KAPLICKÉHO SMRT, VOJENSKÉ MISE A KONEC POLITIKY

16. ledna 2009 v 15:17 | DAVID PROKOP |  POLITIKA
Patologické ego neukojeného strejce zase jednou vyhřezlo s mlasknutím doprovázeným nelibým puchem na povrch, aby připomnělo všem těm, kdo už si mysleli, že už je Praotec Ubu ničím nepřekvapí, že je překvapit ještě umí. (Na konci trocha teorie o Paroubkově likvidaci Politiky jako takové.)

Kaplického tragické úmrtí opět prokázalo, že úchylná nenávist některých jedinců jde skutečně až za hrob. Někoho prostě vůbec nic nezastaví. Zneužívat smrt člověka k politickým útokům tak, jak to činí Paroubek a Jandák směrem k ODS, to je prasečina prvního kalibru. Chtěl bych věřit, že již dále nelze zajít, ale bohužel, zkušenost mě u Paroubka přesvědčila, že vždycky je možné zajít dál. Když jsem se dočetl na novinky.cz v den Kaplického smrti názor, že za jeho smrt může vlastně Klaus a jemu podobní, páč se jim nelíbilo Kaplického dílo, čekal jsem, že dojde k nějakému formálnímu protestu z Hradu, ale nikdo další podobné špinavosti již dál šířit nebude.

Omyl nad omyl, jak všichni vidíme, čteme a slyšíme.Když se politika Paroubkova vydírání a totální destrukce projevila svazováním vojenských misí s miniregulkačními poplatky ve zdravotnictví, byl to pro mě šok. Nechutná záležitost, absence byť jen nejmenšího ždíbku odpovědnosti. Těžko hledat slova teď, v případě Kaplického. A to se zde příliš nezmiňuji o všech těch vejšpelchtech o malém českém rybníčku, co nechtěl uznat velkého génia světového formátu. Jednak je to obraz těch chudáků, co tyhle slinty vypouštějí z úst, protože oni tím ten údajný malý zabahněný rybníček sami aktivně vytvářejí, jednak tím ponižují Kaplického, který nepochybně významným architektem byl a určitě nepotřeboval, aby se ho zastával upocenej primitiv typu Jandák a vykládal o tom, co je kumšt. Dále si myslím, že Kaplický byl člověk na jisté úrovni a nehrál by si na Otu Sklenčku jen proto, že nepostavil někde nějakej barák a kór v den, kdy se mu narodilo dítě! Navíc, ruku na srdce, bylo mu přes sedmdesát - sice ne až tak vysoký věk, ale už dost stáří na to, aby člověk počítal s tím, že prostě už neví ani dne, ani hodiny.

Dovolím si tvrdit, že Paroubek (samozřejmě nejen on, ale on je svým způsobem modelem v této záležitosti) svým neustále stupňovaným populizmem může de facto způsobit likvidaci Politiky jako takové v naší zemi. Politika jako správa věcí veřejných má být alespoň z části uplatňováním jakýchsi obecných principů, jakési ideologie, v kterou daný politik věří, něčeho, co je nejbližší jeho názorům, přesvědčení a svědomí. Paroubek toto vše odvrhl a místo toho se zabývá jakousi vědeckou likvidací politiky - totiž tvoří politiku své strany nyní již prakticky jen a jen podle toho, jaké výsledky mu přinesou velmi detailní sociologické průzkumy. Dalo by se říct, že jen zkoumá, kolika lidem se líbí, aby sousedovi chcípla koza.

Dále významně přispívá svou agresivitou a sobectvím neskutečných rozměrů k tomu - abych si pomohl annalogií vypůjčenou z Pojmu politična a Teorie partyzána Carla Schmitta - že neexistuje pojem politický přítel a politický nepřítel, nýbrž jen přítel a nepřítel. Politika je absolutizována, rozšířena na všechny sféry našeho života. Paroubek (jak upozorňuji výše - nejen on) odhazuje všechna pravidla, všechny zvyklosti, svým chováním překračuje všechny hranice, která nás ještě chránily od toho, abychom politiku brali se střízlivým odstupem od našich soukromých životů. Agresivita politiky (lze-li ještě v tomto kontextu používat pojem politika) v Paroubkově podání vede k tomu, že jednak zasahuje vše, jednak se rozpadá v nic - protože už nejde ani vzdáleně o ideál, ale o "službu" davu, který tupě vyživuje ty, kteří mu podkuřují. Nemám na mysli jen obecné principy socializmu, které ovšem k tomu velkým dílem přispívají, ale i takové věci jako jsou útoky na nejniternější soukromí politického soupeře, zneužívání smrti člověka a tím naprostá neúcta k člověku jako takovému... atd., atp.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama