NAJDOU ČEŠI ODVAHU PTÁT SE NA EVROPSKÉ DOTACE PALESTINY ?

7. ledna 2009 v 10:08 | JAN BOŠTÍK |  POLITIKA

ČR předsedá EU. Ano, je to významná příležitost, zkušenost a mnoho překvapivých nových pozitiv. Euroskeptici by řekli, že se jedná o drahé předsednictví. Bude nás to stát přibližně tři miliardy. Na druhou stranu náklady může převýšit zisk přímý i nepřímý z nové úrovně "high" prezentace ČR v celé EU. Počkejme si, uvidíme.Francie nám dala do vínku mimo jiné i jeden nemedializovaný horký brambor. Tato země je totiž hnacím motorem toho, kdo podporuje a lobuje za to, že EU každoročně dotuje palestinské teroristické hnutí Hamas.

EU se v současné době všemožně snaží řešit dopady tíživé ekonomické krize. Přesto je na ČR jako předsedající zemi, že musí schválit a odklepnout pro rok 2009 dotaci z EU pro palestinskou samosprávu. Nedá se s tím nic moc dělat. Zvrátit tuto dotaci by vyžadovalo nepopulární odvahu a postavit se proti francouzskému lobingu.A o co vlastně jde? Jde o 300 milionů EUR, které každý rok EU vyplácí palestincům. Přepočítejte si prosím tuto částku na české koruny. Když někoho dotuje EU, tak je to bráno i z peněz ČR. ČR totiž povinně přispívá do společné evropské kasy. A koho EU dotuje v Palestině?
V Palestině vládne tzv. politické hnutí Hamas. Jde o skupinu, kterou si Palestinci zvolili ve svobodných volbách. Hamas je ozbrojenou skupinou radikálních islamistů. Jejich hlavním cílem je bojovat proti Izraeli a Židům po celém světě. V mírné nenávistí mají i mnohé "nevěřící" národy mezi něž řadí USA a mnohé jiné např. i evropské země. Hnutí Hamas je mnoho let na seznamu světových teroristických organizací.

A proč EU Palestinu dotuje? Palestinci mají úrodnou půdu, mají suroviny, mají historické památky a mají množství nezaměstnaných lidí. Přesto Palestinci nemají vlivný export, nemají průmysl, netěží nerostné suroviny, nehospodaří v zemědělství ve velkém a nenutí své občany pracovat, podnikat a budovat své vnitřní bohatství. V Palestině se naopak nachází několik muslimských univerzit. Na těchto univerzitách se učí mimo jiné nenávidět Židy a být mučedníky. Palestina má všechny potřebné zdroje, ale neumí je a možná nechce využívat.

Dotace EU a tedy i české peníze v miliardách se rok co rok vynakládají na zcela neprůhledné projekty. Hamas je velmi nedůvěryhodnou organizací a přesto je výhradním příjemcem evropské finanční injekce. Kdo zabrání tomu, aby se za miliony českých EUR nekupovali zbraně, netiskli militantní a nenávistné tiskoviny, nestavěli se podzemní tunely z Egypta odkud se pašují zbraně? Hamas se úspěšně maskuje za červený půlměsíc, za různé charity, politiku a oficiální parlament.
EU si zakládá velmi na tzv. "publicitě". Známe množství unijních fondů, grantů a dotací. Nejznámější je ESF - evropský sociální fond, Equal, různé operační programy a dotace zemědělcům a rybářům. Vše se řádně a důsledně propaguje a vystavuje na odiv. Ale dotace palestinské samosprávě v takové závratné stamilionové výši se nikde nepropaguje. O této dotaci EU veřejně nemluví na žádné úrovni krom různých výborů v Bruselu. To je velmi podivné a zarážející.

Desítky a stovky NNO organizací a firem z celé EU by vám mohly vyprávět, jak je těžké získat dotace z unijních fondů. A když je získá, tak jsou svázání velmi tvrdými pravidly. Příjemce grantu je povinen nejdříve svůj projekt zafinancovat např. z úvěrů. Potom projde množstvím kontrol, průběžných zpráv a po správném vyúčtování, kde se hledí na správnost v řádech centů, může dostat zpětně schválenou dotaci.

Palestinci dostanou granty z EU ihned. Úroveň jejich projektů je velmi diskutabilní a mnohdy nedochází ani k řádnému vyúčtování, splnění cílů a kritérií.
Proč palestinskou samosprávu nedotuje USA, Rusko nebo bohaté ropné arabské státy? Je známo, že do této oblasti dodává zbraně neoficiálně pouze Rusko. Jeho zbraně se pašují z Egypta a Íránu. Může se tak stát, že naše evropské peníze končí v rukou ruských překupníků zbraní.

ČR předsedá EU a i s touto otázkou se může popasovat. Najdeme odvahu ptát se uvnitř administrativy EU proč je tato dotace poskytována? Plní tato dotace nějaké cíle? Existuje řádná evidence a ověřené vyúčtování dotací palestincům? Myslím si, že tuto odvahu jako předsedající země nenajdeme. Pro tento rok už stejně nezbývá nic jiného, že miliardy korun Palestincům poslat. Zajímá vás proč a kam?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama