OBČANÉ DRUHÉ KATEGORIE?

5. dubna 2009 v 6:18 | KAREL KŘÍŽ |  MULITULTURNÍ SOUŽITÍ
Velmi poučné bylo sledovat debatu o našich nepřízpůsobivých (snad mne někdo neobviní z propagace fašismu) spoluobčanech, kteří možná poprvé v životě poznali odvrácenou tvář tzv. sociálního státu. Hlavními aktéry měli býti ministr Kocáb a starostka Chomutova Ivana Řápková. Oba dva, včetně ostatních diskutujících, však překonala multikulturní klauniáda publicisty, a hlavně arogantního demagoga, Jana Urbana.
Tento pán si zřejmě usmyslel, že pořad má býti veřejným lynčem starostky Řápkové, neboť si dovolila chtít po několika obyvatelích města, aby zaplatili své dluhy. On i Michael Kocáb přikládali do kotle hlavně tvrzením o nespravedlivé výši pohledávky, která se navýšila o poplatek exekutorovi, řádově 6 - 9 tisíc Kč, čímž prý docílí totální chudoby postižených a přinutí je ke kriminální činnosti při shánění žvance, neb oni by jinak pokapali hlady a jiným způsobem si na obživu vydělat neumí a nemohou.


Pomineme-li nesmyslnost tohoto obvinění, které by mělo směřovat spíše k našemu zákonodárnému sboru, jež věnoval exekutorům prakticky neomezenou moc nad dlužníkem a také stanovil výši jejich odměn, dopouštěli se oba pánové i dalších naprosto podpásových ataků, které vyvrcholily ve chvíli kdy Urban chtěl jít podat starostce ruku a musel předem vědět, že po snůšce lží a polopravd na její hlavu tato jistě jeho pravici nepřijme.

Vše začalo dojemným příběhem svobodné matky, která pro nedoplatek 420,- Kč přišla asi o dvacetinásobek peněz. Na tomto příběhu chtěla přítomná terénní pracovnice sociální služby ukázat krvelačnost a nelidskost paní Řápkové. Bohužel, pro různé pseudohumanisty, multikulturní pobírače grantů a vysavače eurofondů, ukázala jen nelidskost a krvelačnost současného systému řízení "sociálního" státu.

Starostka prostě jen postupovala v souladu se zákonem. Po několika výzvách bez reakce, kdy byla zřejmě možnost se domluvit na splátkovém kalendáři, při absenci jiných, levnějších, zdrojů k uspokojení pohledávky přišla kosa na kámen a došlo divadelnímu představení s exekutorem v hlavní roli.

Vzhledem k tomu, že zadluženost českých domácností stále roste, stejně jako počet nesplácených úvěrů, téměř geometrickou řadou a v době celosvětové hospodářské krize nelze čekat než další gradaci tohoto fenoménu, potká se brzy s problémem exekuce poměrně nezanedbatelná část naší populace. Při současně nastavených pravidlech výkonu rozhodnutí bude možná dosti těsno pod mosty i v jídelnách Armády spásy.

Co nám ovšem chtěl říci Jan Urban a Michael Kocáb? Nepodivovali se nad absurditou exekutorstánu zvaného ČR, ale nad tím, že si někdo dovolil vyžadovat dodržování pravidel po lidech, co žijí ze sociálních dávek. Dokonce i nad tím, že moderátorka používala slovo nepřízpůsobiví, což prý je z Hitlerova slovníku. Zřejmě tedy žijeme ve státě, kde platí dvoje pravidla. Jedna pro občany, kteří od ukončení povinné školní docházky užívají štědré sociální sítě, či jsou pro bolesti zad v invalidním důchodu, druhá pak pro pracující daňové nevolníky.

Oba ochránci utiskovaných menšin by totiž měli mít nastudované i jiné příběhy. Takové, kde sice neasistují televizní kamery a nerouzpoutává se mediální humbuk, ale jsou o řád krutější. Příběhy lidí, kteří celý život dřou, snaží se vypořádat se stále nenasytnějším státem, příběhy lidí, kteří se nenechávají uplácet populistickým sociálním systémem, nestojí celý život s nataženou rukou před úřadem a možná jediná chyba v životě se pro ně stává fatální.

Takový je příběh jiné samoživitelky, ženy, která měla tu "smůlu", že se jí podařilo poctivou prací vydělat na byt v osobním vlastnictví, který se však líbil jistému státem posvěcenému výběrčímu. Na dluhu 8 000,- Kč ji dostal takovým způsobem, že o onen byt přišla. Bez možnosti relevantní obrany. Bez milosti i s dětmi vystěhována. Kde byli pánové Urban, Kocáb a jejich spolky humanistů i s celým ministerstvem? Ona prostě nebyla z minoritní skupiny nepřízpůsobivých a nepřijela k tomu TV Nova. Takže ať si poradí sama. Nezajímavá kusovka. Občanka druhé kategorie.

Celé překřikování v pořadu Michaely Jílkové tedy vyznělo velmi smutně. Ministr Kocáb a jeho fanaticky zapálený přihrávač vzkázali národu: Proč vy hlupáci vlastně pracujete? Proč platíte daně? Proč posíláte děti do školy? Proč nekálíte na chodbách? Proč nefetujete, nehrajete automaty a proč nevysedáváte celé dny v nejbližší nálevně? Proč si nepřijdete jednou za měsíc pro sociální dávku a máte až do smrti vystaráno? Vždyť jen ti, co takto proplouvají životem jsou hodni našeho soucitu a pomoci. Ostatní ať makají a hlavně platí. Platí na tyto občany, které systém zařadil nad ostatní obyčejné smrtelníky. Udělal z nich nedoknutelnou kastu parazitů, kterým stačí umět jedinou větu:

"To je rasová diškriminácija!"

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama