K ČERTU S ČESKOU ARMÁDOU

23. dubna 2009 v 5:44 | JOSEF HAVRÁNEK |  POLITIKA
Ten výkřik britského důstojníka - určený českému generálovi korzujícímu Kábulem, sice postrádá diplomatickou formu, ale, bohužel, zřejmě nešlo jenom o pouhopouhou hysterii...

Ty důvody, pro které v Afganistánu, v průběhu akce, elitní česká jednotka opakovaně opustila britské spojence s tím, že akce je nebezpečná, mohou být komplikovanější, sofistikovanější, ale i tak mi tahle událost docela zapadá do mozaiky toho našeho vnímání armády, spojenectví a života vůbec!

Ach ano, válka je skutečně životu nebezpečná! Jen velká škoda, že si to někteří profesionálové uvědomují tak pozdě, obvykle až ve chvílích, kdy mají uplatnit svůj letitý výcvik, prokázat smysl existence armády, oprávněnost vynaložených prostředků.

Ostatně, nejsou to v České republice zdaleka jenom vojáci, kdo žije v skálopevném přesvědčení, že stát se o ně musí doživotně, komfortně postarat, ale když jde do tuhého, je třeba zabrat, slyšíme obvykle jenom chytrácké výmluvy, v tomto případě také podporované neodpovědným politickým zpochybňováním našich spojeneckých závazků.

Nemohu suverénně tvrdit, že zmíněný a podobné případy, jsou naprosto typické, tolik informací zase nemám. Nelze šmahem odepsat úplně všechny české vojáky. Hrdinství a obětavost některých nich je mimo vší pochybnost. Jenom jde o to, co je pro tyto vybrané, elitní profesionály typičtější, zda ty medializované případy odvahy, osobního nasazení, nebo ta česká vyčůranost?Jisté je však jedno - rozhodně nejde jenom o nějaké ojedinělé, zcela mimořádné selhání jednotlivců. Vůbec se také nedivím některým vyznamenaným českým veteránům afgánské války, kteří se nyní rozhodují vedení české armády, které odpovídá za současný stav, vrátit udělené řády.

Obávám se, že taková dramatická demonstrace znechucení, nepostrádá opodstatnění

Dodatek - podle posledních informací se popisované děje odehrávají především v případě jednotek SOG - tedy specifických útvarech vojenské policie. Neřekl bych však, že tím se ta ostuda nějak výrazně umenšuje...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama