Září 2009

ANALÝZA 17. LISTOPADU A ZMĚN VE VÝCHODNÍ EVROPĚ V ROCE 1989 - OBECNÉ PODMÍNKY

30. září 2009 v 7:41 | MIROSLAV DOLEJŠÍ |  HISTORIE
Od počátku 20. Století nastala doba konce všeho neměnitelného a posvátného a začala doba relativismu bez hranic, doba zmechanizování života, doba manipulátorů a spotřebního davového člověka. Ideologové všeho druhu, utopisté a revolucionáři neposkytují už žádnou naději, protože jejich království pravdy na zemi a věčné vysvobození ve svobodě, byly vždycky neuskutečnitelné. Všichni byli obětí vlastní neznalosti hranic možného.

Mezinárodní finančníci, profesionální političtí hráči a relativističtí manipulátoři naproti tomu vytvořili skutečnosti, které v mnohém předstihly sny utopistů. Jejich produkty jsou velkoměsta, organizátoři davů a jejich smýšlení, náhrada života spotřebitelstvím a světové sjednocení. To všechno nemuselo být předem plánováno, předvídáno ani proklamováno, nemuselo to být do důsledků součástí žádných idejí, postupné aproximace k tomuto stavu byly víceméně dílem nahodilosti, dovedně využitých. Neplánovanost vědeckých a technických vynálezů vytvořila technologické prostředí, které rozdělilo radikálně život člověka na specifické funkce, které jsou měřeny a řízeny. Život se rozbil do útržků. Lidé žijí každý útržek samostatně a nemohou je spojit v celek, který by dával nějaký smysl. Člověk žije různé životy v jednotlivých epizodách a má je zpřeházené. Žije jednu epizoda a na ty ostatní nedokáže zapomenout, nemůže se jich zbavit. Když to nejméně chce, vynoří se a stojí nesmiřitelně proti sobě. Části jsou jasné, ale celek je mlhavy a nepochopitelný. Není jasné, zda-li rozum člověka osvobozuje, nebo zda-li činí nesčetné inovace samu strukturu společnosti ještě nejasnější a záhadnější. Je však zřejmější, že člověk, manipulátor, byrokrat či vědec, ztrácí svou intelektuální vládu nad skutečností.

DVACÁTÉ NAROZENINY POSAMETOVÉ SVOBODY VE ZNAMENÍ NÁVRATU 80. LET

29. září 2009 v 6:48 | PETR ZAVORAL (bohemia.cz) |  POLITIKA
Ačkoliv epidemie prasečí chřipky v české kotlině ještě neudeřila, měli by se zdejší občané již nyní chránit rouškami a respirátory před nesnesitelným zápachem, který se line z tzv. vysoké domácí politiky. Už to není jen běžný smrad korupčních skandálů, justičnín espravedlnosti a neschopnosti či rovnou nevůle vyvolených konat ve státním zájmu, jemuž se dá časem přivyknout, jak zjišťujeme po dvaceti letech od slavného sametového vítězství pravdy a lásky. To, co tady tak ukrutně čpí, je atmosféra postupného návratu posttotalitní České republiky do normalizačních poměrů osmdesátých let minulého století.

Neb jak jinak vyhodnotit situaci, kdy nejlepší z Čechů jsou už zase v pozici ztroskotanců a zaprodanců, o něž si otírají své špinavé škrpály tak řečené staré struktury, povýšené postkomunistickou érou nazasloužilou elitu národa.Mluvím samozřejmě především o skandální sprostotě socialistického tlučhuby Jiřího Paroubka, hulváta, jenž minulý týden v rudém Právu napadl Václava Havla, prezidenta, kterého nám závidí celý civilizovaný svět, těmito slovy: Víme (Filip a já? - pozn. PZ.), že Obamova politika naráží na odpor konzervativců typu Mirka Topolánka, AlexandraVondry, Karla Schwarzenberga, ale i Václava Havla, kteří touží po světě železných opon. Jejich koncept je ovšem konceptem minulosti. Nebylo to poprvé, kdy rudé Právo poskytlo prostor urážkám na Havlovu adresu.

JAKÝ BUDE ROZPOČET PRO ROK 2011?

28. září 2009 v 7:02 | KAREL KŘÍŽ |  POLITIKA
Poslanecká sněmovna po "vyčerpávajícím" maratónu plků, urážek, zákulisních machinací, padohod a mávání horních končetin dospěla k dohodě, že daňové nevolníky opět řádně podojí aniž by se to nějak významněji dotklo zbytnělého ega od kolotočářsko vekslácké mafie či debilů přepínajících rachitické hrudníčky v palbě nadávek.
Ministr "Rozpočet" Janota slovy premiéra Fischera šlápl na brzdový pedál. Zdaněním všeho, co se ještě hýbe, jsme se tedy zastavili těsně před pekelnou branou a blaho všeho lidu jest údajně zachráněno. Haleluja! Radujme se a množme se! Zdroje jsou.

NEVINNÉ OBĚTI JANOTOVA BALÍČKU

26. září 2009 v 16:28 | HELENA KRATZEROVÁ (blog.respekt.cz) |  POLITIKA
Třikrát hip, hip, hurá! Politici se konečně dohodli! A kosmeticky upravený Janotův úsporný balíček dostal zelenou. Teoreticky by všem měl spadnout kámen ze srdce, hrozivý bankrot České republiky už není na pořadu dne. Ale…

Po těžkých bitvách, zejména s Jiřím Paroubkem, jenž neochvějně pokračuje v předvolební kampani a lákání - kulantně řečeno - poněkud prostomyslnějších voličů, ještě není zdaleka vyhráno. A bohužel jsou to také novináři, kteří přilévají olej do ohně. Sice na oranžovém guru nenechali kvůli jeho stále se měnícím postojům ani nit suchou a mezi sebou takříkajíc soutěžili o nejtrefnější přídomky, jimiž ho častovali, nyní se však zdá, že začínají hrát podle jeho not.

Jak jinak si totiž lze vysvětlit, že se v mnoha médiích objevují rozmanité kalkulačky, na nichž si lze pohotově spočítat, o kolik každý jedinec přijde kvůli právě schválenému okleštěnému rozpočtu na příští rok. Rozumní jedinci tento akt chápou jako jedinou možnou cestu, jak zabránit zadlužení dalších generací. A jsou připraveni přinést patřičnou oběť. Ti, kteří si zvykli natahovat ruce, ovšem ponesou jako křivdu, že neprošlo vyšší zdanění těch majetnějších, kteří údajně "tyjí z jejich mozolů" a ještě přitom nechutně mlaskají.

PRAVICE DEZERTOVALA PŘED KOMUNISTICKÝM BALÍČKEM

25. září 2009 v 6:06 | DUŠAN STREIT (blog idnes.cz) |  POLITIKA
Je v tom symbolika, Topolánek už o balíčku hlasovat nebude. A přes silná prohlášení Fischer s Janotou vyměkli, Topolánek rezignoval a vyděrač Paroubek dosáhl svého. Z původního Janotova-Kalouskova socialistického balíčku je balíček komunistický.

Jediným vzkazem toho nešťastného balíčku je, že se místo úspor mají zvýšit daně o 50 miliard. Hrůza, stát, místo aby šetřil, natahuje pracky pro další peníze! Ale ty ovce určené k ostříhání, nejsou hloupé, takže plán výběru nemusí vyjít. A ti, co nemají prostor k "daňové optimalizaci", třeba zkrachují nebo toho sami nechají. Ba i občané budou méně nakupovat, aby stát pokračoval v mrhání, než to celé praskne.

VY SI ŽIJETE A ONI CHUDÁCI NEMAJÍ NIC

24. září 2009 v 6:53 | EDUARD HILŠER (blog ihned.cz) |  TAKHLE U NÁS ŽIJEME
Ze severních Čech znám již dlouho podnikatelskou manželskou dvojici, která vlastní a řídí středně velkou firmu. I přesto, že zakázky mají a výroba běží jen s běžnými problémy, dostali najednou chuť s podnikáním oba "seknout". Ne že by jim kolabovali manažeři nebo zlobili dělníci, ale postavila se proti nim jejich rodina. Ale po pořádku.

Jana byla nejstarší ze tří sourozenců. Rodiče byli vytíženi, a tak měla malé bratry na starosti. Dělala jim snídaně, vodila je do školy, hlídala, aby měli čepice a psali úkoly. A taky žehlila jejich klučičí průšvihy. Než přišli rodiče večer domů, muselo být všechno v pořádku. Zdálo se, že jejím odchodem na vysokou školu její odpovědnost skončí. Nestalo se tak úplně. Jasně, už jim nechystala svačinky a nehledala ztracené rukavice, ale jejich problémy s rodiči řešila dál. Nakonec všichni tři zdárně vystudovali vysoké školy a začali žít každý svým životem. Jana se vdala, s manželem si postavili domek, a protože její rodiče už nebyli zdaleka nejmladší, postarala se o ně tím, že bydleli s nimi.


"ÚSPORNÝ" BALÍČEK NÁM VYKRADE Z KAPES 50 MILIARD

22. září 2009 v 6:24 | KAREL KŘÍŽ |  POLITIKA
V Sovětském svazu prý kdysi soudruzi úderníci rozdojili kozla. Se stejně vážnou tváří nám dnes sdělují úřednicko političtí správcové naší vlasti, že pokud každému z nás vytáhnou z kapsy 5000,- korun na dokrmení státního nenažraného molocha, tak vlastně šetří!
Selským rozum velí, že v případě nedostatku peněz si prostě něco nekoupím. Ne tak rozum zaklínačů našeho státního rozpočtu. Naopak. Zřejmě v magickém opojení z vůle všeho lidu naplánovali na výdajové stránce navýšení o stovky miliard, jako kdyby snad státní trezory praskaly ve švech a bylo by třeba udělat místo na další přísun hotovosti od spokojených daňových poplatníků, kteří také už nevědí kam s vydělanými tisícovkami.

DOBŘE TI TAK, LIDE ČESKÝ

20. září 2009 v 7:22 | PETR ZAVORAL (bohemia.cz) |  POLITIKA
Sociální demokracie, přesněji řečeno politováníhodný spolek lidovědomovních kašparů, který se za ni trapně vydává, v úterý s konečnou platností potvrdila, že svěřit jí ve volbách správu země by se rovnalo druhé Bílé hoře. Ačkoliv se předem vědělo, že oranžová slibotechna je firma krajně nespolehlivá, v níž lež, švindl a podraz představuje hlavní politický kapitál, zatímco džentlmenské dohody neplatí nic, přesto Paroubkovo oznámení, že ČSSD neumožní konání předčasných voleb, jež si sama březnovým svržením vlády vynutila,způsobilo ve zbytku parlamentu (s výjimkou KSČM, ovšem) nepředstíraný šok. Demokratičtí politici a spolu s nimi i žurnalisté bez ohledu na ideovou orientaci svých novin si kladli otázky, co se ve skutečnosti skrývá za nejčerstvějším socialistickým úskokem, jestliže lze celkem spolehlivě vyloučit oficiální důvody, jimiž uváděl normální veřejnost v úžas zasloužilý pohádkář Paroubek. Spekulací se vyrojila dlouhá řada.

ŠIKANA BERŇÁKŮ SE STUPŇUJE

19. září 2009 v 10:32 | JAN DUDA |  POLITIKA
Tento článek, převzatý z časopisu Euro, vypráví o mně, mé společnosti a o postupu finančního úřadu v Českých Budějovicích. Berte jej prosím jako úvodní článek k seriálu o fungování státních úřadů v Českých Budějovicích.

Ještě než začnete číst tento článek bych vám rád řekl, že celá kauza stále ještě není vyřešena a postup či chování úředníků, ani finančního úřadu jako celku se nezměnil, jen za dobu, která uběhla od zveřejnění článku v časopise Euro již má finanční úřad další podklady včetně několika svědeckých výpovědí. Jak je však "dobrým" zvykem naprosto na to nedbá.

Výše odškodnění, kterou stát platí za chyby úředníků, prudce narůstá
Co je ještě pečlivá práce finančních úřadů a kde už začíná šikana? Stát si bezpochyby musí hlídat, jak podnikatelé plní daňové povinnosti. Leckdy se ale stane, že "berňák" firmu prověřuje tak důkladně, až ji zlikviduje. Smrtícím kontrolám mnohdy podléhají podnikatelé, kteří nejsou žádnými podvodníky. Kdo pak úřednickou aroganci žaluje u soudu, může se po letech dočkat odškodnění. Finanční náplast za protizákonné jednání státních zaměstnanců jde ze státní pokladny. Úředník předem dobře ví, že za svou chybu většinou nezaplatí. Kdyby byl hnán k hmotné odpovědnosti, nemusela by dramaticky stoupat částka vydávaná na odškodnění žalujících osob a firem. Zatímco ještě před osmi lety stačilo na kompenzaci újmy způsobené rozhodnutím finančních úřadů 181 milionů korun, vloni to bylo téměř desetkrát tolik. Stát musel uhradit více než 1,6 miliardy korun.

BARACK OBAMA: PŘES APPEASEMENT K ISOLACI

18. září 2009 v 6:23 | ROMAN JOCH (blog i-dnes.cz) |  POLITIKA

Rozhodnutí vlády Baracka H. Obamy zrušit plánovaný třetí pilíř protiraketové obrany ve střední Evropě je nešťastné, krátkozraké a potenciálně katastrofální.

(1) Těžce podceňuje iránský raketový a jaderný program, což může mít závažné následky pro statisíce lidských životů v Íránu, na Blízkém východě, v Evropě i v USA.

(2) Bez ohledu na to, jaké byly důvody Obamova rozhodnutí, všeobecně bude vnímáno jako ústupek Rusku, jako snaha o appeasement Ruska, tudíž jako Obamova slabost tváří v tvář Rusku. Což následně povzbudí avanturismus a agresivitu Ruska v jeho tzv. blízkém příhraničí. V tomto momentu je Ukrajina pro Západ nejspíš již ztracena.

(3) Jednalo se o unilateralismus par excellence. Obama nekonsultoval své spojence, nýbrž rozhodl unilaterálně a postavil je před hotovou věc.

(4) Obama a mnozí lidé jeho administrativy jsou děti 60.-70. let 20. století, jež formovaly odpor vůči válce ve Vietnamu a snahy o jednostranné jaderné odzbrojení Západu. Díky tomu, že se jim v 70. a 80. letech nepovedlo Západ odzbrojit, jsme my nyní svobodní a sovětské impérium neexistuje. Přesto tito lidé mentálně žijí v minulosti a chtějí zpětně vybojovat politické bitvy minulosti, které tehdy prohráli. Za hlavní prioritu považují dohody mezi USA a Ruskem o odzbrojování, i když nyní, když studená válka skončila, USA a Rusko nejsou nepřátelé, ale jen mocenští konkurenti. Pro bezpečnost světa je jedno, zda mají 10 000 jaderných hlavic, anebo jen 1000 - stejně je proti sobě nepoužijí (samozřejmě, mít jen 1000 hlavic je mnohem levnější). Na druhou stranu, pouhých 10 - 20 hlavic v rukou fanatiků s šílenou eschatologickou vizí má pro bezpečnost ve světě význam zásadní. Obama tudíž vnímá bezpečnostní priority přesně opačně: protiraketová obrana je mnohem důležitější než redukce počtu jaderných hlavic zemí, jež mají racionální vlády. Obama však má k jadernému odzbrojování iracionální, mystický přístup, a proto mu jde o dohodu s Ruskem über alles. A nejsnadnější, nejrychlejší cestou k dohodě s Ruskem je pochopitelně appeasement. Je jako ta čínská opička, která si zakrývá oči i uši: "nevidím zlo, neslyším zlo..."

JIRKA A VOJTA JSOU KAMARÁDI DO DEŠTĚ

17. září 2009 v 6:06 | BRONISLAV ŠIMONÍK (blog i-dnes.cz) |  POLITIKA
Bez kamaráda Vojty by si chudák Jirka ani ruce neumyl. Díky kamarádovi Vojtovi tak může Jirka už více než tři roky úspěšně destabilizovat politický život a úspěšně prohlubovat dopady hospodářské recese.
Jirka a Vojta jsou kamarádi k pohledání. Za minulého režimu se oba jistě jen čirou náhodou oba octli na seznamech udavačů STB. Oba tehdy zastávali pozice, o nichž se říká, že je nemohla zastávat malá svině.
Zatímco o Vojtovi toho zas tak moc nevíme, Jirka svůj obdiv k Vítěznému únoru prezentoval veřejně v tisku. Jirka i Vojta jsou dnes lháři k pohledání. Vojta dnes a denně lže o tom jak byl minulý režim OK, Jirka lže takřka ve všem co řekne.

Vojta svým členstvím v KSČ(m) fakticky naplňuje představu lumpa a zločince, Jirka má díky svým vekslácko - kolotočářsko - STBáckým kamárádičkům ke zločinu minimálně velmi blízko.

V poslední době Jirka s Vojtou podřizují veškeré své jednání osvědčenému bolševickému heslu "Čím hůř - tím líp". JIrkovi a Vojtovi budeme moci poděkovat, že naše země buď nebude mít rozpočet, nebo jej bude mít s astronomickým schodkem. Díky Jirkovi a Vojtovi je dnes spousta lidí otrávená z politiky.

Opravdu chcete, aby nám po volbách vládli Jirka s Vojtou ? Já tedy ne !!!


PAROUBEK, ZUBOVÁ A VOLBY - KONSPIRAČNÍ TEORIE

16. září 2009 v 7:03 | MIROSLAV CVRČEK (reflex.cz) |  POLITIKA
Pondělí: Podnikatel a muž politického zákulisí Jaromír Soukup oznamuje, že již nebude podporovat Olgu Zubovou.
Úterý: Jiří Paroubek oznamuje, že obrací o 180 stupňů a nebude hlasovat pro rozpuštění sněmovny.
Náhoda?

Dosud to byl hlavně předseda ČSSD Jiří Paroubek, kdo s předčasnými volbami spěchal. Byl to on, kdo se nejvíce navážel do rozhodnutí Ústavního soudu, který zrušil jednorázové zkrácení volebního období a politiky tím uvedl ve zmatek a překotný spěch.

Ve sprinterském tempu se politici dohodli na schválení novely ústavy, která jako senátní návrh ležela již tři roky ve sněmovně. I při tom však jediný Paroubek narušoval shodu tím, že navzdory realitě a možnostem požadoval volby ještě v původním říjnovém termínu. Jakýkoliv odklad by pro něj byl noční můrou (= průzkumy zrovna výborně vycházely pro ČSSD).

ANALÝZA 17. LISTOPADU A ZMĚN VE VÝCHODNÍ EVROPĚ V ROCE 1989 - STAV ZEMĚ

15. září 2009 v 7:01 | MIROSLAV DOLEJŠÍ |  HISTORIE
Od počátku 20. Století nastala doba konce všeho neměnitelného a posvátného a začala doba relativismu bez hranic, doba zmechanizování života, doba manipulátorů a spotřebního davového člověka. Ideologové všeho druhu, utopisté a revolucionáři neposkytují už žádnou naději, protože jejich království pravdy na zemi a věčné vysvobození ve svobodě, byly vždycky neuskutečnitelné. Všichni byli obětí vlastní neznalosti hranic možného.

Mezinárodní finančníci, profesionální političtí hráči a relativističtí manipulátoři naproti tomu vytvořili skutečnosti, které v mnohém předstihly sny utopistů. Jejich produkty jsou velkoměsta, organizátoři davů a jejich smýšlení, náhrada života spotřebitelstvím a světové sjednocení. To všechno nemuselo být předem plánováno, předvídáno ani proklamováno, nemuselo to být do důsledků součástí žádných idejí, postupné aproximace k tomuto stavu byly víceméně dílem nahodilosti, dovedně využitých. Neplánovanost vědeckých a technických vynálezů vytvořila technologické prostředí, které rozdělilo radikálně život člověka na specifické funkce, které jsou měřeny a řízeny. Život se rozbil do útržků. Lidé žijí každý útržek samostatně a nemohou je spojit v celek, který by dával nějaký smysl. Člověk žije různé životy v jednotlivých epizodách a má je zpřeházené. Žije jednu epizoda a na ty ostatní nedokáže zapomenout, nemůže se jich zbavit. Když to nejméně chce, vynoří se a stojí nesmiřitelně proti sobě. Části jsou jasné, ale celek je mlhavy a nepochopitelný. Není jasné, zda-li rozum člověka osvobozuje, nebo zda-li činí nesčetné inovace samu strukturu společnosti ještě nejasnější a záhadnější. Je však zřejmější, že člověk, manipulátor, byrokrat či vědec, ztrácí svou intelektuální vládu nad skutečností.

USA SE PROBOUZÍ Z OBAMOMÁNIE

14. září 2009 v 7:04 | YOU TUBE |  POLITIKA


NAŠE ZEMĚ STÁLE NEVZKVÉTÁ

13. září 2009 v 15:42 | KAREL KŘÍŽ |  POLITIKA
Pracujete? Platíte daně? Platíte zdravotní a sociální pojištění? Platíte poplatky na úřadech? Platíte státem ovládanému molochu vyděračské sazby za elektřinu? Stále platíte a přesto nejezdíte na jachtu do Toskánska, nedržíte ve svém portfoliu zázračné akcie vydělávající obratem desítky miliónů, vaše firma nedostává od všemilujícího státu zakázky na stavbu nejdražších dálnic v Evropě, vaše pozemky nezvyšují přes noc svoji hodnotu o stovky procent a v pokladničce nemáte pět melounů z uspořených náhrad na stravné či ošatné? Potom zřejmě něco děláte špatně.
Zřejmě jste jeden z těch "hlupáků", který po sametovém divadelním představení v roce 1989 uvěřil, že se naše vlast konečně zbavila bolševické tyranie a socialistického hospodářského experimentu. V očekávání rovných a spravedlivých šancí pro všechny jste se snažil po letech strávených v komunistickém zadrátovaném koncentráku postavit na vlastní nohy, narovnat hřbet a hrdě zvednout hlavu. Ó, jak jste byl naivní.

Parta ortodoxních dogmatiků jen předala za tučné prebendy svoji absolutní moc partě s kabáty jen o malinko světlejšího rudého odstínu. Objevilo se sice několik jedinců, jejichž myšlenky se upínaly k vybudování demokracie a svobodného trhu v duchu klasických, dosud nepřekonaných, anglosaských hodnot, avšak tito byli velmi rychle umravněni "ostřílenými" vlky z estébácké, trockistické, perestrojkové, eurokomunistické a neobolševické líhně.

JSOU SNAD VŠICHNI NA ŠROT?

11. září 2009 v 16:09 | DALIBOR FUSEK (blog i-dnes.cz) |  POLITIKA
Tak už je to tady, konečně máme šrotovné. Nejeden příznivec třešniček a růží (společně čti "zahrádkáři") určitě zaplesal. Konečně jsme se stali zemí západního typu, moderně fungujícím socialistickým státem. Teď už jen sklidit ovoce, které naši zahrádkáři zaseli. A že to bude tučná úroda.

Pro Krista pána, to už snad ani nemůžou myslet vážně? Představte si, že Vám přijde domů obsílka ohledně Vašeho nesplácení dluhu. Poslední varování, že Vám a Vaší rodině bude zabaven veškěrý majetek. Jak by Vám asi bylo? Půjdete si koupit auto a přídavkem si vypůjčíte peníze na dárek pro Vaši babičku a děti? Ne, nekruťte hlavou. Takhle přesně se chovají v současné chvíli naši zahrádkáři (zkráceně KSČSSD). Ano, je to tak, Jak jinak mám chápat šrotovné, zvýšení podpor rodinám s dětmi či navýšení důchodů v období, kdy jen za letošek se očekává hospodaření státu ve ztrátě cca 160 mld., pro příští rok pak astronomických více než 200 mld.

NEJEN EVROPOU OPĚT OBCHÁZÍ STRAŠIDLO KOMUNISMU

10. září 2009 v 7:37 | PETR POKORNÝ (blog i-dnes.cz) |  POLITIKA
Je známo, že když jeden blázen skočí z okna, následují ho i další. Když jeden zavede šrotovné....

Dávný vtip: chlap vyskočí z okna mrakodrapu a v každém patře volá - ještě žiji, ještě žiji....
Socialistická internacionála po keynesiánsku: ještě nejsme předluženi, ještě nejsme předluženi....

Bohužel ta paralela z vtipu se stává skutečností!

Že v době prosperity zásluhou Sobotky naskočil dluh, který dnes obnáší jenom úroky 68 miliard?
Že šrotovné a další šílenosti se budou splácet až za dvacet let?

KAM SE ČLOVĚK PODÍVÁ, VŠUDE SAMEJ OUŘADA

9. září 2009 v 7:12 | PAVEL HOLEC (bigblogger.cz) |  POLITIKA
Já už jsem se i přestal divit absurditám tohoto státu. Tady není žádný kapitalismus, ani efektivní stát. Tady se pod pláštíkem demokracie rozmáhá státní socialismus s Orwellovským bdělým okem na každém rohu.

Je sice krize, všude se propouští a šetří, jen státní správa bují a blahobytně chrochtá. Deficit, schodek, vždyť je to jedno. Hlavně, že je dovolená v zahraničí a sociální výhody, které si většina tvrdě pracujících soukromých firem a jejich zaměstnanců může stěží dovolit. To i na plážích v Chorvatsku a jinde jste mohli letos vidět hlavně úředníky a politiky. Kdo se pozorně dívá na televizi, tak si mohl všimnout jednoho detailu: nejopálenější v týhle zemi byl letos kdo? No přece úředník a politik. Je nehorázné co si tato banda většinou darmožroutů, kterých by stačilo o minimálně třetinu méně vše dovolí: Zase žádat o přidání platů a navýšení mezd! Panebože kde to žijeme!

JAK SE DĚLÁ STÁTNÍ BANKROT?

8. září 2009 v 5:42 | REFLEX.CZ |  POLITIKA

Byl leden 2003. Pod azurovou oblohou se tetelil horký vzduch argentinského léta. Stál jsem v Buenos Aires na bulváru Avenida de Mayo a pozoroval mnohatisícový dav naštvaných lidí, jenž se pomalu za doprovodu bubnů a skandování hesel sunul k symbolu argentinské státnosti, prezidentskému paláci Casa Rosada na Plaza de Mayo.

"Chceme své peníze!" křičeli účastníci průvodu Hnutí třídního boje, jehož předseda Juan Carlos Alderete právě hřímal do rozhlasu, že situace v zemi je zoufalá a hrozí totální sociální kolaps.

FRONTY NA PENÍZE

Koncem roku 2001 Argentina zbankrotovala. V lednu 2002 definitivně padlo argentinské peso, po desetiletí fixované k americkému dolaru v kursu jedna ku jedné, což ze země obřích steaků dělalo nejdražší latinskoamerickou zemi; nyní se prodávalo za pětadvacet centů - za čtvrtinu. S pár sty dolary v kapse jsem se poprvé v životě cítil jako boháč, co může přespat v Hiltonu, aniž by sám zbankrotoval. Na dovolenou neexistuje vhodnější doba než státní bankrot, nejlépe ovšem, když nedovolenkujete ve své rodné zemi.

Milióny Argentinců ztratily práci, dva milióny domácností žily ze státní měsíční almužny 150 pesos. Kvůli tradičnímu chaosu ve státní správě se sociální podpora k mnohým vůbec nedostala. Lidé přišli o úspory v bankách, mnozí o celoživotní. Vzhledem ke známé latinskoamerické emancipaci ženy denně trávily nekonečné hodiny ve frontách před armádou hlídanými bankami, aby dostaly aspoň omezenou částku, zatímco jejich nezaměstnaní muži usrkávali v kavárnách espreso a koukali v TV na fotbal. Takhle nějak vypadá státní bankrot, naše vyhlídka s Jiřím Paroubkem za státním kormidlem, chtělo by se dodat.