RÁTHŮV PARADOX

9. ledna 2009 v 15:21 | JANA KOLÁŘOVÁ |  POLITIKA
... aneb jak si někteří lidé ve volbách naběhli na oranžové vidle a nás ostatní na ně, bohužel, napíchli taky.

Třicetikorunový regulační poplatek u lékaře a za položku na receptu se stal jedním ze symbolů kruté prohry ODS a velkolepého tažení ČSSD v letošních volbách. Hned po volbách se však ukázalo, že poplatek byl dalším z řady podivných slibů ČSSD, která slíbí cokoliv komukoliv, jen aby se udržela u koryta veřejných financí. (Snad nejrozsáhlejší lží byly sliby, na jejichž základě vyhrála ČSSD parlamentní volby v roce 2002. Už v květnu 2003 pak musel ministr financí Sobotka říci "lhali jsem všem voličům a spolehli jsme se na to, že naši lež neprokouknou - tím jsme ukradli volební vítězství, protože jsme vyhráli volby na základě slíbení nesplnitelného". Ovšem, řekl to zastřenější formou: "Ty sliby nebyly zasazeny do reálného ekonomického rámce a dnes v konfrontaci s realitou neobstojí.")Podobný osud má i třicetikorunový poplatek. Jmenují-li se reprezentanti současné ČSSD Paroubek, Rath, Sobotka, Hašek a dokonce i Dryml, není to pro mě žádná skutečná sociální demokracie a mohu jen - spolu s jejími voliči - čekat na dobu, kdy u nás budeme mít ČSSD, která bude věrna svému jménu a poslání DEMOKRATICKÉ levicové strany. Dnešní laťka ČSSD je zavěšena proklatě nízko -nicméně i tak bylo značným překvapením, jak nepřipravené má ČSSD rušení poplatků. Jako by se zdálo, že sama nepočítala s tím, že porazí ODS na hlavu a nebude moci nezrušení poplatku skrýt za vinu ODS.
I méně přemýšlivým voličům ČSSD došlo, že poplatky mohou být odpouštěny maximálně v zařízeních, která jsou v majetku krajů - hned po volbách přiznal Jiří Paroubek, že plošné zrušení poplatků by mohli udělat jen po vyhraných parlamentních volbách.
ČSSD však zamlčela svým voličům několik dalších důležitých faktů. Že bude porušován zákon o hospodářské soutěži, protože zařízení s odpouštěnými poplatky jsou na trhu zvýhodňována. Že nastane problém s tím, že kraj používá peníze daňových poplatníků na jiné účely, než na jaké byly určeny a že díky slibu poplatků budou tyto peníze chybět například na údržbě silnic. Že ČSSD nutí lidi přestupovat zákon, protože u každého "odpouštěného" poplatku by měl občan dostat darovací smlouvu a po dosažení celkové výše tří tisíc korun by měl dokonce března příštího roku podat daňové přiznání a tuto částku zdanit darovací daní.
Skutečností nejneuvěřitelnější je to, že se sama ČSSD lekla právních problémů s odpouštěním poplatků, takže protlačila sněmovnou jejich plošné zrušení, Jiří Paroubek začal vyhrožovat senátu, aby jej zastrašil a senát plošné zrušení posvětil a mezi tím si dokonce vzal jako rukojmí životy vojáků v zahraničních misích.

Třicetikorunový poplatek fungoval tak, jak byl nazván - regulačně. Lidé přestali zneužívat pohotovost, když nechtěli čekat u svého normálního lékaře. Také přestali chodit k lékaři jako do debatního klubu. Skutečně nemocní se dostali na řadu dříve a lékaři byli méně přetíženi lidmi, kterým je doma smutno.
Dnes se poplatky někde odpouštějí - ve středočeském kraji, kde je (bohužel) hejtmanem David Rath, je takových krajských nemocnic pět. Počet pacientů v jejich lékárnách se zvýšil až o sto procent, lidé stojí v dlouhých frontách. Někteří vzpurní občané platí i v nich poplatky natruc, neb nechtějí být rukojmím v rukou ČSSD. Prezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček k tomu uvedl, že díky tomuto nárůstu nejsou lékárníci schopni se o pacienty postarat a někteří lidé tak žádají v lékárnách otevření "rychlého okénka", kde by byli obsluhování pacienti, kteří chtějí poplatek zaplatit.

Praxe zplodila nový jev, tzv. RATHŮV PARADOX. Lidé, kteří nechtějí platit třicet korun regulačního poplatku, stojí v dlouhatánských frontách, bez ohledu na počasí, svůj věk i vlastní nemoci. Ti ostatní si vynutí "rychlé okénko" - zaplatí třicet korun a dostanou svůj lék dříve a s menší frontou. David Rath tak vlastně potvrzuje část Julínkovy reformy - základní péče je stejná pro všechny, ale kdo si připlatí, bude to mít dříve. Aneb jak říká Julínek a jeho reforma - kdo chce a také může, bude si moci připlatit pojištění na nadstandardní péči, s tím, že jasně definovaný základ zůstane zachován všem. Jen se asi nedá říci, že to tak pan "bohužel-hejtman" Rath zamýšlel.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama