ČEKÁNÍ NA VRAŽDU?

11. října 2009 v 7:16 | VLADIMÍR KAPAL (blog i-dnes.cz) |  TAKHLE U NÁS ŽIJEME
Počátek příběhu, jehož konec může skončit tragicky, byl naprosto banální. Manželé si společně postavili velký a krásný dům. Ještě před dokončením posledních úprav domu a zahrady se mezi nimi dlouhodobě nedobré vztahy vyostřily a manžel zrušil své ženě přístup na společný účet, kam paradoxně větší částí peněz přispívala manželka, díky svému úspěšnému podnikání.

Navíc se objektem nevraživosti stal manželčin těžce invalidní syn z prvního manželství a dokonce se u něj po úderech otčíma objevila i krev. Skončilo to rozvodem. Jenomže bývalí manželé stále bydleli v jednom domě a manžel naprosto odmítal jakékoliv návrhy na vypořádání společného majetku. Ono mu to, stejně jako dceři, která si přála žít s ním ve společné domácnosti a jednoznačně se postavila proti své matce, naprosto vyhovovalo. Více než rok a půl (zatím, protože případ stále pokračuje) užíval výhod pohodlného domu aniž by se jakkoliv finančně podílel na úhradě nákladů. O údržbě nebo úklidu nemohla být ani řeč, neřešil to. Pak si však matka se synem pořídila nové auto. Bez něj by se těžce invalidní syn nemohl dostat ani ke svému lékaři. A vypuklo peklo.Válka Roseových na Kladensku. Klíč na dálkové otevírání vozu a garáže skončil v mikrovlnce zapnuté na nejvyšší výkon. Výsledek? Zničená mikrovlnka i klíče. Škoda? Deset tisíc korun. Policie šetřila, šetřila, ale nic nevyšetřila, záležitost předala přestupkové komisi Unhoště. Stejný výsledek! A teror se zvyšoval. Rozvedená žena si dovolila najít si přítele a bývalý manžel a zhrzená dcera, která si z matky udělala jen kasičku na peníze, teror stupňovali. Exmanžel, myslivec vlastnící několik pušek, několikrát po návratu z hospody a ve značném stupni opilosti, ženě vyhrožoval zabitím. Přesněji pětkrát. A policie opět nic. Povedená dceruška, jakoby tatínkovi z oka vypadla, dokonce využila příležitosti, kdy se ženin přítel věnoval sekání zahrady (jezdil na víkendy a většinu z nich trávil údržbou domu a zahrady), syn pracoval na počítači a matka vařila oběd, nepozorovaně vklouzla do patra a prořízla plastovou přívodní trubku ke klozetu. Aby byla škoda ještě větší, pustila na plno vařící vodu v bidetu a zmizela. Než se na vše přišlo, dům byl vyplaven. Nůž, kterým dceruška prořízla hadici, pak našli pohozený před domem. Policie opět šetřila, opět se nic nestalo. A příběh se odvíjel dál. Pouštěná a nezavíraná voda, neustále rozsvícená světla po domě, naplno puštěné plynové topení, i když nebyla zima, hadrem ucpaný klozet syna, to byly atributy pomsty většinou dcerušky za to, že jí maminka přestala platit třeba dva pobyty u moře během prázdnin, jako tomu bylo dřív. Přitom slova, kterými dceruška častovala matku se nedají ani publikovat. Například při situaci, kdy žena vypnula elektriku, protože bylo puštěné vše, co šlo, nabádala dceruška svého otce: "Rozbij tý svini hubu." Otec tentokrát dcerunku neposlechl, a tak i jeho počastovala slovy: "Tak jdi taky do prdele," a odjela vozem, na který ji matka přispěla větším dílem.

A další situace. Matka se synem a přítelem měli na návštěvě přátele, otec se o víkendech zdržoval na chatě. Dceruška přijela kolem půl desáté večer a začala před cizími lidmi na matku řvát, že je svině a že jí musí dávat tolik peněz, kolik chce. U jednadvacetileté dívky, která navíc studovala v té době první ročník vysoké školy, by se takovéhle chování nedalo očekávat, nicméně se stalo. Vyvrcholilo to fackou příteli ženy (je mu šedesát let), který se snažil situaci uklidnit a následným přivoláním policie, které dcerunka oznámila, že ne ona přítele matky, ale právě onen přítel napadl ji a udeřil jí pěstí do krku. Policie vyslechla svědky, kteří uvedli, jak se vše doopravdy událo a že opravdu jemná dívenka lže. A tím to pro policii skončilo, i když jí žena sdělila, že otec dívky ji opakovaně vyhrožuje smrtí. Navíc se zasahující policista vyjádřil, zda dcerunka není pod vlivem drog, tak na něj její způsob chování působil. Opět se nic neřešilo. A pak nastal večer před odjezdem ženy, syna i přítele na dovolenou do zahraničí. Přítel nakládal do vozidla zavazadla, vyjížděli následující den brzy ráno, když se objevila dceruška, zřejmě zavolala tatínkovi, který notně posilněn pivem, přijel svým vozem. Se slovy: "Tebe zabiju, ty svině" se vrhl na ženu. Když se před ní její přítel, naprosto klidný, postavil, aby zabránil fyzickému útoku, vzal do ruky prkno a zaútočil mu hlavu. Mužovi nedalo příliš práce, aby opilcovi prkno vytrhl z ruky a odložil ho. Exmanžel nelenil, popadl další prkno, ale se stejným výsledkem. Mezitím šla žena zamknout své pokoje v patře, protože se obávala ničení věcí. Muž, který zase až tak opilý zřejmě nebyl, nechal být přítele a vrhl se za exmanželkou a srazil ji ze schodů. Když se zvedla, přidala se dcera a vrazila do ní bokem tak, že matka spadla ze třech schodů a poranila si nohu. Mezitím invalidní syn, nemůže chodit, volal ze svého pokoje policii a prozíravě se zamkl. Exmanžel se snažil dveře vyrazit, aby mu v zavolání policie zabránil, ale neúspěšně, a tak se opět věnoval exmanželčinu příteli, kterého pěstí udeřil do břicha, ten se totiž domníval, že se násilník již uklidnil, hodlá odjet a ránu naprosto nečekal. Dceruška si však již předtím zavolala na pomoc dva bouchače, kteří v závěru incidentu vnikli do bytu a vyhrožovali všem přítomným, především matčinu příteli.

Ženin přítel je však natolik uklidnil, že se přání dcerušky, aby je všechny zmlátili, nevyplnilo. Exmanžel si zřejmě uvědomil, že policie už je na cestě, a tak se slovy: "Stejně tě jednou zabiju, ty svině," sedl do auta a odjel. Dceruška jej následovala, ale ještě než odjela i ona se na matku obrátila se slovy: "Ty p…o, chcípni, p…o zasraná,stejně chcípneš sama" a i ona před policií ujela. A policie? Přijela, byla velice slušná a vstřícná, ale nakonec prohlásila, že dokud se nic nestane, je bezmocná. "Poděkujte našim zákonodárcům, že nám připravili takové zákony," sdělil policista a s kolegyní odjel. Dva měsíce čekala žena, která ústně podala zasahujícím policistům na exmanžela stížnost, ale nestalo se nic. Žádný zápis se nekonal, žádná pozvánka na sepsání výpovědi nepřišla, vůbec nic. Policie hrála dokonalého mrtvého brouka. A proč vlastně válka Roseových na Kladensku vypukla? Tatínek po rozvodu totiž dcerunce slíbil, že exmanželku i s invalidním synem z domu vyštve, nic jim nedá a dům, v hodnotě šesti milionů na ni přepíše. A povedená dcerunka už viděla tu spoustu prachů a stala se z ní snad ještě větší stvůra nežli z jejího násilnického tatínka, který i po tomto incidentu matku napadl a vyhrožoval smrtí.

Zjišťoval jsem, po seznámením se s podrobnostmi do nejmenších detailů, co by mohla policie dělat a jak se mohla a asi i měla zachovat. Policejní rada z jiného okresu mi sdělil, že se jedná pravděpodobně o naplnění skutkové podstaty trestného činu vyhrožováním násilím jednotlivci či skupině osob, kde hrozí nepodmíněné odnětí svobody. Navíc policie, jak mi policejní rada sdělil, dle svých pravomocí, sama mohla zakázat exmanželu vstup do domu podle zákona o domácím násilí. Neudělala naprosto nic a podle onoho policejního rady v tomto případě zřejmě pochybila.
A pak se v médiích objevila zpráva, že jakýsi bývalý student mailem vyhrožoval pobitím žáků v jedné školní třídě a policie jej okamžitě vzala do vazby. A tak oné týrané a psychicky deptané ženě a jejímu synovi nezbylo nic jiného, než že musela sama podat písemné trestní oznámení a doufat, že policie bude konečně konat dřív, než jednou v opilosti exmanžel vytáhne loveckou pušku a začne střílet. Takhle jsem si ono heslo propagované bývalým mistrem vnitra Langrem - Pomáhat a chránit - opravdu nepředstavoval. Doufám však, že podané trestní oznámení a případná stížnost inspekci ministerstva vnitra a ombudsmanovi, tuhle kladenskou Válku Roseových konečně ukončí.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 ~B©rilliant~ ~B©rilliant~ | Web | 11. října 2009 v 7:26 | Reagovat

Drsný :/ xD

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama