KDO VE DVACETI NEBYL KOMUNISTA - NEMĚL SRDCE, KDO ...

16. prosince 2008 v 16:01 | JOSEF HAVRÁNEK |  HISTORIE
Ten známý bonmot, v četných obměnách, který se celý nevejde do titulku, zní: Kdo ve dvaceti nebyl komunista - neměl srdce, kdo jím zůstal ve třiceti - nemá mozek!
S pointou nelze než souhlasit, ale s tou úvodní částí mám obrovské potíže. Dovolím si rozhořčeně oponovat. Minimálně, alespoň ti dvacetiletí, kteří v komunistickém režimu vyrůstali, zažívali ho na vlastní kůži, a nebyli to jen obyčejní prospěcháři, k tomu, aby vstoupili do strany, museli nutně postrádat obé - srdce i mozek...

Trochu komplikovanější, už méně jednoznačné je to s těmi staršími ročníky, které se kdysi s komunismem nepěkně zapletly. Nejčastěji se hovoří o světové krizi, nezaměstnanosti, bídě, zradě našich západních spojenců, atd. To všechno tady opravdu bylo, jenže - vyhánějte čerta ďáblem!

Od těch pamětníků obvykle slýcháváme, až překvapivě podobné výmluvy, které bylo kdysi slyšet od Němců po prohrané válce. Také to začínalo tou světovou krizí, bídou, nezaměstnaností a končilo deklarovanou nevědomostí o brutalitě nacistického režimu, utrpení přepadených národů, koncentračních táborech, vyvražďování atd.,atd.Ta lidská paměť je zatraceně selektivní! Už je to hodně dávno, co jsem v Klementinu trávil spousty času listováním dobových novin a časopisů především z let 1945 - 48. Troufám si proto odvážně tvrdit, že každému gramotnému, který měl skutečný zájem, muselo být jasné, co komunismus obnáší, kam směřuje.

O komunismu si mohl každý udělat objektivní obrázek, dokonce už ve třicátých letech. Jen těžko lze popřít, že vedle toho goebelsovsky prolhaného Julka Fučíka, který měsíce cestování po stalinismem zmítaném Sovětském svazu přetavil do reportáží popisující sovětské Rusko jako ráj na zemi a další nestydaté propagandy, převážně levicové umělecké fronty, vycházely i jiné, pravdivé, otřesné informace a knihy popisující skutečný život v komunismu. Kdo však nechtěl slyšet a vidět, ten neslyšel a neviděl!

Když tak poslouchám ty obligátní, vesměs trapné výmluvy bývalých komunistů, bývá mi z toho dost smutno. Ta typická neschopnost, či spíše neochota, lidské rasy, připustit si alespoň na sklonku života nepříjemné pravdy, je deprimující...

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lumos Lumos | E-mail | 1. dubna 2011 v 23:56 | Reagovat

Autorovi rozhodně nechybí horlivost, to vskutku ne. Jediné, co mu chybí, je vzdělání. Člověk by měl vědět o čem mluví, než otevře ústa, a tím spíše, než něco napíše. Čím se Vy lišíte od komunistů a nacistů, když jste stejný mystifikátor jako oni?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama