VYBUDUJME ŽIJÍCÍ SKANZEN SOCIALISMU

5. května 2009 v 15:05 | JANA KOLÁŘOVÁ (blog i-dnes) |  POLITIKA
... a kdo bude chtít vzpomínat na staré časy, může tam jít zkusit bydlet, se všemi výhodami starého dobrého socialismu (uvidíme, jak dlouho tam vydrží).

Ano, vybudujme novou Českou socialistickou republiku, městečko, kde bude všechno fungovat tak, jako ve starých zlatých dobách socialismu, na které mnozí z nás stále s nostalgií vzpomínají. Přebudovat některé české město na takový skanzen by asi bylo nemožné, proto navrhuji vybudovat městečko ČSR "na zelené louce". Postavíme nezateplené paneláčky s profukujícími okny a prachem šedivou fasádou, k tomu několik rodinných domků a výstavních prvorepublikových vil (ty budou odebrány emigrantům, kteří městečko opustí a vrátí se zpět do kapitalismu). K tomu veselé školky s barevnými prolézačkami, sem tam nějakou sámošku a na hlavním náměstí obrovskou výstavní budovu Komunistické strany ČSR. Ulice vyzdobíme rudými hvězdami, číslicemi označujícími pořadí sjezdu KS ČSR a na billboardy vylepíme hesla - protiimperialistická ("Sovětský svaz - mírová hráz"), ideová ("Se Sovětským svazem na věčné časy A NIKDY JINAK") a perestrojková ("Socialismus potřebuje lidi, kteří dovedou něco udělat - a ne ty, kteří dovedou vysvětlit, proč to neudělali").Správu rezervace bude mít v plné pravomoci Vojtěch Filip a KSČM. Bude to vláda exilová, protože jen blázen by mohl předpokládat, že by se dnešní komunističtí vůdci chtěli vrátit do zlatých časů socialismu. Vzorem pro život ve skanzenu byl zvolen rok 1977, který byl určitým zlomem ve vývoji socialistické společnosti. Byla zveřejněna Charta 77 a v reakci na ni byli umělci pod nejrůznějšími záminkami nahnáni na potupné shromáždění Anticharta v Národním divadle. (Pamětníci musí mít v paměti, kolik dlouhých záběrů bylo věnováno Janu Werichovi, aby bylo i největšímu škarohlídovi zřejmé, že se Jan Werich dal na správnu cestu - a hned od následující neděle začala ČT vysílat jeden pamětnický film s Janem Werichem za druhým.)

Do Skanzenu může přijít žít kdokoliv, kdo vzpomíná na starý dobrý socialismus. Dobu pobytu si může zvolit, musí být však nejméně půlroční. Předčasné opuštění Skanzenu není možné - což samozřejmě nevylučuje, že se nějaký odpadlík neprobije sítí hlídek pohraniční stráže na hranici Skanzenu, hlídky však mají plné právo použít k jeho zastavení všech prostředků, včetně střelby ostrými náboji.

Obyvatelé České socialistické republiky si budou muset zvyknout na několik zásadních změn. Především budou mít zajištěno právo na práci, budou mít povinnost pracovat (ať by dělali cokoliv a někdo výsledky jejich práce potřeboval anebo ne). Nikdo nebude nezaměstnaný a všichni budou mít zaručenu pravidelnou mzdu. Mzdy i ceny jsou vztaženy k roku 1977. Tehdejší průměrná mzda byla 2 462 korun, dnešní průměrná mzda je 25 381 korun. Pro přepočet tehdejších a dnešních cen byl použit koeficient vycházející z porovnání průměrných mezd: 10,31.

ceny, ceny, ceny

Pro příklad uvádíme ceny některých potravin z roku 1977, za lomítkem pak cenu vynásobenou koeficientem z mezd - čtenář si sám může porovnat, zda jeho hypermarket prodává potraviny levnější či dražší, než stará dobrá sámoška: šunkový chlebíček 3/30.90, pochoutkový salát (10 dkg) 3.50/36.10, víno (0,7 l) 19/195.90, uzená krkovice (1kg) 32/329.90, hovězí přední (1kg) 20/206.20, vepřové ramínko (1kg) 26/268.10, mléko (1l) 5/51.60, mýdlo 4/41.20, krabička olejovek 8/82.50.

banány, mandarinky, ananas

V socialistické prodejně ovoce a zeleniny našli lidé vždycky spolehlivě mrkev, cibuli a brambory. Několik dalších druhů zboží dle sezóny. Banány a pomeranče pouze na Mikuláše, o Vánocích a na 1. máje. Není důvodu v tom ve skanzenu socialismu nepokračovat. Rozhodně nepočítejte s tím, že byste si zboží vybírali. Prodej v zelenině je pouze pultový, zboží vám prodavačka nabere sama a vždycky vám do kilového sáčku rajčat vhodí i dvě nahnilá. Na většinu dnešního sortimentu budete v ČSR jen vzpomínat - vrátíte se do let, kdy česnek byl dlouhá léta zcela nedostatkovým zbožím. Na exotické nesmysly snad ani nevzpomínejte - kiwi přišlo do českých obchodů až v prosinci 1989 (jeho prodej byl poprvé zaznamenán přímo z náklaďáku na pražském Náměstí míru), do té doby jsme se bez něj taky obešli a vitamínu C je i v zelí až až.

parfémy a ostatní luxusní zboží

Rozhodně zapomeňte na parfémy typu Dior, Delon, Banderas, Armani, Sabatini či Givenchy. Správný chlap má smrdět i z fotky a socialistická žena si vystačí s Živými květy, lahvička 12 Kč/ks. Lepší zboží - deodoranty FA, sypané čaje a pivo či cola v plechovce nebo žvýkačky Wrigley - budou prodávány jen ve vybraných prodejnách TAMZEX.

počítače, internet, LCD, telefony

Počítače budou prodávány jen v prodejnách Socialistického svazu technické mládeže, z velké části jako stavebnice k domontování. K mání budou jen nejosekanější verze s pomalým procesorem, nicotným prostorem na disku a nepatrnou RAM. Software vám bude pořád padat, ale návštěvy servisního technika se dočkáte někdy i do měsíce. Internet bude k dispozici jen ten nejpomalejší a volné připojení bude na stránky Kuby, Venezuely a KLDR. Připojení na stránky v kapitalistických zemích, včetně kapitalistické České republiky bude možné v klubovnách SSTM a pod dohledem kádrového dozoru KS ČSR. LCD televize se do Skanzenu nedovážejí - bohatě stačí hluboké televize z Číny (toto pravidlo neplatí pro stranické sekretariáty KS ČSR). Každý příchozí do Skanzenu si může zažádat o přidělení telefonu. Může se ho dočkat velmi brzy, často dokonce i za jediný rok - telefon bude třeba i mobilní, značka jedna, se skvěle zvládnutým telefonováním, samozřejmě bez SMS, MMS, připojení na internet a podobných zbytečností.

kultura, svoboda slova a svoboda shromažďovací

Kapitalistické hvězdy typu Phila Collinse nepotřebujeme, máme Evu a Vaška. Filmy procházejí přísným výběrem, bez problémů jsou dováženy veselohry z prostředí mongolských pohraničníků - například seriál "K noze, Muchtare!". Stejným přísným výběrem procházejí i knihy - rozhodně není možné, abyste si sami našli na internetu knížku až třeba v kapitalistické Americe, zaplatili ji platební kartou a pak si pro ni jen došli na poštu. Svoboda slova existuje - pokud nepobuřujete lid svými imperialistickými štvavými řečmi. Mluvit o představitelích samosprávy je povoleno pouze pochvalně - o politicích kapitalistické ČR za hranicemi Skanzenu můžete mluvit, jak chcete, pokud o nich nemluvíte pochvalně. Právo shromažďovací je neomezeno - chcete-li se shromáždit 1. máje na prosluněné letenské pláni a oslavit vedení KS ČSR. Ostatní shromáždění nepotřebujeme - jsou vedena protisocialistickými živly a jako taková budou rozprášena vodními děly.

zdravotnictví

- je zcela zdarma. Pro vybrané soudruhy bude zřízen speciální Sanopz, jehož úroveň péče se velmi, velmi vzdáleně podobá standardu, na jaký jste dnes zvyklí v ordinaci obvodního lékaře v poslední vesničce na okrese. Pokud máte vážnější zdravotní problémy, vůbec se do Skanzenu nestěhujte, nemuseli byste přežít. (Pro příklad: zatímco v kapitalistické ČR máte čekací dobu na bypass jeden týden, v socialistickém zdravotnictví to je několik měsíců. Ale budete tu smrt mít zadarmo, i bez 30-korunového poplatku.)

cestování

O vycestování do kapitalistické ciziny (včetně Bibione) si můžete zažádat jednou za rok, vždy na podzim. V lednu vám přijde vyrozumění, v 95% negativní, takže stejně nikam nepojedete. Pokud se na vás usměje štěstí, dozvíte se to na začátku ledna. V krajním případě dostane povolení k vycestování celá rodina, většinou však rodiče bez dětí nebo jen jeden rodič s dětmi (aby bylo zaručeno, že se do ráje dobrovolně vrátí). Peníze na cestu si můžete směnit v bance, na základě devizového příslibu - budou vám stačit na benzín a chleba. Ostatní jídlo (masové konzervy, lečo, trvanlivý salám) si musíte vézt sebou - devizový příslib nestačí na jídlo, kempy, vstupy do muzeí, natožpak návštěvy restaurací v kapitalistické cizině.

politická situace, volby

Politická situace je ve Skanzenu velice jednoduchá. Volit můžete jen kandidáty KS ČSR, žádné zaškrtávání a preferenční hlasy. Volební právo je právem - pokud však nepřijdete, přijde až k vám domů pověřený ideologický pracovník s volební urnou. Necháte-li se zapřít, rozmyslete si, zda chcete, aby se vaše děti dostaly na střední školu. Ale můžete si zvolit.

ostatní

Všechny ostatní otázky vám zodpoví místně příslušný ideologický pracovník, jednodušší dotazy člen Lidových milicí anebo domovní důvěrník u vás v domě.


Myslíte si, že jsem se zbláznila? Ale kdeže - jen si tak říkám, jak snadno lidé zapomínají. Vzpomínají na staré dobré jistoty, ale zapomínají na to, že za ztrátu jistot dostali svobodu slova, svobodu cestování, svobodu ducha. Chápu, že pro mnoho lidí je svoboda zbytečná a že opravdu nevidí rozdíl mezi tím, že nejedu do Londýna, protože na to nemám anebo že nesmím, ani kdybych stokrát chtěla - jakkoliv je to nesmysl až na půdu. Ale říkám si: opravdu si tolik lidí nepamatuje, že česnek byl léta nedostatkovým zbožím a že SEHNAT kompotové misky dceři do výbavy rovnalo se zázraku?

Myslím, že problémem tu je spíš to, že současné výhody považují za zcela samozřejmé a chtěli by je mít ZÁROVEŇ s jistotami dob socialismu. A opravdu by mě zajímalo, kolik lidí by chtělo jistotu práce a základních životních potřeb (byť velmi nuzných) za cenu nulové svobody slova, cenzurovaného přístupu k informacím, nemožnosti cestování, banánů dvakrát do roka a nočního bivakování před Mototechnou i na Škodu 105.

TO by mě opravdu zajímalo. Vybrat si ze socialismu a svobodné společnosti jen to příjemné na obou stranách, to NAŠTĚSTÍ nejde. Socialisticky pracovat a kapitalisticky žít - na to, si - holenkové - musíte najít někoho hloupějšího. Jen mám strach, abychom se po volbách nedivili...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama