Srpen 2009

MYSLÍTE, ŽE JE PO KRIZI?

13. srpna 2009 v 8:21 | PAVEL KOHOUT (kniha ekonom. analytika) |  POLITIKA
Finanční krize zastihla většinu ekonomů nepřipravenou. Finanční trhy byly naivní jak panenka Barbie a politici ještě více. Finanční svět, jak jsme jej znali do roku 2008, je pryč.


Tato kniha není pohodové čtení, které pohladí po duši. Nenajdete v ní konejšivá slova, že vše zlé pomine a že bude zase dobře. Ano, její vydání bylo záměrně časováno do doby, kdy akutní finanční krize již skončí a kdy i světová recese začne polevovat. Jako ve správném akčním filmu bude následovat oddychová přestávka, kdy se zdá, že vetřelec již opustil kosmickou loď a zbytek posádky přežije.

A pak to teprve doopravdy začne.

Ano, po nynějším ústupu světové recese přijde za pár let něco většího. Něco, o čem byste možná raději nevěděli. Něco, ve srovnání s čím bude finanční krize roku 2008 vypadat jako neškodná epizoda.

Více neprozradím. Jen to, že budete překvapeni. Budete hodně překvapeni. I ti, kdo si myslí, že tuší.


NEJMOUDŘEJŠÍ VOLEBNÍ SLOGAN? MLČETI ZLATO

12. srpna 2009 v 5:31 | PETR ZAVORAL (bohemia.cz) |  POLITIKA
Na vrcholu prázdnin rozjely obě nejsilnější strany naplno kampaň před říjnovými předčasnými volbami, jako by se jejich šéfové obávali, že prostý lid nepřežije léto bez oduševnělých tváří a mouder modrých a oranžových rovnějších. Občanští demokraté, nemohouce si dovolit dopřát náskok svým úhlavním soupeřům z Lidového domu v situaci, kdy ti už proti nim nasadili všechny dostupné těžké zbraně včetně na špinavou práci najatého profesionálního špicla Randáka, zvolili aspoň mazanou taktiku. Dobře si vědomi toho, že to poslední, po čem lidé prahnou v čase dovolených, jsou uřvané mítinky a velkohubá politická hesla, pojali nábor sympatizantů jako sdělení voličům, že i jejich lídři jsou smrtelníci z masa a kostí, kteří vnímají krizové trable běžného človíčka, soucítí s ním a jsou připraveni sloužit mu podle jeho představ. Z Mirka Topolánka učinili kamarádského cyklistu, který po cestách i necestách objede svůj volební rajón, posedí s místními na mezích i v krčmách či sklípcích, někde i do kostelíčka zajde pomodlit se za spásu maličkých, s každým jako rovný s rovným poklábosí. Teprve potom, až poučená ODS bude mít pohromadě, co nejvíc trápí podhradí, předstoupí před veřejnost se seznamem svých priorit. Upřímně řečeno, už teď se nemohu dočkat, jak ten soupis bude vypadat, neb kdo jen trochu sleduje dopady hospodářské krize na českou ekonomiku, má neblahé tušení, že ani ta nejpřátelštější partaj nemůže pro lidi udělat v podstatě nic.

PAROUBKŮV 13. DŮCHOD

11. srpna 2009 v 6:35 | PETR PAULCZYNSKI (blog i-dnes) |  POLITIKA
Není to tak dávno, tuším někdy v lednu, vypadlo ze skvělých oranžistických ekonomů několik "sqělých" nápadů. Poté co v krajských volbách oblbli národ kterak ho modří zničí třiceti korunama poplatku, přidali třináctý důchod.


Našinec odchovaný soudružskými 13.platy myslel, že mu přidají jeden celý důchod. To ještě výši neřešili, ani kde na něj vezmou. Prostě klasický levicový postup. Jakoby se ty slibované peníze urodily jen tak z čista jasna, jak se říká z mosta do prosta. Neřekli: někde vás prostě zkasírujeme a pak to zase jinde rozházíme. A když bude chybět, tak si půjčíme.

A ejhle. 13.důchod se rozplývá v nedohlednu. Naráz je z něho pouhých 2400 Kč, což je asi tak 13.čvrtdůchod. Vážený pane předsedo Paroubku. Ne, že by korunky doma nebyly potřeba. Vždyť jak říká jeden můj přítel "Halíře dělají talíře". Ale kašlu Vám na Váš laciný populizmus. Co si asi za těch vašich 30 stříbrných pořídím? Jak moc se asi rozšoupnu za 2400 Kč? Nesežere mi náhodou ten Váš 13.důchod sama zvýšená cena energií? Co kdybyste místo toho zatlačili na snížení této ceny?

STANDA SE NEVRÁTÍ

11. srpna 2009 v 6:14 | PETR HOLEC (Reflex.cz - Holec, 10. 8. 2009) |  POLITIKA
Expremiér, brilantní hráč s akciemi a symbol nejhoršího politického úpadku Stanislav Gross poskytl Mladé frontě Dnes další geniální rozhovor. Plyne z něj spousta zajímavých věcí.

Jako první třeba otázka, proč nám to MfD pořád dělá? Gross neuměl dát dohromady jedinou myšlenku ani coby politik, když mu ještě myšlenky dávali do TV debat dohromady jiní, takže je naivní domnívat se, že nám cokoli řekne nyní. Floridské slunce nikomu na IQ ještě nepřidalo, spíš naopak.

I když: jakmile Gross zavzpomíná na své působení v politice, osvítí ho nečekané prozření: coby relativně mladý chudý politik s manželkou-číšnicí z poslanecké kantýny býval stresovaný, zatímco dnes je v pohodě; vezme děti do Disneylandu a nikomu nemusí vysvětlovat, jak se mu podařilo na akciích vydělat osmdesát miliónů korun, aniž tušil, co to akcie vlastně jsou. Nebude se proto do politiky prý vracet.

Nepodnětná není ani pasáž, v níž radí Jiřímu Paroubkovi, aby nejezdil na konzervativní Moravu v růžových kalhotách. Fakt v růžových kalhotách? Ukažte mi fotky, sakra! Sbírám Paroubkovy volební materiály a snímek předsedy ČSSD, jak v růžových kalhotách češe u Mikulova víno, je pro mě něco jako Modrý Mauritius pro filatelisty. Dám za něj ČSSD snad i svůj hlas. Obávám se ale, že se Gross znovu plete: zřejmě myslel růžové véčko.

"Ze Zemana se dělal hulvát a ochlasta, ze mě se dělal hlupák, ze Špidly se dělal nekomunikativní introvert a z Paroubka se dělá papaláš," stěžuje si Gross v rozhovoru...

Nikdo ho z něj ani nemusí dělat.

SMUTNÝ POHLED NA VŠEŽRAVÉ DVOJNOŽCE

10. srpna 2009 v 5:49 | KAREL STEIGERWALD (MF DNES) |  POLITIKA
Čemu lidé věří? Američani na Měsíci nikdy nepřistáli. Zato dvojčata v NY si srazili k zemi sami. Svět řídí dvanáct skrytých židovských mudrců. Lidé vůbec mají různou rasovou hodnotu, Němci nejvyšší. Komunismus nastolí ráj na zemi. Bůh stvořil i Petra Hájka. Ovšem nejen jeho. Ale některé lidi stvořila opice. Praotec Čech byl na Řípu. Zavedení třicetikorunového poplatku zvyšuje úmrtnost kojenců. Svoboda je poznaná nutnost. Bohatství vzniká zvyšováním státního dluhu. Hitler dožil v Argentině. Zdravotnictví a školství jsou zdarma. Bohatí lidé jsou darebáci. Sovětský svaz spasí svět a zavede ráj na zemi. Někteří psi rozumějí lidské řeči, ale sami naschvál mlčí. Gorbačova řídila FBI. Dubčeka taky. Plus Mosad. Američani skrývají v mrazáku mimozemšťana. Ropné koncerny tají v trezorech motor, který jezdí na vodu. Vše na světě je spojeno nitkami, za které tahají zednáři, komunisti, Al-Kajda, případně i romský král nebo nadnárodní koncerny.

Tomu všemu věří lidé. Možná miliony lidí.

Existují stovky dalších teorií, věd, kombinací nesmyslů a výroků, kterým se věří. Stačí číst předvolební hesla. Normální je nekrást. Omyl, normální je krást, každý to ví. Volební kampaně předvídají, že politické strany jsou schopné zařídit lidem blahobyt. Opak je pravda, činnost politických stran vede ke snížení blahobytu. Někdy malému, jindy velkému, podle aktivity partají. Blahobyt si lidé zařizují sami, bez nich. Ale většina lidí to od nich žádá a očekává, třebaže dobře vědí, že vlády se skládají z pitomců. Proč se však věří, že tito pitomci mohou způsobit blahobyt, je záhadné.

ČAS DLUHŮ

8. srpna 2009 v 9:06 | DAVID MAREK (blog ihned.cz) |  POLITIKA
Veřejné finance České republiky jsou v žalostném stavu již dlouho. Rozpočet dosáhl přebytku po zohlednění hospodářského cyklu naposledy v roce 1993. Takových rozměrů jako letos a příští rok ovšem schodky ještě nikdy nedosáhly. Bude velmi obtížné letos udržet deficit pod 200 miliardami korun, příští rok splnění takového cíle znamená čekat na zázraky.

Za předpokladu, že se česká ekonomika vzchopí a příští rok poroste o 1,5 procenta, dosáhne schodek vládních financí zhruba 210 miliard korun (5,7 procenta HDP), z toho hospodářský cyklus (tj. mezera výstupu)) má na svědomí zhruba 40 miliard, úroky ze státního dluhu 60 miliard. Zbytek tvoří strukturální schodek. A na ten je potřeba se zaměřit.

Pokud bychom chtěli snížit deficit o 110 miliard korun, patrně bude potřeba zkombinovat více opatření. Již léta se mluví o reformě mandatorních výdajů. Nyní se začíná mluvit také o možnosti zvyšování daní.

ANALÝZA 17. LISTOPADU A ZMĚN VE VÝCHODNÍ EVROPĚ V ROCE 1989 - MEZINÁRODNÍ SOUVISLOSTI

6. srpna 2009 v 5:53 | MIROSLAV DOLEJŠÍ |  HISTORIE
Antagonismus socialismu a kapitalismu, SSSR a USA, splnil svůj účel tím, že rozdělil svět, vysál nezměrná území a nezměrné počty obyvatel a odstranil heterogenitu světa z počátku 20.století. Nyní je jako nepotřebný odvolán.

Zcela neočekávaně, na vrcholu své vojenské a politické moci, provedla druhá největší velmoc světa obrat a bez vyzvání, bez jediného výstřelu, kapitulovala. Podobný jev nemá v dosavadních dějinách politiky obdobu. Komunisté se omluvili za genocidu, osmdesát milionů mrtvých prohlásili za oběti určitých nedostatků, přistoupili na pakt o lidských právech, prohlásili se za přesvědčené demokraty, občas se přejmenovali, přísahali na mír a humanitu a zůstali u moci všude tam, kde se jí zdánlivě vzdali. Hlasatelé lidskosti na Západě to přijali s nadšením a s jásotem. Tajné služby SSSR a USA, které 45 poválečných let zásobovaly svět historiemi o svém nesmiřitelném nepřátelství, si vyměňují delegace svých usměvavých vůdců a ředitelů, které se střídavě scházejí v sídlech KGB v Moskvě a CIA v Longley a tiskové agentury s nadšením komentují porozumění a přátelství, v jakém je vedeno jejich jednání.

OD PROSPERITY K POUHÉ NADĚJI

5. srpna 2009 v 5:52 | MILAN BRABEC |  POLITIKA
Aneb až humorně a maximálně příznačné proměny volebního hesla ČSSD.

Když se Jiří Paroubek v roce 2005 chopil vlády a skomírající sociální demokracie a rozbouřil nevídané vlny populismu, přišla tato strana před volbami v roce 2006 v reakci na propracovaný reformní program ODS s novým heslem - Jistoty a prosperita. Prosperitu prostřednictvím reforem slibovala ODS, které ČSSD chtěla odebrat voliče, jistoty jsou tradičním tématem levice. To vše jednoduše odráželo výstižné heslo.

LESK A BÍDA POLITICKÝCH KURTIZÁN

4. srpna 2009 v 5:38 | KAREL KŘÍŽ |  POLITIKA
Od památného "Kdo z vás to má, dámy a pánové?" až po současný výlet kluků, kteří se náhodou potkali v přístavu jachet na italském pobřeží, přes pět českých na stole, pohádkové investice do akcií krachující energetické firmy či státní zakázky zázračně vyhrávající stavitelské, vydělávajících obratem ruky stamilióny, zapomenuté hromady bankovek v krabicích od bot, záhadné strýčky s naditými igelitkami, mimořádné spoření z nezdanitelných poslaneckých náhrad, pozemkové škatule hejbejte se, či si dosaďte jak je libo, zarámujte všeochraňující a zaštiťující imunitou "vyvolených zástupců lidu", kteří veškeré tyto excesy vysvětlují politickým konkurenčním bojem, ba i estébáckými pratkikami protivníka a výsledkem této prapodivné rovnice je obraz státem dotovaného nevěstince plného lačných kurtizán, které už ztratily veškerý stud i zábrany, neboť jedinou jejich touhou je pořádně si ještě naplnit šuplík vedle pelechu než nemilosrdný čas ukončí jejich profesionální dráhu.

Celá naše politická scéna už natolik pohrdá svými voliči, že ani nemá potřebu pamatovat na staré heslo všech papalášů: "Když žereš, tak nemlaskej!" Vůdcové jakoby cítili neodvratitelný konec a bezhlavě natřásají peří s krvavým zrakem upřeným na soupeře bez ohledu na přihlížející diváky. Když ne já, ani ty! Mozky zatemnělé pomstou produkují myšlenky hodné sádrových trpaslíků s napoleonským kloboukem. Kdo bude jednookým králem mezi slepci?

K ČEMU JSOU NÁM PO DVACETI LETECH KOMUNISTICKÉ OMLUVY?

3. srpna 2009 v 6:38 | PETR ZAVORAL (bohemia.cz) |  POLITIKA
B
lížící se 20. výročí pádu totality dělá komunistům těžkou hlavu.Nejvíc trpí publikováním dokumentů z období jejich čtyřicetiletého diktátu, s nimiž se při té příležitosti ve všech sdělovacích prostředcích doslova roztrhl pytel, obávajíce se hubeného výsledku v parlamentních volbách, které budou oslavám 17. listopadu předcházet. I jali se horečně vymýšlet nějaký trik, jak se před veřejností vylhat z odpovědnosti za dodnes nezahojené následky své hrůzovlády, až se jejich hloubání zvrhlo v hádku, zda se odhodlat či neodhodlat k omluvě národu za napáchané zlo.

Jestli je, či není moudré do nekonečna opakovat, že nám musí stačit koutkem křivé huby
neochotně vypuštěná omluva neomluva z prosince 1989, na niž se soudruzi navíc zmohli hlavně ze strachu, aby je něžní sametoví revolucionáři nakonec přece jenom nerozvěšeli po kandelábrech. Rudé vedení se rozdělilo na tři tábory. »Moderní« soudruzi seskupení kolem Jiřího Dolejše soudí, že omluva nic nestojí, koneckonců jsou to jenom slova. Třeba by aspoň na některé voliče zabrala dobře sehraná upřímnost kajícníka, zvlášť když demokratické strany, plně zaujaté bratrovražedným bojem a velkovýrobou mocnářských skandálů, dělají všechno pro to, aby pořádní občané v den voleb zůstali doma. Tábor estébáka Filipa má dolejšovce za naivní utřinosy.

OMLUVA KSČM

2. srpna 2009 v 11:00 | DANIEL DOLANSKÝ |  POLITIKA
Je možné se omluvit za vraždy a věznění tisíce nevinných lidí? Je možné se omluvit za 40 let totálního marasmu a zbavení 10 milionů občanů jejich lidských práv a svobod? Je možné se omluvit za státní krádeže cizího majetku? Je možné se omluvit za vraždění lidí, kteří se pokoušeli utéci za svobodou? Dle KSČM ano. Ovšem taková omluva je plánována jako pouhý kalkul, který má KSČM otevřít dvířka k moci a podílu na vládě naší země spolu s ČSSD.

Každá omluva by měla být také akceptovatelná pro stranu, které je určena. Každý logicky uvažující člověk mi zajisté dá za pravdu, že není možné uznat některé typy omluv - neomluv, kterých jsme již byli na naší politické scéně svědky. Omluvy typu "špatně jste si můj čin či má slova vyložili" nejsou plnohodnotnou omluvou, ale pouhým alibismem. A omluva za čin, který někoho poškodil, by měla směřovat k onomu poškozenému a měla by být projevem dostatečné lítosti za daný čin. Také by v sobě měla obsahovat dostatečnou záruku omlouvajícího se, že podobný čin již nikdy nespáchá.