O VOLBÁCH DO PARLAMENTU, CO NENÍ PARLAMENTEM

23. června 2009 v 6:23 | MILAN BRABEC |  POLITIKA

Paroubek dostal větší pecku než vejcem a dobře mu tak. Celoevropsky získala převahu konzervativně-liberální pravice. Což by byl pozitivní signál, kdyby Evropský parlament nebyl jen podružným přívěskem socialistického bruselského byrokratického aparátu.

Evropský rozměr voleb

Není divu, že je ve volbách do Evropského parlamentu nízká volební účast (kromě států s povinností volit) - když v nich o nic nejde. Evropský parlament sice vznikl už v roce 1979, ale parlamentem je dosud jen podle jména. Není to plnokrevný zákonodárný sbor, který by byl hlavním mocenským tělesem v Evropské unii - jak by správně měl být, neboť je volen občany, z nichž přece v každé demokracii vychází všechna moc, ne?

V posledních letech sice byly jeho pravomoci rozšířeny, ale o evropské legislativě stále jen "spolurozhoduje" nebo "zaujímá stanovisko". Velkovýroba dalších a dalších evropských právních předpisů (= regulací a restrikcí) je proto stále v rukou bruselského byrokratického molochu, Evropské komise a Evropské rady. Čili v rukou výkonné moci.

Což je chyba, protože legislativní pravomoci v rukou exekutivy jsou vždy známkou autokratického režimu, kde se vládne podle ediktů a dekretů a ne podle zákonů. Tím nechci naznačit, že Evropská unie je nějaká diktatura, nýbrž jen, že evropský legislativní systém a tím pádem celý systém celoevropské vlády obsahuje zárodky závažné choroby.Montesquieu v roce 1748 přece napsal "Není svobody, jestliže táž osoba nebo týž úřad spojuje ve svých rukou moc zákonodárnou a moc výkonnou, protože vzniká obava, že monarcha nebo senát vyhlásí tyranské zákony a pak je bude tyransky prováděti." (O duchu zákonů, str. 190) Společenství, které tak dbá na demokracii a neustále se chce "přibližovat lidem", na to trestuhodně kašle a moc raději koncentruje v rukou byrokratů - právě aby do "evropského integračního procesu" lidé (byť jen prostřednictvím voleb) nemohli moc kecat.

Alespoň že Evropský parlament vyslovuje důvěru Evropské komisi, alespoň v tomto se může vůle občanů vyjádřená ve volbách projevit. Když převahu v "parlamentu" získala pravice, nemuseli by se v příští komisi objevit exoti typu Vladimíra Špidly. Ale také klidně mohli - obávám se, že bruselský socialistický balvan se i tak bude valit dál.

Tuzemský rozměr voleb

Mnohem důležitější dopad než panevropský mají volby do europarlamentu na domácí scéně - a to nejen u nás. Svým způsobem se jedná o rozsáhlý průzkum nálad ve společnosti a jejích politických preferencí, který zčeří hladinu a odkryje mnohé, co by zůstalo skryté. Je to všude jakási přípravka na volby národní. Obzvláště pak u nás, kde od roku 2005 žijeme v permanentní volební kampani ČSSD.

Nemohu nemít radost nad porážkou této strany, jejíž předseda si maloval, jak si populisticky, bez reálného programu a jenom s planými sliby vyválcuje další volební vítězství a pak v podzimních předčasných volbách možná dosáhne i onoho absolutního nadpolovičního počtu mandátů, aby mohl vládnout bez KSČM (a mohl si začít plnit i své tajné sny :).

Evropské volby ukázaly, že to tak jednoduché nebude. Samozřejmě, může za to ODS a její fašistické vajíčkové bojůvky a provládní média včetně Práva. Jako za všechno.

Jsem skutečně zvědav, jak podzimní předčasné volby do poslanecké sněmovny dopadnou. Nedělám si iluze, že obdobně a pro pravici úspěšně jako ty evropské. Ne, ČSSD získá mnohem více, protože i její vohnoutští voliči vědí, že tentokrát opravdu o jejich dávky půjde, a tudíž zvednou zadky od televizí a přijdou volit.

Nicméně evropské volby ukázaly hranice Paroubkovy nenávistné konfrontační politiky, která začíná lézt na nervy čím dál tím většímu množství lidí - včetně těch, kteří na politiku kašlou, ale odpor vůči Paroubkovi je donutí k urnám přijít. Není a nebude jich málo.

Přesto Paroubek pokračuje ve svém ničivém stylu dál a ČSSD hned vyrukovala s dalším bonbónkem - 38% procentní zdanění příjmů nad 100 000 měsíčně. Ať platí bohatí, mír chýším válku palácům! Reálný efekt to nebude mít žádný, přinese řádově pouhých několik miliard do rozpočtu, z něhož jen důchodový systém sežere skoro 400 miliard korun. Jen je to další vějička na hloupější a závistivější současné i potenciální voliče ČSSD.

Bude to napínavé. A do určité míry rozhodující, protože je to sice smutné a děsivé, ale obávám se, že v těchto volbách skutečně půjde doslova o osud naší země. Jak jsem již několikrát zopakoval, Jiřího Paroubka a jeho partu (nikoli celou ČSSD) považuji za skutečné nebezpečí pro další vývoj v republice.

Zároveň se v těch volbách ukáže, jestli u nás žije více lidí, kteří chtějí, aby sousedovi chcípla koza, když oni žádnou nemají, nebo těch, kteří mají rozum.

Stranické ohlasy voleb

Shodou okolností jsem na ČT24 viděl přímé přenosy z tiskových konferencí ČSSD a ODS po eurovolbách. A obě byly dost příznačné.

ČSSD: Jiří Havel prohlásil, že teď je třeba začít se zabývat programem… No, jejda! Vskutku trefné vyjádření po volbách, v nichž se volič má rozhodovat mezi nabídkou politických programů. Krásně to hlavní stranický ekonomický "expert" vystihnul, že jeho strana vyjma kydání špíny na ODS žádný program vlastně nemá.

ODS: Předseda Topolánek si neodpustil navézt se do novinářů, kteří jsou prý proti němu a jeho straně zaujatí. Proboha! Ze všech hlavních listů doslova antiparoubkismus teče a on, místo aby toho využil a dělal ze sebe sympatického chlapíka a na této vlně se svezl, radši bude novináře pérovat a stavět je tak proti sobě. S Paroubkem by si v tomhle ohledu mohli podat ruce. Jenže s takovým přístupem se volby opravdu vyhrát nedají…

Bude to fakt napínavé.

PS: Prohra ČSSD v evropských volbách mimo jiné ještě ukázala, jak velkou chybu Paroubek udělal, když shodil Topolánkovu vládu. Před parlamentními volbami se tak připravil o snadný terč v podobě pravicové vlády, která by v době výpadku daňových příjmů musela provádět další "protilidové" reformy a z této kritiky by mohl leccso vytěžit. Trefovat se do vlády, již pomáhal sestavit, totiž dost dobře nejde.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama