KRIZE PO ČEZ-KU

3. prosince 2008 v 7:12 | KAREL KŘÍŽ |  POLITIKA
Celým světem cloumá finanční krize. Rozdovádění američtí bankéři nacpali hromady dolarů každému, kdo se uměl podepsat a s vidinou úžasných zisků pokojně plnili svoje účty miliónovými odměnami za "kvalitně" odvedenou investiční práci. Když potom přišlo "tlustý do tenkejch", nezachraňovali svoje hypoteční společnosti vrácením neoprávněně získaného soukromého bohatství do firem, ale se slzou v oku požádali US Government o socialistické záchranné injekce ve formě miliard zelených papírků. Polozestátněné banky poté opouštěli se zlatými padáky a úsměvěm na rtu.

Tomu se říká velký byznys. Je třeba se zadlužit pořádně. Na "hlupáka" s pár tisícovkama si došlápne každý úředníček, či exekutor. Když jste mínus nějakých 100 mega a více, umíte správně blábolit o propouštění tisíců zaměstnanců, sociální bouři a kolapsu ekonomiky, vládní panáci zpanikaří. Jednak proto, že by jim mohli vyschnout zdroje od různých lobbistů, druhak proto, že ve volební kampani se slova jako nezaměstnanost, měnová krize či znehodnocení úspor špatně vyjímají a lepší jsou pojmy jako záchrana, smír a klid na práci.

Došlo tedy k tomu, že místo aby "kapitánové světové globální ekonomiky" dostali co proto, dostaly naopak na frak teze o svobodném trhu a rovnosti šancí v podnikání. Záchranný balíček stál daňové poplatníky USA neuvěřitelné peníze a bašta světového kapitalismu se ocitla nad socialistickou propastí. Tento těžko uvěřitelný paradox má však své pokračování.

Poturčenec horší Turka ! Francouzský Napoleon Sarkozy začal jako první muž EU zachraňovat od podlahy. Potoky evropské měny se valí ke každému "velkému byznysmenovi", který se smutně podívá. Hlavně, když má za zády vlivného kamaráda, ovládajícího nejpopulárnější politickou hru zvanou: "Já na bráchu, brácha na mě." Těžce okrádaní pracující občané pak jen zírají, co se s jejich penězi, které musí každý den státu odevzdávat na daních, děje.

V Česku je klid před bouří. Naši průmysloví top manageři zachovávají "poker face", ačkoliv jistě musí dobře vědět kolik uhodilo. Naše vlast se díky "investičním pobídkám" stala velkou montovnou automobilů. Nechci srovnávat domácí fabriky s těmi v USA, ale co kdyby také požádaly o 500 miliard na záchranu? Co se děje na největším světovém trhu, brzy jistě dorazí i k nám. Kde vezme vláda finance? Možná nebudou chtít tolik, ale proč by ne ? Pokud by k nim záchranné balíky peněz nedoputovaly, přijde totální krach české ekonomiky ?

Prozatím se všichni tváří, jako že je všechno v pohodě. Na horní palubě Titaniku se sice tančí, ale ve třetí třídě už je vody po krk. Vidíme to dnes a denně. Lidé začínají omezovat nákupy, snižuje se spotřeba, ubývá práce. Jediné co roste je zadlužení domácností a počet exekucí. Zdá se, že sedíme na bedně se střelným prachem. Přijde čas, kdy se přestanou dobře prodávat plechoví miláčci ? Přijde čas, kdy zaplatíme za neumětelské sociální inženýrství státních podpor nadnárodním korporacím ?

Kde se budou brát další a další peníze na "záchranu" ? Zvýší se již tak nekřesťanské daně, odvody a poplatky státu ? Nebo se občan obere zase nějakou jinou fintou, jako například zdražením energií ? Většinově státní monopol ČEZ je dobrým zdrojem. Elektřinu potřebuje každý, na první pohled to nevypadá jako daň státu, kdo nezaplatí, bude po tmě. To je to pravé ořechové. Tady jsou netušené možnosti státního loupežnictví. Co na tom, že ceny komodit klesají, co na tom, že zisky elektromolocha jsou v desítkách miliard již dnes. Státní kasa potřebuje kačky na sociální smír a ČEZ je dodá.

Je to tak. Vlády a na ně napojení průmysloví "giganti" hrají s občanem hru na kočku a myš. Kočka má svoji misku stále plnou přerozdělovaných, často korupčních peněz a malá šedá myška jen platí a platí, aby byla čas od času umlčena nějakým pastelkovným. Bohužel to dnes ale vypadá, že myšky už nebudou dlouho schopny plnit kočičí misku, neboť samy nemají pomalu co žrát. Co příjde potom ? Koho budou chtít vládní kočky honit, když myšky budou v koutě chcípat hlady ? Kdo vysvětlí hloupým zvířátkům že zdroje už najednou nejsou ?

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama