NEJÚSPĚŠNĚJŠÍ ČESKÝ LITERÁT JE MOŽNÁ NEGRAMOTNÝ?

30. června 2009 v 6:18 | TEMPLATE (nekorektne.com) |  KULTURA
Spisovatel Michal Viewegh musí v těchto dnech propagovat nový film podle jeho románové předlohy, a tak se činí, seč může. Nedávno se pokusil zviditelnit, asi jako už po stopadesáté, prostřednictvím českého prezidenta. Při té příležitosti učinil server Nekorektně zajímavé zjištění; že Michal Viewegh, který je nejúspěšnějším autorem na poli české literatury, je nejspíš negramotný. Jak je to možné?

Kdyby Václav Klaus neexistoval, musel by si ho Michal Viewegh pravděpodobně vymyslet. Znalec Mistrova literárního díla od jeho prvotiny (vyšlé začátkem devadesátých let) až po současnou tvorbu se musí nahlas divit, jak to, že Viewegh tak rád označuje chování a vystupování českého prezidenta za "narcistní" - Viewegh totiž dokazuje na skoro každé stránce to, že definice chorobně do sebe zahleděného narcise výjimečně sedí právě na jeho osobu. To byla ovšem jen poznámka na okraj. Ve svých raných dílech si totiž nevybíravým způsobem vyřizoval "nepochopený" literát účty s kritiky, kteří si dovolili zpochybnit jeho spisovatelského génia. Později přestala literární kritika Michala Viewegha zajímat, právě proto, že Michal Viewegh přestal zajímat literární kritiku, a Mistr si našel nový terčík - českého prezidenta.


Viewegh ostatně přiznal, že zatím své patrně nejhorší dílo (toto je ovšem subjektivní názor) Báječná léta s Klausem, ve kterém dal naplno průchod své iracionální, až patologické "klausofobii" napsal v roce 2002 proto, "aby lidi nevolili ve volbách ODS". Také svou poslední knihu, nazvanou Román pro muže, vystavěl Viewegh až na mýtickém konfliktu mezi "zlým" pravičákem a "klausovcem" Cyrilem a jeho "hodnou", levicově orientovanou sestrou se sociálním cítěním.

Vieweghova díla se nicméně prodávají stále méně, a tak musí nastat zviditelňování se před kamerami. Díl seriálu České televize "Třináctá komnata", Mistrovi věnovaný, byl ve své snaze udělat z Viewegha českého Hemingwaye úsměvný stejně jako jím iniciovaná petice proti bulváru. Michal Viewegh by si měl uvědomit, že za prvé cílová skupina čtenářů jeho díla se kryje s cílovou skupinou čtenářů bulvárního tisku, že než k Petře Hůlové má coby literát skutečně daleko blíže k Halině Pawlovské - a že jeho slavnou petici podepsali pouze "umělci", kteří jdou bulváru zvesela naproti. Například zpěvačka Bára Basiková, která jeho petici sice podepsala, ale přitom ráda poskytovala rozhovory nejtvrdšímu bulváru, přičemž týdeníku Story dokonce prodala práva na svůj porod (což se sice běžně dělá ve Velké Británii, zemi to bulváru zaslíbené, ale na Česko je to stále ještě poměrně drsná věc). Ale to opět odbočuji.

Nedávno se konal jakýsi protestní happening před Pražským hradem, kde skupina studentů demonstrovala svou nevůli k Václavu Klausovi. No budiž. Akce přitom přilákala pozornost opinion leaderů z naší liberálně levicové kulturně mediální fronty. Nechyběl například Martin C. Putna, který o sob říká, že je literárním kritikem, Tomáš Halík, který nechybí nikde, kde se strefují do Klause, a samozřejmě Viewegh, který přednesl zásadní projev.

Na něm mě zaujal hlavně následující úryvek.

Až příště český prezident pomůže svrhnout českou vládu, až jako jediný nepodepíše něco, co už v Evropě podepsali všichni, až napříště od Klause uslyšíme, že kouření neškodí zdraví, že alpské ledovce netají, že špinavé peníze neexistují nebo že Evropská unie je obdoba RVHP...

Takže po pořádku.

Postulát, že "prezident pomohl svrhnout českou vládu" je sice dokola omílán médii, nikde jsem si však nepřečetl jediný konkrétní důkaz, že by to tak mělo být. Českou vládu svrhl Jiří Paroubek a pomohli mu k tomu poslanci Tlustý, Schwippel, Zubová a Jakubková. Tolik fakta. Ano, první dva ze čtyřech jmenovaných se ke Klausovým myšlenkám a postojům více či méně hlásí. Pokud ale Viewegh věří tomu, že Klaus šel před hlasováním například za Schwippelem, nebo snad za Zubovou, a nařídil jim, jak mají hlasovat, tak já to pokládám za totální nesmysl.

"jako jediný nepodepíše to, co už v Evropě podepsali všichni" - zde netuším, co měl Michal Viewegh na mysli. Někdo mi říkal, že myslel Lisabonskou smlouvu. Ta to ale být nemohla, protože o té ví všichni, že ještě není schválena referendem v Irsku, čeká se na výrok ústavního soudu v Německu a prezidentský podpis chybí také v Polsku. Rozhodující prý budou i volby ve Velké Británii. Ví to všichni... nebo že by to nevěděl Viewegh? Tomu se mi nechce věřit.

"uslyšíme, že kouření neškodí zdraví" - přesné vyjádření lze nalézt v
tomto článku. Osobně s tímto výrokem prezidenta nesouhlasím, protože například zcela opominul občany, kterým nedělá problém jít do hospody na minerálku či nealkoholické pivo, ale zajímala by mě Vieweghova argumentace, jak z toho proboha vyčetl, že "Klaus řekl, že kouření neškodí zdraví".

"špinavé peníze neexistují" - Klaus (s odvoláním na internetové zdroje) řekl toto: "Neznám účinnou metodu jak rozlišit čisté a špinavé peníze". Což je za prvé na hony vzdálené významu, který interpretuje Michal Viewegh, za druhé například na Wikipedii najdeme, že tento výrok je Klausovi pouze přisuzován - je tedy možné, že ho vlastně nikdy nevyslovil a stal se pouze jakousi mediální městskou legendou. Jako je například mýtus, že Topolánek je "chlap s gulama". Ve skutečnosti tento výrok padl v souvislosti s osobou Evžena Tošenovského (v době, kdy chtěl kandidovat proti Klausovi na post předsedy ODS), nikoliv Topolánka.

"EU je obdoba RVHP" - skutečný Klausův citát zní opět s odvoláním na internetové zdroje takto: "EU je dnes zhruba stejně relevantní jako kdysi RVHP". Což opět není totéž. Viewegh coby spisovatel, literát, který je (respektive by měl být) velmi dobře obeznámen se vším, co se významu slov týká. Čili kdyby řekl, že "Klaus přirovnal EU k RVHP", tak by to dejme tomu - velmi zjednodušeně - sedělo. Pokud ovšem hypoteticky napíšeme, že způsob, jakým se ČSSD vyrovnala s privatizací státních podniků, má zhruba stejný postup, jako návrh ODS", nemůžeme toto sdělení přečíst způsobem, že "ČSSD je obdoba ODS". Alespoň ne, když je nám známý kontext.

"alpské ledovce netají" - Michal Viewegh měl zřejmě na mysli slova, která najdeme v
tomto článku. Opět nechávám na čtenáři k posouzení, zda Klaus skutečně řekl, že alpské ledovce netají.

To bychom měli. Cílem tohoto mého příspěvku není pouze slepě obhajovat Václava Klause, s jehož některými názory a postoji, zvláště v poslední době, velmi ostře nesouhlasím - byť si jeho osoby stále velmi vážím - to by ovšem bylo na jiný, samostatný článek. V nynější vyostřené a polarizované době, zvlášť co se politiky a politické kultury týče, nicméně zastávám názor, že věci je třeba posuzovat střízlivě, bez zbytečných emocí, a hlavně v širších souvislostech.

To, co u nádvoří Pražského hradu, symbolu české státnosti, předvedl literát Viewegh, je ukázkovou demagogií, jejímž nejlepším vysvětlení budiž to, že spisovatel je opravdu sekundárně negramotný - rozumí slovům, ale spojit je dohromady v celky, které dávají smysl, už neumí.

Co si pak ale myslet o těch, kteří mu naslouchají?
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama