OD PROSPERITY K POUHÉ NADĚJI

5. srpna 2009 v 5:52 | MILAN BRABEC |  POLITIKA
Aneb až humorně a maximálně příznačné proměny volebního hesla ČSSD.

Když se Jiří Paroubek v roce 2005 chopil vlády a skomírající sociální demokracie a rozbouřil nevídané vlny populismu, přišla tato strana před volbami v roce 2006 v reakci na propracovaný reformní program ODS s novým heslem - Jistoty a prosperita. Prosperitu prostřednictvím reforem slibovala ODS, které ČSSD chtěla odebrat voliče, jistoty jsou tradičním tématem levice. To vše jednoduše odráželo výstižné heslo.


Rozpřažené bylo na obě strany, protože tehdy měl ještě Předseda plná ústa modernizace strany, jejího přiblížení mladým a pravicovějším voličům; dokonce tehdy ČSSD ještě měla nějaký program a jen štos pochybných průzkumů veřejného mínění. Postupem času se ovšem Předseda více otrkal a prozřel. Došlo mu, že on mladé a moderní voliče straně nikdy nepřitáhne - ale zato je tu dostatek těch, kteří upřednostňují program chcíplé sousedovy kozy a přízemního prospěchářství, kteří považují práci a zisk za prostá slova a žijí v přesvědčení, že "ti nahoře" se mají dobře jen na jejich úkor.

A tak se heslo zcela příznačně a v souladu se vzdáním snah o modernizaci a usilování o středového či pravicového voliče poprvé proměnilo, zatím jen graficky - Jistoty se zvětšily a náhle nedůležitá Prosperita se pod nimi začala nenápadně krčit. Ale příběh nebohého hesla tím neskončil.

Nedávno jsem si při večení psa všimnul, že z telefonních budek zmizely brutálně retušované plakáty Předsedy, který na nich vypadal jako Michael Jackson - právě totiž vyhrál anketu o největšího papaláše a začala mu klesat popularita. Marketingoví experti ČSSD to fakt dělají chytře - odulého a licoměrně nalíčeného papaláše nahradily tváře obyčejných, hezkých a přívětivých lidí, kteří praví naprosto nekonkrétní věci, s nimiž ovšem nelze nesouhlasit: je přece správné odmítat korupci, zastat se slabších, chtít úspěch pro všechny…
A to vše doprovozeno heslem - Jistoty a naděje.

Tak je to. Jak pravdivé a opravdu příznačné pro stranu vedenou mocí posedlým člověkem, který slíbí cokoliv, jen aby z toho vytřískal nějaké hlasy a premiérský post pro sebe. Prosperita stejně byla v heslu nadbytečná, protože program ČSSD ji určitě nepřinese - ale zato naději lze slíbit všem.

Ovšem obávám se, aby se heslo v budoucnu ještě neproměnilo- až socdemácká slibotechna dojede na realitu a příliš nezbude ani z těch jistot.
Pak teprve se oranžové heslo pořádně očistí, získá tu správnou jednoslovnou údernost, tu opravdovou hodnotu pouhé a prázdné Naděje.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama