Březen 2009

ABSTRAKTNÍ IDENTIFIKACE NEBEZPEČÍ

31. března 2009 v 16:08 | FINROD FELAGUND |  POLITIKA
Historie takových případů zná mnoho. Padne tyranie, okupace či jiná forma nedobrého období a hledají se příčiny - a způsoby, které by měly opakování takové epizody odvrátit. Leč ono se to kolikrát nedaří a nedaří, neboť se ošklivé epizody opakují znovu. Čím to? Ti, kteří se do podobných analýz pouštějí, totiž často neumějí odolat líbivému svodu: označit za příčinu problémů konkrétního činitele, nikoliv abstraktní princip.

Coby západní společnost si v současné době (soudě podle přístupů k totalitním hnutím a ideologiím) zaděláváme opravdu na nejlepší cestu k nějaké katastrofě. Obecně, až na různá extremistická hnutí, platí přesvědčení, že ani komunismus, ani nacismus zpět nechceme. Snažíme se nacházet způsoby, jak nástupu podobných ideologií zamezit, jenže tyto jsou jako bájná saň - kde usekneme jednu hlavu, narostou dvě další. Proč tomu tak je? Podléháme totiž jednomu zásadnímu omylu, který je sice přirozený, ale protože jsme rodu homo sapiens sapiens, tedy člověk rozumný, měli bychom umět odložit pudy a podívat se na věc kriticky.

ALARMUJÍCÍ POLITICKÉ DĚNÍ

31. března 2009 v 6:49 | TOMÁŠ JUBÁNEK |  POLITIKA
Tak nemohu si pomoci. Aćkoli z pádu vlády nikdo mít nic pozitivního nebude, všichni od Tlustého až po Paroubka se tváří, kdovíjak výhodné to shození vlády není. Opravdu nevidím nic vzrušujícího na faktu, že nás čekají vbrzku parlamentní volby. Akorát to bude stát energii a peníze. Ačkoli mi nesmí být jedno, kdo parlamentní volby vyhraje, schválí-li se Lisabon, pak je v podstatě lhostejné, kdo bude u vesla. Už dnes se každý eurohujer zaklíná Evropskou unií a mnoho našich občanů je přesvědčeno, že je lépe věřit politikům v Bruselu, než politikům vlastním.
Opravdu nevím, jak mám hlasitěji říci, že pokládám takové názory za nebetyčně hloupé. Úpřímně: oni ti všichni politici jsou všude stejní. Jediný rozdíl mezi naším politikem a bruselským je jen v tom, že ten v Bruselu ani nezná náš zeměpis. Nemožní jsou ovšem oba. Připadá mi lepší vidět politikům do karet: a do Bruselu odsud vidět fakt není.

S BARACKEM DO PEKEL

30. března 2009 v 6:39 | MICHAL MARTIŠOVSKÝ |  POLITIKA
Hostina skoncila, talire jsou prazdne a zacina krucet v brise. Penezenky jsou prazdne, konta vybrane a na sekyru uz nikdo nechce dat. Zajdete za kuchtikem zaveli novy vudce, cinsky kuchtik vzdycky rad pujcil - vedel, ze nase pandera jsou bezedne a penez za lacine nudle, ktere nam leta serviroval ma plnou spizi. Tentokrat se kuchtik osival, nechtel pujcit. Dluh narostl a mel obavu, ze se utrzene penize zmeni v bezcenne cary papiru. Nakonec pujcil. Obava, ze mu jeho vlastni personal zakrouti krkem, pokud nebude co varit byla vetsi.

Nastup noveho americkeho prezidneta provazelo nadseni srovnatelne s prichodem mesiase na pozemsky svet. Cely svet a pul spojenych statu bylo presvedceno, ze jakykoliv prezidnet bude lepsi, nez ten dosluhujici. 2 mesice po nastupu Baracka Obamy zacinaji mnozi, predevsim Americane strizlivet.

Republikani prohrali prezidentske volby predevsim diky zhorsujici se ekonomicke situaci a dlouhe valce v Iraqu. Po 8mi letech vladnuti G. Bushe se volici nechali presvedcit demokratickym kandidatem B. Obamou, ze bude lepsim prezidentem. Volby v USA jsou vetsinou o tom, kdo nakyda na toho druheho vice hnoje. Tentokrat se kydalo prevevsim mezi stranickymi kandidaty a zaverecny duel se prekvapive tykal pouze mazani medu volicum. Krome obvykleho nemozneho, ktere slibuji vsichni B. Obama slibil vyreseni ekonomicke krize, zlepseni zahranicnich vztahu (a to i se zememi, ktere o to nestoji), reformu zdravotni pece, snizeni dani a urychleny odsun vojaku z Iraqu. Jak si novy prezident po 2 mesicich v uradu vede?

JIŘÍ PAROUBEK SE BOJÍ

28. března 2009 v 6:41 | MIROSLAVA NĚMCOVÁ |  POLITIKA
Dva a půl roku byl Jiří Paroubek hrdinou. Bil vládu hlava nehlava, na všechno měl lepší recept. Čtyřikrát chtěl svrhnout vládu, popáté se mu to podařilo. S přeběhlíky. Dosud byli lidskými zrůdami, to když od Paroubka odešli. Těm, které získal, říká jinak. Jsou konstruktivní. Tak jsem čekala, co společně zkonstruovali. A vidím, že nic.

Vládu sesadili, to je pravda, ale sednout do ještě teplých vládních židlí Paroubek nechce. To bylo řečí o tom, jak vláda nezvládá krizi. A teď Jiří Paroubek politickou krizi způsobil, ale žádný plán B nemá. Navrhuje, aby ODS "nějak" vládla dále. Nebo klidně někdo jiný. Nějaký úředník třeba.
Dělá si blázny nebo co? Den co den vykřikoval, že to je vláda totálně neschopná, že neexistuje nic, co by mohl pochválit. To bylo pořád Já, Já, Já a najednou se bojí. Jasně, představoval si to jinak. On ani nechtěl vládu odvolat. Teď ještě ne.

Líbilo by se mu to víc až někdy na podzim. Až bude pryč evropské předsednictví, až lidé pozapomenou na to, že vláda touto etapou prošla slušně. A také, až bude hotový rozpočet na příští rok. Ví dobře, že sestavit jej bude extrémně těžké. Proč by se do toho hrnul? Ale něco se zvrtlo, vládu sesadil, za vše nese plnou odpovědnost.

To že neměl žádný připravený plán je jasné. Nezastavil se před ničím, ohledy nevzal na nic. To má být ještě někdy premiér? To je metoda, jak sloužit své zemi? Gottwaldovským projevem v létě roku 2006 začal vyhrožovat, urážet a manipulovat. Vnucoval se do novin, četli jsme, jak On by vše zvládl lépe. A nyní vidíme, co opravdu zvládá. Umí rozkopat to, co jakž takž funguje. Potom se na tu spoušť podívá a usoudí, že by bylo lépe, kdyby to dal dohromady někdo jiný.

Pěkně to v Lidovém domě promysleli.

PROČ SI VLASTNĚ PAROUBEK NECHTĚ ZAŘÍZL ZLATONOSNOU SLEPICI

27. března 2009 v 9:47 | ILJA KRAVAL |  POLITIKA
I vážná situace může mít své komické stránky, pád vlády nevyjímaje. A kdo si v této tragikomedii zahrál nevděčnou roli doběhnutého prosťáčka? Posuďte sami:

Sestřelením vlády přišel Paroubek svým vlastním přičiněním dost fatálně o dobrou a kvalitní munici do příštích voleb. Zhoršující se ekonomická situace by mu v kritice pravicové vlády stále více nahrávala a spousta lidí by pod tlakem krize a ve strachu z ní stále více věřila jeho populistickým slibům (tedy bohužel, ale to je fakt). Pokud by však byla ustanovena tzv. úřednická vláda, jak by se vůči ní vlastně Paroubek vymezoval? Bude ji také kritizovat a hlavně proč by to dělal? Přece jeho hlavní důvod kritiky vlády ODS spočívá v růstu preferencí ČSSD při snižování preferencí ODS - a to vše jde pádem vlády do háje! Topolánek dostal tímto od Paroubka pěknou omluvenku a Paroubek nebude mít svůj cíl kritiky v dosahu.

Spolu se sestřelením vlády Paroubek sestřelil také Lisabonskou smlouvu, stěžejní programový bod ČSSD. Topolánkovi usnadnil jeho lavírování v této otázce. Doslova mu sebral míč a předal jej opozičníkům podpisu LS pod vedením Klause. Paroubkovým přičiněním jsou to tedy Klausovi příznivci, tj. "anti-lisabonští", kdo je teď na tahu. A co myslíte, jak dlouho tento tah potrvá?

VELCÍ TLUSTÍ ORANŽOVÍ ŠKODÍCI

26. března 2009 v 16:08 | ROBERT POSPÍCHAL |  POLITIKA
Kdo z vás se domníval, že Paroubkovi šlo v úterý o převzetí vlády, je buď naivka anebo právě spadl z Měsíce. To je jako byste chtěli po kůrovci, aby sázel na Šumavě nové lesy.

Paroubek je sice slizký demagogický mocichtívý politik se sklony k diktátorství, ale co se politické strategie týče, není hloupý. Sám skoro dva roky sledoval, jak se Topolánek pachtí ve vládě a ve sněmovně s každým ušmudlaným zákonem. Jak to schytává zleva i zprava. Jak na něj útočí opozice i lidi z vlastních řad. Jedni mu nadávají, že je moc pravicový, druzí, že je moc levicový a třetí že je středově nemastný neslaný.

STRIPTÝZ V LIDOVÉM DOMĚ

26. března 2009 v 7:27 | KAREL KŘÍŽ |  POLITIKA
Konečně. Proletáři všech zemí zpijte se! Bouchejte archivní bublinkové víno Made in CCCP, servírujte kaviár a napečte pirožky. Zapalte na hranicích portréty vlastizrádce Topolánka a Jidáše Kalouska, připravte konopné provazy pro modré zloděje a tuneláře, ukamenujte démona Dalíka, zpívejte revoluční písně, tančete na velkolepých manifestacích jednoty a soudržnosti vykořisťovaného lidu a ve chvílích nejvyššího opojení kálejte na obrazy imperialistických radarů, na stvrzenky od třicetikorunových poplatků a na smlouvy o spolupráci v rámci paktu NATO.
Takto by se daly parafrázovat oslavné výkřiky většiny rudodivých diskutérů téměř pod všemi články, které nějakým způsobem reagovaly na úterní pád vlády. Nechci nijak jejich nadšení devalvovat, nechci jim brát soudružskou zaslepenost pro věc i pocit zadostiučinění, kterému dali průchod. Většině z nich stejně těžko někdy dojde pravá podstata onoho omamného veselí. Spokojené stádečko mohlo zase po čase vrnět blahem nad dalším epochálním vítězstvím milovaného vůdce spojené české levice. Proč se však stejně vesele netváří i Jiří Paroubek?

ROVNÝ, ROVNĚJŠÍ, NEJROVNĚJŠÍ ...

23. března 2009 v 15:10 | FRANTIŠEK SOUMAR |  POLITIKA
Aneb jak se říká, buďme si všichni rovni, jen někteří si budeme rovnější.
Jiří Paroubek pronesl větu "Humanismus a lidská rovnost patří k našim nejvyšším hodnotám." Na tom by nebylo nic špatného, kdyby se pod jeho pojetím rovnosti neskrývaly prachobyčejné populistické lži a politický marketing.

Jak si Paroubek rovnost představuje? Ti méně schopní a neschopní nechť si žijí na úkor těch schopnějších a nejschopnějších. Ti, kdo něco dokázali, ať dotují ty, co se celý život jen poflakují, případně se špatně učili, neměli žádné ambice, dělají podřadnou práci a stále jen nadávají na vše kolem sebe.

Představte si, že vaše dítě vedete k zodpovědnosti, vtloukáte mu do hlavy, že se má dobře učit, že si má samo sledovat svoje povinnosti a plnit je, že se má aktivně zapojovat do života kolem sebe, dáváte mu prostor aby si utvořilo vlastní osobnost a podporujete jej ve všem dobrém. Představte si, že vám z tohoto dítěte vyroste úspěšný mladý člověk, který si najde velmi dobře placenou práci a začne se díky vlastní píli šplhat po společneském žebříčku nahoru. Jeho příjmy rostou, za pár let je ve vedení středně velké firmy, jezdí v autě vyšší třídy, nosí oblek na míru, má vlastní dům a skvělou budoucnost před sebou. K tomu ale také sportuje, investuje nemalé částky do zdravého životního stylu a svou vysokou spotřebou podporuje ostatní ekonomické subjekty.

PAROUBKOVO NIKOLIV ABSURDNÍ DRAMA

23. března 2009 v 6:29 | HELENA KRATZEROVÁ |  POLITIKA
"Nevadí, že je trochu smutno, hlavně, že je veselo," dalo by se říci s klasikem českého humoru. A poděkovat z hloubi srdce stranovému šéfovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi za to, že i z vážného aktu, za nějž nepochybně považuje oranžový sjezd, dokázal nechtěně udělat frašku. V konečných důsledcích však také předzvěst přímo antické tragédie.

Protože nepochybuji o tom, že mnozí kolegové blogeři dvoufázové stranické rokování takříkajíc properou ze všech úhlů, zastavím se jen u několika momentů, jež ve mně vyvolaly pocit neskutečnosti. Předně je to skrytá hrozba staronového předsedy, že si zjistí, kdo mu nedal hlas a zatím nekonkrétní příslib neblahých důsledků neprominutelného porušení stranické kázně a disciplíny, která má být všem vlastní. Jo, za "blahých" dob socialismu, kdy se směly také odevzdávat hlasy pouze vybraným kandidátům Národní fronty, by něco takového bylo nepřípustné. Ti pravidelně dosahovali téměř stovky procent.

EPOCHÁLNÍ ORANŽIÁDA

23. března 2009 v 6:23 | KAREL KŘÍŽ |  POLITIKA
Nevím, kolika voličům ČSSD otevřel předem nalinkovaný sjezd oranžové partaje oči. Nejím, kolik voličů ČSSD pochopilo, že se jedná o další marketingový "majstršyk" najaté PR agentury a ani nevím, kolik voličů ČSSD se zaleklo evidentního budování kultu osobnosti "grandiózního" Jiřího Paroubka. Jedno však vím jistě. Kdo viděl alespoň část jednání naší největší opoziční strany, vyslechl populisticky trapné projevy jejich nejvyšších představitelů a přesto všechno je i nadále schopen vhodit do volební urny hlasovací lístek s její kandidátkou, je odsouzen býti celý život jen manipulovatelnou ovcí, kterou opije rohlíkem kterýkoliv reklamní pisálek s běžným pracím práškem v rukávu.
Co předvedlo Paroubkovo vedení a jeho přátelé za řečnickým pultíkem je pro, snad i jen průměrně, inteligentního člověka frustrující. Naše země je údajně díky nekontrolovatelnému řádění pravice po celém světě plná žebráků a bezdomovců, lidé nemají co jíst a umírají na chodbách nemocnic, nemaje 30 grošů na poplatek nemilosrdným lékařům. Za všechno může politika Reaganismu a Tatcherismu, která jako lavina zavalila ráj na zemi v podání socialistické internacionály i o krok napřed stojících soudruhů v SSSR, včetně gubernií. Chyběli již jen vrazi z Wall Streetu a nenasytný strýček Sam chrastící atomovými bombami.

PRESIDENTSKÁ OBAMOMÁNIA PO SLOVENSKY

22. března 2009 v 7:13 | FINROD FELAGUND |  POLITIKA
Jak už to tak v prezidentských volbách v různých zemích bývá, stojí proti sobě dva hlavní rivalové a blíže neurčená skupina "menších" kandidátů. V případě slovenské verze duelu hlavních kandidátů jde o obhájce současné prezidentské funkce Ivana Gašparoviče a horkou kandidátku Dzurindovy SDKÚ-DS, KDH a SMK-MKP (Strana Maďarskej Koalície - Magyar Koalíció Pártja) Ivetu Radičovou. Vedle těchto dvou kandidátů je na výběr ještě František Mikloško ze strany "Konzervatívni demokrati Slovenska", což je odštěpená frakce katolické KDH, neoliberálka Zuzana Martináková ze Slobodného fóra, svými názory blízká Declanu Ganleymu, Milan Melník, nezávislý kandidát z akademického prostředí, ovšem nominovaný Mečiarovou ĽS-HZDS, levicová kandidátka Dagmara Bollová a komunista Milan Sidor. Podle posledních průzkumů veřejného mínění nemají tito ostatní kandidáti reálnou šanci být na prezidenta zvoleni, takže hlavní boj je opravdu mezi Ivanem Gašparovičem a Ivetou Radičovou.

PROKURÁTORKA SEKERNICE POLEDNOVÁ

20. března 2009 v 6:06 | JAN ZIEGLER |  HISTORIE
Tak jsme si vyslechli nářky nad tím, jací, že jsou to lidé hyeny, když chtějí dostat nebohou sedmaosmdesátiletou stařenku Ludmilu Polednovou Brožovou za katr, kam mimochodem patří. Ovšem dotyčné bolševické stvůře se v podstatě nic zlého nestane. Přitom ona sama posílala nevinné lidi do ďábelských podmínek.
V MF DNES vyšel nedávno článek navíc s fotografiemi, kde byly popsány podmínky, ve kterých má Polednová trávit trest za mřížemi. Podmínky více než slušné, řekl bych i lepší než v leckteré dělnické ubytovně za "komančů". Správa věznice také přizpůsobí podmínky výkonu trestu nepěkně oficiálně řečeno zdravotnímu stavu dotyčné. Paní vražedkyně navíc dostane slušně najíst, může chodit do některého z kroužku a bude po trvalým lékařským dohledem. Ona se tam vlastně svým způsobem bude mít lépe než doma.

EXEKUSTÁN, MAASTRICHTSKÁ KRITÉRIA, INFLACE A ODMĚNY V AIG

19. března 2009 v 8:59 | JAN MACHÁČEK |  POLITIKA
Deník Financial Times (FT) dlouhodobě zastává názor, že eurozóna by se měla rozšířit na jih a na východ, psal to konzistentně už léta před krizí a tvrdí to dvojnásobně silně právě v posledních dnech a týdnech. Země jako Polsko, Česká republika a Maďarsko by prý měly urychleně přijmout euro. V dnešním
editorialu se FT pustil do maastrichtských kritérií. Bez jejich obměny či zrušení totiž nebude žádná expanze eurozóny směrem na východ možná. Evropské státy mimo eurozónu si podle britského deníku musí dnes vybrat mezi rozumnou hospodářskou politikou a dodržováním maastrichtských kritérií.

Kandidáti na vstup do eurozóny musí mít inflaci maximálně o 1,5 procenta vyšší než je průměr tří nejnižších inflací v EU. Jenže tyto tři nejnižší inflace budou brzy negativní. Jaký z toho potom vyplývá požadavek? Snažit se o deflaci (pokles cen) také? Je to zjevně úplně nelogické a nesmyslné.

VÍTEJTE V PEKLE!

18. března 2009 v 5:09 | MICHAEL FIALA |  KULTURA
Tomuto filmu byla v médiích věnována velká pozornost a autor tohoto blogu se na něj šel podívat na doporučení své přítelkyně. Po zhlédnutí dokumentu musel konstatovat spolu s režisérkou, že jde "o větší horor než jsme čekali".

Film je natočen málo kvalitními kamerami (jelikož lepší a větší přes hranice nedostanete), které sledují osudy jednoho českého zájezdu. Dokument dostal zatím od diváků na stránkách Česko-Slovenské filmové databáze (CSFD) slabé hodnocení 58%, ale to není směrodatné. Film není určen milovníkům hollywoodských filmů, ale ani nekritickým stalinistům. Jak jinak si totiž vysvětlit výkřiky a komentáře některých o tom, že film je pouhou propagandou.

Už samotný fakt, že se do země jakou je KLDR dělají "klasické" turistické zájezdy, je překvapující. Šlo ale údajně teprve o druhý zájezd z ČR od roku 1989 a cena tomu také odpovídá. Těžko říct, co k takovým krokům severokorejskou stranu vede, jestli snaha ukázat světu svoji otevřenost či se jedná ryze o ekonomické pohnutky. Tak či onak, zájezd dává možnost slabě náhlednout pod pokličku nejstrašnějšího režimu, který na světě existuje. Turisté mají pečlivě připravený program a trasu, ze které se nemohou hnout ani na krok. Přesto všechno lze celkem jednoduše číst mezi řádky, jelikož tato chudá země si není ani schopná hrát na nějakého Potěmkina, byť se o to snaží. O to více je zarážející až neskutečná naivnost a hloupost některých aktérů a účastníků zájezdu, kteří skáčou celkem snadno na lep severokorejským hostitelům.

HYENO PROMIŇ, TY TAKOVÁ NEJSEŠ

17. března 2009 v 16:54 | STANDA 01 |  POLITIKA
Včera se stalo pár věcí, které mne přinutily dlouho nespat a přemýšlet. První z nich byla těžká autonehoda poslance ODS Hinka u nechvalně proslulých Nažidel na Českokrumlovsku a jeho následné hospitalizování s těžkým zraněním, druhou věcí je kauza bývalého poslance za ČSSD Wolfa, takzvaného přeběhlíka. Napadlo mně, že Paroubek nyní, jestliže je tím, za koho ho pokládám, totiž bezpáteřným lumpem, se musí potřistašedesátéprvé pokusit vyjádřit nedůvěru vládě. A sotva dnes rozsvítím počítač - prásk - je to tady. Nezklamala, hyena.

Takže pan bývalý přítel Wolf . Před listopadem 1989 aktivní člen KSČ, po listopadu 1989 aktivní člen ČSSD, dokonce poslanec. Během svého poslancování za ČSSD dokázal přes svou firmu UT 2002 (pravděpodobně rok založení, jaká podivná shoda s letopočtem parlamentních voleb, které vyhrála ČSSD) rozkrást v období let 2002 - 2006, tzn. za vlády sociální demokracie, větší část z jedenáctimilionové dotace, kterou jistě pouhou shodou okolností od této vlády získal. Jak je to možné? To nikdo z ministerstva životního prostředí nekontroloval čerpání té dotace? Asi ne, protože kdyby to kontroloval kupříkladu žák osmé obecné, muselo by ho trknout, že jeden člověk nemůže být v jeden den na několika místech v Evropě zároveň. I když....zázraky se dějí a já vím že ČSSD jich schopna je! Pro blaho lidu vše! Druhá možnost, pro mě pravděpodobnější je ta, že čerpání kontrolováno bylo. Ale tak nějak přátelsky, po soudružsku. Něco já, něco ty, něco Franta ze Lhoty. Však to již přesně vystihnul přítel Dryml svou okřídlenou větou: "však na tej hromádce taky musí něco zbejt pro ty lidi". No nic, stalo se a po nástupu ODS do vlády všechno ruplo. Od té doby se datují peripetie exsoudruha a expřítele Wolfa. Patrně přijde o poslanecký mandát. Já osobně si myslím, že o něj měl přijít už dávno, stejně tak jako o všechen neprávem nabytý majetek a svobodu. Pozdravujte v lapáku, soudruhu, mám radost.

NEDĚLEJTE Z LIDÍ HLUPÁKY, SOUDRUHU PAROUBKU

16. března 2009 v 16:23 | KAREL KŘÍŽ |  POLITIKA
Kdo v neděli sledoval debatu ministra financí Kalouska s poslancem Paroubkem v OVM, nemůže se divit oslovení v titulku. Nezaujatý divák musel nutně nabýt dojmu, že předseda ČSSD opravdu ztratil poslední zbytky soudnosti. Pod jeho vedením se v poslední době přetransformoval demokratický volební boj ve skrytý pokus o nový bolševický puč. Výstřel z Aurory sice neuslyšíme, ale taktiku, rétoriku a gesta rudých (potažmo hnědých) revolucionářů zvládá celé vedení sociálních demokratů dokonale.
Přítel, ale spíše tedy soudruh, Paroubek si však tentokráte naběhl. V týdnu si na několika tiskových konferencích postěžoval, že mu hází klacky pod nohy novináři v žoldu ODS, Právo, dříve Rudé!, nechce tisknout všechny epochální výtvory centrálního sexymozku Lidového domu a dokonce prý ani fotbalové komentátory z deníku Sport nezajímají návrhy na konečné řešení otázky přiopilých ultras, rádia nekomentují každý jeho denně nový grandiózní návrh na řešení celosvětové krize, bulvár fotografuje více ňadra Bartošové než sociálně vyvážené šaty paní Petry, a když se konečně dostane na obrazovku veřejnoprávní ČT, narazí na sakrastického oponenta, který z něj udělá ve dvou větách umanutého prosťáčka.

ŠROTOVNÉ - ODKLÁDÁNÍ PROBLÉMŮ

16. března 2009 v 16:21 | IVO VAŠÍČEK |  POLITIKA
Němci se radují, že šrotovné zabralo. Během dvou měsíců Němci objednali 400 tisíc nových aut. Celá legrace stála 1,5 miliardy EUR.

Automobilky se "rozjely" a problém poklesu poptávky je vyřešen, zatím. Přijmout dar 2500 EUR je jistě lákavé. Mnozí lidé, kteří si chtěli koupit nové auto v průběhu tohoto roku, nebo v příštích dvou letech, příležitosti využili.

Koupí si ti lidé ještě jedno auto v době ve které jeho nákup plánovali? Celkem logicky lze předpokládat, že již svoji poptávku s předstihem uspokojili. Jejich nákupy budou v budoucnu chybět.

PROČ SOCIALISTÉ NENÁVIDÍ KAPITALISMUS?

14. března 2009 v 16:23 | KAREL KŘÍŽ - EKONOM |  POLITIKA
Revue Politika 3/2006

Místopředseda vlády Jiří Havel ve svém vystoupení před chvílí předvedl, že je opravdovým znalcem marxismu a že je mu blízká i jeho metoda zkoumání. V dnešní době je skutečně cenné oplývat těmito schopnostmi. Onen televizní pořad, kde pan Havel označil kapitalismus za neslušné slovo, jsem také viděl. A pana místopředsedu vlády už nějaký pátek znám, myslím osmnáct let, takže mě jeho výroky ani agresivita, s jakou je prezentoval a obhajoval, nepřekvapila. Nebyl to blesk z čistého nebe, přeřeknutí se, nýbrž láhev čistého vína, kterou nám nalil, výraz zpět nabytého sebevědomí starého socialisty, kterému se opět zdá, že "svět patří nám, socialistům", a to nadobro. Jeho momentální euforie je naprosto nesmyslná, a kdyby byl pan Havel opravdu ekonom, tak by to dobře věděl.

DÍKY ČSSD NÁS NEČEKÁ BUDOUCNOST RŮŽOVÁ, ALE ORANŽOVÁ

12. března 2009 v 6:43 | VÁCLAV VOSEČEK |  POLITIKA

Jasné vítězství ČSSD v krajských volbách přineslo jeden velmi pozitivní efekt. Před pěti měsíci ovládli socialisté všechny krajské rady a díky tomu můžeme jasněji vidět, jak budou postupovat po případném vítězství v celostátních volbách. Vyhlídky jsou to ovšem neradostné.

Středočeský hejtman Rath začal své panování brutálními čistkami, kdy odvolal ředitele prakticky všech institucí, které mohl, aby tam mohl dosadit své přátele. Už nerozhoduje kompetence a výsledky, ale známosti a členství ve straně. Kromě toho je také potřeba trochu postrašit ty, které zatím odvolat nemůže a kteří dosud neskáčou podle jeho not. Výhružku už dostali ředitelé zdravotních pojišťoven, že pokud budou dodržovat zákon (!!!) a pokutovat podle něj nemocnice, tak je hned po převzetí ministerské funkce odvolá.

TOHLE SE JEDNOU MUSÍ ZHROUTIT

11. března 2009 v 7:04 | ŠTĚPÁN BINKO |  POLITIKA
Temnou a zamračenou oblohu začínají prořezávat první sluneční paprsky, či spíše, začíná se tvořit jakýsi hrozivě temný a zároveň oranžově optimistický sluneční opar, který dává tušit, že to nebude již dlouho trvat a že se den ujme své dočasné vlády nad nocí. Pootevřeným střešním oknem ke mně proudí vlahý noční vzduch a já se nerušeně přesouvám po důvěrně známé německé dálnici k cíli naší cesty. Alice vedle mě před malou chvílí spokojeně usnula a já vypínám potichu hrající hudbu a poslouchám tiché ševelení motoru, svist větru a přemýšlím, jaké to musí být, pozorovat nás tam odtud, seshora.

Nechtěl bych být oním vycházejícím sluncem, stejně jako kýmkoli, kdo by oním pomyslným pozorovatelem mohl být - bohem, "matkou přírodou" nebo čímkoli (kýmkoli) jiným. To naše neustálé pachtění se za něčím, to naše lidské pinožení a užírání se v hledání podstaty sama sebe, to musí být neuvěřitelně frustrující podívaná. Možná není tak frustrující, záleží jak pro koho, a možná je úsměvná. Asi záleží na úhlu pohledu, ale v každém případě bych to takhle z výšky vidět nechtěl. Bohatě mi totiž stačí, co vidím odsud, ze země a ze svého pohledu.

Přemýšlím, jak dlouho ještě bude trvat, než se věci kolem nás zhroutí. Přestávám věřit, že stav, který vidím kolem sebe, že může trvat věčně. Nehledám chybu ve věcech okolo, ale vidím ji v nás, v lidech. I v sobě. Zapomínáme, kým jsme a proč tu jsme. Že tu nejsme od toho, abychom se celé dny pachtili jenom proto, abychom vůbec byli. Že tu nejsme od toho, abychom se sebou nechali vláčet jako s kusem hadru a hrstce mocných umožnili, aby parazitovali na nás ostatních a aby si svou moc, v dobré víře jim svěřenou, dále posilovali na úkor nás a naší svobody. Ne, kvůli tomu tu opravdu nejsme, ale máme šanci si to alespoň uvědomit?