010 v 7:20 | IVO VAŠÍČEK (blog.idnes.cz) |  POLITIKA
Nedávno jsem napsal Článek o tom, že západní civilizace nemá o Číně objektivní a klíčové informace. Situace je však horší, lidé tedy i politici a ekonomové ignorují i podstatné informace o ekonomice západu.

To čemu média říkají krize a pozitivisté recese je pouhým důsledkem změn v ekonomikách států. Globalizace světových trhů umožnila dalším ekonomikám přístup na trhy. Vzrostla konkurence a zákazníci z toho profitovali. Relativní ceny většiny výrobků se značně snížily, často vzrostla i kvalita.

V některých zemích jsou podmínky k výrobě lepší, než v jiných. Podnikatelé je nemohou ovlivnit, a proto mnozí stěhují své výroby. Mnozí přesunuli po r. 1989 výrobu z Německa do Česka, Maďarska, později do Rumunska. Po "expanzi Hongkongu do Číny" přesouvali výroby tam.
Na trh však vstoupily i přímo čínské, idické a další firmy. Investují do získávání trhů a technologií. Kdysi slavné americké počítače IBM dnes vyrábí čínské LENOVO, největším výrobcem oceli se stává indický MITTAL, čínský ropný gigant Sinopec už vlasní švýcarský Addax, JAGUAR je indický, HUMMER je čínský…, VOLVO je čínské…


Podniky, které své výroby nedokázaly v Evropě včas zrušit, většinou krachují. Politici však podmínky k podnikání dále zhoršují. Život společnosti na dluh nespočívá jen ve finančních dluzích. Krachující a rozprodávané firmy jsou také majetkem, o který jejich majitelé přicházejí.

Peníze, které hloupí politici do ekonomik pomocí různých stimulů lijí mizí v Číně a dalších zemích. Zatímco západ utrácí za spotřebu, Čína investuje do infrastruktury a výzkumné základny.

Většina lidí v důsledku propagandy stále čeká na zlepšení současné situce. Pro její zlepšení však nedělá téměř nikdo nic. Zrušená pracovní místa v Evropě už se jen tak nevrátí, už jsou obsazená, pracovníky v Číně.

Současná propagandistická kritika Číny mi velice připomíná někdejší komunistickou propagandu: "Vy vidíte jen to kapitalistické pozlátko, ale oni tam bijí černochy! Zánik kapitalismu je vědecky prokázán, budou mít problémy atd. atd."

Socialismus však navzdory kritice kapitalismu prohrál a dnes prohrává zas. Socialismus je krásná idea, na její realizaci je však zapotřebí více zdrojů než ekonomika sociálního státu dokáže vytvořit. Kapitalismus není žádná idea, spontánně se prosazuje sám. Ostatně prosadil se i v zemi řízené komunisty.

Ze západu mizí kapitál a zůstává spotřeba.

S kapitálem (majetkem) se však snadněji žije, bez ohledu na to zda je soukromý či státní.
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama