JAK STÁT VYTVÁŘÍ UMĚLOU ZAMĚSTNANOST

20. července 2009 v 13:44 | SOŇA DIARTOVÁ |  POLITIKA
aneb trafiky pro vyvolené nebo pro ty, kteří sami neumějí vytvářet hodnoty .... Jak pracovat a vytvářet projekty, které jsou k ničemu.

Když se zamyslíme nad starým režimem, každý musel mít práci. Každý musel být zaměstnaný - bílý, Rom, vekslák i prostitutky. Dvě poslední jmenované profese pracovaly ve svých oborech a platili si v zaměstnání někoho, kdo za ně pracoval. Veksláci měnili bony a valuty, byli zaměstnáni nejčastěji jako kotelníci, topil za ně ale někdo jiný. Prostitutky byly nejčastěji uklizečkami, ale do práce nechodily. Všude byl přebytek pracovních sil, ale pracovalo se na padesát procent. Majitelé červených knížek(komunisté) se věnovali schůzování a pořádání různých výjezdních akcí, které byly spojeny s pitkami a sexuálním zbližováním.

Dnes je to ale jiné, pracovat se nemusí. Přesto ale mnoho lidí chce být zaměstnáno. Někteří chtějí pracovat, nemít žádné starosti a pobírat zajímavý plat. Jak na to ? Stačí prosadit nějaký projekt, zaštítit ho grantem z Evrospké unie a dobře ho pojmenovat. Nejblíbenější témata jsou - integrace cizinců, sociální služby, vzdělání. Tady je možno vymyslet téměř vše, často ani nevíme, co který název znamená. Zní to honosně, ale hlavně je to neprůhledné.

Pak je tu možnost zakládání různých kontrolních orgánů. Koho ale tyto instituce kontrolují ? Lidi, kteří pracují. Kontrolní orgány vymýšlejí formuláře a pokyny, pracující člověk se v nich potom nevyzná a pro jejich vylňování je omezen ve tvoření hodnot a produktivitě práce.

Jak máme vlastně velký státní aparát ? Někdy se až divím, co existuje za instituce a co vše se dá zkoumat. Např. Výzkumný úřad práce. Kdo zkoumá práci ? Ti, co nic nedělají.

Vlastně se ani nedivím, že stát nechce změnit daňový systém, neboť by finanční úřady muselo opustit polovina lidí. Daň z příjmu, silniční daň, daň z nemovitosti, daň ze závislé činnosti, daň z přidané hodnoty - to vše zatěžuje českého občana, na tom se ale živí spousty státních úředníků. Zjednodušit daň z příjmu na jednu sazbu by znamenalo, že by na každém úřadě stačil jeden člověk. Kam ale s tím zbytkem ? Nezaměstnanost je již tak velká.
Když se zamýšlíme nad různými odvody jako sociální a zdravotní pojištění, které českého pracujícího občana otravují a zatěžují jeho rozpočet. Stejně je pracující nevyužije, neboť se bojí onemocnět, aby neztratil práci. Kam ale tyto peněžní prostředky odváděné státu putují ? Něco zpět do systému, ale jinak slouží k umělé zaměstnanosti lidí, kteří na těch úřadech spravují tuto agendu. Bylo by jednodušší , kdyby měl každý svůj účet s pojištěním a z něho si čerpal a využíval, co si našetřil.
Vlastně cokoliv změnit nebo zjednodušit nemá v tomto státě smysl, protože potom by bylo mnohem více lidí bez práce. Někteří tito lidé by si neuměli vytvořit vlastní pracovní uplatnění a tak by je živili ti, co pracují. A tak je to vlastně začarovaný kruh. Kruh solidarity - těch, kteří opravdu něco vyrábí a tvoří a těch, kteří vymýšlí jen zákony, restrikce a pokyny.
P.S. Omlouvám se těm, jejichž práce má opravdu smysl.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 hennel hennel | Web | 20. července 2009 v 18:39 | Reagovat

som síce slovák a nemám rád čítanie z monitoru - chcem pochváliť tvoj blog - zaujímavá myšlienka

2 Candi Candi | Web | 20. července 2017 v 23:00 | Reagovat

Ako sa dostať zdarma iPhone6S? Veľmi jednoduché! Detailov WEB

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama