ČUNKUNÁŠ

11. ledna 2009 v 17:55 | KAREL KŘÍŽ |  POLITIKA
Nevím už, co si o Jiřím Čunkovi myslet. Po vcelku sympatickém působení na radnici ve Vsetíně si zřejmě tato lidovecká kometa ukousla příliš veliké sousto svým vstupem do celostátní politické ligy a zcela evidentně je nedokáže přežvýkat. Jeho dvě včerejší večerní vystoupení na ČT 24 se stala excelentní ukázkou symbiózy chaosu, mlžení a absence elementární soudnosti.
Ačkoliv KDU-ČSL dostává pravidelně ve volbách do parlamentu kolem pouhých 10 % hlasů, náš systém z ní udělal prakticky nepřetržitě vládnoucí stranu. Vítěz ji vždy potřebuje k sestavení jakéhosi koaličního slepence a lidovci jsou si toho velmi dobře vědomi. Jejich prioritou se stalo vyjednávání o postech, funkcích, teplých místečkách ve státní správě a výhodách z toho plynoucích, při kteréžto činnosti jim naprosto nezbývá čas na vlastní křesťansko demokratické programové teze a ideály, tedy pokud se nejedná o financích pro spřízněné duše.

Koncetrátem této nebohulibé činnosti se pak dnes stal předseda strany. Na jeho osobě se obnažují pokroucené hodnoty lidovecké partaje dokonale. Pomineme-li jeho aféru s, po přepážkách banky náhodně, létajícím půlmiliónem, kdy si opravdu možná jeho bývalá sekretářka malinko přidala pro větší dramatičnost celé story, aby se jí to jako bumerang vrátilo s její poněkud menší věrohodností, je dnešní konání páně místopředsedy vlády jedním slovem tragikomické.


Již týden udržuje sobě věrnou část lidovecké famiglie zalehlou na matracích. Vyhlásil stav nejvyššího ohrožení a tasí zbraně. Jak ovšem stále více vyplouvá na povrch, poněkud mu zvhlnul střelný prach, anebo, což je ještě horší, neumí ani dobře nabíjet a mířit. Bohužel se přitom tváří jako Limonádový Joe po pěti dávkách lomcováku.

Trapnost této jeho osobní války gradovala na tiskové konferenci po zasedání celostátní konference KDU-ČSL. Jiří Čunek se snažil mediálnímu světu vnutit frázi o kajícné omluvě ministra financí Kalouska, po kteréžto hlavní bafuňáři strany, pod jeho velením, milostivě sňali z jeho beder hříchy spáchané při prosazování internetového sázení, čímž prý vedl lidovce do chřtánu ODS a již tedy netrvají na jeho odstoupení z vlády Mirka Topolánka.

Miroslavu Kalouskovi můžeme vyčítat mnoho věcí. Vítězný doutník s Jiřím Paroubkem během jednání o vládě s Topolánkem, podivné zakázky na ministerstvu obrany neblahé paměti, záhadné financování několika rodinných hnízdeček a možná mě doplníte dalšími příklady, ale co mu nelze upřít je jistá dávka osobního politického šarmu a inteligence. Zjevil se zpoza hloučku novinářů jako Deux ex machina a usvědčil svého předsedu ze lži.

Adrenalin v žilách přítomných byl v tu chvíli jistě nad hranicí bežné dávky a malinko třesoucí se hlas ministra financí je toho důkazem, ale neznám mnoho podobných případů na naší politické scéně, kdy se takto veřejně pere špinavé prádlo, a proto se Kalouskovi ani nelze divit. O to více pikantní je pak reakce samotného Jiřího Čunka. Žádná sebereflexe, žádné pokání. Neskutečné blábolení o neporozumění a časové posloupnosti vyjádření jednotlivých orgánů KDU-ČSL, zamotávání se do problému, inflace zbytečných, nicneříkajících slov, která měla jediný cíl - vytvořit obrannou mlhu a udělat z přítomných novinářů pitomce.

Bohužel takto se předseda Čunek chová vždy, když vysvětluje svoje osobní kauzy. Mnoho frází a zbytečných gest, kterým snad nerozumí ani on sám. Přitom případ je tak jasný. Velmi špatně zvládá svoje ministerstvo, neboť je zaneprázdněn řešením jiných - osobních, stranickomocenských, finančněcírkevních - problémů a navíc jeho "image", získané díky jeho konání-nekonání v případě onoho zapeklitého úplatku, hrubým způsobem poškozuje nejenom současnou vládu, ale soudný člověk musí uznat, že i samotnou stranu, které předsedá.

Není tedy divu, že se jej chce Mirek Toplánek zbavit. Měl to zřejmě udělat dávno, stejně jako členové KDU-ČSL. Jeho popularita spojená s, v naší vlasti nevídaně, odvážným řešením otázky nepřízpůsobivých likvidátorů nájemních bytů, je již nenávratně ta tam. Zůstala pohřbena pod nánosem strachu o vlastní dobré bydlo, hloupého vykrucování, teatrálního mlžení a nicneříkajících rétorických cvičení. Pokud si dovolím parafrázovat jeho výrok o Miroslavu Kalouskovi, zněl by asi takto :"Jiří Čunek by byl dobrým starostem Vsetína, ale je špatným ministrem vlády ČR." To by si měl uvědomit.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama