LISABON PROŠEL. TAK SE DĚLÁ POLITIKA

7. května 2009 v 6:22 | PETR KAMBERSKÝ (blog ihned.cz) |  POLITIKA
Občanští demokraté nechali Lisabonskou smlouvu projít dolní i horní sněmovnou. Pokaždé si ponechali planoucí srdce PROTI, pokaždé si ohlídali dostatečný počet hlasů PRO. Je to odraz hlubokého realismu: vědomí, že nedokáží "své" představy o ideálním uspořádání na kontinentu prosadit. Kultivace mocí straně evidentně prospěla.

Občanští demokraté ve vládě pochopili, že svět se mění. Stejně jako to pochopili britští toryové, díky čemuž dnes vedou nad labouristy rozdílem třídy. Dnešní britští konzervativci jsou úplně jinde než byli za časů premiérky Thatcherové - a jakkoli nám Cameronův obrat nemusí vonět, je reálný a funguje.

Tak se dělá (nejen britská) politika. Zlobí se jen prezident Klaus a jeho zastydlíci.Nedivme se. Dobrý prezident je v českých zemí vždy trochu provokujícím debatérem, který vůči realismu exekutivy prosazuje více či méně obskurní vize. Činil tak Tomáš Masaryk, činil tak Václav Havel, a dělá to - byť možná z jiných důvodů a zjevně jinou formou - i Václav Klaus.

Připomeňme si: dokud byl Václav Klaus premiérem, choval se vůči Evropě úplně jinak. Osobně podepsal asociační dohody, osobně podal do Unie oficiální přihlášku... Prostě plul v evropském mainstreamu, neb to bylo pro něj osobně i pro republiku nejvýhodnější.

Ne, nechci tady prezidenta kritizovat za změnu postoje. Prostě změnil roli, proto i pohled. ODS přešla z divočiny opozice do vlády, změnila roli, proto i pohled. Tak se dělá (nejen česká) politika.
Lisabonská smlouva pravděpodobně projde i přes Iry - byť naprosto obskurním způsobem, kdy se do přístupové smlouvy s Chorvatskem zanesou všechny výjimky a upřesnění, které zbytek spolku Dublinu nasliboval.

Není to čisté, není to elegantní. Ale tak se dělá (evropská) politika.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama