PROJEV NA 19. KONGRESU ODS

10. prosince 2008 v 5:20 | ING. MIROSLAV ŠEVČÍK, CSC. |  POLITIKA
Vážení delegáti

nechtěl jsem dnes vystupovat, ale dvě okolnosti mě přiměly k tomu, abych své původní rozhodnutí změnil.
První byla ta, že jsem zde nepotkal zástupce CEPu a přitom jsem zaslechl v kuloárech zvěsti o příčinách jejich neúčasti. Myslel jsem, že zvěsti jsou nepravdivé a důvody jejich neúčasti jsou jiné. Pokud by konzervativní strana chtěla omezovat a regulovat soutěž myšlenek a idejí, bylo by to sebezničující.
Možná zamezení účasti reprezentantům CEPu bylo tou pověstnou poslední kapkou, která přetekla a vedla k již uvedených důvodům pana prezidenta k tomu, že se zřekl čestného členství v ODS.
Druhou okolností, která mě přivádí k řečništi je přístup části ODS k Lisabonské smlouvě, kterou s nadsázkou, zdůrazňuji slovo nadsázkou, přirovnávám k "plíživé Mnichovské dohodě."
Ve vyspělých demokraciích slouží politické strany občanům, a ne občané politickým stranám. Připomínám to proto, že jedním z Vašich ideových cílů před nástupem k výkonné moci bylo navrácení politiky po osmi letech vládnutí socialistů k svému původnímu obsahu. Od klientelistického způsobu vládnutí k vládnutí, které je běžné ve vyspělých demokraciích.
Musím říci, že se to Vaší straně mnohde podařilo na místní úrovni, v obcích, většinou i na úrovni krajů.
ODS však zklamala na centrální úrovni, konec konců to přiznal i předseda strany, přiznal dokonce, že se nedaří boj s korupcí.
ODS naprosto rezignovala na svůj ekonomický program.
V oblasti veřejných financí se spokojila s realizací návrhů, které připravila pro ministra financí jeho tehdejší náměstkyně( Treziová), dosazená ještě ministrem financí socialistů Sobotkou. To, co bylo realizováno lze považovat pouze za snůšku dílčích opatření, které naprosto neřeší žalostný stav veřejných financí. Pikantní na této tzv. reformě je to, že její autorka, to, co prosazovala ve funkci náměstkyně ministra financí, se teď coby zástupkyně skupiny lobující za zájmy firem snaží zrušit.
Částečné snížení daní, které se významnějším způsobem dotklo asi pěti procent těch, co pobírají mzdu, vám další voliče do náruče nenažene. Někteří vás už volí, ale mnozí z nich v Čechách vůbec nejsou a někteří k volbám ani nechodí. Středním příjmovým skupinám Kalouskova takzvaná reforma nepomohla - a můžete si namlouvat, co chcete.
ODS jako by zapomněla na slova klasika Fréderica Bastiata, že: "Stát je jen velkou iluzí, jejímž prostřednictvím se někteří snaží žít na úkor ostatních."

Co ODS ztratila nerealizací ekonomických reforem?
Ztratila středového voliče.
Ztrácí i své pravověrné voliče.
Ztratila střední sociální vrstvy.
ODS má velmi významné ztráty mezi mladými voliči a bohužel může očekávat ztráty i mezi novovoliči.

Atraktivnost vašeho programu jde vniveč.
Ideje liberalismu a konzervatizmu jsou téměř pohřbeny. Mnohdy jste ztratili i soudnost. Dokonce některé zákony přijaté za Vaši údajně pravicové vlády omezují osobní svobodu více, než zákony přijaté za vlád socialistů. Je zatím ještě štěstí, že si to mnozí naši spoluobčané neuvědomili.

Co jste získali neuskutečňováním Vašeho programu?
Někteří realizují zisky z výnosných postů.
Mnozí pokračují v socialistickém pochrochtávání u korýtek při využívání brebend z veřejného sektoru.

Individuální svobodu a identitu jste ochotní a schopni zaprodat kolektivistickým cílům eurokratů při pochybném obchodu, kdy cenou za prohlasování umístění amerického radaru má být schválení ponižující Lisabonské smlouvy.
Cožpak jste ještě nepochopili, že Lisabonská smlouva není napsaná v zájmu a ve prospěch občanů žijících v Evropské unii, ale že zcela nepokrytě hájí zájmy především 400 až 500 tisíc eurokratů? Že vytváří další prostor pro regulace a prosazování politiky rovnějších si mezi rovnými? Copak jste si neuvědomili při čtení textu, že Lisabonská smlouva je snaha o plíživé naplňování programu kolektivistů, socialistů a přerozdělovačů? Že má sloužit především těm velkým? Že je slovy von Hayeka "cestou do otroctví" ?Všimli jste si, že někteří politikové mají strach z ratifikačních procesů? Není vám divné, že Francie a Nizozemsko raději upustili od referenda? Není vám divné, že v jediné zemi, kde bylo referenda použito, Lisabonská smlouva neprošla?
Máte historickou šanci přinejmenším zbrzdit procesy socializace na úrovni Evropské unie a donutit ostatní politiky k přehodnocení svých postojů. Není vám divná agresivní rétorika znervóznělých zastánců Lisabonské smlouvy. Kolik z vás, kteří jste zastánci Lisabonské smlouvy, jste si ji celou přečetli?

O skutečném nepochopení zájmů Vašich voličů svědčí i materiál "Reforma daňového systému 2010", který připravuje ministerstvo financí.
Víte vůbec, že při prodeji jakékoli nemovitosti budete v případě uzákonění tohoto materiálu kdykoliv zdaňováni? Že dokonce i inflace Vám bude započítávána do daní?To opravdu chcete? Taková fundamentální daňová opatření nenavrhovali ani socialisté.
Četl vůbec někdo tento materiál, který se v těchto dnech možná dostane už na pořadu jednání vlády, někdo, kdo má v ódéesce na starosti ekonomiku? Je vůbec někdo takový?
ODS potřebuje sebereflexi.
Pokud má ODS zastávat ideje konzervatizmu a liberalizmu, nezbývají jí nic jiného, než říct ne Lisabonské smlouvě.
Nezbývá jí nic jiného než říci ne prorůstání státu do běžného všedního života občanů.
Nezbývá jí než říci ne dalšímu uskutečňování programu socialistů na evropské úrovni, který paradoxně realizuje tato vláda.
Naopak, musí říct ano k návratu k základům původního ekonomického programu Modrá šance, i díky kterému vyhrála volby, je dnes vládnoucí stranou a Mirek Topolánek je premiérem.
Musí říct ano zjednodušení daňové soustavy.
Musí říct ano snižování veřejných výdajů.
Musí říct ano strategickému zvýšení energetických zdrojů - a to i jaderných.

Veřejnost o těchto krocích však nepřesvědčí nabubřelost, hrubiánství, přezíravost a budování silových center.

K uskutečňování idejí konzervatismu a liberalismu je potřeba srdce, ale i rozum. Pokud ODSka nezačne používat zdravý selský rozum, tak vyklidí pozice, ztratí podporu běžných občanů se středním a vyšším vzděláním.
Je čas na hlubokou sebereflexi, ještě není všechno ztracené.

Slovy Friedricha Augusta von Hayeka: "Potřebujete odvážné myslitele, kteří nepodlehnou moci a vlivu lákavého pochlebování a jsou připraveni bojovat o ideál, i když vyhlídka na brzký úspěch je ještě velmi malá."

Nejhorší jsou nenaplněná očekávání. A veřejnost, ale hlavně Vaši voliči, i ti potenciální očekávají změnu.

Je nejvyšší čas na zásadní změnu.

Jinak si své projekty budete malovat po příštích volbách až do roku 2018 na opoziční tabule.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama