SLADÍME EVROPU S KYSELÝM ÚŠKLEBKEM

8. ledna 2009 v 7:43 | PAVEL CHLÁDEK |  KULTURA
"Galakoncert" k zahájení českého předsednictví EU ve mně nechal kyselou pachuť.
Již zahajovací projevy před rudou oponou mi cosi připomínaly. Nápad se spojením států do jedné Evropy byl vcelku hezký, ale příliš rozvleklý. Pokus pana Suchého o jiné pojetí hymny ještě sliboval zajímavou podívanou. Tu však narušily rozpaky obecenstva, zda se má při takovém podání stát, či sedět. Sledoval jsem celý pořad v televizi, která tuto "scénku" zachytila jen mimochodem. Ale jen z toho co jsem zahlédl bylo cítit, jak se diváci otáčejí jeden
na druhého, případně do hlavní lóže, zda je nutné vstát.Na pochopení zařazení části Dobře placené procházky jsem asi nebyl dostatečně intelektuálně na výši. Také nevím jestli jsem správně identifikoval velké hlavy jako Paroubka Topolánka a někoho s KSČM. Řekl bych, že v tomto případě by bylo třeba snahu ocenit. Závěr, kdy přece jen společně zahrají Bohuslava Martinů mi však připadl příliš optimistický. Z ostatních částí mi zbylo jen nevěřící kroucení hlavu. Kupříkladu taneční pokus "bruselských sekretářek" byla trapnost sama. Baletní číslo na mne působilo jako úlitba 4% menšině, a scénka s gramofonem a deskou EU mi připomínala dětská vystoupení u táboráku na pionýrském táboře. Také na závěr podané číslo by se dalo vykládat různě. Buď Proč bychom se netěšili nebo Prodaná nevěsta.

Chápu, že zkomponovat takovýto pořad nemusí být zcela jednoduché. Vážím si bratří Formanů i v určitém období pana Suchého, ale celé představení mi připadalo jako aplikování malých divadelních forem do prostředí Národního divadla.

Domnívám se, že by si tato kulturní příležitost zasloužila angažování několika umělců vyšší kategorie. Položilo by snad producenta nasazení pěvců, jako například paní Kožené či Urbanové? Nebo hudebníků blízkých širšímu okruhu posluchačů, jako pana Šporcla či nějakého jazzmena? Prostě umělce, s nimiž je možné se blýsknout.

Takto celý pořad vyzněl jako z nouze ctnost a nevím nevím, jestli zapůsobil tak jak měl.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama