FISCHEROVO EVROPSKÉ JABLÍČKO

23. prosince 2009 v 5:34 | JANA KOLÁŘOVÁ (blog i-dnes.cz) |  POLITIKA
- z jedné kapsy mi peníze vezmou, do druhé dají mému dítěti jablíčko za ně koupené.

Tak nám Fischerova vláda rozhodla, že bude dotovat školním dětem ovoce a zeleninu na sváču. Úmysl je to chvályhodný - přesněji, byl by chvályhodný, kdyby nebyl tak pitomý.

České děti jsou tlusté, tlustší, než bývaly "před několika málo sty lety". Důvody jsou jasné každému, kdo se nad tím jen na vteřinu zamyslí: málo pohybu, spousta hodin proseděných před počítačem, příliš mnoho jídel zkonzumovaných ve fast-foodech.

V naší třídě na základce (zlatá 60. léta) jsme neměli ani jedno tlusté dítě. Také z několika zcela jasných důvodů: 1. počítače nebyly, televize v plenkách, nebyl důvod sedět doma, POŘÁD jsme lítali venku (když jsme měli odpolední vyučování, chodili jsme před barák hrát fotbal nebo hokej - pamatuju, jak jsem mívala v zadní kapse kalhot skládací budík, abychom nezapomněli jít na odpoledku), 2. naše matky vařily každý den, jinak bychom finančně nevyšli, navíc musely vařit skromně - maso jsme mívali jen v neděli, 3. trh s potravinami tedy nebyl úplně zaostalý, ale tam, kde dnes na děti útočí desítky druhů sladkostí v barevných obalech, jsme si my museli vystačit s hašlerkami, vitacitem, ovocnými karamelkami Sisi a cucacími klacky z lízátkové hmoty, které se daly vylízat do úplně ostré špičky, s nimiž jsme mohli svádět šermířské souboje - a zase bylo o pohyb víc...


Tloušťka až obezita českých dětí jsou na pováženou, ale ani to není důvod ke státnímu nakupování ovoce a zeleniny. Je to jen pádný důvod k osvětě, prevenci, vysvětlování rodičům. Jinak k ničemu - stát tu není k tomu, aby každého vodil za ruku.

Za deset minut najdu sto oblastí, kde by stát mohl takto zasahovat. Děti jsou tlusté - koupíme jim jablíčko. Otcové vystresovaní - zavedeme dotační program na bicykly a slevenky do fitness.

Matky uštvané - spraví to poukázky na solné jeskyně, sauny nebo plavání.

Ano, ano - říkám, ale hlavně ne z eráru. Pokud chce takto své zaměstnance podporovat jejich zaměstnavatel (soukromý subjekt), jistě si to dostatečně ekonomicky uvážil a ví, že si to může dovolit. Stát ovšem není náš hodný zaměstnavatel, stát je náš zaměstnanec - my mu dáváme peníze a on nám za ně zajišťuje jasně definované služby. Měl by to dělat co nejúsporněji, aby z nás tahal co nejméně peněz na daních, protože je stokrát dokázáno, že soukromý subjekt hospodaří se svými penězi VŽDYCKY lépe než stát, kde není vlastník, jen masa najatých státních úředníků.

Fischerova jablíčka si nemůžeme dovolit. Příští rok budeme 163 mld v mínusu, když to dobře dopadne. Jablíčka budou stát 20 milionů nás, 53 milionů přidají daňoví poplatníci Evropské unie (kteří si to v současné situaci mohou dovolit stejně špatně jako my). 20 milionů je proti 163 miliardám docela malá část (nikoliv však nicotná). To však není důvodem k tomu, abychom si mysleli, že rozhazování po kapkách je méně nebezpečné. A v tomto případě i vrcholně nemístné - se stejnou logikou by nám stát mohl za chvíli začít dotovat zubní kartáčky nebo pohorky - chodit po horách s čistými zuby je strašně zdravé...

20 milionů sem, 20 milionů tam... Jako daňový poplatník doufám, že se dožiju toho, kdy se najde nějaký odvážný politik a řekne: "Pani, Fischerova jablíčka jsou blbost. Uděláte moc dobře, když svému Frantíkovi koupíte jablíčko sama, protože pak nebude tak tlustej. Ale když budete spoléhat na stát i v takové maličkosti, jako je jablíčko na svačinu, nedivte se, že za chvilku nebudeme mít na důchody, učitele, policajty. Na Ficherovo jablíčko musí stát vybrat daně, pak je musí nakoupit, dovézt do škol a bude to stát moc peněz, protože na každé jablíčko se nabalí deset úředníků, kteří o ně budou láskyplně pečovat, protože si tím zvýší pravděpodobnost, že nepřijdou o práci. Když to jablko koupíte sama, nebudete s mužem muset tolik pracovat, abyste odváděli daně i na takové nesmysly, jakým je Fischerovo jablíčko. Zkuste o tom přemejšlet."

Doufám? Když se podívám na volební preference populistů slibujících každému cokoliv, přestávám věřit ve zdravý rozum českého daňového poplatníka...
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama