VÝROČÍ SMRTI PAVLA WONKY - HANBA DEMOKRACIE

27. dubna 2009 v 15:50 | ALEŠ VÉBR |  HISTORIE
Včera uplynulo 21 let od tragického úmrtí Pavla Wonky. Mechanika z Vrchlabí, signatáře Charty 77, poslední oběti komunistického režimu. Toto výročí dokumentuje ubohost postbolševického establishmentu.

Nezaviněným prokletím Pavla Wonky byl v poválečném Československu už jeho česko-německý původ. Otec německý dělník, matka česká úřednice. A k tomu ten chorobný smysl pro poctivost a spravedlnost. V české kotlině dvacátého století smrtící koktejl. Wonka si dovolil tu drzost, že volby považoval v době globálního politického oteplení a nástupu perestrojky za demokratický výběr, kterého se může zúčastnit. Ohlásil svou kandidaturu do někdejšího Federálního shromáždění a svůj plán doprovodil několika letáčky. Byl zatčen a odsouzen za pobuřování. Ve vězení byl podle všeho bit a vzdoroval pasivní rezistencí. Na smrt nemocného ho přivezli na vozíku před soudkyni OS v Trutnově Marcelu Horváthovou. Její verdikt nepodmíněného trestu se v případě Wonky při jeho zdravotním stavu rovnal ortelu smrti. Pár dní po procesu v hradeckém vězení zemřel...

Byl jsem uctít památku toho statečného muže, jehož oběť je bůhvíproč veřejně upozaďována, v pátek v Trutnově. Každoročně tam přímo před soudní budovou připomínají Pavla Wonku i neuvěřitelnou zhuvěřilost spočívající v nepotrestání viníků jeho smrti hrdinův bratr Jiří a občanský aktivista Jan Šinágl. Vloni jsem se na kulaté výročí dostavit nemohl, zrovna jsem předával jinému činiteli postbolševické justice - nenasytnému soudci Nagyovi - tisíce korun ("principů").
Byla nás jen hrstka, z justičního paláce vykukovaly posměšně usmívající se osoby. Ale kde zůstali ti, jimž i Wonkova oběť umožnila stát se politiky v "demokratickém" režimu? O KSČ(M) darmo mluvit. Je hanbou každého poslance, ministra či jiného ústavního činitele, že něco takového vůbec v ČR existuje. Takže u bolševiků byla absence naopak chvályhodná, pokud by se nemělo jednat o výsměch.

ČSSD se nikdy netajila tím, že jí debolševizace společnosti příliš na srdci neleží, hlásí se jen k pár vybraným antikomunistickým obětem z vlastních řad a na nápravě zločinů minulého režimu svou politiku nikdy nezakládala. Je tu ovšem partaj, která už druhé desetiletí ráda a hlasitě vykřikuje, jak je důsledně antikomunistická. Přitom je ovšem pohříchu navýsost pokrytecká.

Politiků ODS se vystřídalo na všech úrovních - od komunálu, přes krajskou úroveň až po vládní roli několik generací a kde nic tu nic. Za Wonkovu smrt nebyl nikdo potrestán, pachatelé se pozůstalým smějí do obličeje. JUDr. Horváthová byla potvrzena coby soudkyně i Wonkovým kolegou z Charty a nedalekým chalupářem V. Havlem, spojencem "nové" postklausovské ODS.
Kde jsou ti zapálení antikomunisté?, říkám si. Kde se zdržel s metálem snaživý lampasáček ČSLA, který to z funkce rotného dotáhl s antikomunistickou rétorikou až na nejvyšší výkonný post ve státě? Kde se zapomněli svazáci, kterým nadělila jejich údajně pravicová politika nejvyšší posty v resortech vnitra či sociálních věcí? Co ten dojemně angažovaný hoša s mocí nad českou spravedlností? Jak svému svědomí zodpoví, že soudkyně Horváthová je exponentem PRÁVA a SPRAVEDLNOSTI i v tomto režimu a pod jeho vedením?! Kde jsou poslanci, senátoři...?! A co ta dáma, která se i přes minulost úřednice komunistického vnitra honosí vizitkou označující šéfku organizace politických vězňů? O Wonkovi mlčí, s Hučínem je ve při - její nejvýraznější veřejnou stopou jsou "soudružské" zdravice na kongresu ODS v nejlepším duchu Gusty Fučíkové.
Kde má Wonka ve Vrchlabí, v Trutnově ulici, náměstí?! (Čestnou výjimkou je most přes Labe v Pardubicích a ulice v daleké České Lípě). Proč si ani místní politici nenajdou pár minut k uctění památky svého hrdiny?

Vrátil jsem se domů a dal kalhoty na vyprání. Vyndal jsem z nich lísteček, na kterém mi Jiří Wonka zaznamenal svůj telefon. Vybavuji si, že zrovna nebyl k dispozici žádný papír, tak sáhl do kapsy a psal numero na účtenku. Přepisuji líc:

Lidl Česká republika, v.o.s.

Provozovna: Vrchlabí, Lanovská

Rohlík 43g 8x 0.90 7.20
Ov. tvaroh jahod 8.90
Ov. tvaroh vanilk. 8.90
Houska 43g 3x 0.90 2.70
Okurky 4.90
Okurky 4.90
Kiwi 1kg koš 29.90
Acidof.mléko 950 ml 19.90
_____________________________________
Celkem 87.30
Zaokrouhleno 87.00
Dáno 200.00
Zpět 113.00

Tak žije bratr antikomunistického hrdiny dvacet let po "revoluci". Vychovává sám a skromně dvě nezletilé dcery, vzdoruje Systému. Ten ho šikanuje; desítku let například trval jeho spor s postbolševickými vnitráky, kteří po něm chtěli desítky tisíc léčebných výloh za údajné napadení policisty. K tomu došlo tak, že na jedné z akcí při bití Jiří Wonka uhnul a fízl napálil místo do jeho těla pěstí do auta a zlomil si prst.

Zcela fatální roli sehrála v rodinné tragédii Wonkových StB. A tady se kruh uzavírá. Agent trutnovské StB s krycím jménem Plocek se po revoluci odstěhoval do sousedního kraje a "podniká". Jak jinak. Mimo jiné spekuluje s bankovními pohledávkami. A pomáhá páchat nepravosti i v nové době - např. aktivně spolupracuje s konkursní mafií (mimochodem: navázanou na nejvyšší kruhy ODS!). Jen v případu naší ukradené rodinné firmy Golf Ještěd se napakoval více než sedmi milióny...

Tak kdo tedy před těmi dvaceti lety vyhrál?!

Aleš Vébr

Seznamte se, prosím, s osudem Pavla Wonky na těchto stránkách. A podívejte se na dokument, který o něm má ČT vysílat dle mých informací 18. května. Děkuji.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama