SOCIALISTÉ ZNOVU DRUHÝMI VÍTĚZI

9. června 2009 v 5:21 | RUDOLF POLANECKÝ (blog i-dnes) |  POLITIKA
Socialisté se vrátili na svůj oblíbený post druhých vítězů. Přes páně předsedův velkohubý optimismus volby do europarlamentu prohráli, a to výrazně.

9.06%. Takový je rozdíl mezi vítězem a poraženým na stříbrné příčce. Socialisté teď mohou zpytovat svědomí a probírat se průzkumy veřejného mínění odpředu dozadu a zase zpátky. Kde udělali soudruzi z ČSSD chybu?

Jiří Paroubek tvrdí, že prý podcenili sílu internetu a toto musí do podzimních voleb zlepšit. Znamená to, že po Paroubkovými články zahlceném tisku, oranžové invazi v bloggerské sféře, všudypřítomné reklamy se stupidními hesly, kterým snad ani sami socialisté nevěří, chystá se expanze do dalšího virtuálního prostředí, tentokrát na Facebook. To už opravdu vůbec nikde nebude před politiky úniku?

Chyba je ale trochu jinde. V paroubkovském pojetí politiky. Celá kampaň byla vystavěna na jeho osobě. On byl hlavní hvězdou mítinků, on se ke všemu vyjadřoval, zkrátka bez Paroubka si jeho kandidáti ani ruce neumyli.


Znásobte to typickým paroubkovským šarmem normalizačního aparátčíka umocněném arogantní mluvou a nesmyslným obviňováním kohokoli z vlastních neúspěchů nebo z toho, jak jsou všichni proti ČSSD spiknutí. Vyprázdněná kampaň s hesly ve stylu prodavačů Herbalife, zasívání nenávisti a závisti, použití síly proti pokojným demonstrantům na socialistických mítincích, to vše vedlo k větší neoblibě šéfa Lidového (nebo snad vaječného?) domu mezi mladými lidmi. Přičtěte pod rozlišovací schopností předsedy rozkopnutá vejce a máte výslednou omeletu.

Samozřejmě je těžké poměřovat výsledky voleb do europarlamentu s volbami jinými, přesto je ale zajímavé srovnání s loňskými krajskými volbami. Voleb do europarlamentu se zúčastnily čtyři pětiny krajských voličů. Tyto dvoje volby tedy jde celkem úspěšně porovnat.

Porovnání je zajímavé a takto získané údaje o něčem vypovídají. Krajské volby vyhrála ČSSD poměrem 13:0, když Praha se těchto voleb nezúčastnila. Porovnají-li se volby do europarlamentu krajskou úrovní, pak tentokrát včetně Prahy vyhrála ODS 13:1.

Socialisté utrpěli debakl tradičně v Praze procentuálním poměrem 40.29:14.84. Rozhodně není nezajímavý výsledek ze Středočeského kraje. Zatímco na podzim zvítězila ČSSD o 2.3%, v právě uplynuvších volbách ČSSD v tomto kraji prohrála o 15.5%.

Zcela určitě je takový propadák výsledkem úřadování Davida Ratha v tomto kraji. Poměrně zajímavý výsledek je i z Jihočeského kraje. Zdejší současný hejtman je o hodně přijatelnější než jeho středočeský kolega, nicméně ze zisku 4.2% skončit najednou ztrátou více než 11.8% je také obstojný výprask.

Nejtěsnější rozdíl byl na Vysočině, kde o vítězství ODS rozhodlo řádově jen 1100 hlasů. Jediné socialistické vítězství v Olomouckém kraji rozhodl také velmi malý rozdíl, řádově 1700 hlasů. Volby do europarlamentu jsou pro mnoho lidí nepochopitelné a nedůležité, a právě proto se do nich promítají vnitřní poměry.

Socialisté dokázali během pár měsíců přejít od výrazného vítězství k velkému propadu. Vždyť v celých eurovolbách dostal jejich hlavní protivník téměř o polovinu více hlasů, ve Středočeském kraji téměř dvakrát tolik a v Praze dokonce téměř třikrát.

O tom, že socialisté v europarlamentu posílí, se vědělo dlouho dopředu. Tak mizerný výsledek jako před pěti lety se zkrátka opakovat nemohl. Rozhodně se ale nepočítalo s tím, že ODS obhájí svůj výsledek z předchozích eurovoleb, kde ještě bylo celkem o dvě křesla víc a k tomu se až do poslední chvíle bude rozhodovat o tom, zda nakonec ještě o jedno křeslo neposílí.

Sebevědomý první socialista ještě před volbami namyšleně operoval s volebním ziskem mezi 35 a 40 procenty všech hlasů. Narůstající propad preferencí vyvolal menší paniku, kterou socialisté řešili hodně špatně - obviňováním, silovou konfrontací a bagatelizací výzkumů s tím, že oni mají dispozici takový průzkum, podle kterého vedou.

Jiří Paroubek včera a dnes v přímém přenosu z volebního klání popřel, že by kdy tato čísla uváděl, aby nakonec vše zmírnil tím, že by ČSSD určitě tohoto výsledku dosáhla, kdyby přišlo volit hodně lidí. Krásné těšínské jablíčko, pes je ale zakopán trochu jinde, i když volební účast určitě výsledek ovlivnila.

Socialisté si mysleli, že opět utáhnou voliče na své nesplnitelné sliby, ale tentokrát se přepočítali. Jejich voliči jim nezapomněli sliby z podzimu a chaos, který socialisté vnesli do zdravotnických poplatků. Nyní měli uvěřit dalším slibům, o nichž dokonce socialisté dopředu řekli, že je nesplní a pokud ano, tak až někdy v budoucnu, až se bude ekonomice dařit?

Socialisté se budou muset se ztrátou obliby vypořádat a popřemýšlet, zda jsou ještě vůbec jejich sliby pro jejich voliče důvěryhodné. Vypadá to, že jejich oranžové z nebe zabírá čím dál tím méně. Mají-li být tyto volby předobrazem předčasných parlamentních voleb, pak by se ČSSD po jedné krátké epizodě s krajskými a senátními volbami opět stala spolehlivým druhým vítězem.

Nutno přiznat, že se Jiří Paroubek poučil. Jeho noční tiskovka s nasazenou maskou naprosté lhostejnosti a špatně skrývaným zklamáním ukázala, že na něm PR oddělení zapracovalo. Nedočkali jsme se žádných "revolučních" projevů s teplou vodou a dokonce i vítězi voleb poblahopřál. O to horší budou následující čtyři měsíce, které strávíme v permanentní volební kampani a věřte tomu, že tato kampaň bude zatraceně hodně špinavá.

Bohatě stačilo prohlášení, že dnes v noci šlo o poslední tiskovku k eurovolbám a zároveň první tiskovku k následujícím předčasným volbám do Sněmovny. Voliči, těš se na pořádnou žumpoidní kampaň. A dopadnou-li parlamentní volby podobně jako právě skončivší volby do europarlamentu? Raději nedomýšlet (a nezakřiknout), ale mohlo by to znamenat politickou smrt osnovatele spolupráce socialistů s komunisty, bývalého náměstka z RaJe.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama