DEN DAŇOVÉ SVOBODY? NĚKDY V LISTOPADU ...

15. června 2009 v 5:04 | KAREL KŘÍŽ |  POLITIKA

Včera se českým mediálním světem prohnala zpráva o údajném dni daňové svobody. Tedy, že pro letošní rok končíme s odváděním svých výdělků nenasytnému státnímu molochu a až do svátku Silvestra budou veškeré vydělané koruny patřit jen a jen do naší vlastní kapsy. Zdá se vám to jako dobrá zpráva? Jak je to však doopravdy?
Vyděláváte 20 000,- Kč hrubého měsíčně. Celková cena vaší práce je však 26 800,-, neboť stát vám plíživě zdanil hodnotu vaší práce na tak zvaných odvodech zaměstnavatele, což "skromně" na výplatních páskách skrýval až do přiznání ministra Kalouska, který tento oblud pojmenoval superhrubá mzda a do tiskopisu jej nechal implantovat společně s novým výpočtem daně. Jinými slovy - daníte hned při přebírání skromné výplaty a to dvakrát - jako zaměstnanec a jakoby zaměstnavatel, jenomže se pořád jedná o ty peníze, které svojí prací musíte vytvořit. Co zůstane? Přesně 15 850,- Kč! Stát vás obral o plných 10 950,- Kč!!!

Tedy nějakých 40%, které stát a média prezentují jako daně a na jehož základě se slaví i ono pofidérní datum dne daňové svobody. Jenomže vy musíte jíst, pít, bydlet, jezdit do práce a snad se i občas uvolnit a pobavit s přáteli. Chodíte vyřizovat spoustu nesmyslných lejster na úřady. Nedejbože máte i nějaký zlozvyk, jako třeba kouření. Daňoví drábové to dobře vědí. Nastražili na vás nepřeberné množství skrytých plateb státu tak, aby jste si jejich celkovou výši vlastně ani neuvědomovali.


Pojďme tedy oněch 15 850,- kaček "roztočit". Zaplatíme inkaso, dítkám nové boty a něco do školy, tátovi s mámou něco málo na sebe, nějakou nutně potřebnou věc do domácnosti. Utratili jsme asi 5000,- Kč. Stát si namastil kapsu zhruba osmi stokorunami. Třikráte měsíčně naplníme nádrž našeho plechového miláčka, neboť jaksi na cesty do práce a za poznáním je to nutností. Pumpaři odevzáme 4500,- Kč, státu z toho odejde celých 1950,- našich poctivě vydělaných korunek. Projíme a propijeme, v nealkoholických nápojích, dalších 5 tisícovek. Zde budeme bráti jako bernou minci nižší sazbu DPH, i když to vždy není pravda, ale i tak z nás daňový moloch vytáhne takřka pětistovku.

Zbylo nám pár korun na neřesti, zlozvyky, úředníky a majetkové daně. Občas je totiž ve schránce výzva k zaplacení daně z nemovitostí, dědické, darovací, dokonce z převodu nemovitostí či silniční. Za každý úkon z našich daní placeného úředníka nakonec také platíte jako mourovatí. Pokud si ještě tedy občas dopřejete lahvinku na posezení s přáteli a k tomu krabičku cigaret, obojí zatížené spotřební daní, průměrně takto státem inkasovaná tisícovka měsíčně není daleko od pravdy.

Součet: 4250,- Kč! Takto rafinovaně vám náš "dobrotivý" stát vytáhne z kapsy dalších 27% z toho mála, co vám zůstane jako čistá mzda. Celkem tedy u mírně podprůměrného příjmu zaplatíte na všemožných daních, odvodech a poplatcích každý měsíc nejméně 15 200,- Kč, ale spíše někde kolem šestnácti tisícovek! To je 60% vaší krve a potu z každodenní dřiny. Kdybychom se vrátili k průhlednému danění jako za "zlých" feudalistů, dráb stojící vedle mzdové účetní by vám každý výplatní den zabavil téměř dvě třetiny poctivého výdělku. Nevím kolik lidí by to vydýchalo v klidu a míru.

Zajímají vás po tomto přehledu žabomyší války našich politiků o dani z příjmu ve výši 15% nebo o procentíčko méně či více? Snad jen šrapnel poslance Jandáka o až padesáti procentech se vymyká. Stejně jako všechny nesmysly o tvrdší daňové progresi a "spravedlivém" vyšším zdanění zbohatlíků z dílny expertů Lidového domu. Výše uvedené odvody státu se totiž týkaly jen mírně podprůměrně vydělávajícího občana. Člověk s příjmem kolem sta tisíc je, při poměrném dopočítání vycházejícího ze stejných předpokladů, již dnes státem odírán téměř o 75% svého výdělku!!!

Jandák a spol. by chtěli číslo navýšit někam k devadesáti procentní hranici. Den daňové svobody by se tedy mohl slavit někdy v listopadu a státní zakázky by opět mohly nabobtnat o další pěkně zaokrouhlené všimné, či by se přidalo "chudákům" na další rundu ve výherním automatu. Je toto vůbec normální? Kdo tady za chvíli ještě bude mít vůbec chuť pracovat a ty nekřesťanské daně odvádět? Kam tohle všechno spěje? K dani stoprocentní, tedy absolutní, a přídělovému systému? Co si ještě necháme líbit? 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama