ANALÝZA KOMUNISMU OD JANA WERICHA

6. prosince 2009 v 15:32 | KAMIL CHALUPA (blog i-dnes.cz) |  HISTORIE
V letošním roce jsme oslavili dvacet let od pádu komunismu. 17. listopadu jsme měli možnost shlédnout hodně zajímavých dokumentů, slyšet hodně zajímavých názorů pamětníků i současníků, viděli jsme politiky pokládat věnce a pískající davy, nechyběly rvačky hnědokošiláků s policisty (bohužel i s civilisty), slyšeli a četli jsme mnoho více či méně zajímavých úvah na téma, kde po těch dvaceti letech jsme nebo nejsme. Mezi tím vším ční jako boule na čele, nebo spíše jako otevřená zlomenina výroky KSČM o dvaceti letech nesplněných slibů. Komunisté mají úžasnou schopnost vidět vše v těch správných barvách, přednost dávají samozřejmě červené. Měl jsem trochu vztek, svoboda projevu je někdy zapeklitá záležitost, ale budiž.

V jedné politologické učebnici si z dob svých studií pamatuji větu, která zněla přibližně tak, že bychom komunisty neměli posuzovat podle toho, jak mluví a co dělají, když jsou v opozici, ale podle toho, co dělají, když vládnou. Na to, abyste pochopili zrůdnost komunistické ideologie není ale třeba žádných vědeckých studií, stačí si třeba přečíst dopis Jana Wericha adresovaný Tonymu Englanderovi z "léta 1968". Text (si dovoluji publikovat (věřím) s laskavým svolením pana Wericha) je pronikavou a velmi přesnou analýzou toho, co je podstata komunismu. Je sice shovívavý k představitelům tzv. Pražského jara (ve skutečnosti spíše nechtě odhaluje jejich naivitu nebo dokonce hloupost) a velmi kritický k politikům ostatních zemí tzv. východního bloku (ve skutečnosti je jejich popisovaná "taktika" naprosto vrostlou součástí každé komunistické ideologie, ať už ti, co jí prosazují, mluví jakýmkoliv jazykem), na druhé straně je tak jasná a pronikavá, že ji stojí za to číst i dnes. Dovoluji si proto z dopisu vybrat tu nejzajímavější část. Lidé bděte!!!


"…….chtěl jsem Ti, milý Tony ukázat, že nám ještě zbyl humor, že není všechno ztraceno. Ale humor mě náhle přešel, není ho dost. Snad abych začal znovu. Přišli v noci, jako zlodějové, a bylo to otřesné. Nechtěli jsme tomu věřit. Jestli si vzpomínáš, Hitler, také zločinec, napsal knihu o tom, co chystá. Kdo nejde se mnou, je proti mně, napsal a znovu a znovu řval do celého světa. Židy pobiju, nejsou to lidi. Národy pokořím a budou myslet po německu. Jinak je vyhubím. Vystěhuju, rozptýlím po Sibiři. Táhnu na Východ, chceme prostor, víc prostoru! Chci! Udělám! Zabiju! Vyhubím! Byl to špinavý, nevzdělaný pirát. Ale plul pod svou pirátskou vlajkou. Nad jeho flotilou se třepetala lebka se zkříženými dráty. Na čepicích SS také.

I ve světě zločinu jsou hodnoty. V záporném světě záporné hodnoty. A tak můžeme mluvit o nepočestné počestnosti nepočestných. O upřímnosti lotrů. O dodrženém slibu vraha. O statečnosti v rámci zbabělosti. O rytířkosti lupičů. O soucitu katů. Neboť i zlo má svou logiku a svůj paracharakter.

Pánům Brežněvovi, Podgornému, Kosiginovi, Suslovovi, Gomulkovi, Kádárovi, (jak se jmenuje ten Bulhar?) a Ulbrichtovi nemůžeme, bohužel, připsat k dobru nic, zhola nic. Ani pacharakter. Nenapsali knihu o svých záměrech. Pravý opak. Pravili a psali a dali psát, že kdo nejde s nimi, může klidně jít svou cestou. A to vtělili do smluv, do varšavského paktu, do učebnic. Nebudou učit národy myslit po rusku! Naopak, mysleme každý po svém. Jezděme jeden k druhému na návštěvy, učme se jeden od druhého, líbejme se na letištích při příletu, při odletu, před recepcí, při recepci, po recepci, líbejme se, smějme se, mávejme, tleskejme. Zde, přijměte, vezeme vám kytici květů, ať každý vidí, jak vás máme rádi. Piráti pod vlajkou od pana Picassa."
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Pipan Pipan | E-mail | Web | 26. března 2012 v 15:10 | Reagovat

No a je to.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama