ČSSD A KSČM MAJÍ PRAKTICKY SHODNÝ A NEREALIZOVATELNÝ PROGRAM

20. srpna 2009 v 5:51 | IVANA HASLINGEROVÁ (fragmenty.cz) |  POLITIKA
Často se sice obecně říká, že jsou si ČSSD a KSČM programově blízké, ale když se jejich programy porovnají podrobně tak člověka zamrazí jak jsou, až na drobnosti, doslova shodné. A to nejen proto, že z nich čiší plané a nerealistické sliby, populismus, neodpovědnost a závist, čímž se obě strany snaží zapůsobit na povaleče a občany toužící po státní pečovatelské péči.

Jde o mnohem závažnější otázky. Obě strany například chtějí opět orientaci naší země na Rusko a oslabení euroatlantické vazby. Předseda ČSSD Jiří Paroubek svými zahraničními cestami potvrzuje orientaci sociální demokracie nejen na Rusko (tajné setkání s premiérem Vladimírem Putinem), ale i na další kontroverzní země jako je Sýrie. Komunisté vyjadřují své sympatie k nedemokratickým režimům nejen slovně, ale i častými návštěvami na Kubě nebo v Moldávii. Sociální demokracie zcela populisticky pluje na vlně antiamerikanismu a prakticky o 180 stupňů otočila v otázce výstavby americké radarové základny. Komunisté dlouhodobě požadují zrušení NATO. O vypořádání se s totalitní minulostí ani slovo, naopak. Neschopnost KSČM odtrhnout se od minulosti dokládá i jejich poslední snaha zabránit vysílání cyklu dokumentárních filmů o procesu s Miladou Horákovou. Sociální demokracie přesto prohlašuje, že nevylučuje spolupráci s komunisty na vládní úrovni a vůbec jí chování komunistů nevadí. Pokud jde o ekonomiku, sociální politiku, zdravotnictví, školství, bytovou politiku a zaměstnanost obě strany přicházejí rovněž s až zarážejícně totožným levicovým programem.Abych nebyla obviněna, že jen podujatě pomlouvám, uvádím konkrétní srovnání na několika příkladech:

Hospodářství a ekonomiku chtějí obě starny řešit trestáním úspěšných a pracovitých občanů. ČSSD řešit pro lidi s ročním příjmem přes 1,2 mil. Kč zavést nové daňové pásmo 38% , pro lidi s extrémně nízkým příjmem navrhuje další zdaňovací pásmo pod 23%. KSČM chce zase obnovit progresivní zdanění zvýšením daní u příjmů nad 50 000 Kč měsíčně a u příjmů nad 83 000 Kč měsíčně zavést zdanění dokonce 40 %. Zdanění příjmů fyzických osob pod 25 000 Kč naopak navrhuje snížit. U příjmů pod 22 000 Kč měsíčně až na 9 - 15 %. Nedoložený původ peněz bude u nemovitostí v hodnotě přesahující 10 mil. Kč podle ČSSD zdaněn vysokou sankční daní, vyšší než 2 mil. Kč, . KSČM navrhuje zvýšit progresi u dědické daně a převodu majetků, s osvobozením u převodu menších majetků do 4 mil. Kč, platit daň z dividend, zavést každoroční majetková přiznání u majetků nad 10 mil. Kč. U přírůstků majetku pak doměřit daň ve výši 30 %. Smyslem protikrizových opatření je podle ČSSD především záchrana a postupně vznik nových pracovních míst. Protikrizová opatření navrhuje řešit fiskálními stimuly, jimiž chce vytvořit 100 tisíc nových pracovních míst. KSČM lidem slibuje lidem zajistit 100 000 pracovních míst. Zejména dlouhodobě nezaměstnaným, zdravotně postiženým a absolventům škol.

Sociální politiku navrhuje ČSSD řešit pravidelnou valorizací minimální mzdy alespoň o 500 Kč. KSČM navrhuje zvýšit minimální mzdu postupně až na 14 000 Kč, tedy tak, aby činila nejméně 60 % průměrné hrubé mzdy. Nevadí jí , že to povede ke zvýšení všech ostatních mezd na úkor zisků. ČSSD slibuje podpořit rodiny dětskými přídavky, vyššími daňovými odpočty a rozšířením možností čerpání rodičovského příspěvku. KSČM navrhuje valorizovat přídavky na děti, rodičovský příspěvek a dávky pěstounské péče. Obě strany také slibují vyřešit bytové problémy zejména mladým rodinám. ČSSD zvýhodněnými novomanželskými půjčkami na pořízení a modernizaci bytu pro mladé lidi do 40 let s odpočty na každé narozené dítě, zachováním podpory stavebního spoření a hypoték. KSČM rozšířením bezúročných půjček na byt a bytové zařízení pro mladé rodiny, poskytnoutím státní podpory stavebního spoření a hypoték, novomanželskými půjčkami s podporou státu. A studenty se snaží získat obě starny zrušením školného. ČSSD pouze na veřejných vysokých školách, KSČM v jakékoliv podobě.

Zdravotnictví se snaží obě strany dostat do doby komunismu, kdy nebude na modrní léčbu a lidé budou chodit do nemocnice jen umřít a budou léčeny zastarálými lacinými léky na úrovní placeba. Obě strany totiž zamítají polatky u lékaře, které jen za čtvrt roku vydělaly 2,5 mld. Kč, jež byly poskytnuty na léčbu onkologických nemocí a psychichých poruch. ČSSD všechny, KSČM regulační zdravotnické poplatky a nezvyšovat spoluúčast pacientů, odstranit rozdíly v doplatcích na léky a životně nezbytné léky poskytovat bez doplatku. Opět obě strany zajistí ulejvákům pohodlnou nemocenskou vyplácení náhrady mzdy zaměstnavatelem i v prvních třech dnech nemoci.

Z výše uvedeného vyplývá, že je prakticky jedno, jestli bude volič volit sociální demokraty nebo komunisty. Obě strany slibují ve svých programech nerealizovatelná opatření, jejich případné prosazení by neúnosně zvýšilo výdaje státu. Podle analytiků ODS by si naplnění volebních programů ČSSD a KSČM vyžádalo náklady navíc proti současnému schodkovému rozpočtu v řádech desítek miliard korun. Přitom ani jedna ze stran neříká, kde na své sliby tyto peníze vezme.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Kika Kika | Web | 20. srpna 2009 v 18:29 | Reagovat

Dobrý deň, váš blog ma moc zaujal a chcela by som Vás o niečo požiadať...

STOP TÝRANIU ZVIERATÁM!Prosím, ak chceš aby zvieratká žili, a ak ich máš rád/ rada,pozri sa prosím na môj blog http://zastav-tyranie-zvierat.blog.cz/ a pomôž úbohým zvieratkám, je tam veľa zaujímavostí, odkazov a iných!Myslím, že ťa to bude zaujímať, Ďakujeme!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama