SOCIÁLNÍ STÁT - ZAOPATŘOVACÍ STÁT

2. března 2009 v 10:59 | JAROSLAV HOMOLKA |  POLITIKA
Je vysoce efektivní způsob, jak vytvářet lidem závislost, jak získat v rámci demokracie na svou stranu slabé voliče. Vlastně je dobře, když je špatně, lidi se bojí a kdo se bojí, nezlobí a volí. Tak musíme strašit - socialisté mají rádi katastrofické scénáře.

A to nejdůležitější - sociální stát neustále zvyšuje svoji moc. Zasahuje nám do rozhodování, života, rodiny, podnikání daleko víc než je zdrávo. Určuje nám, co máme dělat, jak to máme dělat, s kým máme dělat, za kolik to máme dělat.

Mění nám skrze slovník, který používá, hodnoty jako v Orwelově newspeaku - Solidarita je zneužíváním druhých, Jistota je závislost, Spravedlnost je okrádání schopných a další a další.
Stát je moudřejší a schopnější, než kdokoli z normálních lidí. Kdo je ten STÁT? Politici, které jsme si zvolili? Úředníci, kteří plní jejich zadání? Nebo NĚCO, co nejsou konkrétní lidé, NĚCO, co nemá žádnou odpovědnost, ale veškerou pravomoc?

Jaká je tedy funkce státu? Co jsou jeho hlavní úlohy? Plní je dobře? Jaká je úloha demokratického státu? Jaká je úloha sociálního státu? Jaká jsou kritéria kvality pro jeho činnost?Já bych tam viděl tři hlavní úlohy a kritéria:

Strategická - bezpečnost, dodržování a vymahatelnost práva

Ekonomická - prosperita, likvidita, chudoba

Personální - konkurenceschopnost, potenciál pro další rozvoj

Strategická úloha je dána naším spojenectvím. Tady jsme v klidu - bohužel. Jsou už náznaky paní Merkelové, pana Szarkozyho, že budeme chtít větší politickou, ekonomickou a po té vojenskou moc - viz AMBICE na nový Globální sociální ekonomický systém - tiskovka G20 a jeho prosazení v celém světě. Náznaky, že my UHÁJÍME SOCIÁLNÍ STÁT ZA KAŽDOU CENU A BUDEME HO EXPORTOVAT ZA HRANICE EVROPY.

Ekonomická úloha - nás voliče moc nezajímá. Prosperitu vnímáme tím, jak moc si toho můžeme nakoupit k jídlu - soudě podle košů v supermarketech. Likvidita nás nezajímá, protože dluh nesplácíme. Chudoba nás taky nebere, protože jí většinou netrpíme.

Personální úloha - kvalitní vzdělání pro skutečnou praxi, sebedůvěra lidí ve vlastní schopnosti, ambice zajistit pro sebe a svoji rodinu lepší podmínky, motivace zvyšovat svoje schopnosti, spolehlivost v dodržování dohod a závazků. Vlastně ji ani nepoptáváme.

Sociální stát s jeho ideou rovnosti potlačuje to nejlepší, co v lidech je a rozvíjí to nejhorší, co v lidech je. S jediným cílem, získat ještě větší moc.

Richard Pipes na závěr své knihy Vlastnictví a svoboda o zaopatřovacím státu napsal:
"Neláme ničí vůli, nýbrž ji oslabuje, ohýbá a usměrňuje. Zřídka k nějaké činnosti nutí, naopak brání lidem jednat. Nic neničí, brání jen něčemu vznikat. Netyranizuje, ale překáží, potlačuje, dráždí, vysiluje, ohlupuje a nakonec redukuje každý národ na stádo bázlivých a snaživých dobytčat, jejich pastýřem je vláda."

Když se tak kolem sebe dívám a poslouchám naše politiky, sleduji zpravodajství, čtu noviny - mám pocit, že se to socialistům daří poměrně snadno aplikovat napříč celou společností, přestože u nás nevládnou - NEVLÁDNOU?

Že bychom se už všichni stali tím stádem bázlivých....
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama