Leden 2009

MAĎARSKÝ ČÍŠNÍK PŘICHÁZÍ S ÚČTEM

30. ledna 2009 v 16:10 | ILJA KRAVAL |  POLITIKA
Není to až tak dávno, co se Paroubek dušoval, že "dluhy se neplatí" a že se "proboha nemá strašit nějakými argentinskými scénáři". Vlastně má pravdu, nač chodit tak daleko. Stačí se podívat, kam to dotáhli naši sousedé sociální demokraté v Maďarsku, když zaťali sekeru do rozpočtu s filozofií "dluhy se přece neplatí".

K čemu tam došlo?

Ještě před několika lety dosahoval deficit veřejných rozpočtů Maďarska závratných 9,2% HDP (!), v roce 2007 5,5 procenta hrubého domácího produktu. Evropská komise zahájila s Maďarskem řízení pro nadměrný schodek. Vládní dluh dosahoval 66 procent HDP. Žít na dluh si zvykla nejen vláda, ale i běžní občané, kteří si půjčovali ve velkém a to i v zahraniční měně.
"Maďarsko je v regionu nejrizikovější zemí pro investory, nedůvěřují nám kvůli obrovskému státnímu deficitu. Doplácíme na to, že dlouhodobě žijeme na dluh," zhodnotil tehdy situaci analytik Zoltán Torok z Raiffeisenbank.

Zadlužení se pro Maďarsko stalo kritickým nikoliv tím, že by přerostlo samo o sobě nějakou absolutní mez, ale vnější podmínky se změnily a tím bylo kritického bodu dosaženo. Pro sociální demokraty samozřejmě nečekaně a překvapivě, když přece dluhy se neplatí:

S RÁTHEM DO NEBE

30. ledna 2009 v 6:48 | HELENA KRATZEROVÁ |  POLITIKA
"Když já vám povídám, že je nebe na Zemi, pravdu mám, věřte mi…" Zřejmě v intencích Voskovce, Wericha s přihlédnutím k Jaroslavu Ježkovi hodlají přistupovat k řešení rozrůstající se krize proslulí oranžoví lídři Jiří Paroubek a David Rath. Ovšem nebe, potažmo řečeno ráj, slibují pouze vyvoleným. Podle jejich mínění nejbědnějším a nejubožejším, kteří doplácejí na nenasytnost majetnějších.

KAŽDÝ ŽIVÍME SVÉHO BOLŠEVIKA

30. ledna 2009 v 6:41 | KAREL KŘÍŽ |  POLITIKA
Mám takový sen. Společnost se vypořádala se všemi parazity, kteří ze všeho nejvíce milovali svoje ego a cizí peníze. Tisíce zbytečných razítkovačů lejster si založilo vlastní firmy a začali produkovat společensky potřebné hodnoty. Sociálně nepřizpůsobiví občané všech barev pleti konečně začali žít jen za to, co si opravdu vydělali poctivou prací. Zemřel poslední komunista.
Sen pokračuje neúplatným soudcem, kterému poctivý vyšetřovatel předvedl zkorumpovaného úředníka s dokonalým důkazním materiálem a ten usvědčeného odsoudil za braní úplatku při hodnocení státní zakázky k propadení veškerého majetku a mnohaletému žaláři. Také se zde zjeví vlídný pracovník finančního úřadu, který s nenuceným úsměvem prohlédne čtyři řádky daňového přiznání s kolonkami příjem, výdej, zisk, daň.

RÁTHŮV PARADOX ... II

28. ledna 2009 v 15:30 | JANA KOLÁŘOVÁ |  POLITIKA
… aneb "jak můžete mluvit o zdravotnictví, když nejste lékař" a také jedna věta o Hitlerovi a Stalinovi jako vzorech chlapců z ČSSD.

Poslední dny přinesly několik překvapení z dílny ČSSD - takových, v jaká už jsme snad ani nemohli doufat. Ekonomičtí experti ČSSD představili recept na ekonomickou krizi, na Jiřího Havla prasklo, že obdivoval ekonomické úspěchy J. V. Stalina a Rathovi ujela pusa s Hitlerem víc, než on sám čekal, takže byl tak překvapen, že se za to dokonce i omluvil.

Recept ČSSD na krizi vzbuzuje dojem, že byl vypsán s přáním "čím hůře, tím lépe" - snad aby na konci pádu k hospodářskému dnu nastalo lidové povstání hladových chudých občanů, jehož vlna vynese Jiřího Paroubka do premiérského křesla. Jak jinak si lze vysvětlit, že ČSSD chce zabránit krizi přesným opakem racionálního hospodaření - rozhazováním plnými hrstmi. Snad jen proto navrhuje zvýšení platů státních zaměstnanců, zvýšení starobních důchodů, zavedení novomanželských půjček, prodloužení doby vyplácení podpory v nezaměstnanosti, nemocenskou i v prvních třech dnech nemoci i plošné zrušení poplatků ve zdravotnictví.

NÁVRH NA ROZPUŠTĚNÍ ČSSD

27. ledna 2009 v 15:42 | VLASTIMIL BLAŤÁK |  POLITIKA
Tisíckrát jsem si přísahal, že se na zdejším blogu vyvaruji vážného psaní. Nedá mi ale svědomí, abych neudělal výjimku a provedl malý ekonomický exkurs - přesto, že nejsem vzděláním ekonom, ale i tak jsou mi některé věci zřejmé, stejně jako mnohým dalším, jen pánům z ČSSD stále ne. Předesílám, že na jejich demagigické příspěvky v komentářích nejsem zvědavý a uvítal bych, kdyby se věnovali něčemu užitečnějšímu, než obhajování neobhajitelného.

V roce 1991 mi bylo nějakých patnáct let. Nijak nad poměry jsme si v pohraničí nežili, otec lesní dělník, matka prodavačka v místním koloniálu, nic jiného se v místě ani dělat nedalo. Měl jsem jedny rifle a možná jsem si přál mít dvoje, jenže na ně nebylo. Nakonec, jedny tehdá stačily.
A pak se stalo, že rohlíky zdražily o padesát haléřů a otec přišel o práci. Co to znamenalo pro nás, pro děti, jakožto ekonomicky pasívní členy domácnosti? Mimo jiné to, že na lyžařský kurs jsem dostal lyže z bazaru a jízdní kolo Favorit pod stromeček se odložilo o sezónu. Považuji za nutné položit si řečnickou otázku: zachovali se ke mně rodiče tímto způsobem takto, protože mě neměli rádi? Určitě ne, ba právě naopak, jen se řídili aktuální situací v rodinném rozpočtu a bylo to tak správné. Kdybych tehdy jako dospívající fracek přišel za tátou s ultimativním požadavkem na zvýšení kapesného, protože zdražily Startky bez filtru a kytky pro holky, asi bych dostal takovou po čuni, až by se mi hlava otočila.

TELEVIZNÍ HRA NA VYVÁŽENOST

26. ledna 2009 v 6:21 | MAREK ŠVEHLA |  KULTURA
Není pravda, že Česká televize neslouží žádné politické straně, jak se někdy říká. Ona totiž slouží všem politickým stranám. Důkazem je, jak vypadá televizní zpravodajství. Naposled jsme to mohli vidět v sobotu večer, když ČT informovala o rozhovoru s Davidem Rathem uveřejněným ten den v Lidových novinách.

Rath tam zmínil jako příklad úspěšného boje s ekonomickou krizí Hitlerovo zbrojení ve 30.letech. Přitom každá hitlerovská paralela je skandální a za jednu takovou byl léta ostrakizován třeba Jörg Haider. Hitler jak známo nebojoval z krizí, ale dělal vše pro přípravu na válku. O to teď ale nejde.

Jde o způsob, jak o tom ČT referuje: zmíní výrok o Hitlerovi v LN, pak vyjádření Ratha, že šlo jen o historický exkurs a že Hitlera neobdivuje. Dál je střih na Paroubka, který práci LN označí za "nechutný případ naprosto tendenčního přístupu". Což - jak dodá Česká televize - Lidové noviny "odmítají".

Vše jde jako obvykle v rychlém sledu a pokud to vůbec divák stačil sledovat, musí poněkud znejistět: tak jsou LN "nechutné a tendenční", jak nám k večeři oznamuje Paroubek? Nebo šéf ČSSD vaří z vody a snaží se hodit skandální výrok Ratha na jiné? Jenže to se nikdo ze zpráv ČT nedozví. Přitom bychom teoreticky měli, neboť času na zpracování bylo dost, Lidové noviny by svým kolegům z televize jistě rády zpřístupnily záznam rozhovoru (od neděle visí na internetu) a redaktor ČT se s trochou kuráže mohl Paroubka zeptat, jak na tu "tendenčnost" přišel. Zpráva by pak byla úplná a divák by si z ní odnesl toto: Raht chválí Hitlerovy recepty a Paroubek bez důkazů osočuje seriózní deník, který tuhle chválu zprostředkoval.

RÁTHŮV LÉK NA KRIZI? ADOLF HITLER!

25. ledna 2009 v 6:14 | KAREL KŘÍŽ |  POLITIKA


Myslel jsem, že u Davida Rátha mě nemůže překvapit už vůbec nic. Ovšem jeho "myšlenky" vyslovené v rozhovoru pro sobotní Lidové noviny mne naopak doslova šokovaly. Pominu-li snůšku vzájemně si protiřečících demagogických nesmyslů ohledně financování jeho Potěmkinovských vesnic, očividnou nekompetentnost v ekonomických otázkách, graduje ono povídání hlubokomyslnou úvahou páně doktora, že možným řešením krize je, po vzoru Adolfa Hitlera, začít zbrojit. Tím dát lidem práci, peníze, poté vyhrát volby a zřejmě nakonec vyrazit v tancích na Berlín.


Může to ten člověk vůbec myslet vážně? Dochází mu, co vlastně vypustil z úst? Uvědomuje si, že je vysoce postaveným politikem opoziční strany a možná budoucím ministrem vlády ČR? Jistě, základní princip je sociálně demokraticky pochopitelný - ty chudáky dole jsme na daních tak oškubali, že bychom jim v době krize mohli něco málo vrátit formou práce pro stát. Arbeit macht frei ! Soudruzi jistě pochopí, že v těžkých dobách se nemohou jen vyplácet sociální dávky a půjdou radostně montovat místo Škodovek třeba Kalašnikovy na státní zakázku.

V ČEM JE IDEOLOGIE KOMUNISMU HORŠÍ NEŽ NACISMUS

25. ledna 2009 v 6:02 | ILJA KRAVAL |  POLITIKA
Začnu jednou prostou hádankou. Který z komunistických pohlavárů minulého století vyslovil tuto myšlenku?

"Jsme socialisté, jsme nepřátelé dnešního kapitalistického ekonomického systému kvůli vykořisťování sociálně slabých, kvůli nespravedlivým mzdám, a protože kapitalismus hodnotí lidské bytosti podle bohatství a majetku namísto zodpovědnosti a výkonnosti. Jsme rozhodnuti bezpodmínečně zničit tento systém!"

Ano, nebyl to komunista, takto hřímal Adolf Hitler na prvomájovém shromáždění v roce 1927. Všimněte si, jeho věta je svým způsobem geniálně jednoduchá: Několika málo slovy Hitler definoval svého nepřítele, kterého potřebuje zničit, a tím byla v dané chvíli svobodná liberální společnost.

KOMUNISTICKÁ OSVĚTIMSKÁ LEŽ

23. ledna 2009 v 9:49 | MIROSLAV VÁCLAVEK |  POLITIKA
"Klementa Gottwalda obdivuji. Udělal mnoho dobrého pro lidi. Dějiny se falšují, souzeni byli jen ti, co se opravdu provinili." Tak se vyznává soudružka učitelka Marta Semelová a kandidátka do parlamentu České republiky za komunistické masové vrahy. Rovněž připojila svůj podpis pod nejnovější komunistickou iniciativu usilující o opětovné znásilnění dějin rudými zločinci a o výklad historie kde hromady mrtvol jsou schody ke komunistickému ráji a spravedlnost.

Když se na Nóvě ptali agenta StB Falmera/Filipa, komunistického fýrera, poslance a místopředsedy poslanecké sněmovny na to, co na tuto novou iniciativu svých bratrů v rudém triku říká, zasmál se řečeno s Kainarem tak, že to zaznělo jako kus masa když pleskne o zem. Šibalsky popotáhl obličejem až mu jeho momentální maska demokrata, kterou si jako všichni komunističtí zločinci nasadil po listopadu 1989, vykreslila obraz dobromyslného strýčka. Jenom mu dát fajfku a posadit ho do houpacího křesla do první třídy. Soudružka učitelka Semelová sežene rákoskou dav dětí poblíž a nechá hodného strejdu Falmera/Filipa vyprávět. Jak to bylo když třídní nepřítel dostával svůj spravedlivý trest a soudruzi měnili tuto zemi na jeden velký koncentrák. A nakonec pásma pro děti je nechat osahat pendrek Lidového mlicionáře a vysvětlit, že v zájmu lepších zítřků bylo nutné nechat umírat novorozené děti Pankráckých vězenkyň popravovaných po porodu. Na to by jsme milé děti málem zapomněli - komunisté přece nezabíjejí těhotné ženy, ale řídí se Leninským humanismem. Každému jeho spravedlivý trest. Novorozeného třídního nepřítele nechat chcípnout a poté jej pohodit jako zdechlinu prašivého psa do hromadného hrobu v Ďáblicích. Matčin popel vysype pevná ruka soudruha někde za Prahou. S lidmi a pro lidi.
Tahle nejnovější komunistická "iniciativa" není ničím jiným než Osvětimskou lží v komunistickém balení.

POZOR NA MEGALOMANII POLITIKŮ

23. ledna 2009 v 5:29 | MIROSLAV ŠEVČÍK |  POLITIKA
V posledních týdnech se roztrhl pytel někdy až s neuvěřitelnými nápady jak zachránit tu naše skomírající hospodářství, jindy hospodářství jiné členské země Evropské unie, neřkuli americkou ekonomiku.

Většina z těchto spasitelů - politiků si téměř vůbec neuvědomuje, že jednou z hlavních příčin situace, do které se mnohé, byť vyspělé ekonomiky dostaly, je způsobena předchozími státními zásahy, mnohdy těch samých politiků, nesmyslnými reakcemi jiných státních autorit (např. centrálních bank) a regulací, která dlouhodobě narušuje fungování tržních mechanismů.

A CO S TĚMI ZMETKY ?

22. ledna 2009 v 15:32 | FILIP SKLENÁŘ |  TAKHLE U NÁS ŽIJEME
To zas Pražáci záviděj, jak se na Moravě žije, zasmál jsem se a (věda, kde to asi tak najdu) stáhl nejpopulárnější home video těchto dní Dirty Teacher vol. 1. Číslo jedna přidávám proto, že teď se dost možná se svými trofejemi vytasí i další žáčci: uvidíme. Podívaná to není rozmarná, jak jsem se těšil, spíš smutná a trapná. Pokud jde o mne, drtivou většinu štráchů kolem sexu považuji za pseudoproblém, který jen odvádí pozornost od skutečných společenských potíží: alkoholismu, gamblerství, silničního pirátství a tak dále. Řekněte si, že jsem libertin, ale jde-li o mne, ať si paní učitelka domlouvá každý den se všemi chlapci ze školy bukkake, mě to nedráždí. V zemi, kde v podvečerních hodinách běží reklama na hentai porno přibalované k dennímu tisku, si nemá cenu hrát na viktoriány.

Co mě naopak dráždí je grázlovství. Záznam onoho primitiva zachycuje, jak slečně slibuje, že si to nechá sám pro sebe. Naivita, samozřejmě; schopnost takovému slibu od takových dvou buranů uvěřit leccos napovídá o duševní mohutnosti oné diplomované specialistky. Ale slovo je slovo, marná sláva, a bývaly prý doby, kdy i muž měl nějakou čest, a slib daný v posteli se cítil zavázán plnit. Pokud ty doby skutečně existovaly, jsou nenávratně pryč. Slečna, která si během onoho "natáčení" skutečně vytrpěla své, je za svou nerozvážnost vytrestána dost.

SVĚT UTÁHNUTÝ NA VAŘENÉ NUDLI ...

22. ledna 2009 v 15:07 | SVEN F. REHULKA |  POLITIKA
Včera, v den inaugurace nového amerického presidenta, jsem četl v The Daily Telegraph (Sydney), jeden ze stovky článků, které přirovnávají projevy a sliby Barack Hussein Obamy k příchodu Messiáše na zem !
Je celkem logické, že lidé zkrušení současnou hospodářskou krizí Ameriky a tím i celého světa, se "jako tonoucí chytají stébla", ale pouze budoucnost a jeho činy ukáží, jestli tuto celou, několikaměsíční slávu, pochlebování a naděj, vůbec zaslouží.


Totiž, řečnit uměl slušný filosof Cicero, ale i váleční zločinci Mussolini a Hitler !


Tím se ale, chci vrátit k úvodu tohoto článku - o tom, co jsem četl 21. ledna 2009.

KOD VYMÝVÁ MOZKY

22. ledna 2009 v 5:28 | IVAN KRAUS |  HISTORIE
Ozvala se předsedkyně sekce školství v UV KSČM.
Vadí jí a nejen jí, jako funkcionářce komunistické strany, že členové Konfederace politických vězňů nebo organizace Člověk v tísni chodí do školy a vyprávějí dětem o totalitě.
Zřejmě by v demokracii někdejší mukl neměl ani muknout.

Také jí nevyhovují učebnice. Prý by na minulost měli autoři pohlížet z různých pohledů. KSČM by chtěla také dohlížet na učebnice, jako kdysi. Jinak prý hrozí zkreselní historie.
To snad nehrozí. Naše historie je zatím stále poněkud zkreslená. Ůstav pro studium totalitních režimů by se měl prý zrušit. To proto, že je třeba naši historii opatrně kontrolovat, abychom náhodou neřekli moc pravdy.
Moc pravdy je chyba.
Lepší je pravda v menších dávkách, aby se náhodou kvůli pravdě někomu neublížilo.

Představuji si, co by komunisté rádi vysvětlovali po školách. Určitě by neměli velký výběr. Ale něco by tu bylo přece.
Na příklad by mohli dětem říct o někdejších činžích nebo ceně másla či tvarohu. Pro korektnost by ale museli také dětem sdělit výši platu řidiče, dělníka nebo třeba pošťáka. Ale hlavně by museli žákům trochu pohovořit o někdejších zákonech.
O svobodě projevu, cenzuře, svobodě shromažďovací nebo pohybu. A také trochu o lidových milicích, o politických vězních, o rozsudcích, které byly hotovy předem, trochu o Jáchymovech, Leopolodovech, ale i o kádrových posudcích.
Pak by možná děti pochopily, kdo ještě dnes komunisty volí.
Komunisté to však nikdy říkat nebudou.
Právě proto musí jít do škol političtí vězni, jimž nešlo o máslo, ani tvaroh.

HEJTMAN RÁTH KRÁČÍ VE STOPÁCH DONA QUIJOTA

22. ledna 2009 v 5:05 | JAN ZIEGLER |  POLITIKA
Hrdina Cervantesova románu bojoval s větrnými mlýny. Sociálnědemokratický hejtman David Rath si to pro změnu hodlá rozdat s brdským radarem. Oba "hrdinové" mají společné jedno, chovají se jako směšní šašci.

Nynějšího středočeského hejtmana napadla geniální myšlenka, vyhlásí na Brdech chráněnou krajinnou oblast či dokonce národní park a americký radar tak nebude. Je tragikomické, že v čele středních Čech je člověk s nulovou znalostí zákonů. Jinak by věděl, že národní park se vyhlašuje Parlamentem schváleným zákonem a chráněnou krajinnou oblast jmenuje ministerstvo životního prostředí.

A navíc je tu ještě jedna důležitá překážka, která hatí páně Rathův svatý protiradarový boj. Oblast, ve které Američané hodlají vybudovat své obranné zařízení, je součástí vojenského újezdu a ty jsou vyňaty z pravomoci krajských úřadů. Smůla!

David Rath ve svém narcismu ohromuje veřejnost rádoby úžasnými nápady. Zatím mu všechno vychází a mnozí lidé ve své nevzdělanosti nedokážou prohlédnout jeho nekompetentnost skloubenou z neznalostí. Proto jeho Středočechům je nutné říci naplno: Máte hejtmana jakého jste chtěli, hloupého, který ničemu nerozumí a nevědomost nahrazuje siláckými gesty. Brzy spláčete nad výdělkem.

OBAMA? JEN SE Z NĚJ NEPOTENTO

21. ledna 2009 v 9:34 | PETR PAULCZYNSKI |  POLITIKA
Tak. Barack Hussein Obama byl inaugurován. Jeho inaugurace mi připomínala obrovskou pouť. Všichni jásají, jakoby přicházel spasitel světa. Vyléčí nemocný svět. Jeho program jsem sice neviděl, ale útržkovitě jsem zaznamenal:

* Propustí gaunery na Quantanámu (uvidíme co mu za odměnu provedou)
*Opustí Irák, ale ne Afganistán (a proč ne i ten, oni se stihnou pomlátit sami tam i tam)
*Vyřeší krizi(nalije peníze daňového poplatníka do soukromého sektoru ?)
*Bude řešit ortázky globálního oteplování(to je ten velký enviro byznys)
*Koupí dětem do Bílého domu nějaké psíky

Na nic dalšího si nevzpomínám. A přesto dva milionu Američanů včera v mrazu zfanatizovaně koukalo jak přichází mesiáš s heslem "Yes, we can". Až budou muset pro slibovaný ráj na zemi něco obětovat, uvidíme.
Ráj začal nejdražší inaugurací v historii . Stála jak jsem někde zaznamenal 125 milionů $. Inaugurace "nenáviděného" G.W.Bushe stála čtvrtinu. Levičák začal utrácet. Kde to ale skončí? ptá se bloger Hermánek.

JAK VLÁDNOUT (S)PROSTÉMU LIDU

21. ledna 2009 v 8:23 | KAREL KŘÍŽ |  POLITIKA
Společnost je rozdělená politikou. Standartní stranické natřásání peří před zástupy voličů se s příchodem Jiřího Paroubka změnilo v pernamentní nenávistnou kampaň, která se nepozastaví ani před jasnými podpásovými údery, sprostými urážkami a totální, až totalitní, lživou demagogií.
Qui bono? Určitě ne těm, kteří jsou pouhými vykonavateli volebního aktu aniž by se nějak podíleli na tvorbě moci. Politika se stále více stává pouhou reklamně marketingovou kampaní, která má za úkol prosadit pár vyvolených k rozhodovacím pravomocem o čím dál větších balících peněz z daní těch, kteří ještě nemají tak silnou hroší kůži, aby si na úřadech vyřvali všechny možné sociální dávky a zvedli se z otomanů či náleven jen v den jejich výplaty.

Bohužel tato sorta lidí se vykrystalizovala jako nejsnadnější cíl volebních estrád. Druhou skupinou, která ji velmi dobře doplňuje, je pak věčně remcající závistivý dav nespokojených nosičů mdlé inteligence, jejichž obzor končí na palcových titulcích bulváru a koze v sousedově chlívku. Už "géniové" proletářské revoluce dobře věděli, že toto jsou ti praví užiteční idioti, kteří je mohou při správném vedení vynést až do polstrovaných křesel vládních paláců.

VŠICHNI JSME OBAMA

20. ledna 2009 v 5:49 | MARTIN EHL |  POLITIKA
Starý otřepaný vtip o Leninovi a konzervě nabyl se zvolením ultrapopulárního Baracka Obamy americkým prezidentem na aktuálnosti. A na rozdíl od leninismu i na obsahu. Očekávání spojená s nástupem Baracka Obamy do Bílého domu jsou velmi konkrétní, dosahující až vesmírných výšin, stejně jako zájem o osobu prvního černošského prezidenta USA a jeho rodinu. Obama prostě nenechává nikoho chladným.

Politici a ekonomové zoufale čekají, s jakým řešením ekonomické krize přijde tým nového prezidenta v samotných Spojených státech a jaký to bude mít dopad ve zbytku světa. Ekologové se těší na nového globálního vůdce v boji proti klimatické změně, i když nejsou žádné zprávy, že by nová pancéřová prezidentská limuzína Cadillac měla alespoň hybridní motor. Muslimové jsou zvědaví, co jim muž s druhým jménem Hussein nabídne poté, co jim jeho předchůdce vyhlásil "křižácké tažení".

Evropané - naivně - doufají, že nový prezident po nich nebude nic chtít a zlepší vztahy, tak pošramocené za éry George Bushe. Jenže zatímco podle listopadového průzkumu Transatlantic Survey 69 procent Američanů vnímá íránský jaderný program jako hrozbu, podobný názor má ani ne polovina Evropanů. A podpora boje proti Tálibánu v Afghánistánu je v USA dvojnásobná oproti názoru Evropanů. Obama něco chtít bude, nejspíš vojáky, bojí se evropští politici.

Fascinace Obamou ale dokáže přehlušit realitu. Třeba obyvatelé Keni, rodiště Obamova otce, se v poslední době cítí téměř jako občané USA, alespoň pokud jde o zájem světových médií. V první pěti dnech po zvolení Obamy prezidentem dostalo v keňské provincii Kisumu, odkud pochází Obamův otec, 43 novorozenců první jméno Barack a 20 děvčátek Michelle.

VOLIČI PAROUBKA A RÁTHA, NESTYĎTE SE!

18. ledna 2009 v 17:25 | PAVEL KULA |  POLITIKA
Původně jsem chtěl napsat "Voliči Paroubka a Ratha, styďte se!", abych vyjádřil své rozhořčení nad tím, koho volí. Pak jsem si ale uvědomil, že ve svém okolí - až na jednu výjimku (ahoj Ládo) - neznám nikoho, kdo by se hlásil ke skutečnosti, že volí ČSSD kvůli někomu z těch dvou.

Lépe řečeno určitě znám, jen to o nich nevím, protože se tím nechlubí. Ještě tak někdo řekne, že volil sociální demokracii, protože myslí na obyčejné lidi, ovšem nezapomene zároveň zdůraznit, že "ty dva také nemusí", jako by to nebylo jedno. Je to situace stejná jako před lety na Slovensku, kdy také nikdo nevolil Mečiara a on vyhrával volby a stejná jako už skoro dvacet let u nás s komunisty, které také nikdo nevolí a oni stále otravují vzduch v parlamentu.

Přemýšlel jsem, proč jsou ti lidé takoví tajnůstkáři a nehlásí se hrdě k tomu, že volí tyto dva skvělé, zásadové a slušné politiky, charakterní a čestné muže kteří myslí především na druhé a napadly mě tři možné důvody: tají to ze skromnosti, ze strachu, nebo proto, že se stydí.
Skromnost jsem vyloučil jako první. Nejlepší premiér, kterého kdy tato země měla a nejlepší strana, která ji kdy vedla nemají důvod ke skromnosti a jejich voliči také ne. Ta skromnost by byla falešná.

PLAKÁTY KSČM

18. ledna 2009 v 11:17 | KAREL KŘÍŽ |  JAK SE BAVÍ WWW
DO SVĚTA SOUDRUHU ?

PLYN Z TUZEXU

KOLA - BORACE
LIDÉ ČTĚTE!
STB BIG BROTHER

KAPLICKÉHO SMRT, VOJENSKÉ MISE A KONEC POLITIKY

16. ledna 2009 v 15:17 | DAVID PROKOP |  POLITIKA
Patologické ego neukojeného strejce zase jednou vyhřezlo s mlasknutím doprovázeným nelibým puchem na povrch, aby připomnělo všem těm, kdo už si mysleli, že už je Praotec Ubu ničím nepřekvapí, že je překvapit ještě umí. (Na konci trocha teorie o Paroubkově likvidaci Politiky jako takové.)

Kaplického tragické úmrtí opět prokázalo, že úchylná nenávist některých jedinců jde skutečně až za hrob. Někoho prostě vůbec nic nezastaví. Zneužívat smrt člověka k politickým útokům tak, jak to činí Paroubek a Jandák směrem k ODS, to je prasečina prvního kalibru. Chtěl bych věřit, že již dále nelze zajít, ale bohužel, zkušenost mě u Paroubka přesvědčila, že vždycky je možné zajít dál. Když jsem se dočetl na novinky.cz v den Kaplického smrti názor, že za jeho smrt může vlastně Klaus a jemu podobní, páč se jim nelíbilo Kaplického dílo, čekal jsem, že dojde k nějakému formálnímu protestu z Hradu, ale nikdo další podobné špinavosti již dál šířit nebude.

Omyl nad omyl, jak všichni vidíme, čteme a slyšíme.