EXKOMUNISTA PREMIÉREM?

24. dubna 2009 v 5:30 | JIŘÍ K. RŮŽIČKA |  POLITIKA
"Za chvíli aby slušnej člověk chodil kanálama," řekl mi tuhle rozzlobený známý. "Ty lidi jsou jako stádo a vůbec nemyslej." Dočetl se, že téměř dvěma třetinám dotázaných nevadí, když bude letitý totalitní komunista premiérem. "Lidé už jsou ke komunistické minulosti rezistentnější, už je to tolik netrápí," řekl Lidovým novinám Přemysl Čech, ředitel agentury Median, která pro LN průzkum prováděla.


I přesto, že řadě politiků jako Přemyslu Sobotkovi nebo Daně Němcové nový premiér vadí, je zarážející, že takové kvantum lidí jakoby ztratilo paměť a zločineckou organizaci stále toleruje. Přímo tragická je ovšem skutečnost, že komunistickou minulost nového premiéra i několika členů jeho kabinetu tolerují také rádoby pravicoví politici. "Vzhledem k tomu, že se jedná o předsedu vlády na pět měsíců, tak to nevidím jako zásadní překážku," uvedl v LN odcházející ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas.

Ani odstupující premiér Mirek Topolánek nemá s Fischerovou komunistickou minulostí problém. "To není premiér ODS. Klaus měl Kočárníka, Dybu, Stráského, Ježka, Dlouhého. Já Tlustého. To možná mohl být problém. Nominace Fischera je průsečíkem čtyř stran a typologicky je konsenzuální. Ta vláda není ani koaliční, ani ODS," napsal Topolánek Lidovým novinám před nedávnem ve SMS.

Při čtení výsledků průzkumu i komentářů k němu mne napadá pasáž z americké deklarace nezávislosti. Vznikla sice v roce 1776, nicméně mezi slušnými lidmi by měla platit stále: "Pokládáme za samozřejmé pravdy, že všichni lidé jsou stvořeni sobě rovni a jsou nadáni jistými nezcizitelnými právy, mezi něž patří právo na život, svobodu a budování osobního štěstí. Že k zajištění těchto práv se ustavují mezi lidmi vlády, odvozující svou oprávněnou moc ze souhlasu těch, jimž vládnou. Že kdykoli počne být některá vláda těmto cílům na překážku, má lid právo ji změnit nebo zrušit a ustavit vládu novou, která by byla založena na takových zásadách a měla svou pravomoc upravenou takovým způsobem, jak uzná lid za vhodné pro zajištění své bezpečnosti a svého štěstí.

Je pravda, že prozíravost velí, aby se vlády již ustanovené neměnily z příčin nepatrných ani přechodných, a i všechna zkušenost ukázala, že lidé, je-li zlo snesitelné, jsou spíše nakloněni je snášet, než aby se domohli svých práv tím, že zruší životní formy, na něž si zvykli. Avšak když dlouhá řada případů zneužití moci a skutků bezpráví, sledujících neustále tentýž cíl, svědčí o úmyslu podrobit je naprostou krutovládou, pak je jejich právem, a přímo povinností, takovou vládu svrhnout a postarat se o nové strážce své příští bezpečnosti," praví se v textu deklarace.

Čtou se krásně tahle více než 230 let stará slova. Pochybuji ale, že by si je pánové ve stranických sekretariátech a ve Strakovce vzali k srdci. A že by hradní pán novou vládu s totalitními komunisty odmítl jmenovat? Tak to si snad nemůže myslet ani ten největší naivka.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ♥Pet!nka♥ ♥Pet!nka♥ | Web | 24. dubna 2009 v 6:07 | Reagovat

PS: nenašla jsem rubriku reklamy!
Zdarec!Doufám , že neruším, to bych nerada! Prosím , pokud budeš tak hodná/ý hlásni pro mě tady:
Pet!nka –BUBLE 2.kolo :
http://ti-syndy.blog.cz/0904/bubble-2-ashley-tisdale-hlasovanie-2-kolo#komentare
Moc děkuji, srry za reklamu!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama