MLÉČNÉ VAJÍČKO S PŘEKVAPENÍM

25. června 2009 v 6:22 | HELENA KRATZEROVÁ |  POLITIKA
Tak už jsou zase prázdniny za dveřmi. Rodiče odměňují svá pacholata za vysvědčení, dosažené výsledky většinou poměřují adekvátní částkou platné měny. Zbytku populace se tato událost významná v životě školáků bezprostředně netýká. Setká se většinou pouze s jejími průvodními jevy: přeplněnými silnicemi odvážejícími potomky na prázdniny a mnohdy málo snesitelnými hlučnými aktivitami dětí, které se občas chovají jako utržené ze řetězu. O zpestření bytí obyvatel, kteří se jako Poláčkův pan Selichar už osvobodili z údajné kantorské tyranie, se naštěstí postarají jiní. A mají pro ně hned dáreček s překvapením. Něco jako Kinder vejce. Poděkování si za ně zaslouží Agrární komora ČR v čele s prezidentem Janem Velebou.


Na pondělí 29. června totiž zemědělci připravili blokádu dopravních komunikací. Datum jejího konání vypustili s předstihem, dějiště úzkostlivě tají. Proč je taky předem prozrazovat, když by tak v zárodku zkazili předpokládaný "radostný" efekt? Jejich chystaný akt, jímž chtějí upozornit na nízké výkupní ceny mléka a možnou likvidaci celého potravinářského odvětví, se mezi veřejností (nepochopitelně?!) setkává se střídavou odezvou. Přestože dost lidí soudí, že na přehrazení silničních tepen mají právo, protože by jim jinak nikdo nevěnoval pozornost, většina se domnívá, že je jejich čin v podstatě neomluvitelný. Ze zveřejněné ankety, k níž se přidávají další a další hlasy, totiž vyplývá, že by měli raději blokovat některou ze státních budov, jiní se připojují k domněnce, že by nikdo neměl projevovat názory tímto způsobem a největší část respondentů dokonce trvá na to, aby byli potrestáni, protože jde o zjevné vydírání.

O Češích, potažmo Moravanech a Slezanech, se tvrdí, že mají krátkou, především historickou paměť. S krátkodobou a střednědobou to zase není tak špatné. Neexistuje snad jedinec, jenž by si nevzpomněl, že ještě přednedávnem byla situace zcela opačná. Kombináty, které zpracovávají mléko nejen v podobě zdravého moku, ale také nejrůznějších výrobků na jeho bázi, doslova žebronily u domácích dodavatelů, aby jim nevypovídali smlouvy a dodávali předem sjednané množství. Finančně lukrativnější ovšem pro prvovýrobce bylo proniknout na zahraniční trh a na něm se utkat, byť za dumpingové ceny, s domácí konkurencí. Ve chvíli, kdy vzrůstající ceny mléčných výrobků, zejména másla přiměly spotřebitele, aby se sjednotili v bojkotu předraženého zboží a přestali ho nakupovat, podmínky se najednou změnily. Z pánů ovládajících trh pevnou rukou se stali prosebníci, kteří postupně začali přitvrzovat.

Současný stav, kdy je mléka nadbytek a obchodní řetězce ho nabízejí zákazníkům za "lidové" ceny, není našim zemědělcům vůbec po srsti. Stejně jako fakt, že se mnohé z nich v kritické době obrátily na jiné dodavatele, protože je odradila nespolehlivost tuzemských, jimž v té době kvetla výnosnější pšenka v cizině. Ti sice časem prozřeli a pochopili, že je všude dobře, ale doma přece jen nejlépe. Teď sklízejí to, co sami zaseli. A opět se uchylují k výhružkám. Od masivního vybíjení stád, po blokádu centrálních skladů supermarketů, které podle nich zneužívají svého výsadního postavení na trhu.

Představa, že by nejen z horských pastvin zmizela přežvykující dobytčata, se mi moc nelíbí. Stejně neutěšený pohled však skýtají i prázdné textilní fabriky, které se pomalu rozpadají, stejně jako další budovy, v nichž došlo k utlumení provozů. Integrace a globalizace si někdy žádají až příliš krutou daň. Odvádět ji musejí i zemědělci. Pokud prosadí své požadavky, zvýšení výkupní ceny mléka se odrazí v maloobchodní síti. A pro lidi, kteří mají kvůli krizi hlouběji do kapsy a dokonce vyhledávají sítě Levných potravin, v nichž si mohou se značnou slevou opatřit potraviny s procházející nebo prošlou minimální záruční dobou, ze zrušených obchodů nebo z přebytků, se tak mohou stát v podstatě nedostupným "luxusním" zbožím, jež si raději odepřou.
Radost ze snížení stavu skotu by tak mohli a měli mít pouze ekologové. Podle jedné z vědeckých studií jsou to právě krávy, jež valnou měrou přispívají k znečišťování životního prostředí. Při vypuzování kravinců se totiž do ovzduší dostává ze zvířecích útrob obrovské množství metanu, jenž se výrazně podílí na tvorbě skleníkového efektu. Mléčné "vajíčko" s překvapením však s touto alternativou nepočítá.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama