JEDINÝ PRVŇÁK VE ŠVÉDSKÉ ŠKOLE ROZUMÍ ŠVÉDSKY

21. listopadu 2009 v 10:35 | mediaoislamu.cz |  MULITULTURNÍ SOUŽITÍ
Sedmiletý Hampus Nilsson se do školy těšil. Ze školní docházky se ale brzy stala noční můra.
V první třídě základní školy Gustafa Hellströma je totiž jediným žákem, ketrý rozumí švédsky.
Stal se tak velice rychle outsiderem ve třídě dětí imigrantů, které mezi sebou mluví svým rodným jazykem a Hampuse do kolektivu nepřijaly.

Cizincem ve vlastní zemi

Minulý rok se Nilssonovi přestěhovali z Knislinge do Österang. Malý Hampus začal chodit do nové školy. V jeho třídě sice bylo několik švédských dětí, ty se ale postupně odstěhovaly a Hampus zůstal jako jediný Švéd ve své třídě. Ostatní děti švédsky neumí a mluví pouze svými rodnými jazyky. Hampus si s nimi nemůže hrát a cítí se vyloučený.

Jeho matka to nedává za vinu ani dětem, ani učitelům. "Školský systém se zhroutil tím, že povolili třídy, kde jen jediné dítě mluví rodnou švédštinou."

Škola Gustafa Hellströma je jednou z nejvíce segregovaných v zemi. Pouze 15 žáků ze 140 jsou Švédové, zbytek jsou děti imigrantů, nebo z jiné země, většinou z Iráku, Íránu, Libanonu. Joakim Sahlin, ředitel školy, řekl, že škola má k ideálnímu stavu daleko. "Ve třídách není dost Švédů, kteří by přirozeně protlačovali švédský jazyk." Namísto toho děti konverzují ve svých rodných jazycích a švédsky se ve škole nenaučí.

"Škola by měla být šťastným obdobím. Namísto toho Hampus chodil do školy s pláčem a ze stresu mu bylo špatně od žaludku." říká jeho matka Agnetha Nilsson. Dny tedy míjejí a Hampus sedí doma, do školy nechodí. Školní docházka je sice ve Švédsku povinná, ale jeho matka i babička jsou natolik frustrované, že na to nedbají. "Nemám to srdce ho v té škole nechat, když se tam cítí tak špatně." rezignuje jeho matka.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 serc serc | Web | 8. prosince 2009 v 23:49 | Reagovat

a co s tím chcete dělat? pozvednout pravici a postřílet je? moje dítě je víc než tvoje dítě?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama