V ČEM JE IDEOLOGIE KOMUNISMU HORŠÍ NEŽ NACISMUS

25. ledna 2009 v 6:02 | ILJA KRAVAL |  POLITIKA
Začnu jednou prostou hádankou. Který z komunistických pohlavárů minulého století vyslovil tuto myšlenku?

"Jsme socialisté, jsme nepřátelé dnešního kapitalistického ekonomického systému kvůli vykořisťování sociálně slabých, kvůli nespravedlivým mzdám, a protože kapitalismus hodnotí lidské bytosti podle bohatství a majetku namísto zodpovědnosti a výkonnosti. Jsme rozhodnuti bezpodmínečně zničit tento systém!"

Ano, nebyl to komunista, takto hřímal Adolf Hitler na prvomájovém shromáždění v roce 1927. Všimněte si, jeho věta je svým způsobem geniálně jednoduchá: Několika málo slovy Hitler definoval svého nepřítele, kterého potřebuje zničit, a tím byla v dané chvíli svobodná liberální společnost.A teď si předešlý citát porovnejme s tímto:

"Za základní příčinu stupňujících se problémů světa i naší společnosti považuje KSČM kapitalismus. Přestože dosud nevyčerpal všechny své možnosti, je stále naléhavější, aby byl vystřídán novou, pokrokovější společensko-ekonomickou formací..."
Tehdy to říkal hnusný chlapík s knírkem, dneska totéž čteme na internetu na stránkách ve volebním programu KSČM.

A není to podobnost náhodná.

V této souvislosti je zajímavé uvést ještě jeden poznatek z 30. let minulého století. Mnohý vysokoškolský učitel v USA zažil, jak se mu někteří angličtí nebo američtí studenti vraceli ze studií v hitlerovském Německu plni nejistoty, zda se hlásí ke komunismu anebo nacismu, ale jediné, čím si byli tito studenti opravdu jisti, byla nenávist k liberální západní civilizaci.
Vysvětlení je prosté: Obě ideologie mají stejný totalitní antiliberální základ. V obou případech se jedná o centrálně řízenou společnost s totální ztrátou svobody jednotlivce.
Ale i přes tyto společné základy je ideologie komunismu mnohem zákeřnější a nebezpečnější než nacismus. Nacismus si totiž vytýčil jako jeden z hlavních cílů také vymýcení tzv. neárijských ras. Díky tomu se stal nejenom ideologií totalitního socialismu, ale současně se stal i zřetelně viditelnou zrůdnou nacionální rasistickou ideologií. Důsledkem toho se nacismus dobře identifikuje jako zlo, v tomto případě jako nacionální rasistické zlo.
Ideologie komunismu je pro společnost mnohem zákeřnějším virem. Zlo si totiž uschovává za líbivá lákavá hesla, za vějičky a za hezky znějící slova. Každé z těchto slov samo o sobě zní pěkně, teprve až v logice celého slovního spojení se ukazuje ona zrůdnost centrálního totalitního zřízení:
  • údajně "lepší lidová demokracie než parlamentní a stranická",
  • mýtus o "centrálně stanovených sociálních jistotách a sociální spravedlnosti",
  • sen o tak zvaném "osvobození lidí práce od nadvlády kapitálu vyvlastněním výrobních prostředků"
  • prý "spravedlivé odměňování za práci".
Všechno opravdu nádherná hesla, jenomže tady někde udělali soudruzi chybu a zapomněli dodat:

Zatímco ve svobodné liberální společnosti se věci zmíněné v předešlých bodech a spousta dalších jiných řídí pravidlem svobodného výběru, tak v té jejich "staro-nové" společnosti by všechny tyto body řídili (kdo jiný než) komunisti.

Platí totiž jednoduchá logika: Chceme-li, aby tyto body byly "lepší", než jak by je stanovil svobodný výběr, musí být do nich z centra zasahováno na úkor svobody výběru. Musí být z centra cíleně "vylepšovány", musí být usměrňovány na tak zvaně "spravedlivější". Činnosti lidí jsou pak řízeny"vyvolenými, všeznalými a všemocnými" z centra jako totalita namísto toho, aby se tyto věci řídily pravidlem svobodného výběru.

Nechápu, že tak jednoduchou logiku "chcete princip svobody výběru anebo totalitu?" stále mnoho lidí odmítá přijmout. Anebo že by fakt chtěli zase totalitu? Tomu se mi nechce věřit.
A co si o tom myslíte vy?
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama