JE BALÍČEK ČSSD PROTIKRIZOVÝ NEBO VOLEBNÍ?

21. února 2009 v 9:47 | ŠTĚPÁN BINKO |  POLITIKA
Jiří Paroubek pochopil krizi jako šanci k nasbírání co největšího počtu politických bodů a sbírá je dobře. Jakákoli dehonestace a shazování jeho práce je marná, protože umět takhle z vnějších okolností udělat svou vlastní politickou devizu, to vyžaduje brilantní mozek a schopnost hrát vysokou hru. Nezaujatý pozorovatel musí tleskat. Nezaujatý pozorovatel ale těžko zmíněný opoziční balíček označí za protikrizový, protože není ničím jiným, než dokonale promyšleným balíček volebním.

Chtěl bych v naprosto nekonfliktním tónu položit zastáncům opozičního balíčku několik otázek, na které sám nejsem schopen nalézt odpovědi. Předem přiznávám, že to klidně může být způsobeno tím, že sám jsem hloupý (ušetřit si tak můžete invektivy v diskuzi) nebo že mám jenom špatné informace. Že se domnívám, že tomu tak není je asi jasné, ale jednoznačně tímto deklaruji ochotu, podrobit můj názor následné konfrontaci. Takže vzhůru do toho:
Proč se domníváte, že české ekonomice pomůže tlak na zvýšení spotřeby domácností, tzv. stimul poptávky? Ptám se proto, protože spotřeba v ČR je z nadpoloviční části uspokojována dováženým zbožím. Víte to? I kdyby se tak poptávku podařilo dostatečně stimulovat, o čemž pochybuji, viz. dále, tak většina takové podpory plynule odteče do zahraničí. Že nevěříte? Tak se ve všech těch Kauflandech, Lidlech nebo Hypernovách podívejte, odkud se k nám vozí brambory, mrkev nebo celer, o dalších komoditách ani nemluvě.


O kolik se podle Vás zvýší spotřeba domácností, pokud dojde ke zvýšení přídavků na děti a na bydlení ve výši jednoho sta a tříset korun? Považujete to vzhledem k výše uvedenému za dostatečný stimul na straně poptávky? A co třinácté důchody? Víte, že to de facto nebudou důchody v plné výši, ale že jde o 2.400,- korun pro starobní a invalidní důchodce a pro částečně invalidní o dvanáct stovek? Není to jen neuvěřitelně ponižující (vzhledem k výši) sociální dávka, kterou se Vás někdo, stejně jako v případě výše zmíněných přídavků, snaží koupit?
Jak dlouho podle Vás bude trvat, než se projeví snížení DPH na pultech našich obchodů a projeví se podle Vás vůbec? Nebo toho obchodníci využijí ve svůj prospěch a koncové ceny nechají stejné, když už jsme na ně zvyklí, a maximalizují tak svůj zisk? Nemáme s tím náhodou zkušenosti z rychlého zdražovnání pohonných hmot a následného "neuvěřitelně" pomalého zlevňování? A co elektřina a ceny na burze a ceny, za které ji nakupujeme? Nepřipomíná Vám to něco? Ano, firmám je zapotřebí pomoci, ale pouze v souvislosti se stimulem k zachování maximální počtu pracovních míst, ne v otázce jejich zisku. Je krize, jde o to přežít a ne vydělat.
Proč se domníváte, že snižovat sazbu sociálního pojištění zaměstnavatelům je špatné? Každý zaměstnavatel, a mluvím za jednoho z nich, přizpůsobuje stav svých zaměstnanců podle toho, jaké pro něj reprezentují mzdové a vedlejší náklady, což porovnává s kontrahovanými nebo očekávanými výnosy. Snížení nákladů na pracovní sílu umožní zmenšit počty propuštěných. Do šuplíku a na sklad nikdo dělat nebude, ale každý rozumný podnikatel propustí jenom tolik zaměstnanců, kolik je nezbytně nutné, podle zmíněné nákladové logiky, protože ví, že krize jednou skončí a dostane se z ní jenom ten, kdo bude připraven a bude mít zaměstnance k plnění zakázek. A navíc, přijmout a v budoucnu zaškolit nové zaměstnance může být dražší, než se dočasně uskromnit. Co na tom není jasného?

O kolik se zvýší poptávka, když zaměstnanec přijde o práci, ale dostane vyšší sociální dávky, případně příspěvek na nákup nového vozu? Není to náhodou tak, že nijak a možná, že dokonce klesne? Jistota bytí bez práce přece nevede k rozpoutání bezbřehého utrácení, nebo se mýlím? A i kdyby tohle všechno pomohlo, tak jak pomůžeme naší ekonomice zvyšovat HDP, když jeho zvýšení je z více než nadpoloviční části závislé na exportu? Jakou roli v tom hraje naše lokální poptávka?

Ukažte mi jediný stát, který se ekonomickou krizi snaží řešit zvýšením daně z příjmů právnických osob. Prosím! V tomto směru bych ještě "zpřísnil" odsudek takového návrhu ministrem financí. Podle mě je to ekvivalentní k tomu, pustit žilou pacientovi s poruchou srážlivosti krve. Není to jen laciné populistické gesto, jehož uvedením v praxi bychom si jenom ublížili? Nenapovídá Vám to náhodou, že těm, kteří tvrdí opak, o Vás ve skutečnosti vůbec nejde?
V kontextu výše uvedeného se ptám znovu, připadá Vám opoziční balíček jako balíček protikrizový nebo balíček volební, bravurně a precizně zpracovaný? V krizi je sice povoleno zadlužovat se, ale pomůže nám takhle velká socialistická sekyra k tomu, abychom krizi zvládli? Necháte se lacině obalamutit a koupit? Já věřím, že je mezi Vámi hodně rozumných, se kterými se sice mohu rozcházet v názoru na organizaci věcí veřejných, ale takových, kteří v době krize přiznají, že hovno je hnědé a velké a že bez toaleťáku se od mísy nehneme. Co vy na to?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama