AFÉRA DAVID DUKE - OCHRANA DEMOKRACIE NEBO UMÍRÁČEK SVOBODY SLOVA?

27. dubna 2009 v 5:50 | JAN WEINERT |  POLITIKA
V minulých dnech do naší vlasti zavítál významný představitel amerického bílého nacionalismu David Duke. Abych řekl, pravdu, příliž jsem o tomto člověku nevěděl, dokud se na našich zpravodajských serverech nezačaly objevovat v hojné míře články, o tom, jak k nám přijede přednášet a mást hlavy studentům bývalý vůdce Ku Klux Klanu (v jedné reportáži Novy - jak příznačné - dokonce i zakladatel KKK - co ten Duke všechno nestihl:-)). Skoro jsem měl pocit, že poté, co u nás byl mesiáš Obama, nyní k nám přijede ze zámoří rovnou samotný satanáš. Nedalo mi to a něco málo jsem si o Dukeovi přečetl.

Tolik proklamované vůdcovství KKK, které je mu neustále podsouváno je trošku podpásovka, protože Duke byl v Ku Klux Klanu pouze několik let v 70. letech, navíc byl vůdcem jen jedné z odnoží Klanu a celou dobu se snažil o její reformaci. To nic nemění natom, že Ku Klux klan je z historického hlediska zcela zdiskreditovaná organizace a to si nejspíš i on sám brzy uvědomil. Brzy poté se vrhnul na legitimní politickou dráhu a i přes nepřízeň medií a ostatních politiků zaznamenál dílčí uspěchy. Několik let strávil v luisianské sněmovně reprezentantů a za stát Luisiana v roce 1992 neuspěšně kandidoval na guvernéra. I přes masivní antikampaň obdržel velmi slušných 44% hlasů. Následně se z politiky stáhl a až do současnoti se věnuje především publikační činnosti a přednáškám po celém světě. V roce 1998 napsal svou autobiografii a souhrn politických postojů s názvem My Awakening. Duke je horlivým zastáncem segregace a rasového separatismu. Podle jeho názoru jsou bělošksá práva v USA od 60.let omezována a proto bere jako nutnost za ně bojovat. Dalším aspektem Dukeovy ideologie je jeho boj proti nadměrnému židovskému vlivu na světě, v USA především. Je nemilosrdným kritikem Izralele, ve nemž vidí rasistický stát.

Mnozí ho považují za obyčejného rasistu, neřku-li přímo neonacistu a Hitlerova pohrobka, to on ale vehementně popírá.

Necítím se dostačně obeznámen s jeho názory, abych mohl jednostranně paušalizovat a vynášet soudy, a už vůbec ne na základě toho, co se píše v mainstream mediích. Rozhodně, ale nepatřím mezi, v nacionálních kruzích bohužel rozšířené, paranoiky vidící za vším židovskou konspiraci a i jeho pohled na Izrael je myslím velmi černobílý.
Tenhle článek ale nemá být o Davidu Dukeovi a o polemice s jeho názory, ale o událostech tohoto týdne.

David Duke měl v České Republice absolovovat několik přednášek, z nichž jedna měla být na půdě Univerzity Karlovy přímo pro studenty. Duke a jeho přívrženci si nemohli pro návštěvu vybrat "lepší" termín. Doba hysterie kolem romské tragedie, které jsem věnoval minulý článek, a doba politiky avizovaného přitvrzení proti extremismu dávala tušit, že svobodě slova bude tento týden učiněno opět za dost. Když můj oblíbený ministr Kocáb hlásal, že Duke jen přilije ojel do ohně, neboli, že by jeho názory snad mohly vyprovokovat dalšího žháře, ani mě nepřekvapilo, že na bůhvíkoho tlak vedení UK přednášku stoplo. Aby rovnou neplivli do tváře akademické svobody, raději to svedli na administrativní záležitost - přednáška nebyla oznámena přímo vedení fakulty. Co na tom, že naše humanitní fakulty, ostatně jako všude v Evropě, jsou s otevřenou náručí otevřeny přednáškám anarchistů, marxistů, radikálních feministek a podobným existencím. V pořádku. Jsem zastánce co nejširšího pojetí svodoby slova, a také že oni si ji bez problému užívají. Ale když může mluvit radikální levice, proč neplatí stejná benevolence proti radiální pravici? Proč jsou lidé typu Dukea tak ostrakizováni, aniž by se jim někdo z "demokratů" postavil a pokusil se jejich argumenty, které jsou přece tak nestoudné a zavrženíhodné vyvrátit!? Odpoveď nechám na každém z vás.

Bohužel stopkou na půdě univerzity to neskončilo, kdyby ano snad bych o tom všem ani nepsal a dokázal to nějak strávit. To, co ale již strávit nedokáži, se událo v pátek večer, kdy David Duke, den po svém příjezdu do ČR, byl nepochopitelně zatčen. Desítky po zuby ozbrojených policistů si vychutnalo člověka, který se ničeho nedopustil. Po této absurdní komedii, kdy mu nebyl na místě oznámen ani důvod zadržení, byl převezen k výslechu. Nakonec se z toho vyklubalo obvinění z propagace hnutí potlačujících práva a svodoby občana (známý to § 261), údajně kvůli jeho nedávno v ČR vydané knize Moje probuzení. Jako by ani samotní ideopolicisté z protiextremistického oddělení neznali, že § 17 trestního zákona odst.1 praví: Podle zákona České republiky se posuzuje trestnost činu, který byl spáchán na území republiky. Pokud by měl být čistě teoreticky někdo za vydání knihy stíhán, tak jeho vydavatel, nikoliv autor, který ji napsal na území USA, kde je na rozdíl od naší země svoboda slova skutečně posvátná.
Brzy si asi i někdo z iniciátorů tohoto trapného divadla uvědomil, že krapet přestřelil a Duke byl po několika hodinách propuštěn. Nicméně jako nepohodlná osoba dostal "výjezní doložku" a musel se z naší země pakovat.

Zkrátka někdo měl zase tu tendentci, v duchu českého národního hesla "papežštější než sám papež" dokázat, že Češi to s bojem proti extremismu a ochranou demokracie myslí opravdu vážně. Co na tom, že dodnes si Duke jezdil bez problémů pro světě, a dokonce ani v Německu, kde jsou na projevy extremismu obzvlášť hákliví, neměl problém.
Co dodat. Snad jen: "A co na to Kocáb?":) "Ten označil Dukovy názory za nebezpečné a schválil policejní postup vůči němu.... Podle něj byl postup vůči Dukovi správný precedens."
No jestli je evidentní porušování zákonů ze strany státu precedens, tak se ještě máme v budoucnu na co těšit.

P.S. Rychle jsem si objednal knihu Moje probuzení, vydanou nakladatelstvím Kontigent press. Doufám, že se knihy dočkám dřív než bude její prodej ukončen, vydavatel zatčen a obětován na oltáři demokracie. Konečně si vychutnám ten pocit pokoutného čtení, které měli lidé za normalizace při čtení samizdatů;-) Snad si o ní udělám svůj názor, aniž by mě musel někdo nařizovat, co čist smím a co je již pro mne nebezpečné.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 hgwgzumm hgwgzumm | E-mail | Web | 6. června 2009 v 23:21 | Reagovat

u6hnhs  <a href="http://mkhykksoacut.com/">mkhykksoacut</a>, [url=http://jstgnsqtjarp.com/]jstgnsqtjarp[/url], [link=http://sbyudzinckaq.com/]sbyudzinckaq[/link], http://dnlwbfjcaorz.com/

2 cizxkcztwa cizxkcztwa | E-mail | Web | 16. června 2009 v 21:20 | Reagovat

PHJTlH  <a href="http://qytemkxpvcjd.com/">qytemkxpvcjd</a>, [url=http://okshzgridomi.com/]okshzgridomi[/url], [link=http://ffdvbcdrtjdi.com/]ffdvbcdrtjdi[/link], http://rlpojgtktcsw.com/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama