Červenec 2009

ANALÝZA 17. LISTOPADU A ZMĚN VE VÝCHODNÍ EVROPĚ V ROCE 1989 - ČSR A EVROPA

31. července 2009 v 5:58 | MIROSLAV DOLEJŠÍ |  HISTORIE
Před vypuknutím 1. světové války dlužily Spojené státy Evropě 50 milionů dolarů. Když v roce 1918 válka skončila, dlužila Evropa Spojeným státům 10,5 miliardy dolarů v tehdejší hodnotě. Americký průnik na evropský kontinent byl současně počátkem snah o sjednocení a pacifikaci Evropy.

Cílem vítězů 1. světové války, především USA, bylo rozbití velkých mocenských států a zničení jejich vlivu v Evropě: Rakousko - Uherska, Německa, Ruska a Turecka. V těchto státech vládli dědiční monarchové, kteří byli současně hlavními oporami náboženských idejí a církví. Likvidace všech těchto pilířů mocenské stability byla základní podmínkou úspěšnosti světového nástupu amerického mezinárodního kapitálu do takto uvolněného prostoru a jeho politické projekce: Internacionalizace světa, jeho socialisace, oslabení a později odstranění velmocenského postavení Evropy v něm (zbavení zámořských kolonií) a její postupné podřízení kosmopolitním neevropským cílům, až po globalisaci světa pod vedením levicových liberálů USA.

K tomuto účelu byla programově aplikována idea atheismu a idea národnostní v její odstředivé podobě. Současně tak byla prakticky likvidována hospodářská a politická moc aristokracie (většinou křesťanské) a církví.

DESÍTKA ROMŮ BRUTÁLNĚ ZKOPALA MUŽE

30. července 2009 v 6:12 | PETR PAULCZYNSKI (blog i-dnes) |  MULITULTURNÍ SOUŽITÍ
Zpráva z dnešního brněnského tisku. Skupina Romů v pondělí kolem osmé hodiny večerní brutálně napadla třiatřicetiletého muže z Břeclavska před restaurací McDonald's na brněnském náměstí Svobody. Ten utrpěl otřes mozku a tržné rány na hlavě. Podle svědků útočníci napadli muže bezdůvodně.

Tak. Tohle je druhá stránka života brněnských Romů. To nejsou tancující dětičky ve veselém průvodu na který se každý kolemjdoucí usmívá. To je druhá tvář soužití s majoritou. Ta, která vyvolává averzi, které se nevím proč říká rasizmus.

Tak co na to pan Kocáb? Co na to pan Ryšavý a Romea? Co na to všichni ti příznivci multikulti? Myslí si snad někdo, že takové chování je normální? Není. Myslím, že je stejně nepřijatelné jako házení zápalných lahví spícím do domku.

TOPOLÁNEK A URBAN - JACHTAŘI V ITÁLII

29. července 2009 v 5:50 | JAN URBAN (bolg ihned.cz) |  POLITIKA
Fotograf bulvárního deníku AHA přistihl místopředsedu ČSSD Milana Urbana a předsedu ODS Mirka Topolánka, jak tráví dovolenou na luxusních jachtách lobbistů, shodou okolností oba v jednom malinkém italském přístavu.

Troufám si tvrdit, že AHA odvedl užitečnou práci... Jeden kamarád tvrdí, že má bulvární tisk v určitém ohledu raději než ten tzv. polobulvární či pseudoseriózní. Zatímco ten bulvární po politicích (jako po všech celebritách) tzv. jde, ten pseudoseriózní jim "leze do zadku" a stává se často jejich hlásnou troubou. Skutečností je, že bulvární tisk někdy dokáže dobře splnit společenskou úlohu. Objeví téma nebo záležitost, která je důležitá a nová pro voliče a daňového poplatníka, a nebo přistihne politika v rozporu mezi tím, co oficiálně káže a ve skutečnosti dělá. Když deník Blesk vyfotografoval po zvolení Mirka Topolánka předsedou ODS Klausovu sms o "falešném a prázdném Topolovi" bylo to prostě zajímavé vědět, protože oficiálně Klaus Topolánkovi gratuloval. A když se podíváme na to, jak a s čím přispěním skončila minulá vláda, znovu se nám potvrdí, že vědět o této sms bylo prostě zajímavé a důležité.

NOVÍ LIDÉ

28. července 2009 v 16:30 | IVO VAŠÍČEK |  POLITIKA
Růst produktivity práce umožnil růst životní úrovně. Vyšší životní úroveň změnila morálku. Podle současné morálky je nespravedlivé, že se má někdo dobře a jiný špatně. Odpovědnost za vlastní osud se zcela vytratila.

Doba vyprodukovala nový typ lidí, kteří žijí svobodně. Jsou to lidé, kteří už pochopili, že se většinová konformní společnost nedokáže bránit. Nejenže se nedokáže bránit, ale navíc se zcela organizovaně ničí a vyčerpává.

"Noví lidé" se nastěhují do cizího domu nebo se utáboří na cizím pozemku. Někdy se ubytují i v pronájmu, ale neplatí za něj.

Běžný občan je hlupák a zbabělec. Bojí se, že by ho policie a soudy potrestaly. Vniknutí na cizí pozemek je přestupkem, případně trestným činem.

OMLUVA KOMUNISTŮ VÝMĚNOU ZA MÍSTO U KORYTA?

28. července 2009 v 5:38 | JANA KOLÁŘOVÁ (blog i-dnes) |  POLITIKA
... o tom, že komunisté jsou stejně bezectní jako byli vždycky - a kdybych to napsala nezaobaleně, administrátor blogu by mi příspěvek vyhodil pro neúnosnou záplavu sprostých slov, která by ale byla zcela na místě.

Předseda komunistů Filip přišel s myšlenkou sjednocení levice - je ochoten se omluvit za zločiny komunismu, ale chce za to od ČSSD podíl na moci na vládní úrovni. Doslova řekl: "Pokud máme ochotu ke spolupráci, musí obě strany udělat nějaký krok. Prohlásili bychom, že se k omluvě hlásíme, a ptali bychom se, jak je to s bohumínským usnesením. Ale pokud by to bylo formulováno tak, že vy se omluvte a my to zvážíme, tak to nemá smysl. Nikomu se ale podbízet nebudeme."

Má tím na mysli, že by zopakoval velice pofiderní omluvu z mimořádného sjezdu komunistů v prosinci 1989, ale chce za to garanci toho, že v této zemi, čtyřicet let ničené komunistickou vládou, budou komunisté znovu vládnout. A dokonce nemá ani dost studu na to, aby jedním dechem neřekl, že když nedostane záruky takové spolupráce s ČSSD, žádná omluva nebude = jeho omluva nejde z přesvědčení, ale je jen poukázkou na další moc.

(…) Tečky jsou za ta slova, která by mi administrátor vyškrtal. Pane Filipe, řeknu vám, proč jsou vaše slova o omluvě pokrytecká, amorální a bezectná:

BRUSEL JE JEN MOSKVA S LIDSKOU TVÁŘÍ

26. července 2009 v 8:05 | LUKÁŠ KOVANDA (tyden.cz) |  POLITIKA
Barack Obama je inteligentní socialista, ekonomie Jana Švejnara méněcenná a Václav Klaus průkopník, říká Svetozar Pejovich, emeritní profesor Texas A&M University.
Před několika lety jste vedl odbornou polemiku s Václavem Klausem a Dušanem Třískou o české privatizaci. Co si myslíte o těch lidech, kteří ji kritizují "zprava" a poukazují na nedůslednost procesu, na "bankovní socialismus" a jiné jevy?

Je příliš snadné mluvit o fotbalovém zápase v pondělí ráno. Klaus se musel utkat s problémem, který nikdo jiný předtím neřešil. V tomto smyslu byl průkopníkem. A samozřejmě udělal věci, které by možná již podruhé nečinil. Ale říci, že chyboval - to zní, jako kdyby znal alternativy a pouze z nich - nedobře - vybral. Jenže on tvořil nové ideje, nový systém, nové metody.

Co soudíte o Klausovi dnes?
Velmi si cením jeho postojů ke globálnímu oteplování. Myslím, že v tom má pravdu - souhlasím, že levice téma cíleně politizuje. Úplnou pravdu má, i co se týče Evropské unie - že tento nadnárodní celek narušuje suverenitu států. Trvalo čtyřicet let, než jste se vymanili z nadvlády Sovětů a už se zase vrháte pod nadvládu Bruselu. Jediným rozdílem mezi Sověty a Bruselem je, že Brusel je Moskva s lidskou tváří.

PAROUBEK PO DOVOLENÉ OPĚT PRACUJE

25. července 2009 v 11:03 | MAREK BARTOŠ (blog i-dnes) |  POLITIKA
Předseda se i blogerkou Petrou vrátil z dovolené a hned je to poznat. Několik tiskových zpráv, článek do novin, konference apod. Škoda jen, že mám dojem, že Paroubek jaksi mele z posledního. Nemá, co by nabídnul.

Léto v plném proudu. Všichni čarují po dovolených, výletech, čundrech, festivalech a někteří se z dovolené už také vracejí. Jako například předseda ČSSD Jiří Paroubek s chotí. Přijel z relaxace a hned se pustil do práce. Pravděpodobně ho při telefonování se světovými státníky a přískocích k těhotné manželce napadlo několik spásných myšlenek, které měl potřebu nám ihned sdělit.
Tak tedy…

Je potřeba snížit platy všem politikům jako reakci na ekonomickou krizi a také jako vyjádření sounáležitosti s občany, kteří jsou stejnou krizí postiženi. Přímo fascinující, pane předsedo. Hned mám lepší pocit. Věřím také, že propuštění skláři mají lepší spaní. Ono je velmi jednoduché rozdávat laciná gesta na všechny strany. Je to něco jako když projíždí papež v "papamobilu" a žehná přihlížejícím davům. Také se jedná o gesto a jakýsi pokus vyjádřit radost a spříznění z toho, že právě touto ulicí papež projíždí. To Paroubek zatím papež není, ale žehná a vyjadřuje sounáležitost opravdu požehnaně. Škoda jen, že to nemyslí upřímně.


AUTOŘI ZVOU KOMUNISTY NA FILM O BACHAŘI GREBENÍČKOVI

24. července 2009 v 5:33 | PETRA MÁŠOVÁ (Týden) |  KULTURA
Postrach politických vězňů, komunistický lágr v Uherském Hradišti, promluví do předčasných voleb. Do kin míří film, jehož autoři chtějí ve volbách sebrat komunistům hlasy.

Uherskohradišťská věznice platí za symbol té nejkrutější tváře komunistického režimu. Mezi politickými vězni neblaze proslula především kvůli mučení elektrickým proudem, širší veřejnost se však o hradišťském kriminálu dozvěděla až v souvislosti s osobou Aloise Grebeníčka. Otec současného poslance a dlouholetého šéfa KSČM se totiž musel v devadesátých letech před soudem zpovídat ze svých bachařských praktik. Obávaný žalář, v němž na sklonku čtyřicátých let našlo smrt téměř třicet lidí, by nyní opět mohl zahýbat veřejným míněním: stane se jedním
z témat předvolebního boje.Oživit vzpomínky na brutální praktiky estébáckých bachařů má film Klíček režiséra Jána Nováka, jehož premiéru tvůrci naplánovali už na srpen. A ne náhodou. "Rádi bychom s tím filmem šli ven před volbami, aby si lidé dobře rozmysleli, komu dají hlas," nezastírá producent snímku Pavel Paleček.

ALALÝZA 17. LISTOPADU A ZMĚN VE VÝCHODNÍ EVROPĚ V ROCE 1989 - SJEDNOCENÍ EVROPY

23. července 2009 v 6:47 | MIROSLAV DOLEJŠÍ |  HISTORIE
Jedním z nejvýznamnějších atributů politiky Václava Havla je úsilí směřující k podpoře sjednocovací politiky v Evropě. Muž, který nerozumí politice jednoho malého státu, se stal vykladačem koncepcí politiky kontinentu.

Sjednocení Evropy není a nemůže být záležitostí pouhých sjednocovacích technik, protože všechny takové pokusy v minulosti skončily nezdarem a katastrofami. Evropská krize současnosti, po dvou světových válkách a 45 let trvající rusko-americké okupaci, je v podstatě psychicko-morální povahy. Oběma světovým válkám se patrně nebylo možné vyhnout, avšak státnická vedení mohla zabránit tomu, aby cíle válek utonuly v paroxysmu mas a v manipulaci neevropských manažerů nebo stranických byrokratů.


ABBAND - DERATIZÉR

21. července 2009 v 17:15 | VIDEO |  KULTURA

OSTROVY HUDBY V OCEÁNU EFEKTIVITY

21. července 2009 v 6:19 | TOMÁŠ SEDLÁČEK (blog aktualne.cz) |  POLITIKA
Během příprav na festival United Islands of Prague jsem se bezděky ocitl v kanceláři organizátorů a zvolal, že "kvartální HDP v Čechách kleslo o 3,4 %". Lidé na mě koukali, jestli je to dobře, nebo špatně, jen jedna mladá dívka do nastalého ticha pronesla: "A co s tím jako máme dělat?"

"Víc pracovat," odtušil jí nadřízený kolega. Po pár vteřinách jsem se osmělil a přispěl svou ekonomickou troškou do mlýna: u akce takovéhoto typu (vstup je zdarma) větší pracovní nasazení HDP nijak nezvýší. K velkému nadšení podřízených jsem pak dodal, že to, co by se na růstu HDP naopak projevilo, by bylo zvýšení platů lidem, kteří na festivalu pracují. Paradox.

HDP je ošemetná veličina. Kdybychom třeba během roku zbourali Výstaviště a zas jej postavili, přispěli bychom k růstu HDP. Kdybychom všichni přešli na úsporné žárovky a zateplili si příbytky, pak by sice HDP vzrostlo (kvůli novým nákupům), ale pak by kvůli tomu začalo klesat, protože bychom elektřinu šetřili a platili za ni méně.

JAK STÁT VYTVÁŘÍ UMĚLOU ZAMĚSTNANOST

20. července 2009 v 13:44 | SOŇA DIARTOVÁ |  POLITIKA
aneb trafiky pro vyvolené nebo pro ty, kteří sami neumějí vytvářet hodnoty .... Jak pracovat a vytvářet projekty, které jsou k ničemu.

Když se zamyslíme nad starým režimem, každý musel mít práci. Každý musel být zaměstnaný - bílý, Rom, vekslák i prostitutky. Dvě poslední jmenované profese pracovaly ve svých oborech a platili si v zaměstnání někoho, kdo za ně pracoval. Veksláci měnili bony a valuty, byli zaměstnáni nejčastěji jako kotelníci, topil za ně ale někdo jiný. Prostitutky byly nejčastěji uklizečkami, ale do práce nechodily. Všude byl přebytek pracovních sil, ale pracovalo se na padesát procent. Majitelé červených knížek(komunisté) se věnovali schůzování a pořádání různých výjezdních akcí, které byly spojeny s pitkami a sexuálním zbližováním.

KOMUNISTÉ RADÍ, JAK STRÁVIT DEMOKRACII

19. července 2009 v 18:34 | JIŘÍ MACKŮ (blog respekt.cz) |  POLITIKA
Přece jenom něco málo se od toho Listopadu změnilo k lepšímu...

Třeba právě to, že soudruzi z názvem inovované bývalé KSČ už nemasírují svými radami celou společnost, ale jenom ojedinělé hloučky svých věrných, tu obstarožních revolučně vyšumělých pamětníků, onde zase revolučně naladěných postpubertálních neználků historie.

Vyžádaly si ten krok předčasné volby: sepsat pro potřeby a ideové umravnění věrného soudružstva jakousi kuchařku stravitelných rozumů, určených zvláště těm strávníkům, které dosud nepřešla chuť na diktaturu proletariátu, zastátňování od podlahy a každé meze, či kafrání každému do všeho. Těm, jejichž žaludek tvrdohlavě odmítá jakékoli nové ingredience naší stále zakřiknuté demokracie. A tak tedy: vezmi kilo revolučních tradic, vraž do toho hrst nezbytné demagogie, dle chuti přisyp něco myšlenek klasiků marxismu-leninismu, pořádně promíchej a závěrem přidej - to ovšem jenom z historického donucení - i špetku polistopadově podušených názorů.

Je to humorně poučné čtení, co vzešlo z ulice Politických vězňů na nápravu myšlení těch, kteří mají dosud na osud politických vězňů jejich celoživotně obdivovaného režimu stejný názor: však kdyby oni tenkrát proti nám nic, tak my bychom, v čele se soudruhem Gottwaldem, s nimi taky nic. Třeba ta Horáková: jak se na odhalení zákulisí jejího procesu dnes dívat? Jelikož v televizi na starých dokumentech tedy nutně černobíle, což jenom dokazuje současné černobílé vidění oněch událostí. V barvě by to bylo jiný kafe. Hlavně ta rudá všude kolem jak by vyzněla!


ROCKER POD PALBOU ROZVÁŠNĚNÝCH PSEUDOHUMANISTŮ

17. července 2009 v 9:54 | TEMPALTE (nekorektne.com) |  KULTURA
Kocourkovská média musí začátkem tohoto léta zažívat opravdu mimořádnou okurkovou sezónu, když hlavní zprávou dne je, že nějaký interpret zpívá na svém novém albu o cikánech.

Píseň Deratizér z nového alba rockera Aleše Brichty jsem poprvé slyšel přibližně před měsícem a ačkoliv zdejší "hyperkorektní" mediální prostředí znám, v životě by mě nenapadlo, že z úsměvného verše "Politici dělaj z každýho vola, na ulici kradou cikáni kola" se stane celonárodní událost.

Ale stalo se. Slavný je především hudební portál musicserver.cz, jehož redakce se sestává z poloviny z adolescentů, masturbujících nad fotografiemi Britney Spears, z druhé poloviny opět z adolescentů, přesvědčujících sami sebe i své okolí, že jsou hudebními intelektuály. O skutečné hudební publicistice, která by se opírala o tradici založenou například Jiřím Černým, zde nemůže být ani řeč. Jeden z "redaktorů" tohoto serveru vyplodil
bohapustou slátaninu (v níž jako další důkaz Brichtova neonacismu vytáhl červené eso - jedna z dalších písní na CD se jmenuje - považte - Česká zem!!!!!), které se v době okurkové sezóny chytila Česká tisková kancelář, a už to jelo.

Dnes měli kupříkladu diváci televizních zpráv na ČT1 vidět moderátorku, kterak přiškrceným hlasem uvádí "rasistickou nahrávku" jako druhou hlavní zprávu dne (první bylo zavedení vízové povinnosti do Kanady - vzhledem ke kontextu alespoň trochu vtipné). V reportáži samotné jako první mluvila "odbornice na extremismus" Klára Kalibová. Jako druhý mluvil opět vyhlášený "odborník na extremismus" Miroslav Mareš. V té souvislosti mě velmi zajímalo, kde nechali Ondru Cakla - jistě by k tématu mohl také říct pár fundovaných slovíček. Oba opinion-lídři se až zalykali slovem rasismus ve všech jeho podobách. Report pak končil stylově - záběrem policejní stanice. Abyste věděli, velevážení obyvatelé Kocourkova, kam se můžete dostat, když si dovolíte veřejně říct, že cikáni kradou.

ÓDA NA MANŽELA PÉTI PAROUBKOVÉ

17. července 2009 v 6:42 | BLESK ROZPAROVAČ |  POLITIKA
Buldozer české politiky a sexymozekidol dívčích srdcí si i na dovolené zřejmě vzpomněl na hnusné novináře a bloggery, co píší o jeho osobě jen samé nekvalitní články a jak nikdo nechce řádně medializovat zásluhy občana Paroubka o stát. Opocený pod slunečníkem tedy přikázal svojí mladomanželce ukončit nudu literárním počinem, který by splňoval jeho představy o objektivním pojetí žurnalistiky. Neuvěřitelně trapný slovní průjem zamilované Petry, který z toho vyšel si
můžete přečíst zde.

Jirka Paroubek, ten neskutečně galantní a pozorný manžel, něžně vzbudí psa a vyvenčí manželku (nebo naopak, teď nevím), pak jde cičit a plavat. Vypadá báječně, pořád se směje a laškuje, sem tam ho vyruší telefonem nějaký významný evropský státník, aby mu poradil co a jak, ale když se paní Petra nemůže vypořádat se slunečníkem a lehátkem, tygřím skokem přeletí deset metrů a ochotně pomůže, na telefonu čekající významný evropský státník musí počkat. Je to báječný muž, nejen manžel. A má rád všecky člověky.

Ufff ... proč ta holka ze sebe dělá takovou krávu ?


ODPOVĚDI SOUDRUHŮM Z KSČ(m)

16. července 2009 v 16:56 | KAREL KŘÍŽ |  POLITIKA
Partaj bolševiků s hroší kůží a absencí morálky i svědomí nám stále figuruje na politické scéně, byť musí být každému soudnému člověku jasné, že porušuje zákon o podpoře a propagaci hnutí, směřujících k potlačení práv a svobod člověka. Nicméně, kouzelná formulka sametové "revoluce": "Nejsme jako oni!", v překladu: "Za pár křesel ve vládních palácích pro Vaška a jeho kámoše, necháme faktickou moc estébákům a komunistům z Čalfovy frakce KSČ," platí a nejspíše bude platit do skonání světa.
Po lehkém otřesu v roce 1989, kdy pár nezasvěcených soudruhů chtělo na antisocialistické živly na náměstích našich měst povolávat Lidové milice, potažmo tanky, bylo nakonec po stranické linii zřejmě vysvětleno, že nebude pro bolševiky tak zle, neboť mladí komsomolci si můžou do začátku budování sociálkapitalismu v klidu rozkrást majetek SSM a Pionýrské organizace, staří kozáci pak pomocí bankovního tunelingu zbytek. Plebs, co si myslel, že vybojoval nějakou revoluci si utáhne opasky a z daní to v pohodě zaplatí. Všechno se pak svede na Klause a je vymalováno.

MEIN GOTT SPARTAKÁDA

15. července 2009 v 7:22 | BLESK ROZPAROVAČ |  KULTURA

Nejznámější antichartista a propagátor východní kultůry v západním Německu Karel Gott slavil 70. narozeniny. Nemilosrdný televizní ovladač mne při problikávání TV kanálů sem tam zavedl na Ein Kessel Buntes v podání gratulantů Božského Káji. Větší pocit trapnosti jsem dlouho nepoznal.

Nechci a nehodlám zde hodnotit uměleckou dráhu oslavence. Uznávám, že je jistě slušný dělník pop kulkury a dokonce se snad i někomu může líbit jeho produkce. Příští párty by však raději měl pojmout poněkud komorněji. Trapné říkanky a místy za uši tahající zpěv rychlokvašených českých top stár snad nemá za potřebí ani on. On je však profesionál. Proto nehnul ani brvou a stále vytřeštěným zrakem jako po několika jointech sledoval dění na pódiu a vlnil se v rytmu hudby. Mám však dojem, že nejtoužebnějším přáním jeho, i mladé manželky, byl rychlý konec celé taškařice.

Jen mi ještě malinko chyběl Lunetic a Pepa Melen. Jak to, že big boss Janeček zapomněl?