DÍKY ZA REBELSKÉ PODNIKATELE

18. prosince 2009 v 5:27 | VLADIMÍRA KOPECKÁ (blog i-dnes,.cz) |  POLITIKA
V České republice začíná doutnat další skandál. Poslanci se chytli do vlastní sítě jimi schvalovaných nepřehledných a často novelizovaných zákonů. Z novely zákona o pojistném na sociálním pojištění z roku 2007 vypadlo klíčové ustanovení o určení vyměřovacího základu pro zaměstnavatele, ze kterého mají platit pojistné za své zaměstnance. Státu teď hrozí, že bude muset firmám vracet odvedené pojistné za prvních šest měsíců roku 2007.


Zda k tomu skutečně dojde, bude záležet na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, ke kterému stát podal kasační stížnost proti rozsudku Krajského soudu v Ústí nad Labem ze srpna tohoto roku. Rozhodnutí ústeckého Krajského soudu zní celkem jasně - stát nemá právo vybírat pojistné na základě legislativního paskvilu.


Za celou kauzou stojí odhodlanost jedné českolipské firmy, která se zabývá vývojem účetního software. Tato firma odmítla platit pojistné za své zaměstnance na základě chybné legislativy a nechala celou záležitost dojít až k soudu, který rozhodl v její prospěch.
To, že na závažnou chybu v zákoně přišla firma zabývající se vývojem software rozhodně není náhoda. Legislativa upravující danění mezd a platů a další odvody do státního rozpočtu, je totiž tak složitá, že bez výkonného software je téměř nemožné mzdy spočítat. A to nemluvím o častých novelách souvisejících zákonů a vyhlášek. Mzdovým účetním často nezbývá nic jiného než se spoléhat na programátory, kteří znají příslušné zákony lépe než samotní zákonodárci a jsou často spolutvůrci legislativy.

Skutečných reforem, které by zjednodušovaly život daňového poplatníka, je v tom obrovském množství přijatých zákonů a novel jen poskrovnu. Místo toho nás poslanci zahrnují slovíčkařením nebo populistickým zastíráním skutečné daňové zátěže poplatníků. Legislativa tak bobtná to takových rozměrů, že návrhy zákonů evidentně nedokážou pozorně přečíst ani představitelé předkládajícího ministerstva. A tohle je výsledek. Státu hrozí, že bude mít obrovskou díru v rozpočtu.

Nicméně se domnívám, že není v zájmu nikoho z nás, aby nakonec skutečně došlo k vracení odvedeného pojistného (a osobně z mnoha důvodů moc nevěřím, že se tak stane). Musíme si totiž uvědomit, že tyto platby půjdou ze státního rozpočtu, jehož hlavními přispěvateli jsme my všichni.

Jsem však ráda, že výše zmiňovaná firma se odhodlala stát si za svým právním názorem a riskovat penále a tahanice s úřady (ať už její pohnutky byly jakékoli). Udělala tak i přesto, že podle svého tvrzení na chybu v zákoně nejdřív sama Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR upozornila.

Majitel zmiňované firmy, Ing.Tomáš Ježek, se tak připojil k řadě podnikatelů jako mediálně velmi známí Ing. Radim Vančura nebo Ing. Vladimír Kovář, kteří se rozhodli bránit se proti aroganci státní moci v této zemi a svými kroky upozorňují na prohnilost státní byrokracie a problémy podnikatelského prostředí u nás.

Já jim za to děkuji a tleskám. Když nic jiného, tak jejich činy dále rozpoutávají veřejnou diskuzi, která snad někdy povede k lepším zítřkům.
 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama