(NE)ZADRŽITELNÝ SESTUP ČSSD

4. července 2009 v 6:15 | HELENA KRATZEROVÁ |  POLITIKA
Každá prohra bolí. Ať už osobní, či politická. A vyrovnat se s ní není vůbec lehké. K životnímu neúspěchu či nezdaru lze přistupovat dvěma základními způsoby. Smířit se s porážkou, zanalyzovat její příčiny a takříkajíc se vrhnout s čistou hlavou do dalšího boje, jenž může (ale nemusí) zvrátit neblahý vývoj. Popřípadě se změnit v prskajícího křečka, který místo introspekce kolem sebe hledá pofiderní nepřátele a vyžívá se v konspiračních teoriích. Jak se zdá, Jiří Paroubek ve svém potvrzeném papalášství vsadil na druhou možnost.

Druhému vítězi parlamentních voleb v roce 2006, za něhož se sám označil, dokázalo zlepšit náladu drtivé vítězství v senátních a krajských volbách. Už už se viděl ve funkci premiéra a možná i prezidenta ČR. Selanka, v níž se vyžíval, však příliš dlouho nevydržela. Svržení Topolánkovy vlády mu nepřineslo očekávané kladné body. Naopak preference sociálních demokratů začaly klesat a volby do Evropského parlamentu jeho rodnou partaj odsunuly opět na druhé místo.
Ani tolik oblíbené průzkumy veřejného mínění, jimiž řídí své kroky, mu náladu příliš nespravily. Zase vynesly na první místo nenáviděnou ODS. A oranžový guru opět ztrácí nervy. Nelze se tomu divit. Zvlášť když dochází ke vzpourám v místních organizacích strany, jež pozapomněly, že šéfova rozhodnutí jsou téměř svatá a troufají si je zpochybňovat. Nejen verbálně, ale také skutky. Trpkého zklamání se dočkal se svými blonďatými favoritkami Kateřinou Brožovou a Alenou Borůvkovou. Pavlu Plocovi se nepodařilo dosáhnout očištění ze spolupráce s vojenskou kontrarozvědkou, což ovšem v jeho případě nevadí, aby znovu nekandidoval.Jako by toho nebylo dost. Dosud hýčkaný velmistr rétoriky David Rath začíná ztrácet nejen nervy, ale hlavně popularitu nejen mezi skalními odpůrci jeho nekompromisních "vladařských" skutků, ale přestává se líbit i svým dosavadním příznivcům. Vypuzení z druhého místa kandidátky do předčasných voleb se sice podařilo zabránit, nicméně jakýsi nelibý odér přetrvává i nadále. Proto se ho Paroubek snaží umravnit a přimět k méně rázným činům. Ostatně, má u něj už jeden vážný vroubek. Poté, co se stal hejtmanem, odmítl se vzdát poslaneckého mandátu, ač byl k tomu přímo vyzván. Zatímco další vedoucí krajští představitelé tak poslušně učinili, Rath se postavil na zadní.

A k tomu se navíc přidal průšvih s Bohumilem Sobotkou, jenž si (z nějakých absurdních důvodů) stále drží post nejoblíbenějšího politika. Jeho přiznání, že si na byt v hodnotě přesahující sedm milionů korun ušetřil mimo jiné z nezdanitelných poslaneckých náhrad, jež de facto léta čerpal neoprávněně, mu příliš sympatií ve veřejnosti nepřineslo. V internetových anketách dokonce respondenti požadují, aby tyto prostředky vrátil. Kauzu kolem Vladimíra Drymla a vrchlabské nemocnice je snad zbytečné znovu rozpitvávat. Určitě však vzbudila pozornost informace, že si zavržená paní Zuzana Paroubková koupila byt za čtyři miliony, které získala z poněkud neprůhledného prodeje pozemků.

Majitel sexy mozku a jeho strana rozhodně nejsou definitivně odepsaní. I když, jak neúnavně tvrdí, mu média permanentně a záměrně škodí. Už mnohokrát dokázal, že se umí zrodit z popele jako bájný pták Fénix. Do předčasných říjnových voleb zbývá ještě dostatek času, aby se vzchopil. Nikdo totiž neví, jaká odhalení může přinést výpověď bývalého policisty Tichého o kauze Krakatice, již hodlá učinit před uzavřeným okruhem posluchačů koncem srpna nebo začátkem září. Jde o materiál značně výbušné povahy, jenž si zřejmě v ničem nezadá s tzv. Kubiceho zprávou, jež údajně přispěla k předchozímu volebnímu debaklu. A nemusí poškodit pouze ČSSD, ale vynést na světlo boží i hříchy dalších stran, zejména ODS.

Ovšem v jedné věci oranžový lídr na občanské demokraty rozhodně nemá. Pokud by jim chtěl konkurovat a svléknout se alespoň do plavek, spláče nad výdělkem. O vítězství ve volbách bohužel nerozhodují urostlá těla. A tak představa, že ČSSD zvoní hrana, je spíš přáním, které nemusí dojít naplnění.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama