DAŇOVÍ POPLATNÍCI, DĚSTE SE!

15. dubna 2009 v 7:21 | HELENA KRATZEROVÁ |  POLITIKA
Jinak voní seno koním, jinak zamilovaným." Půvabný aforismus polského satirika Stanislawa Jerzyho Lece lze bohužel aplikovat i na oblasti vzdálené lásce na sto honů. Třeba na populistickou politiku sociální demokracie, jež svým voličům navzdory celosvětové finanční a hospodářské recesi slibuje téměř ráj na Zemi.
Sice se říká, že se sliby slibují a pouze blázni se radují, nicméně lidí, kteří oranžovému lídru a jeho souputníkům ochotně skočí na špek, bohužel existuje víc, než je únosné. Paternalistický přístup státu, do jehož čela se neochvějně a bez jakýchkoli skrupulí dere Jiří Paroubek, jim totiž plně vyhovuje. Zejména když, jak informují Hospodářské noviny, nabízí zvýšení porodného na první dítě ze současných třinácti až na dvacet tisíc korun, navýšení běžné tříleté rodičovské dovolené o několik stovek tak, aby přesáhla hranici minimální mzdy. Tím však záměry, s nimiž chce ČSSD vstoupit do kampaně k předčasným podzimním parlamentním volbám, zdaleka nekončí.

Mimo jiné například sociální demokraté uvažují o zrušení třídenní neplacené nemocenské, při níž by měli marodi pobírat 25 procent čistého platu. Nárůst počtu simulantů, jejž se podařilo výrazně omezit, jim zřejmě vrásky nepřidělává. Zvýšit by se měla i podpora v nezaměstnanosti a prodloužit doba, po níž ji lze pobírat. Lákavých a líbivých opatření je sice podstatně více, z ryze osobních důvodů se však obšírněji věnuji jednomu z nich.


A to třináctému důchodu ve výši 2400 Kč. Velkorysost sociálních demokratů mě dojala téměř k slzám. Jako absolvent Karlovy univerzity, jenž odpracoval více než čtyřicet let, totiž měsíčně pobírám zhruba třicet procent svého výdělku za započítávané období. Skvělý princip sociální solidarity, jímž se "oranžoví" lídři od nepaměti tak rádi ohánějí, mě i další vysokoškolsky vzdělané odborníky odsoudil k životu pod oficiálně uznávanou hranicí chudoby. Měsíčně na toto rozhodnutí doplácíme hezkými pár tisícovkami a může nás pouze hřát vědomí, že vysokými daněmi, které jsme odváděli v produktivním věku, pomáháme především těm, kteří si odmítají špinit ruce prací nebo jsou nevzdělavatelní, nezaměstnatelní a nemohou nabídnout pracovnímu trhu sebemenší kvalifikaci. Mimochodem, v online rozhovoru se místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach zmínil o tom, že by v letošním roce minimální mzda měla dosáhnout částky 10 500 Kč. Jak milé! Většina vysoce kvalifikovaných penzistů jim může jenom tiše závidět. Vzdělání a pracovitost v Česku jsou spíš osmým smrtelným hříchem, zasluhujícím přísné potrestání, nikoli předností, která by měla být po zásluze oceněna.

Do roku 2014 mají podpory a rozmanitá sociální opatření pohltit na 90 miliard korun ze státní kasy. A s tím přicházejí lidumilové v oblecích od předních designérů ve chvíli, kdy státní dluh už přesáhl bilion korun. K varování ODS, že naplnění jejich představ by pouze vedlo ke krachu veřejných rozpočtů, jsou hluší. Důležitější je přece přesvědčivé vítězství ve volbách. A nízkopříjmové kategorie obyvatelstva budou svým "ochráncům" dávat hlasy o sto šest, zvlášť když se nijak netají tím, že potřebné prostředky hodlají získat progresívním zdaněním nejbohatších lidí, zvýšením daní pro firmy i plateb sociálního pojištění.

Růže je růže. I pod jiným jménem voněla by stejně. S tímto Shakespearovým tvrzením lze jen těžko polemizovat. Výjimkou, jež potvrzuje pravidlo, je bohužel ta oranžová, kterou si dala do stranického štítu ČSSD. Line se z ní totiž odér, jenž je nepříjemný až odporný každému, kdo má alespoň špetku hrdosti v těle a odmítá se přiživovat na úsilí svých bližních.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama